Oruç Tutmak

Oruç Tutmak

Son dakika oruç tutmak haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan oruç tutmak ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını oruç tutmak haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Oruç Tutmak

haberleri sayfasında son dakika yaşanan oruç tutmak gelişmeleri de dahil olmak üzere 482 oruç tutmak haberi bulunmuştur. Tüm oruç tutmak haberleri aşağıda listelenmiştir.
Aşure ayı ne zaman? Aşure günü ne zaman 2022? Muharrem ayı ne zaman başlıyor?
Aşure ayı ne zaman? Aşure günü ne zaman 2022? Muharrem ayı ne zaman başlıyor? Hz. Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicreti İslam tarihinde tarih başı kabul ediliyor. İslam âleminde 1 Muharrem hicri takvimin başlangıcı olarak kutlanıyor. Muharrem ayının 10. Günü ise ‘aşure’ günü olarak benimsenmiştir. Aşure Günü’nün önemine binaen müslümanlar hem ibadet hem de hayır yapmak için birlik ve beraberliğim simgesi olarak aşure yapar. Aşure Günü’ne kısa bir süre kala Aşure Günü ve Muharrem ayının başlangıcı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki, Aşure ayı ne zaman? Aşure günü ne zaman 2022? Muharrem ayı ne zaman başlıyor? İşte detaylar…
11.06.2022Dini Bilgiler
Zilkade ayı 2022 ne zaman bitiyor, Zilkade ayından sonra hangi ay gelir? Hicri takvim 2022
Zilkade ayı 2022 ne zaman bitiyor, Zilkade ayından sonra hangi ay gelir? Hicri takvim 2022Zilkade ayı ne zaman, Zilkade ayından sonra hangi ay gelir? Haram aylardan ilki olarak bilinen Zilkade ayı her türlü kötülük, saldırı, zulüm ve savaş yasaktır. Zilkade ayı 1 Haziran 2022 Çarşamba tarihinde başladı.
10.06.2022Dini Bilgiler
Şevval ayı ne zaman bitiyor? Şevval ayının son günü ne zaman?
Şevval ayı ne zaman bitiyor? Şevval ayının son günü ne zaman? Hicri takvimde Ramazan ayından sonra gelen Şevval ayı, 6 günlük orucun tutulduğu ve faziletlerinin çok olduğu aydır. Şevval ayının bitmesine kısa süre kala oruç tutmayı planlayanlar Şevval ayının son gününü merak ediyor. Peki, Şevval ayı ne zaman bitiyor? Şevval ayının son günü ne zaman? Şevval orucu ne zaman bitiyor? İşte detaylar…
25.05.2022Dini Bilgiler
Şevval orucu nedir? Şevval orucu ne zaman tutulur? Şevval orucunun fazileti ne?
Şevval orucu nedir? Şevval orucu ne zaman tutulur? Şevval orucunun fazileti ne? Ramazan ayının ardından tutulan Şevval orucu, pek çok kişi tarafından merak eidliyor. Hz. Peygamber’in “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” diyerek buyurduğu Şevval orucu 6 gün oruçları olarak da geçiyor. Peki, Şevval orucu nedir? Şevval orucu ne zaman tutulur? Şevval orucunun fazileti ne? Şevval orucu ne zaman başlıyor? Şevval orucu hangi günler tutulmalı? Şevval orucu ne zaman bitiyor? İşte detaylar…
6.05.2022Dini Bilgiler
Şevval ayı orucu ne zaman tutulur? Şevval orucu nasıl tutulur?
Şevval ayı orucu ne zaman tutulur? Şevval orucu nasıl tutulur? Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte Ramazan Bayramı’nın ilk günü Şevval ayına da girilmiş oldu. Ramazan’ın nimetlerinden faydalanan milyonlarca müslüman Şevval ayında da ibadetlerine devam edecek. Şevval ayında tutulan oruç pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Hz. Peygamber’in, “Ramazanı oruçla geçirip buna şevvalden altı gün ilâve eden kimse bütün yılı oruçlu geçirmiş gibi olur” sözlerinden hareketle bayramda oruç tutmak haram kabul edildiğinden Şevval orucunun ne zaman tutulacağı pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Peki, Şevval ayı orucu ne zaman tutulur? Şevval orucu nasıl tutulur? Şevval ayı ne zaman başlıyor? Şevval orucu hangi günlerde tutulur? İşte Şevval orucu hakkında bilmeniz gerekenler…
2.05.2022Dini Bilgiler
Ramazan’dan sonra tutulan oruç nedir? 6 gün orucu ne zaman başlar? Şevval orucu ne zaman başlar?
Ramazan’dan sonra tutulan oruç nedir? 6 gün orucu ne zaman başlar? Şevval orucu ne zaman başlar? Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte Şevval ayına girilmesiyle birlikte bu ayda tutulan 6 gün orucu merak konusu oldu. Hz. Peygamber'in (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” dediği Şevval orucu Ramazan Bayramı ile birlikte pek çok kişinin araştırdığı konuların başında geliyor. Peki, Ramazan’dan sonra tutulan oruç nedir? 6 gün orucu ne zaman başlar? Şevval orucu ne zaman başlar? Ramazan’dan sonra tutulan oruç 6 gün mü? İşte detay…
2.05.2022Dini Bilgiler
Arife Günü okunacak dualar! Arife günü hangi dualar okunur?
Arife Günü okunacak dualar! Arife günü hangi dualar okunur? Ramazan ayını geride bırakırken müslüman alemi, Ramazan Bayramı’nı karşılamaya hazırlanıyor. Bayram öncesi arife günü ibadetleri, okunacak dualar sureler ve çekilecek zikirler araştırılıyor. Peki, Arefe günü okunacak dualar neler? Arife günü okunacak sureler ve çekilecek zikirler neler? İşte detaylar…
1.05.2022Ramazan
Erbaş, Almanya DİTİB Köln Merkez Camii’nde teravih namazı kıldırdı
Erbaş, Almanya DİTİB Köln Merkez Camii’nde teravih namazı kıldırdıDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Almanya’nın Köln şehrinde bulunan DİTİB Köln Merkez Camii’nde teravih namazı kıldırdı
24.04.2022Gündem
Sahurda bu yiyeceklerden uzak durun! Yemekten 2-3 saat sonra...
Sahurda bu yiyeceklerden uzak durun! Yemekten 2-3 saat sonra...Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Can İyiiz, özellikle sahurda beyaz şeker, beyaz un ve nişasta gibi rafine karbonhidrat maddelerinin tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Bu maddelerin vücuda hızlı şekilde insülin direnci oluşturup, acıkma hissine neden olduğunu dile getiren İyiiz, "Yemekten 2-3 saat sonra kan şekeri düştüğü zaman siz çok tok olsanız da şiddetli bir acıkma hissediyorsunuz. Bu insülin salgılatan rafine karbonhidratları tükettiğiniz için" dedi.
22.04.2022Sağlık
Ramazan ne zaman bitiyor, bayrama kaç gün kaldı? Arefe ne zaman?
Ramazan ne zaman bitiyor, bayrama kaç gün kaldı? Arefe ne zaman?Ramazan ayının 17. günü idrak edilirken, oruç ibadetini yerine getiren vatandaşlar bayram telaşı da başladı. 2 Nisan’da başlayan 11 ayın sultanı Ramazan ayı, yerini bayrama bırakacak. Peki, Ramazan ne zaman bitiyor, bayrama kaç gün kaldı? Arefe ne zaman?
20.04.2022Dini Bilgiler
Hamileler Ramazan'da nelere dikkat etmeliler?
Hamileler Ramazan'da nelere dikkat etmeliler?Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı, Embriyolog Op. Dr. Öznur Dündar Akın, Ramazan boyunca hamilelerin nelere dikkat etmesi gerektiğini sizler için anlattı.
19.04.2022Sağlık
Oruç tutmak beyni güçlendiriyor
Oruç tutmak beyni güçlendiriyorİngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre oruç tutmanın yeni beyin hücrelerinin büyümesini sağladığını ve beyni güçlendirdiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Melisa Karataş, “Oruç tutarken kanımızda ghrelin hormonu (açlık hormonu) artıyor. Ghrelin hormonunun en önemli etkisi açlık oluşturmak olsa da bu hormonun beynin öğrenme ve hafıza ile ilgili bölümü olan hipokampus ile etkileşime girip onu geliştirdiği bilinmektedir” dedi.
15.04.2022Ramazan
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, gençlerle iftar yaptı
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, gençlerle iftar yaptıDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen iftarda gençlerle bir araya geldi.
14.04.2022Gündem
Umre nedir, ne zaman yapılır? Hac ile umre arasındaki farklar nelerdir?
Umre nedir, ne zaman yapılır? Hac ile umre arasındaki farklar nelerdir? İslam dininde farz olan bazı durumlar vardı. Oruç tutmak, namaz kılmak, hacca gitmek, zekat vermek ve kelime-i Şehadet getirmek bu şartlardan olmaktadır. Umre ibadeti ise hac ibadeti ile benzerlik gösteren bir ibadet türü olmaktadır. Kabe'nin ziyaret edilmesi usulü ile yerine getirilen bir ibadet olan umre ibadeti vacip olan ibadetler arasında belirtilmektedir.
12.04.2022Dini Bilgiler
Uzmanından diyabet hastalarına oruç uyarısı
Uzmanından diyabet hastalarına oruç uyarısıEndokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Sevil Alagüney, diyabet hastalarının Ramazan ayında oruç tutması ile ilgili, “Oruç tutmak isteyen diyabetli hastalar Ramazan’dan en az 1-2 ay önce hekimine başvurmalı ve bu açıdan değerlendirilmelidir. Hastanın kullanacağı ilaçlar gözden geçirilmeli, diyet eğitimi verilmeli ve Ramazan ayında dikkat etmesi gerektiği konular konusunda bilgilendirilmelidir” dedi.
12.04.2022Ramazan
Cilt kanserlerine neden oluyor, kalbi ve böbrekleri bitiriyor! Bronzlaştırıcı spreyler tehlike seçiyor...
Cilt kanserlerine neden oluyor, kalbi ve böbrekleri bitiriyor! Bronzlaştırıcı spreyler tehlike seçiyor...Bronzlaştırıcı spreyler son dönemde sosyal medyanın trendleri arasında yer alıyor. Saatlerce güneşlenmek yerine, buruna sıkılan sprey ile birkaç günde bronzlaşma sağlıyor. Uzmanlardan uyarı geldi, büyük tehlike taşıdığı ortaya çıktı. Bu spreylerin uzun vadede sorunlara neden olduğunu dile getiren Dr. Faraz Mahmood Ali, “Sürekli melanotan II’nin vücuda girmesi çok zararlı. Cilt kanserleri dışında kalbe ve böbreklere de kalıcı olarak zarar veriyor. Hatta kas hücrelerinin parçalanmasıyla ölüme bile neden oluyor” uyarısında bulundu.
9.04.2022Sağlık
Ramazan ayında kilo almayı önlüyor!
Ramazan ayında kilo almayı önlüyor!Ramazan ayı boyunca kilo almayı önlemenin yolunun sahura kalkmak ve iftardan sonra yürüyüş yapmaktan geçtiğini söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır ayrıca sahura kalkmamanın sağlıksız olduğunu ifade etti.
9.04.2022Ramazan
Kaza orucu nedir, ne zaman tutulur? Kaza oruçları kaç gündür?
Kaza orucu nedir, ne zaman tutulur? Kaza oruçları kaç gündür?Oruç kelimesi yeme ve içmenin yanı sıra bazı hallerden de uzak durulması gerektiğidir. Müslümanlar Ramazan ayı boyunca niyet ettikleri orucu 30 gün süre ile tutmaktadır. Bazı durumlarda oruç tutamayan kişiler daha sonra kaza orucu tutarak borçlarını ödemektedir. İslam dininin farz kıldığı Ramazan orucu 30 gün boyunca tutulmaktadır. Orucun oldukça geniş bir anlamı bulunmaktadır. Orucunu hakkı ile tutmak ve eda etmek isteyen kişiler yeme içmenin dışında uyulması gereken kurallara da uymaktadır. Ramazan orucu kazası da tüm Müslümanların merak ettiği konulardandır.
Oruç tutmak organları dinlendiriyor
Oruç tutmak organları dinlendiriyorDiyetisyen Merve Sena Nazlı, oruç tutmanın organların dinlenmesini sağlayacağını, sıvı ve elektrolit kaybı dehidrasyon riskini önlemek için iftardan sahura kadar olan süreçte sıvı alımının arttırılması gerektiğini söyledi.
8.04.2022Sağlık
Hipertansiyon hastaları uyarı geldi
Hipertansiyon hastaları uyarı geldiKurallarına uygun tutulan orucun bazı hastalarda yararlı sonuçlar doğurabildiğini söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Uçar, “Örneğin hipertansiyon hastalarında ilaçlarına devam etmek koşulu ile oruç tutmak, kan basıncında düşmeye ve kilo kaybına yol açmaktadır. Fakat aksine, sıcak havalara veya idrar sökücü ilaçlara bağlı olarak oruç tutan bir hastada aşırı sıvı ve elektrolit kaybı olabilir. Bu da kan basıncında aşırı düşmelere, bayılmalara, kalp krizlerine ve kalp yetmezliğine yol açabilir. Özellikle bu durum yaşlı hastalarda daha da belirgin olabilir” dedi.
5.04.2022Sağlık
Tekne orucu saatleri! Tekne orucu nasıl ve saat kaça kadar tutulur?
Tekne orucu saatleri! Tekne orucu nasıl ve saat kaça kadar tutulur?Tekne orucu saat kaça kadar, nasıl tutulur 2022? Ramazan ayıyla beraber gündeme gelen tekne orucu, çocukları oruca alıştırma ve İslami bilinç kazandırmak amacıyla yapılır. Küçük çocuklar tüm gün oruç tutmak yerine tekne orucuyla sadece günün bir bölümünü oruçlu geçirir. Peki, Tekne orucu kaça kadar tutulur? Tekne orucu nasıl tutulur, tekne orucu ne zaman açılır?
4.04.2022Dini Bilgiler
Kalp hastaları oruç tutabilir mi? İşte Kalp hastaları için Ramazan’ı sağlıklı geçirmenin yolları!
Kalp hastaları oruç tutabilir mi? İşte Kalp hastaları için Ramazan’ı sağlıklı geçirmenin yolları!Ramazan ile birlikte kronik hastalığı olanlar için uzmanlar sık sık uyarılarda bulunuyor. Bunların başında da kalp hastaları geliyor. Uzmanlar kalp hastalarının kontrol altında oruç tutabileceğini belirtiyor. Kalp hastalarının doktorları ile görüşerek onay almaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Barış Çaynak, kalp hastaları için Ramazan önerileri verdi.
2.04.2022Sağlık
Diyabet, kalp ve kanser hastaları için oruç uyarısı! Kontrol altında değilse...
Diyabet, kalp ve kanser hastaları için oruç uyarısı! Kontrol altında değilse...İslam dini açısından önem taşıyan ramazan ayı içerisinde sağlık problemi veya farklı nedenler dolayısıyla oruç tutması zor olan kişilerde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Süha Çetin açıklamalarda bulundu.
2.04.2022Ramazan
Cinsel ilişki orucu bozar mı? Ramazan ayında cinsel ilişki nasıl olmalı?
Cinsel ilişki orucu bozar mı? Ramazan ayında cinsel ilişki nasıl olmalı? Ramazan orucu, şafaktan gün batımına kadar yemeyi, içmeyi ve cinsel ilişkiyi kesmeyi gerektiren bir ibadettir. Ramazan boyunca oruç, arzuları ehlileştirir. Yeme, içme ve cinsel ilişkiye girmeme konusundaki irade gücünün sürekli olarak uygulanmasını gerektirir. Bu nedenle, orucun temel manevi faydası, iradeyi kullanmak ve nefsi kontrol etmektir. Peki, Cinsel ilişki orucu bozar mı? Oruçlu iken sevişmek orucu bozar mı? Ramazan ayında cinsel ilişki nasıl olmalı? Ramazan ayında cinsel ilişki günah mı? İftardan sonra cinsel ilişkiye girilir mi? İşte detaylar…
2.04.2022Ramazan
Oruç tutmak kilo aldırır mı? Ramazan ayında neden kilo alınır?
Oruç tutmak kilo aldırır mı? Ramazan ayında neden kilo alınır? Ramazan ayı ile birlikte beslenme öne plana çıkıyor. Özenle kurulan sofralar da sevdikleriniz ile bu ayı geçirmek her zamankinden daha da önemli. İftar ve sahur için geleneksel yemeklerin yapıldığı bu ayda kilo kontrolü de önem taşıyor. Ramazan ayının kilo kontrolünü yönetmek ve sağlık açısından önemli olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Aksoy Ramazan ayında beslenme ve kilo alımı ile ilgili merak edilenleri anlattı. Peki, Oruç tutmak kilo aldırır mı? Ramazan ayında neden kilo alınır? İşte detaylar…
2.04.2022Ramazan

Benzer Haber Etiketleri

Oruç Tutmak ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki oruç tutmak haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.