Maden

Maden

Son dakika maden haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan maden ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını maden haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Maden

haberleri sayfasında son dakika yaşanan maden gelişmeleri de dahil olmak üzere 6.154 maden haberi bulunmuştur. Tüm maden haberleri aşağıda listelenmiştir.
400 bin nüfuslu ilçe için korkutan uyarı: Küçük bir artçıda yıkılma durumu söz konusu
400 bin nüfuslu ilçe için korkutan uyarı: Küçük bir artçıda yıkılma durumu söz konusuDicle Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller arasında yer alan Diyarbakır’da, yaklaşık 400 bin nüfusuyla kentin en büyük ilçelerinden olan Bağlar’ın zemin ve bina yapım tekniği açısından çok kötü durumda olduğunu ifade ederek, “Bağlar’da bulunan bütün ağır veya orta hasarlı binalar hepsi yorulmuş durumda. Bitkin durumdalar, her an yıkılmaya maruz kalabilirler. Hatta belki küçücük bir artçı depremde yıkılma durumu söz konusu” dedi.
28.03.2023Gündem
Madenciler yerin metrelerce altında ilk sahurunu yaptı
Madenciler yerin metrelerce altında ilk sahurunu yaptıZonguldak'ta maden işçileri yerin metrelerce altında evlerinden getirdikleri yiyeceklerle ilk sahurlarını yaparak oruç tutmaya niyetlendi.
Ambalajı at paranı al! Yeni dönem için tarih verildi
Ambalajı at paranı al! Yeni dönem için tarih verildiZorunlu depozito için geri sayım başladı. Eğer bir erteleme olmazsa 1 Ocak 2024 itibarıyla başta içeceklerde kullanılan ambalajlar depozitolu olacak. Plastik, şişe veya metal kaplar iade makinelerine atılınca 50 kuruş veya 1 lira gibi bir tutar hesaba geçecek. Sistemin yerli yazılım altyapısı, kopyalanamaz barkodları hazır. 30 bin iade makinesi kısa sürede Anadolu’ya yayılacak.
21.03.2023Gündem
Kömür madeni işletmesinde patlama meydana geldi: 7 yaralı
Kömür madeni işletmesinde patlama meydana geldi: 7 yaralıBolu'nun Mengen ilçesine bağlı Gökçesu beldesinde özel bir kömür madeni işletmesinde meydana gelen toz patlaması sebebiyle 7 işçi hafif şekilde yaralandı.
20.03.2023Gündem
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: Stratejik ürünler bazında bazı sürprizlerimiz olacak
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: Stratejik ürünler bazında bazı sürprizlerimiz olacakSavunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, bugün açılan Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İsmail Demir ayrıca Milli Muharip Uçak (MMU), Hürjet, Anka-3 ve Atak-2 projeleri ile ilgili önemli bilgiler verdi. İsmail Demir "Stratejik ürünler bazında bazı sürprizlerimiz olacak" dedi.
19.03.2023Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyada söz sahibi ülkeler arasına giriyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyada söz sahibi ülkeler arasına giriyoruzCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde açılan Bor Karbür Üretim Tesisi'nin dünyanın sayılı işletmelerinden biri olacağına dikkat çekerek, "Bu tesis sayesinde Türkiye sadece sahip olduğu bor madeninin katma değerini yükseltmek ile kalmıyor; aynı zamanda ülkemiz dünyanın en sert üçüncü malzemesinin üretiminde ve satışında önemli bir oyuncu haline gelecek" dedi.
19.03.2023Gündem
İsmail Demir'den bor karbür açıklaması
İsmail Demir'den bor karbür açıklamasıSavunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Türkiye'nin ilk bor karbür tesisinin açılışı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. İsmail Demir, bor karbür tesisinin Türkiye'ye avantajları ile ilgili kritik bilgiler verdi.
19.03.2023Gündem
Bakan Dönmez: Bor karbür çelik kadar dayanıklı
Bakan Dönmez: Bor karbür çelik kadar dayanıklıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin ilk bor karbür tesisinin açılışı öncesinde CNN Türk’te önemli açıklamalarda bulundu.
19.03.2023Gündem
Türkiye haritası || Şehir isimleri ile detaylı renkli büyük boy Türkiye Siyasi İller Haritası ile deprem risk haritası
Türkiye haritası || Şehir isimleri ile detaylı renkli büyük boy Türkiye Siyasi İller Haritası ile deprem risk haritasıTürkiye Siyasi Haritası kuşbakışı bir düzlem üzerinden ülke sınırlarını, sınırlar dahilinde var olan askeri bloklaşmayı, kıta düzeylerini görmek isteyenlerin sık araştırdıkları konulardan birini oluşturuyor. Kullanım amaçlarına göre haritalar siyasi ölçekli harita, idari sınır ve kıta düzlemini belirtmek için kullanılır. Türkiye haritasını öğrenmek için ise öncelikle siyasi haritalar, özellikleri, neleri gösterir gibi detayları bilmek gerektiğinden haberimiz Türkiye İller Haritası ve haritalara yönelik merak edilenleri derledik.
17.03.2023Gündem
Bolu deprem deprem riski ne, Bolu'da deprem bekleniyor mu? Bolu deprem bölgesinde mi?
Bolu deprem deprem riski ne, Bolu'da deprem bekleniyor mu? Bolu deprem bölgesinde mi?Bolu deprem risk haritası 2023, Bolu'da saat 13.55'te 4,8 büyüklüğünde kaydedilen deprem sonrası gündeme geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından verilere göre Bolu Merkez’de meydana gelen deprem 8.13 km derinlikte gerçekleşti. Peki, Bolu’da fay hattı var mı, Bolu’da fay hattı kırıldı mı, hangi ilçelerden fay geçiyor? Bolu’dan fay hattı geçiyor mu, Bolu deprem bölgesi mi? İşte MTA Bolu deprem risk haritası…
17.03.2023Gündem
Fay hattı haritası 2023! Deprem risk haritası ile Türkiye'de fay hattı nelerden geçiyor, hangi iller riskli, evimin altından fay hattı geçiyor mu? Bolu depremi sonrası MTA diri fay hattı sorgulama ile AFAD deprem risk haritası!
Fay hattı haritası 2023! Deprem risk haritası ile Türkiye'de fay hattı nelerden geçiyor, hangi iller riskli, evimin altından fay hattı geçiyor mu? Bolu depremi sonrası MTA diri fay hattı sorgulama ile AFAD deprem risk haritası!Türkiye fay hattı haritası ile MTA diri fay hattı sorgulama süreci devam ediyor. Bolu'da meydana gelen ve İstanbul başta olmak üzere çevre illerde hissedilen 4.8 büyüklüğündeki deprem sonrası yenilenmiş diri fay haritaları yeniden gündeme geldi. Olası deprem riski nedeniyle tedirgin olan İstanbullular Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alan Bolu'da meydana gelen deprem sonrası araştırmalarını yoğunlaştırdı. Türkiye deprem risk haritası ve MTA'nın paylaştığı diri fay hatları haritası son depremler sonrası yoğunluk kazandı. Peki, Fay hattı nerelerden geçiyor? Fay hattı nasıl sorgulanır? İşte Türkiye deprem risk haritası ve MTA diri fay hattı...
16.03.2023Gündem
Prof. Dr. Şükrü Ersoy depreme karşı bölge bölge uyardı! İşte İstanbul'da en riskli ilçeler
Prof. Dr. Şükrü Ersoy depreme karşı bölge bölge uyardı! İşte İstanbul'da en riskli ilçelerKahramanmaraşlı depremlerden sonra İstanbul'un ilçelerinin depreme ne kadar hazırlıklı ve dayanıklı olduğu tartışılıyor. AFAD tarafından yayınlanan 'kırmızı eylem' planıyla birlikte İstanbul'da meydana gelebilecek olası deprem öncesinde 'En riskli ilçeler' ve 'En riskli mahalleler' belli oldu. CNN Türk Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, konuyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
14.03.2023Gündem
Zilzal Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Zilzal Suresi okumanın yararları ve faziletleri
Zilzal Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Zilzal Suresi okumanın yararları ve faziletleriMedine döneminde inen Zilzal Suresi 8 âyettir. Zilzâl, sarsıntı, deprem anlamına geliyor. Sûrede kıyamet kopması sırasındaki şiddetli yer sarsıntısının ardından kıyamet gününde yaşanacak olan sıkıntı ve dehşet verici haller anlatılıyor. Ayrıca dünyada işlenen hayır veya şerrin karşılığının âhirette ödül veya ceza olarak alınacağı bildiriliyor. Peki, Zilzal Suresi okumanın yararları ve faziletleri neler? İşte Zilzal Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri!
12.03.2023Ramazan
Depremzedeyi dolandırıp ortadan kayboldu: ‘Bunu yaşatmaya kimsenin hakkı yok’
Depremzedeyi dolandırıp ortadan kayboldu: ‘Bunu yaşatmaya kimsenin hakkı yok’Depremden sonra Adıyaman’dan Kayseri’ye giden depremzede Bozan Öztürk’ün aracını tamir etmek için verdiği şirketin ortağı olduğu iddia edilen şahıs, 12 bin TL’yi aldıktan sonra ortadan kayboldu. Dolandırıcılık olayının detayları ise şoke etti.
11.03.2023Yaşam
MTA diri fay haritası! MTA ekipleri fay hatlarındaki incelemelerini tamamladı: Yeni diri fay hatları bulundu mu, MTA güncel diri fay hatlarını açıkladı mı?
MTA diri fay haritası! MTA ekipleri fay hatlarındaki incelemelerini tamamladı: Yeni diri fay hatları bulundu mu, MTA güncel diri fay hatlarını açıkladı mı?MTA ekipleri fay hatlarındaki incelemelerini tamamladı. Kahramanmaraşlı ve Hatay Defne depremlerin fay hattı üzerindeki incelemelerini tamamlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Tetkik Arama (MTA) ekipleri raporlama aşamasına geçti. Peki, Yeni diri fay hatları bulundu mu, MTA güncel diri fay hatlarını açıkladı mı? İşte MTA diri fay haritası…
11.03.2023Gündem
Fay kırığının en net görüntüsü ortaya çıktı!
Fay kırığının en net görüntüsü ortaya çıktı!Kahramanmaraşlı ve Hatay Defne depremlerin fay hattı üzerindeki incelemelerini tamamlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Tetkik Arama (MTA) ekipleri raporlama aşamasına geçti.
11.03.2023Gündem
Bakan Kurum: 13 farklı bilim kurulu oluşturduk
Bakan Kurum: 13 farklı bilim kurulu oluşturdukÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "13 farklı bilim kurulu oluşturduk. Her bir kurulu oluşturulurken, afet yönetim sürecini bir bütün olarak ele almaya gayret ettik. Bu kurullarımızda jeolojiden jeofiziğe, şehir bölge planlamadan inşaat mühendisliğine, mimarlıktan tarihe, hukuktan sosyolojiye, iktisattan afet yönetimine kadar birçok alanda bilim insanlarımız yer alıyor" dedi.
10.03.2023Ekonomi
Türkiye’nin “En Etkin 50 CFO’su” belli oldu
Türkiye’nin “En Etkin 50 CFO’su” belli olduDataExpert iş birliğinde BMI Business School tarafından CFO’ların şirketlerdeki önemine dikkat çekmek üzere hazırlanan “En Etkin 50 CFO” araştırmasının sonuçları açıklandı.
10.03.2023Ekonomi
500’ün üzerinde aktif fay var! MTA yenilenmiş diri fay hattı haritası ile hangi iller deprem bölgesi, fay hatları nelerden geçiyor? Son diri fay haritası güncellenecek!
500’ün üzerinde aktif fay var! MTA yenilenmiş diri fay hattı haritası ile hangi iller deprem bölgesi, fay hatları nelerden geçiyor? Son diri fay haritası güncellenecek!Gazi Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Süleyman Pampal, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlayan göç hareketliliğine yönelik "Türkiye'de deprem tehlikesi olmayan santimetrekare yok. Türkiye'nin tamamı yüksek deprem tehlikesi altında" dedi ve ekledi: "Haritaya bakıp 'Burası daha az koyu' diyerek, göç etme kararı almasınlar. Türkiye'de sarı, beyaz yer yok; bunu yıllardır konuşuyor, bilimsel platformlarda dile getiriyoruz. Türkiye’nin her tarafı birbirinden tehlikeli" Peki, ! MTA diri fay hattı haritası ile hangi iller deprem bölgesi, fay hatları nelerden geçiyor? İşte MTA diri fay hattı haritası güncel veriler ve diri fay hattı sorgulama 2023…
10.03.2023Gündem
Uzmanından konteynerde ikamet edenlere uyarı
Uzmanından konteynerde ikamet edenlere uyarıİnşaat, maden ve benzeri çalışma alanlarında kullanımı oldukça yoğun olan ve Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem felaketinin ardından on binlerce kişinin ikameti haline gelen konteyner kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususların olduğu belirtildi.
9.03.2023Gündem
Sadece TYT’ye girip tercih yapılabilir mi? TYT ile alan bölümler ve puanlar: Sadece YKS’nin 1. oturumu TYT ile girilebilecek bölümler neler, TYT ile üniversiteye gidilir mi?
Sadece TYT’ye girip tercih yapılabilir mi? TYT ile alan bölümler ve puanlar: Sadece YKS’nin 1. oturumu TYT ile girilebilecek bölümler neler, TYT ile üniversiteye gidilir mi?Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için başvurular başladı. Sınav az bir süre kala adaylar başvurularını yapmadan önce sadece Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ye girip tercih yapılıp yapılamayacağını sorguluyor. Peki, Sadece YKS’nin 1. oturumu (TYT)’ye girip tercih yapılabilir mi, Sadece YKS’nin 1. oturumu TYT ile girilebilecek bölümler neler? TYT ile üniversiteye gidilir mi? İşte TYT ile alan bölümler ve puanlar…
8.03.2023Eğitim
Uzman isimden deprem ve göç uyarısı: Ülke örümcek ağı gibi faylarla örülmüş tehlike olmayan santimetrekare yok
Uzman isimden deprem ve göç uyarısı: Ülke örümcek ağı gibi faylarla örülmüş tehlike olmayan santimetrekare yokKahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce ev ya yıkıldı ya da ağır hasar gördü. Asrın afetinden sonra deprem bölgesinden İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok ile deprem göçü başladı. Gazi Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Süleyman Pampal göç hareketliliğine dikkat çekerek, "Türkiye'de deprem tehlikesi olmayan santimetrekare yok. Türkiye'nin tamamı yüksek deprem tehlikesi altında" dedi. Pampal, "Haritaya bakıp 'Burası daha az koyu' diyerek, göç etme kararı almasınlar. Türkiye'de sarı, beyaz yer yok; bunu yıllardır konuşuyor, bilimsel platformlarda dile getiriyoruz. Türkiye’nin her tarafı birbirinden tehlikeli" ifadelerini kullandı.
8.03.2023Gündem
Son depremler MTA’nın diri fay haritasını doğruladı
Son depremler MTA’nın diri fay haritasını doğruladı6 Şubat tarihli Kahramanmaraş ve 20 Şubat tarihli Hatay depremleri, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün(MTA) deprem üreten diri fayları gösteren “Türkiye Diri Fay Haritası”nı doğruladı.
7.03.2023Gündem
Diri faya yasak var! MTA olumsuz rapor verirse inşaat yapılmayacak
Diri faya yasak var! MTA olumsuz rapor verirse inşaat yapılmayacakTOKİ’nin konut yapmayı planladığı proje alanlarında MTA uzmanlarınca diri fay hattı bulunup bulunmadığı kontrol edilecek. MTA uzmanları bir sahaya olumsuz yanıtını verirse, o sahaya inşaat izni verilemeyecek. Japonya ile ABD’deki konutların yapımında kullanılan perlit ağırlıklı olarak kullanılacak.
6.03.2023Gündem
Türkiye Diri Fay Haritası'nda yer aldı! ‘Ankara’nın batısında bulunan faya dikkat’
Türkiye Diri Fay Haritası'nda yer aldı! ‘Ankara’nın batısında bulunan faya dikkat’Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Türkiye Diri Fay Haritası’nda Ankara’nın batısında yer alan “Olası Kuvaterner Fayı” hakkında bilgi hazırladı. Buna göre Ankara fayı, “diri olmadıkları kesin olarak kanıtlanamamış faylar” sınıfında yer alıyor.
5.03.2023Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Maden ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki maden haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.