Diyanet

Diyanet

Son dakika diyanet haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan diyanet ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını diyanet haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Diyanet

haberleri sayfasında son dakika yaşanan diyanet gelişmeleri de dahil olmak üzere 5.785 diyanet haberi bulunmuştur. Tüm diyanet haberleri aşağıda listelenmiştir.
Ölen biri adına kurban kesilir mi (Diyanet)? Kurban kimler adına kesilir, dinimizde kabir kurbanı var mı?
Ölen biri adına kurban kesilir mi (Diyanet)? Kurban kimler adına kesilir, dinimizde kabir kurbanı var mı? Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Kurban kesimi ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetvaları vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Ölen kişiler için kurban kesmenin caiz olup olmadığı, ölen kimse adına kurban kesiminin dini hükmünün ne olduğu konusu da merak edilen konu başlıklarından biri oldu. Peki, ölen biri adına kurban kesilir mi, kurban kimler adına kesilir?
12.06.2024 Gündem
81 il Kurban Bayramı namazı saatleri 2024: Bayram namazı saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa bayram namazı saati
81 il Kurban Bayramı namazı saatleri 2024: Bayram namazı saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa bayram namazı saati Kurban Bayramı namazı saatleri 2024: Diyanet İşleri Başkanlığı il il bayram namazı saatlerini duyurdu. Camilere gidecek olan Müslümanlar illerinde bayram namazı saatlerini araştırıyor. İşte 2024 Kurban Bayramı namazı saati.
10.06.2024 Gündem
Kredi kartıyla kurban satın almak caiz mi? Diyanet tartışmalara son noktayı koydu
Kredi kartıyla kurban satın almak caiz mi? Diyanet tartışmalara son noktayı koydu Kurban ibadetinin gerçekleştirilmesine tam 1 hafta kaldı. Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kurban ibadeti hakkında kafalara takılan soruları birer birer yanıtladı. Vatandaşlardan gelen soruları dini dayanaklarıyla beraber açıklayan Başkanlık, kredi kartıyla kurban alınır mı sorusuna son noktayı koydu.
10.06.2024 Gündem
Umre kayıtları ne zaman başlıyor? Umre kayıtları için gerekli belgeler neler?
Umre kayıtları ne zaman başlıyor? Umre kayıtları için gerekli belgeler neler? Kutsal topraklara kavuşmak isteyen vatandaşlar umre kayıtları için araştırmalara başladı. Diyanet’ten beklenen açıklama geldi. Peki, Umre kayıtları ne zaman başlıyor? Umre kayıtları için gerekli belgeler neler?
8.06.2024 Gündem
Kurban bayramından sonra ilk umre ne zaman? Umreler ne zaman başlıyor?
Kurban bayramından sonra ilk umre ne zaman? Umreler ne zaman başlıyor? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya hesabından konuya dair paylaşımda bulunarak umrenin başlayacağı tarihi duyurdu. Peki, Kurban bayramından sonra ilk umre ne zaman? Umreler ne zaman başlıyor?
8.06.2024 Gündem
Kurban bayramından önce oruç tutulur mu, kurban bayramından önce oruç tutulur doğru mu yanlış mı? Bayramdan 1 gün önce oruç tutulur mu?
Kurban bayramından önce oruç tutulur mu, kurban bayramından önce oruç tutulur doğru mu yanlış mı? Bayramdan 1 gün önce oruç tutulur mu? Kurban Bayramı, İslam dünyasında büyük bir coşkuyla kutlanan ve manevi anlamı yüksek bir bayramdır. Bu önemli günler yaklaşırken, birçok kişi dini vecibelerini yerine getirmek adına çeşitli sorulara yanıt arar. Özellikle, Kurban Bayramı öncesinde oruç tutmanın dinen uygun olup olmadığı, sıkça gündeme gelen konulardan biridir. İslam'da oruç, önemli bir ibadet olarak kabul edilirken, bayramdan önce oruç tutulur mu, sorusuna yanıt aranıyor. Peki, Kurban bayramından önce oruç tutulur mu, kurban bayramından önce oruç tutulur doğru mu yanlış mı? Bayramdan 1 gün önce oruç tutulur mu?
7.06.2024 Gündem
Kurbanda 1 hisseye 2 kişi girebilir mi? Kurban hissesine kaç kişi girebilir, kurbanda bir hisse ikiye bölünür mü, kurbanda bir hisseye iki kişi ortak olabilir mi?
Kurbanda 1 hisseye 2 kişi girebilir mi? Kurban hissesine kaç kişi girebilir, kurbanda bir hisse ikiye bölünür mü, kurbanda bir hisseye iki kişi ortak olabilir mi? Bir hisse kurbana iki kişi ortak olabilir mi? Kurban Bayramı için az bir süre kaldı. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar Diyanet açıklamalarını yakından takip ediyor. İslam’ın 5 şartından biri olan kurban kesimi tüm Müslümanlara farz kılınmış ve kurban ibadeti ortak olarak da gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda “Kurbanda 1 hisseye 2 kişi girebilir mi, kurbanda bir hisse ikiye bölünür mü, kurbanda bir hisseye iki kişi ortak olabilir mi?” sorularına yanıt aranıyor.
7.06.2024 Gündem
Kredi kartıyla kurban kesilir mi, kurbanlık kredi kartı ile alınır mı? Taksitle kurban almak caiz mi?
Kredi kartıyla kurban kesilir mi, kurbanlık kredi kartı ile alınır mı? Taksitle kurban almak caiz mi? Kurban Bayramı öncesi kurban alımı için hazırlıklar başladı. Kurban alımında kredi kartı/ taksitle ödeme yapılıp yapılmayacağı ise konu kapsamında araştırılan başlıklardan biri oldu. Peki, kredi kartıyla veya taksitle kurban alınır mı, kurban satışında ödeme nakit mi olmalı?
5.06.2024 Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail 76 yıldır kan döküyor, soykırımcılar hesap vermeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail 76 yıldır kan döküyor, soykırımcılar hesap vermeli Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası İyilik Ödülleri töreni konuştu. Erdoğan, "İsrail Nekbe'den beri 76 yıldır kan döküyor, can alıyor. Filistin halkının topraklarını alenen gasp ediyor. Uluslararası hukuku tanımadığını her defasında açıkça gösteriyor." sözlerine yer verdi ve 'Soykırımcılar hesap vermeli' şeklinde konuştu.
22.05.2024 Gündem
Diyanet'ten tasarruf kararı
Diyanet'ten tasarruf kararı Diyanet İşleri Başkanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında uygulanacak tedbirlere ilişkin bir açıklama yaptı.
17.05.2024 Gündem
Diyanet'ten tasarruf kararı
Diyanet'ten tasarruf kararı Diyanet İşleri Başkanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında uygulanacak tedbirlere ilişkin bir açıklama yaptı.
17.05.2024 Ekonomi
Kızılay kurban bedellerini açıkladı!
Kızılay kurban bedellerini açıkladı! Kızılay Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, 2024 yılı kurban bedel fiyatının yurt içi ve Gazze için 11 bin 750 lira, yurt dışı için ise 4 bin 300 lira olarak belirlendiğini açıkladı.
14.05.2024 Ekonomi
Kızılay kurbanlık fiyatlarını açıkladı
Kızılay kurbanlık fiyatlarını açıkladı Kızılay Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, 2024 yılı kurban bedel fiyatının yurt içi ve Gazze için 11 bin 750 lira, yurt dışı için ise 4 bin 300 lira olarak belirlendiğini açıkladı.
14.05.2024 Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistin'i bütün ülkeler tanımalı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistin'i bütün ülkeler tanımalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Dünya İslam Bilginleri İstişare Zirvesi'ne katıldı. Erdoğan, "Gazze'de yaşananları dünyaya duyurmaya çalışan 150 gazeteci İsrail güçleri tarafından öldürüldü. Birleşmiş Milletler personeli ve insani yardım görevlileri kurşunların hedefi oldu. İnsanı, insanlığından utandıracak ne kadar işkence, canilik ve ahlaksızlık varsa geride bıraktığımız 219 gün içerisinde Gazze'de ve işgal altındaki Filistin topraklarında işlenmiştir. Dahası bunlar öyle gizli saklı yapılmamış. Tüm dünyaya canlı yayınlarla izlettirilmiştir" dedi.
12.05.2024 Gündem
Kurbanlık fiyatları ve vekaletle kesim bedeli belli oldu! İşte kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş fiyatları
Kurbanlık fiyatları ve vekaletle kesim bedeli belli oldu! İşte kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş fiyatları Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kurbanlık alışverişi için planlamalar da başladı. Diyanet tarafından yayınlanan Kurbanlık fiyatları 2024 listesi vatandaşların araştırma konusu olurken yurt içi ve yurt dışı vekaletle kurban kesim bedeli ne kadar sorusu gündeme geldi. Peki, Kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş fiyatları belli oldu mu? İşte Diyanet’in konu hakkında açıklamaları.
12.05.2024 Ekonomi
Kurban kesimiyle ilgili yeni karar! 1 Haziran'da başlıyor
Kurban kesimiyle ilgili yeni karar! 1 Haziran'da başlıyor Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanan Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Kurban satış yerleri, İstanbul'da Kurban Bayramı'ndan 15 gün önce, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek. Kurban kesiminde kurallara uymayanlara da ceza uygulanacak.
11.05.2024 Ekonomi
Büyükbaş kurbana kaç kişi ortak olabilir, büyükbaş kurbana 6 kişi girebilir mi? Büyükbaş kurbana kaç hisse (kişi) girilir, kurbanlık büyükbaş hayvan kaç kişi kesebilir, büyükbaş hayvana en fazla kaç kişi girebilir?
Büyükbaş kurbana kaç kişi ortak olabilir, büyükbaş kurbana 6 kişi girebilir mi? Büyükbaş kurbana kaç hisse (kişi) girilir, kurbanlık büyükbaş hayvan kaç kişi kesebilir, büyükbaş hayvana en fazla kaç kişi girebilir? Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar günü idrak edilecek. Kurban ibadetini yerini yetirmek isteyen vatandaşlar ise Diyanet açıklamalarını yakından takip ediliyor. Bu kapsamda merak edilenlerden biri de büyükbaş kurbana kaç kişinin ortak olacağı oldu. Peki, Büyükbaş kurbana kaç kişi ortak olabilir, büyükbaş kurbana 6 kişi girebilir mi? büyükbaş kurbana kaç hisse (kişi) girilir? Büyükbaş hayvana kaç kişi ortak olabilir? İşte detaylar…
7.06.2024 Gündem
Kurban bayramında hangi hayvanlar kesilir? Kurban bayramında dişi hayvan kesilir mi, kurbanda kesilecek hayvanların özellikleri nelerdir?
Kurban bayramında hangi hayvanlar kesilir? Kurban bayramında dişi hayvan kesilir mi, kurbanda kesilecek hayvanların özellikleri nelerdir? 2024 yılı Kurban Bayramı 20 Haziran’da başlıyor. Kurban Bayramı için az bir süre kalırken kurban ibadetini yerine getirecek olan vatandaşların kurbanlık şartları ve fiyatları araştırılmaya başlandı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bu yıl için vekâletle kurban kesim bedeli yurt içinde 11 bin 750 Lira, yurt dışında ise 4 bin 750 Lira olarak belirlenmiştir" dedi. Peki, Kurban bayramında hangi hayvanlar kesilir? Kurban bayramında dişi hayvan kesilir mi, Kuranda hangi hayvanlar kesilmez, hangi hayvan kurbanlık olmaz?
6.05.2024 Gündem
Vekaletle kurban kesim bedeli açıklandı
Vekaletle kurban kesim bedeli açıklandı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bu yıl için vekaletle kurban kesim bedeli yurt içinde 11 bin 750 lira, yurt dışında ise 4 bin 750 lira olarak belirlenmiştir" dedi.
6.05.2024 Gündem
KPSS başvuruları başladı
KPSS başvuruları başladı 2024 KPSS lisans sınavı başvuruları için bekleyiş sona erdi ve on binlerce kişinin beklediği başvurular başladı.
3.05.2024 Gündem
Kurban Bayramı bu yıl ne zaman, Kurban Bayramı tatili ayın kaçında? İşte Diyanet takvimi
Kurban Bayramı bu yıl ne zaman, Kurban Bayramı tatili ayın kaçında? İşte Diyanet takvimi Kurban Bayramı bu yıl Haziran ayına denk geliyor. Tatilini yıllık izniyle birleştirmek isteyenler Kurban bayramı tatilinin hangi günler arasında idrak edileceğini sorgulamaya başladı. Peki, Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihte idrak edilecek? İşte Diyanet ile 2024 Kurban Bayramı tarihleri…
27.04.2024 Yaşam
Kurban bayramı tatili 9 gün olacak mı, kaç gün 2024? Kurban bayramı ne zaman 2024, kaç gün kaldı?
Kurban bayramı tatili 9 gün olacak mı, kaç gün 2024? Kurban bayramı ne zaman 2024, kaç gün kaldı? Kurban Bayramı tatili kaç gün, 9 gün mü olacak? Ramazan Bayramı tatilin 9 güne çıkarılmasının ardından gözler Kurban Bayramı tatiline çevrildi. Zilhicce ayının 10 - 11 - 12 ve 13. günlerinde kutlanan Kurban Bayramı tarihi bu yıl haziran ayında idrak edilecek. 2024 Kurban Bayramı tarihi…
20.04.2024 Yaşam
Peygamber Efendimizin doğum günü ne zaman 2024? Bugün peygamberimizin doğum günü mü, Peygamberimizin doğum günü olan kandil hangisi?
Peygamber Efendimizin doğum günü ne zaman 2024? Bugün peygamberimizin doğum günü mü, Peygamberimizin doğum günü olan kandil hangisi? Peygamberimizin doğum günü ile ilgili aramalar hız kazandı. Ramazan’ı geride bırakırken kutlu doğum haftası tarihi araştırıları arttı. Allah'ın "Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım" dediği Hz. Muhammed’in doğum tarihinin 20 Nisan 571 olup olmadığı sorgulanıyor. Peki, Peygamberimizin doğum günü ne zaman 2024? Bugün peygamber efendimizin doğum günü mü, Peygamberimizin doğum günü olan kandil hangisi?
20.04.2024 Yaşam
20 Nisan kandil mi 2024, bugün ne kandili? 20 Nisan dini olarak ne günü?
20 Nisan kandil mi 2024, bugün ne kandili? 20 Nisan dini olarak ne günü? Bugün 20 Nisan, vatandaşlar bugünün dini olarak ne günü olduğunu kandil olup olmadığını araştırıyor. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip olan kandil günlerinin hangi günlere denk geldiği de araştırılan bir diğer konu oldu. Peki, Bugün kandil mi? 20 Nisan ne kandili, 20 Nisan dini olarak ne günü?
20.04.2024 Yaşam
Kurban Bayramı ne zaman 2024? Bu yıl Kurban Bayramı hangi tarihte, ayın kaçında?
Kurban Bayramı ne zaman 2024? Bu yıl Kurban Bayramı hangi tarihte, ayın kaçında? Kurban Bayramı tarihleri Ramazan Bayramı'ndan sonra gündeme geldi. Diyanet takvimine göre, yılın ikinci dini bayramı olan Kurban Bayramı bu yıl haziran ayı içerisinde kutlanacak. İşte 2024 Kurban Bayramı tarihi:
14.04.2024 Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

Diyanet ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki diyanet haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.