Beslenme

Beslenme

Son dakika beslenme haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan beslenme ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını beslenme haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Beslenme

haberleri sayfasında son dakika yaşanan beslenme gelişmeleri de dahil olmak üzere 7.771 beslenme haberi bulunmuştur. Tüm beslenme haberleri aşağıda listelenmiştir.
Ara tatilde bağışıklık için atılacak 11 adım!
Ara tatilde bağışıklık için atılacak 11 adım!Çocuklar dört aylık uzun ve tempolu okul günlerinin ardından kısa bir mola için sömestr tatiline giriyor. Bu kısa aranın sağlıklı ve sorunsuz geçmesi için bazı kurallara dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle Covid-19 ve influenza gibi enfeksiyonların yaygınlaşmaması için ailelerin sağlıklı yaşam düzenlerini bozmaması önem taşıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Erdem Özcan, sömestr tatilinde çocukların hastalıklardan korunması için bağışıklığın güçlendirilmesi hakkında bilgi verdi.
24.01.2022Sağlık
Diyet ürün kullananlar dikkat! Sağlığı bozuyor
Diyet ürün kullananlar dikkat! Sağlığı bozuyorDiyet ürünlerin tüketiminde dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgi veren Diyetisyen Yıldız Melek Aksoylu, “Kalp, tansiyon, diyabet, obezite gibi probleminiz varsa diyet ürünleri tercih edebilirsiniz. Fakat hiçbir neden sürekli light ürün kullanmanızı gerektirmez. Her ürünün light olanını tercih etmek sağlık problemi olmayan bir bireyde beslenme hatalarına bağlı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir” uyarısında bulundu.
24.01.2022Sağlık
Hidrosefali nedir, ne demek? Hidrosefali hastalığı neden olur, belirtileri neler, tedavisi var mı?
Hidrosefali nedir, ne demek? Hidrosefali hastalığı neden olur, belirtileri neler, tedavisi var mı?Yeşilçam oyuncusu Fatma Girik 79 yaşında hayatını kaybetti. Yeşilçam'ın unutulmaz ismi Fatma Girik Hidrosefali hastalığı olarak bilinen ve beyinde su toplanması anlamına gelen hastalık sebebiyle ameliyat olmuştu. Söz konusu bilginin ardından Hidrosefali hastalığı hakkında yapılan aramalar arttı. Peki, Hidrosefali nedir? Hidrosefali hastalığı neden olur, belirtileri neler, tedavisi var mı?
24.01.2022Sağlık
Kilosu 16 bin TL! 'Bilen pahalı demiyor'
Kilosu 16 bin TL! 'Bilen pahalı demiyor'İzmir’in Torbalı ilçesinde bir kasap dükkanında satılan Japon wagyu cinsi sığır eti, bin 200 dolarlık fiyatıyla dikkat çekiyor. Güncel kur değerine göre fiyatı yaklaşık 16 bin TL’yi bulan et için özellikle yurt dışından müşteriler geliyor. Kasap Mehmet Günbey, özel koşullarda yetişen sığırların bel ve sırt etinin 40 ila 60 gün arasında kaya tuzunda dinlendirildiğini belirterek, eti bilenleri pahalılığını vurgulamadığını ifade etti. Günbey, ette bulunan ve mermer diye tabir edile ince yağ dokusu için, “Bu etin yağı elinizin sıcaklığıyla bile eriyebiliyor” dedi.
23.01.2022Ekonomi
Covid-19 gebelerde erken doğumlara sebep oluyor!
Covid-19 gebelerde erken doğumlara sebep oluyor!Pandemi ile ilgili dünya genelinde çalışmalar yayınlanmaya devam ediyor. Özellikle hamilelerde ve yenidoğan bebeklerde COVİD-19 enfeksiyonunun nasıl seyrettiği üzerine araştırmalar sürüyor. Yapılan son çalışmalar, prematüre doğum sıklığı pandeminin başında 32 – 37 gebelik haftaları arasında artmışken özellikle delta varyantı sonrası daha küçük prematüre bebek doğumları görülmeye başlandığını gösteriyor. Covid-19 enfeksiyonunun prematüre doğumlara sebep olduğunu belirten Neonatoloji Uzmanı Doç. Dr. Adil Umut Zübarioğlu, hamilelere uyarılarda bulundu.
22.01.2022Sağlık
Ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır? İşte ketojenik diyet listesi
Ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır? İşte ketojenik diyet listesiFit ve sağlıklı bir görünüm, herkes için oldukça önemlidir. Hastalıklardan korunmak adına beslenme düzenine çok dikkat edilmelidir. Bilhassa kilo sorunu olan bireyler, ideal diyetler ile beraber hızlı bir biçimde kilo verebilirler. Keto diyeti son zamanlarda çok sık tercih edilmektedir. Peki ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır? Ketojenik diyet listesi hakkında bilgiler nedir detayları ile derledik.
21.01.2022Sağlık
Kilo alma diyeti nedir, nasıl yapılır? Kilo alma diyet listesi!
Kilo alma diyeti nedir, nasıl yapılır? Kilo alma diyet listesi!Birçok insan için kilo alma bir sorun iken bazı insanlar ise kilo alamamaktan şikayetçi olmaktadır. Kilo alamama problemi aynı zamanda kilo alma problemi kadar etkileyici ve insanın moralini bozucu bir rahatsızlıktır. Kilo alamama birden fazla nedene bağlı olabildiği gibi yapılan araştırmalar ile beraber uygulanan kilo alma diyetleri sayesinde çözümlenebilmektedir. Kilo alma diyeti nedir ve nasıl yapılır? İşte sağlıklı kilo almanın yolları…
19.01.2022Sağlık
İnsülin direnci diyeti nedir, nasıl yapılır? İnsülin direnci diyet listesi!
İnsülin direnci diyeti nedir, nasıl yapılır? İnsülin direnci diyet listesi!Diyabet hastalığı günümüzde pek çok kişide görülen bir sağlık problemidir. Yanlış ve düzensiz beslenmek ve aşırı yağlı beslenmek diyabet hastaları için büyük sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle insülin diyeti bu hastalığa sahip olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki insülin direnci diyeti nedir, nasıl yapılır? İşte insülin direnci diyet listesi hakkında merak edilenler…
18.01.2022 Sağlık
Yengeç dolunayı etkileri nelerdir, ne kadar sürer? Yengeç dolunayı saat kaçta, ne zaman bitiyor? 18 Ocak 2022 dolunayı…
Yengeç dolunayı etkileri nelerdir, ne kadar sürer? Yengeç dolunayı saat kaçta, ne zaman bitiyor? 18 Ocak 2022 dolunayı…Yengeç dolunayı 2022 burçlara etkisi ile dolunay ritüeli aramaları arttı. 18 Ocak bugün yeni yılın ilk dolunayı gerçekleşecek. Kışın en karanlığında, kurtların seslerinin en çok duyulduğu Ocak ayındaki bu ilk dolunaya Kurt Dolunayı da denir. Yoğun duygusal etkilere neden olabilecek yengeç dolunayı saat kaçta başlıyor, ne zaman bitiyor? Yengeç dolunayı etkileri nelerdir? İşte 18 Ocak dolunayın burçlara etkisi…
18.01.2022Astroloji
Matlı Holding kimin, sahibi kim? Yörsan'ın yeni sahibi Matlı Holding ne zaman kuruldu?
Matlı Holding kimin, sahibi kim? Yörsan'ın yeni sahibi Matlı Holding ne zaman kuruldu?Matlı Holding kimin, Matlı Holding’in sahibi kim? Türkiye'nin beyaz et ve yumurta sektöründe önde gelen firmalarından Keskinoğlu'nun yüzde 20'sini alarak adından söz ettiren Matlı Holding, gıda şirketlerinden Yörsan'ı da bünyesine dahil etti. 2019 yılında kayyum atanan ve hakkında iflas davası görülen Yörsan, icradan açık artırma usulü ile satıldı. İşte Yörsan'ın yeni sahibi Matlı Holding hakkında merak edilenler…
18.01.2022Ekonomi
Karatay diyeti nedir, nasıl yapılır? İşte Karatay diyet listesi!
Karatay diyeti nedir, nasıl yapılır? İşte Karatay diyet listesi!Prof. Doktor Canan Karatay tarafından oluşturulan bir diyet olarak bilinen Karatay diyeti özellikle günde 2 kez beslenmek gerektiği şeklinde ortaya konulan beslenme yöntemlerini konu edinmektedir. Peki, Karatay diyeti nedir ve nasıl yapılır? Karatay diyet listesinde neler bulunur? Karatay diyet listesi nasıl yapılır? Karatay diyeti hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.
17.01.2022Sağlık
Yaşlanmayı önlemek için nelere dikkat edilmelidir?
Yaşlanmayı önlemek için nelere dikkat edilmelidir?Yaşlanmanın önüne geçebilmek için yapabileceğin küçük ancak etkili yöntemleri Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu sizler için derledi.
17.01.2022Sağlık
Haftada 1 bardak şekerli içecek çocukların beyin fonksiyonlarını bozuyor
Haftada 1 bardak şekerli içecek çocukların beyin fonksiyonlarını bozuyorYeni araştırmalar, şekerli içeceklerin çocukların beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilendiğini ortaya koydu. Çin’de yapılan araştırmayla ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Muhammed Keskin, “Haftada 250 mililitre (1 bardak) tatlandırılmış içecek tüketen çocukların beyin fonksiyonları yüzde 30 oranında, 2 bardak tüketenlerin ise yüzde 60 oranında bozuluyor. Özetle şeker, çocukların beynin fonksiyonlarını ciddi oranda etkiliyor. Şekerle tatlandırılmış içeceklerden kastımız ise gazlı içecekler ve soğuk çaylar. Meyve sularını kastetmiyoruz. Çünkü meyve suları zaten şeker içeriyor. Ancak normalde meyve oldukça faydalıyken, yüksek oranda lif ve birçok vitamin içeriyorken, meyve suyu haline geldiğinde tüm liflerini kaybediyor. Bu nedenle meyve suyundan vitamin beklentimiz olmamalı. Buradaki asıl endişemiz, içerisine şeker eklenmemiş olsa bile, früktoz içeriyor olması” dedi.
17.01.2022Sağlık
Göz altı halka ve torbalarınızdan kurtulun
Göz altı halka ve torbalarınızdan kurtulunGöz altı, hayati bir sağlık sorununa neden olmasa da oluşturduğu kaygılar bir çok insana kabus yaşatıyor. Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Serap Maden, özellikle ileri yaşta ortaya çıkan bu sorundan mezoterapi, gençlik aşısı ve ışık dolgusu gibi yöntemlerle kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.
15.01.2022Sağlık
Hücreleri yeniliyor, doğal savaşçı! Birçok hastalıktan koruyor! Kanser, kalp, damar, bağırsak, cilt sağlığı...
Hücreleri yeniliyor, doğal savaşçı! Birçok hastalıktan koruyor! Kanser, kalp, damar, bağırsak, cilt sağlığı...Kışın tüketildiği zaman hücreleri yeniliyor. Birçok hastalıktan korunmak için doğal savaşcılar. Kanser, kalp-damar, bağırsak, cilt sağlığı için önemli besinler olarak biliniyor. Vücudumuz enerji kaynaklarına, vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu besinler tüketildikleri zaman hastalık riskleri minimum seviyeye iner ve vücudun yenilenme sürecine destek olur. Peki hangi besinleri, nasıl tüketmeliyiz? İşte vücudu yenileyen 10 yiyecek...
14.01.2022Sağlık
Öğrencilere diyetisyen ve psikolog desteği
Öğrencilere diyetisyen ve psikolog desteğiAlanya Belediyesi Oba Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan kız öğrencilere yönelik diyetisyen ve psikolog tarafından seminer verildi.
14.01.2022Sağlık
Aristo Diyeti nedir, nasıl yapılır? Aristo diyet listesi...
Aristo Diyeti nedir, nasıl yapılır? Aristo diyet listesi...Diyetler doğru şekilde yapıldığı zaman hızlı kilo vermek mümkündür. Aristo diyeti ile kişilerin yaşam biçimlerini dönüştürmeyi hedeflenmektedir. Bu Aristo diyeti çiğ sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Bu diyetin adı felsefeci Aristo’dan ismi gelmektedir. Peki ya Aristo diyeti nedir? Aristo diyeti nasıl yapılır? Aristo diyet listesi nedir tüm detayları ile derledik.
13.01.2022Sağlık
Eliminasyon diyeti ne için yapılır? Eliminasyon diyeti nasıl yapılır? Eliminasyon diyet listesi!
Eliminasyon diyeti ne için yapılır? Eliminasyon diyeti nasıl yapılır? Eliminasyon diyet listesi!Eliminasyon diyeti; insan vücudunda şişkinlik gibi rahatsızlıklar veren gıdaların bulunmasına imkan tanınmasını sağlayıp, bireyin diyet listesinden çıkarmasına yardımcı olan bir diyettir. Gıdaların sindirilmediği vaziyetlerde bağırsaklarda mayalanma süreci başlar. Bu durum yüzünden şişkinlik, kimi durumlarda ise alerjilere neden olmaktadır. Eliminasyon diyeti sayesinde vücutta hassasiyete sebep olacak gıdalar deneme ve yanılma metoduyla tespit edilir. Peki eliminasyon diyeti nedir, nasıl yapılır? İşte tüm detayları ile eliminasyon diyeti…
13.01.2022Sağlık
Emziren anne diyeti listesi! Emziren anneler doğum sonrası kilolarından nasıl kurtulur?
Emziren anne diyeti listesi! Emziren anneler doğum sonrası kilolarından nasıl kurtulur? Emziren anne diyeti; doğum sonrasına alınan kiloları vermek, daha fazla kilo almamak ve sağlıklı şekilde süt akışını sağlamak adına uygulanan diyet türlerinden biridir. Yapılan incelemelere göre; emziren annelerin, emzirmeyen annelere oranla daha fazla kilo verdiği biliniyor. Emzirme sürecinde doğru diyetler yaparak, daha fazla kilo vermek mümkün. Peki emziren anne diyeti nedir, nasıl yapılır? Emziren anne diyet listesi nasıldır? Emziren anneler doğum sonrası kilolarından nasıl kurtulur? İşte tüm detaylar…
18.01.2022Sağlık
Göbek yağı nasıl eritilir? Göbek eritmek için ne yapılmalı? Göbek eritme diyet listesi!
Göbek yağı nasıl eritilir? Göbek eritmek için ne yapılmalı? Göbek eritme diyet listesi!Sağlık açısından da sağlığı olumsuz yönde etkileyen göbek etrafında yağlanma genellikle hareketsiz hayat ve yanlış beslenme ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu bölgeden yağ kaybetmek zor olsa da, birkaç ipucuyla karın yağını azaltmak mümkün. Peki, Göbek eritme diyeti nedir ve nasıl yapılır? Göbek eritme diyeti listesinde neler bulunur? Göbek eritmek için ne yapılmalı? İşte göbek yağından kurtulmanın yolları…
13.01.2022Sağlık
Polikistik over sendromunda güncel yaklaşımlar ve bağırsak terapisi
Polikistik over sendromunda güncel yaklaşımlar ve bağırsak terapisiPolikistik over sendromunda hastalığın zeminini oluşturan nedenlere odaklanılması gerektiğini vurgulayan Beslenme Uzmanı Uzm. Diyetisyen Yasemin Bekmezci, polikistik over sendromu tedavisinde uygulanan bağırsak terapisi hakkında merak edilenleri sizin için anlattı.
13.01.2022Sağlık
352 TL yeni zam! Hesaplara yatırılıyor, ödemeler 3 gün içerisinde tamamlanacak
352 TL yeni zam! Hesaplara yatırılıyor, ödemeler 3 gün içerisinde tamamlanacakYüz binlerce kişi bekliyordu. Ocak ayı itibarı ile 352 TL zamlı olarak ödenecek. Vatandaşların banka hesaplarına yatırılıyor. 15 Ocak tarihine kadar tüm ödemeler tamamlanacak. Güzel haberi Bakan Yanık duyurdu. 2021'de 1259 TL olan destek ödemeleri yeni yıl ile birlikte 1611 TL’ye yükseltildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık yaptığı açıklamada “İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları için ödediğimiz ortalama Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) miktarını bu ay 1259 liradan 1611 liraya yükselttik. Ocak ayında ailelerin hesabına toplam 234 milyon 666 bin TL yatıracağız.” diye konuştu.
13.01.2022Ekonomi
Kan şekerini düşürüyor, uzun süre tok tutuyor! Yüksek tansiyon ve kolesterol için şifa
Kan şekerini düşürüyor, uzun süre tok tutuyor! Yüksek tansiyon ve kolesterol için şifaYüksek tansiyon ve kolesterole iyi geliyor, Tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve insülin hormonun aktivitesinin iyileşmesine yardımcı oluyor. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde vücutta nitrik oksit üretimini artırarak kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı oluyor. Günlük fosfor, B1 vitamini ve lif ihtiyacının yüzde 40’ını, magnezyum ihtiyacının yüzde 35’ini, bakır, çinko ve demir ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor. Zengin besin değerleri, uzun süre tok tutması ve sağlığa faydaları nedeniyle günümüzün popüler besinleri arasında yer alıyor. Sağlıklı ve lezzetli yiyecekler hazırlamak isteyenlerin birinci tercihi olan bu besin tatlı ya da tuzlu tariflerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı N. Sinem Türkmen, mucizevi besinin faydaları hakkında bilgi verdi.
12.01.2022Sağlık
Kolesterol diyeti nedir, nasıl yapılır? Kolesterolu olanlara diyet listesi...
Kolesterol diyeti nedir, nasıl yapılır? Kolesterolu olanlara diyet listesi...Kolesterol diyeti sıklıkla kullanılan diyet programlarından bir tanesidir. Özellikle kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerin uygulaması gereken bir diyet programıdır. Pek çok diyet programı vardır. Kişiler diyet programı ile ilgili bilgileri farklı kaynaklardan edinebilmektedir. Kolesterol diyeti nedir ve nasıl uygulanır tüm detayları ile derledik.
12.01.2022Sağlık
Protein diyeti nedir, nasıl yapılır? Protein diyet listesi...
Protein diyeti nedir, nasıl yapılır? Protein diyet listesi...Günlük beslenme içerisinde protein bakımından zengin yağ ve karbonhidrat içermeyen beslenme şekline protein diyeti adı veriliyor. Protein diyeti kısa sürede kilo vermeyi amaçladığı gibi aynı zamanda fit olmayı da sağlar. Peki, Protein diyeti nedir ve nasıl yapılır? Protein diyeti listesi nasıl yapılır? Protein diyetinde hangi besinler bulunur? İşte protein diyet listesi...
12.01.2022Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

diyetbağışıklıkçocuklarda bağışıklıkBağışıklık nasıl güçlendirilirÇocuklarda bağışıklık güçlendirici yiyecekler

Beslenme ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki beslenme haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.