Oruç

Oruç

Son dakika oruç haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan oruç ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını oruç haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Oruç

haberleri sayfasında son dakika yaşanan oruç gelişmeleri de dahil olmak üzere 3.707 oruç haberi bulunmuştur. Tüm oruç haberleri aşağıda listelenmiştir.
Ivana Sert nasıl formda kaldığını açıkladı!
Ivana Sert nasıl formda kaldığını açıkladı!İzmirli turizmci sevgilisi Sezer Dermenci ile Aralık 2021'de Maldivler'de hayatını birleştiren 43 yaşındaki modacı Ivana Sert, Instagram' da takipçilerinden gelen soruları yanıtladı.
23.05.2023Magazin
Meclis’e 114 kadın milletvekili girdi! Tarihe geçtiler
Meclis’e 114 kadın milletvekili girdi! Tarihe geçtiler14 Mayıs seçimleri sonucunda AK Parti’den 48, CHP’den 26, MHP’den 4, İYİ Parti’den 5, TİP’ten 1 ve Yeşil Sol’dan 30 kadın milletvekili olarak TBMM’ye girdi.
16.05.2023Gündem
Adana'da AK Parti ve CHP 5'er, İYİ Parti ve MHP 2'şer, Yeşil Sol Parti 1 vekil çıkardı
Adana'da AK Parti ve CHP 5'er, İYİ Parti ve MHP 2'şer, Yeşil Sol Parti 1 vekil çıkardıAdana'da 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nin resmi olmayan kesin sonuçlara göre AK Parti 5, CHP 5, İYİ Parti 2, MHP 2 ve Yeşil Sol Parti 1 vekil çıkarttı.
15.05.2023Gündem
Barbaros Hayreddin Paşa Camii'nin açıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 20 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek
Barbaros Hayreddin Paşa Camii'nin açıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 20 bin kişi aynı anda ibadet edebilecekCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Levent'teki Barbaros Hayreddin Paşa Camii'nin açılışında konuştu. Erdoğan, caminin 750 milyon liraya mal edildiğini ve camide aynı anda 20 bin kişinin ibadet edebileceğini söyledi.
12.05.2023Gündem
Ücretsiz doğal gaz ile ilgili yeni açıklama geldi! Bakan Dönmez duyurdu
Ücretsiz doğal gaz ile ilgili yeni açıklama geldi! Bakan Dönmez duyurduEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Ücretsiz doğal gaz yaklaşık 40 milyar lira. Vergiler dahil 1 yıl boyunca yaklaşık 40 milyar lira bir katkı vatandaşımıza sağlamış olacağız" dedi.
11.05.2023Ekonomi
Bakan Dönmez: Hidrokarbon aramaları konusunda dünyanın dört bir tarafından teklifler alıyoruz
Bakan Dönmez: Hidrokarbon aramaları konusunda dünyanın dört bir tarafından teklifler alıyoruzEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hidrokarbon arama ve araştırmaları konusunda dünyada bu kadar geniş filoya sahip nadir ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirterek, “Şimdi dünyanın dört bir tarafından ‘Bu sondajları gelin bizim burada da yapın’ diye teklifler alıyoruz. Asya’dan, Amerika’dan, Afrika’dan, Orta Doğu’dan. Tabii önceliğimizi Karadeniz gaz keşfine vermiştik. Şimdi iş programımız elverdikçe bu filomuzun bir kısmını belki yurt dışındaki işlere gönderebiliriz" dedi.
8.05.2023Ekonomi
Tebbet Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Tebbet Suresi ne zaman indirildi?
Tebbet Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Tebbet Suresi ne zaman indirildi?Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan devam ediyor. Kur’an ayı da denilen bu ay ibadetler ve oruçla geçen maneviyatı yüksek bir aydır. Ramazanda evlerde sıklıkla dualar ve hatimler okunuyor. Müminleri yegane amacı, Ramazanın kıymetli zaman dilimini gereği gibi ihya etmek, Ramazan gecelerini maneviyatla geçirmek ve nihayetinde Ramazana kavuşmaktır. Ramazan ayı, Allah’ın kullarına lütfettiği çok mübarek bir aydır. Bir hadis-i şerifte “Kim Ramazan ayının faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek, Ramazanı ibadetle ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır” denir. Ramazan ayında sıklıkla okunan dualar araştırılırken özellikle Tebbet suresinin anlamı ve tefsiri de pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Peki, Ramazan ayında Tebbet Suresi okumanın yararları ve faziletleri nelerdir? İşte Tebbet Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri...
4.05.2023Sureler
Maide Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Maide Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne?
Maide Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Maide Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne? Medine döneminde inen Maide Suresi, 120 âyettir. Sûre, adını 112. ve 114. âyetlerde yer alan “mâide” (sofra) kelimesinden almıştır. Sûrede başlıca; verilen sözlerin yerine getirilmesi, İsrailoğullarının sözlerinde durmamaları, Hıristiyanların yanlış inançları, dünyaya düşkünlükleri ve yolsuzlukları, müslümanlar için bazı talimat, uyarı ve dinî hükümler konu edilmektedir. Peki, Maide Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne? Maide suresi ne anlatıyor? Maide ne demek? Maide Sûresi kaç âyet? İşte Maide Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri!
4.05.2023Sureler
Fil Suresi okumanın yararları ve faziletleri
Fil Suresi okumanın yararları ve faziletleriRamazan ayı Müslümanlar için oruç tutulan ve çeşitli ibadetlerin de sürekli yerine getirildiği on bir ayın sultanı olarak geçmektedir. Doğal olarak da Müslümanlar Ramazan ayında birçok duayı okuyarak ayı kendileri için daha da güzel hale getirmektedir. Fil suresi de okunan bu dualar arasında yerini almaktadır.
9.05.2023Sureler
İnşirah Suresi okumanın ve dinlemenin yararları ve faziletleri - İnşirah Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve meali
İnşirah Suresi okumanın ve dinlemenin yararları ve faziletleri - İnşirah Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve mealiRamazan ayı Müslümanlar için en önemli aydır. Allah katında da Ramazan ayı çok önemlidir. Ramazan ayının önemli olan bir ay olmasının birden fazla nedeni bulunuyor. Kuran-ı Kerim Ramazan ayında indirilmiştir. Tüm yıl içindeki en önemli gece olan Kadir Gecesi de Ramazan ayı içindedir. Muhammed (sav)’in peygamberliği Ramazan ayında verilmiştir.
9.05.2023Sureler
Bakara suresi oruç ile ilgili ayetler nelerdir? Bakara Suresi okumanın yararları ve faziletleri - Bakara Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve meali
Bakara suresi oruç ile ilgili ayetler nelerdir? Bakara Suresi okumanın yararları ve faziletleri - Bakara Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve mealiKuran-ı Kerimde yer alan oruç ayetleri farklı farklı sureler içinde geçer. Oruç ayetlerinden bazıları da Bakara Suresinde bulunur. Kuran-ı Kerimde yer alan en uzun sure olan Bakara Suresinin bazı ayetlerini okumak çok faziletlidir. Bakara Suresi okumanın yararları ve faziletleri ile Bakara Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve meali…
4.05.2023Sureler
Bakara Suresi Türkçe Arapça Okunuşu ve Tefsiri! Tekasür Suresi okumanın yararları ve faziletleri
Bakara Suresi Türkçe Arapça Okunuşu ve Tefsiri! Tekasür Suresi okumanın yararları ve faziletleriBakara Suresi Medine döneminde inmiş, Kur’an-ı Kerim’in en uzun sûresidir. Bakara suresi 286 âyettir. Adını, 67-73. âyetlerde yer alan “bakara (sığır)” kelimesinden alır. Sûre, İslâm hukukunun ana konularıyla ilgili pek çok hüküm içerir. İşte Bakara Suresi Türkçe Arapça Okunuşu ve Tefsiri!
4.05.2023Sureler
Tevbe Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Tevbe Suresi okumanın yararları ve faziletleri
Tevbe Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Tevbe Suresi okumanın yararları ve faziletleriTevbe suresi başında besmele olmayan tek sure olması nedeniyle diğer surelerden ayrılmaktadır. İki ayeti hariç Medine döneminde nazil olduğu bilinir. 129 ayetten oluşan Tevbe suresi, adını 117. ve 118. ayetlerde geçen tevbe kavramından alır. Bazı bilginler surenin başında besmele yazılmamış olmasını bir önceki surenin devamı olarak açıklamaktadır.
4.05.2023Sureler
Zigana Tüneli açıldı: 1 saat süren yol 30 dakikaya düşüyor
Zigana Tüneli açıldı: 1 saat süren yol 30 dakikaya düşüyorTürkiye'nin ve Avrupa'nın en uzun, dünyanın ise sayılı çift tüp kara yolu tünellerinden olan Zigana Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle bugün açıldı. Bakan Karaismailoğlu açılış öncesi açıklamalar bulundu.
3.05.2023Ekonomi
Nasr Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri
Nasr Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiriRamazan ayı Müslüman halk için bereketli ay olarak geçmektedir. Bu bereketi Müslümanlar bol bol ibadet ederek gerçekleştirmektedir. Bu ibadetleri namaz kılmak oruç tutmak ve dua etmek oluşturmaktadır.
3.05.2023Sureler
Ramazan bayramından sonra tutulan 6 günlük oruç niyeti nasıl yapılır, bayramdan sonra tutulan oruç (şevval orucu) ne zaman, kaç gün sonra tutulur?
Ramazan bayramından sonra tutulan 6 günlük oruç niyeti nasıl yapılır, bayramdan sonra tutulan oruç (şevval orucu) ne zaman, kaç gün sonra tutulur? Ramazan bayramından sonra tutulan oruç kaç gündür, ramazan bayramından sonra tutulan 6 günlük oruç niyeti nasıl yapılır? Rivayete göre Resulullah "Ramazan Bayramından sonra altı gün oruç tutan, senenin tümünü tutmuş gibi olur. Zira (ayet-i kerimede) "Kim bir hayır amelde bulunursa ona yaptığının on misli ecir” şeklinde buyurduğu 6 günlük oruç için yapılan araştırmalar yoğunlaştı. Peki, Ramazan bayramından sonra tutulan 6 günlük oruç niyeti nasıl yapılır, bayramdan sonra tutulan oruç ne zaman, kaç gün sonra tutulur?
22.04.2023Gündem
Ramazan Bayramının 2. günü oruç tutulur mu, bayramın 2. günü Şevval orucu tutulur mu? Şevval orucu ne zaman?
Ramazan Bayramının 2. günü oruç tutulur mu, bayramın 2. günü Şevval orucu tutulur mu? Şevval orucu ne zaman?İslam alemi için on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i ardında bıraktı, bayram namazı ile Ramazan bayramına başladı. Ramazan ayında tutamayacakları oruçları kaza edecekler veya bayrama kavuşmak için oruç tutmak isteyenler, Şevval orucu ne zaman, bayramın 2. günü Şevval orucu tutulur mu? Sorularına yanıt aranıyor. Peki, Ramazan Bayramının 2. günü oruç tutulur mu?
22.04.2023Gündem
Arefe günü teravih kılınır mı? Ramazan'ın son günü teravih kılınır mı?
Arefe günü teravih kılınır mı? Ramazan'ın son günü teravih kılınır mı? Yarın teravih namazı var mı sorusunun yanıtı merak ediliyor. Ramazan ayının son günü teravih namazı kılınacağını düşünen vatandaşlar araştırmalara başladı. Mübarek Ramazan ayı boyunca oruç ibadetini yerine getirenler aynı zamanda teravih namazıyla camileri doldurup taşırdılar. Ancak arefe günü teravih namazı kılınır mı sorusu da akıllarda. İşte yarın akşam teravih namazı kılınır mı sorusunun cevabı...
19.04.2023Gündem
Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü hangi ibadetler yapılır?
Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü hangi ibadetler yapılır?Ramazan ayının son günü Arefe gününde oruç tutulur mu sorusunun yanıtı merak ediliyor. Milyonlarca vatandaş arefe günü oruç tutmanın farz olup olmadığını araştırmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, arefe günü oruç tutulur mu sorusuna cevap verdi.
19.04.2023Gündem
Emine Erdoğan, depremzede ve gönüllülerle iftarda bir araya geldi
Emine Erdoğan, depremzede ve gönüllülerle iftarda bir araya geldiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedeler ve bölgedeki çalışmalarıyla dikkati çeken gönüllülerle Devlet Konukevi'nde düzenlenen iftar programında bir araya geldi.
19.04.2023Gündem
Arefe günü oruç tutulur mu, Ramazanın arefe günü oruç tutmak farz mı?  Arife gününde oruç tutmanın sevabı
Arefe günü oruç tutulur mu, Ramazanın arefe günü oruç tutmak farz mı? Arife gününde oruç tutmanın sevabıArefe günü oruç tutmak sevap mı, arefe gününde oruç tutulur mu, farz mı? Ramazan ayı boyunca oruç ibadetini yerine getiren vatandaşlar bayramdan bir gün öncesi olan arefe günü oruç tutulup tutulmayacağını sorguluyor. Arefe, Bayramın müjdecisidir. Peygamberimiz, “ En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe günü yapılan duadır.” (Tirmizî, Dua, 8; Malik, Dua, 500) buyurmuşlardır. İşte Arife gününde oruç tutmak ile ilgili merak edilenler…
18.04.2023Dini Bilgiler
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emperyalist düzene dur dedik
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emperyalist düzene dur dedikCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar'da düzenlenen mitingde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM'de dünya beşten büyüktür diyerek küresel sisteme itiraz ettik. Sömürge düzenine biz dur dedik. Hayatımız emperyalizme mücadeleyle geçti" dedi.
18.04.2023Gündem
Ramazanda Alo Fetva Hattı'nı arayanlar arttı; ilginç sorular soruldu
Ramazanda Alo Fetva Hattı'nı arayanlar arttı; ilginç sorular sorulduAntalya'da ramazan ayının başlamasıyla dini konularda bilgi almak için günde 150 çağrı gelen 'Alo 190 Dini Danışma' hattındaki görevlilere, bazı vatandaşların 'Saç boyatmak, krem sürmek, makyaj yapmak, tırnak kesmek oruç bozar mı?', 'Sahurda ezan bitene kadar yemek yenilir mi ?' gibi sorular yönelttiği belirtildi.
17.04.2023Gündem
Bayram sabahı sofradaki tercihlere dikkat edin!
Bayram sabahı sofradaki tercihlere dikkat edin!Ramazan ayında metabolizma hızı yavaşladı. İftar ve sahur arasındaki kısa zaman sebebiyle öğün sayıları azaldı, beslenme düzeni tamamen değişti. Ramazan'ın bitip Şeker Bayramı'nın gelmesiyle kalorisi yüksek birçok tatlıyla karşı karşıya kalacağız. Peki bayramda neler yemeliyiz? Hangi tatlılardan uzak durmalıyız? Tatlı yerine neler tüketebiliriz? İşte uzman ismin önerileri...
16.04.2023Ramazan
Ramazan son cuma mesajları ve resimli sözleri! Dualı, hadisli, ayetli, anlamlı ve derin cumanın son gününe özel Cuma mesajları ve ramazan ayı son Cuma mesajları!
Ramazan son cuma mesajları ve resimli sözleri! Dualı, hadisli, ayetli, anlamlı ve derin cumanın son gününe özel Cuma mesajları ve ramazan ayı son Cuma mesajları!İslam dininin takviminde yer alan ve Müslümanlar tarafından oruç tutarak geçirilen, dokuzuncu ayın sonuna geliyoruz. Müslümanlar, güneşin doğuşundan batışına kadar yeme, içme, cinsel ilişki ve diğer bazı davranışlarından uzak durarak oruçlarını Ramazan Bayramı’na kadar tutacak. Bugün ise Ramazan ayının son cuması idrak edilecek. Biz de bugüne özel Ramazan ayının son Cuma mesajlarını bir araya getirdik. Cuma gününde Whatsapp, SMS, Facebook ve Instagram üzerinden cuma günü sözleri ve Ramazanın son cuması için mesaj ve sözleri yazımızdan bulabilirsiniz. İşte dualı, hadisli, ayetli, anlamlı ve derin cumanın son gününe özel Cuma mesajları ve ramazan ayının son cuması mesajları…
14.04.2023Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Oruç ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki oruç haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.