Kur'an-I Kerim

Kur'an-I Kerim

Son dakika Kur'an-ı Kerim haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan Kur'an-ı Kerim ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını Kur'an-ı Kerim haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Kur'an-I Kerim

haberleri sayfasında son dakika yaşanan kur'an-ı kerim gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.448 kur'an-ı kerim haberi bulunmuştur. Tüm kur'an-ı kerim haberleri aşağıda listelenmiştir.
2023 mukabele saatleri! Diyanet, Semerkant, Dost Tv mukabele saatleri kaçta? Mukabele okunan tv kanalları...
2023 mukabele saatleri! Diyanet, Semerkant, Dost Tv mukabele saatleri kaçta? Mukabele okunan tv kanalları...2023 mukabele saatleri araştırılıyor. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte mukabele okunan televizyon kanalları da merak ediliyor. Bir başkasının Kuran-ı Kerim okuyuşunu takip ederek hatim etmek ve karşılık okumak anlamına gelen mukabale Ramazan'ın ilk günü başlar ve arefe günü tamamlanarak duası okunur. Diyanet tv, Semerkant tv ve Dost tv mukabele saatleri her yıl olduğu gibi 2023 Ramazan'da da takip ediliyor.
25.03.2023Gündem
Oruç tutan namaz kılmak zorunda mı? Namaz kılmadan oruç kabul olur mu?
Oruç tutan namaz kılmak zorunda mı? Namaz kılmadan oruç kabul olur mu?Oruç tutan namaz kılmak zorunda mı sorusunun yanıtı merak ediliyor. Mübarek Ramazan ayı Diyanet takvimine göre 23 Mart 2023 Perşembe günü başlıyor. Oruç ibadetini yerine getirecek müslümanlar pek çok konuda araştırmalarına başladı. Bu mübarek ayda Kuran-ı Kerim okuyacak, hatim indirecek ve zikirler çekilecek. Oruç tutacak ancak namaz kılamayacak olan vatandaşlar ise "Namaz kılmayanın orucu kabul olur mu?" sorusuna yanıt arıyor.
22.03.2023Gündem
Ramazan'da yapmak her derde deva: Yasin Suresi'ni her gün farklı bir niyetle okuyun! İşte o niyetler..
Ramazan'da yapmak her derde deva: Yasin Suresi'ni her gün farklı bir niyetle okuyun! İşte o niyetler..tutulacak oruçla başlayacak mübarek on bir ayın sultanı Ramazan'da yapılacak ibadetler de vatandaşların merak konusu oldu. Sahurda başlayıp iftarda birecek oruç ibadetinin yanısıra çekilecek zikirler, edilecek dualar ve okunacak Kuran-ı Kerim ayetleri bu mukaddes ayın feyiz bereketini artıracak. Peki Ramazan ayı boyunca her gün farklı bir niyetle Yasin suresi okumanın fazileti nedir? İşte Ramazan'da Yasin okuma niyetleri...
21.03.2023Gündem
Regl iken oruç tutulur mu hangi ayette? Adetliyken oruç tutulur mu Kuran'da geçiyor mu?
Regl iken oruç tutulur mu hangi ayette? Adetliyken oruç tutulur mu Kuran'da geçiyor mu?Regl iken oruç tutulur mu sorusu hangi ayette sorusunun yanıtı merak ediliyor. 2023 Ramazan ayı için geri sayım başladı. İlk oruç 23 Mart Perşembe günü başlıyor. Yarın ilk sahura kalkacak olan müslümanlar pek çok konuda araştırmalarına da devam ediyor. Adetliyken oruç tutulur mu sorusu da kadınların gündeminde. Kuran-ı Kerim'de adetliyken oruç tutulur mu sorusunun yanıtı var mı?
21.03.2023Gündem
Kur'an-ı Kerim'i yakmıştı! Rasmus Paludan bir skandala daha
Kur'an-ı Kerim'i yakmıştı! Rasmus Paludan bir skandala dahaİsveç ve Danimarka'da Kur'an-ı Kerim yakmasıyla tepki çeken Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan bir skandala daha imza attı.
21.03.2023Dünya
Kenzül Arş duası nasıl okunur? Kenzül Arş duasının Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri...
Kenzül Arş duası nasıl okunur? Kenzül Arş duasının Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri...Kenzül Arş duası Kuran-ı Kerim içerisinde geçmemesine rağmen sahih dualardan bir tanesidir. Genellikle hastalık, şer, dilek ve hacet gibi konularda Kenzül Arş duası tavsiye edilmektedir. Peki, Kenzül Arş duası nasıl okunur? Kenzül Arş duasının faziletleri ne? Kenzül Arş duası neye iyi gelir? İşte Kenzül Arş duasının Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri...
18.03.2023Dini Bilgiler
Fatiha Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Fatiha Suresi okumanın yararları ve faziletleri
Fatiha Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Fatiha Suresi okumanın yararları ve faziletleriKuran'ı Kerim'deki ilk sure Fatiha Suresi’dir. Fatiha Suresi 7 ayetten oluşur. Fatiha kelimesi, açmak, genişletmek, sıkıntı ve darlıktan sonra felaha ermek anlamına geliyor. İşte Fatiha Suresi okumanın yararları ve faziletleri neler? Fatiha Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri…
16.03.2023Dini Bilgiler
Kadir Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve meali... Kadir Suresi'nin anlamı ve faziletleri
Kadir Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve meali... Kadir Suresi'nin anlamı ve faziletleriKuran-ı Kerim’de yer alan surelerden biri de Kadir Suresidir. Kuranı-ı Kerimde yer alan surelerden en kısa sure olan Kadir Suresi yalnızca 5 adet ayetten oluşur. Kuran-ı Kerimde yer alma sırasına göre 97. Suredir ve Abese Suresinin ardından Mekke’de inmiş olan bir suredir. Mekke döneminde indirilen, derin manalar içeren Kadir Suresinde çok kıymetli gece olan Kadir Gecesi’nden de bahsedilir. Kelime anlamı olarak Kadr şeref ve azamet anlamlarına gelir.
16.03.2023Ramazan
Fecr suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Fecr suresi okumanın yararları ve faziletleri
Fecr suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Fecr suresi okumanın yararları ve faziletleriKuran'ı Kerim'de Gaşiye Suresinden sonra gelen Fecr Suresi, toplam 30 ayetten oluşur. Allahu Teala, surenin ilk ayetinde sabah aydınlığının, ikinci ayetinde ise Zilhicce ayının ilk 10 gecesinin üstüne yemin eder.
16.03.2023Dini Bilgiler
İsra Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! İsra Suresi okumanın yararları ve faziletleri
İsra Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! İsra Suresi okumanın yararları ve faziletleriBirinci ayette geçen ‘isra’ kelimesinden adını alan sure 111 ayetten oluşuyor. Kuran-ı Kerim’in 17’inci suresidir. İsra’nın anlamı ‘göğe yükseliş’ veya ‘gece yürüyüşü’ olarak tabir edilmektedir. Bu olay Hicret’ten önce meydana gelmiştir. Mekke döneminde indirilen son sure ‘İsra’ suresidir.
16.03.2023Dini Bilgiler
Hucurat Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Hucurat suresi okumanın yararları ve faziletleri
Hucurat Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Hucurat suresi okumanın yararları ve faziletleriArapça'da hücre kelimesi oda anlamına gelir. Bu kelimeden türetilen hucurat ise odalar demektir. Mekke'de nazil olan Hucurat Suresinde Müslümanların birbirleriyle ve Hz. Muhammed ile konuşurken nelere dikkat etmeleri gerektiği anlatılır. Kuran'ı Kerim'de Fetih Suresinden sonra gelen Hucurat Suresi, 18 ayetten oluşur.
16.03.2023Dini Bilgiler
En'am Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! En'am Suresi Okumanın yararları ve faziletleri
En'am Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! En'am Suresi Okumanın yararları ve faziletleriKuran-ı Kerim’de 6’ıncı sure olarak anılan En’am suresi toplamda 165 ayetten müteşekkildir. Sure adını 136, 138 ve 139’uncu ayetlerde geçen en’am (Müşriklerin bazı hayvanların etini helal, bazı hayvanların etini haram kılması) kelimesinden almaktadır. Sure Mekki bir suredir. Bir seferde inen bir suredir.
16.03.2023Dini Bilgiler
İhlas Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! İhlas Suresi okumanın yararları ve faziletleri neler?
İhlas Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! İhlas Suresi okumanın yararları ve faziletleri neler? Mekke döneminde inmiştir. 4 âyettir. İhlâs, samimi olmak, dine içtenlikle bağlanmak demektir. Allah’a bu sûrede anlatıldığı şekilde inanan, tevhit inancını tam anlamıyla benimsemiş ihlâslı bir mü’min olacağı için sûre bu adla anılmaktadır. Peki, İhlas Suresi okumanın yararları ve faziletleri neler? İhlas suresi anlamı ne? İşte İhlas Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri!
12.03.2023Dini Bilgiler
Maun Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Maun Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne?
Maun Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Maun Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne?Mekke döneminde inen Maun Suresi 7 âyettir. Mâ’ûn, yardım ve zekât demektir. Sûrede, biri Allah’ın nimetlerini ve hesap gününü inkâr eden nankör, diğeri amellerini gösteriş için yapan riyakâr olmak üzere iki tip insan tasvir edilmektedir. Peki, Maun Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne? Maun Suresi anlamı ne? Maun Suresi ne işe yarar? İşte detaylar…
12.03.2023Ramazan
Kevser Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Kevser Suresi okumanın yararları ve faziletleri
Kevser Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Kevser Suresi okumanın yararları ve faziletleriMekke döneminde inmiştir. Medine döneminde indiği de rivayet edilmiştir.3 âyettir. Kevser, çok hayır, bereket demektir. Cennette Hz. Peygambere mahsusbir havuzun da adıdır. Sûrede Hz. Peygamber’e dünya ve âhirette verilen nimetlerden bahsedilmekte, kendisine Allah’a kulluk etmesi ve kurban kesmesi emredilmektedir. Ayrıca ona düşmanlık edenler kınanmaktadır. Peki, Kevser suresi anlamı ne? Kevser suresnini meali ne? Kevser Suresi okumanın fazileti ne? İşte Kevser Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri!
12.03.2023Dini Bilgiler
Meryem Suresi Türkçe Arapça okunuşu, meali ve tefsiri!
Meryem Suresi Türkçe Arapça okunuşu, meali ve tefsiri!Meryem Suresi, konusunu Hz. Meryem’den alması sebebi ile surenin ismi bu olmuştur. Müslümanların Mekke’den, Habeşistan’a hicret etmeden öncesinde ve Fatır Suresinden de sonra inen suredir. Sure doksan sekiz ayetten oluşuyor ve Kuran-ı Kerim’de 19. Sırada yer alırken, 44. Sırada indirilmiştir. İçerisinde tilavet secdesi bulundurur. Peki, Ramazan ayında Meryem Suresi okumanın yararları ve faziletleri nelerdir? İşte Meryem Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri
12.03.2023Ramazan
Al-İ İmran Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Al-İ İmran Suresi okumanın yararları ve faziletleri
Al-İ İmran Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Al-İ İmran Suresi okumanın yararları ve faziletleriKuran-ı Kerim kitabımızın 3. Suresi olan Al-i İmran Suresi 200 ayetten oluşan bir suredir. Al-i İmran ismi, diğer surelerden ayırt edilmesi için verilmiştir. Surenin nüzul zamanı dört bölümden oluşmaktadır. Birinci yani 1 ile 32’inci ayetler arasındaki bölüm birinci bölümdür. 33 ile 63’üncü ayetleri arası ise ikinci bölümdür. Üçüncü bölüm 64’üncü ile 120’inci ayetlerdir. Dördüncü bölüm 121’inci bölüm ile 200’üncü ayetlerdir.
12.03.2023Dini Bilgiler
Ahzab Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Ahzab Suresi okumanın yararları ve faziletleri
Ahzab Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Ahzab Suresi okumanın yararları ve faziletleriAhzab Suresi, din alimleri ve Müslümanlar tarafından tefsir konuların üzerinde çalışma yapılmış konuların başında yer almaktadır. Ahzab suresinin bazı ayetlerinde emanet kavramı ve emanete rivayet gibi birçok konunun detaylı ile yardımcı olmaya çalıştığı görülmektedir. Emanet kavramı oldukça önemi olan, dikkat edilmesi gerekilen kavramların arasında yer almaktadır.
12.03.2023Dini Bilgiler
Kuran-ı Kerim'de hala yaşadığı söyleniyor! Göğe çekilen ve doğmadan ölen peygamber kimdir?
Kuran-ı Kerim'de hala yaşadığı söyleniyor! Göğe çekilen ve doğmadan ölen peygamber kimdir?Doğmadan ölen peygamber kimdir sorusunun yanıtı merak ediliyor. 2023 Ramazan ayının gelmesiyle birlikte peygamberlerin hayatları da araştırılıyor. Özellikle Kuran-ı Kerim'de hala yaşadığı söylenen peygamber, Allah tarafından gönderilen üçüncü peygamberdir. Kendisine otuz sayfa suhuf indirilen bu peygamber kendisine 1000 tane takipçi bulabilmiştir.
12.03.2023Gündem
Berat Gecesi 6 rekatlık namaz nasıl kılınır? Berat Kandili 6 rekatlık namaza nasıl niyet edilir?
Berat Gecesi 6 rekatlık namaz nasıl kılınır? Berat Kandili 6 rekatlık namaza nasıl niyet edilir?Berat Gecesi 6 rekatlık namaz nasıl kılınır sorusunun yanıtı merak ediliyor. 6 Mart 2023 Pazartesi (bu akşam) idrak edilen Berat Kandili'nde kılınacak namazlar, edilecek dualar müslümanlar için bir arınma vesilesidir. Kuran-ı Kerim'lerin okunacağı mübarek Berat Kandilinde 6 rekatlık namaza nasıl niyet edilir?
6.03.2023Gündem
Berat Kandilinde Allah yeryüzüne iner mi? Berat Kandili Kuran'da hangi surede geçiyor?
Berat Kandilinde Allah yeryüzüne iner mi? Berat Kandili Kuran'da hangi surede geçiyor?Berat kandili Kuran'da var mı sorusunun yanıtı merak ediliyor. 6 Mart 2023 Pazartesi günü Şaban ayının 15'inci gecesi olan Berat Kandili İslam alemi tarafından idrak edilecek. Kuran-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına toptan indirildiği gece olması nedeniyle önemli bir gece olan Berat Kandilinde amel defterleri yazılır. Peki Berat kandilinde Allah yeryüzüne iner mi? Berat gecesi Kuran'na hangi surede geçiyor?
6.03.2023Gündem
Yasin Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Yasin Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne?
Yasin Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Yasin Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne? Yasin Suresi Mekke döneminde inmiştir. 83 âyettir. Sûre, adını ilk âyeti oluşturan “Yâ-Sîn” harflerinden alır. Sûrede başlıca insanın ahlâkî sorumlulukları, vahiy, Hz. Peygamber’i yalanlayan Kureyş kabilesi, Antakya halkına gönderilen peygamberler, Allah’ın birliğini ve kudretini gösteren deliller, öldükten sonra dirilme, hesap ve ceza konu edilmektedir. Peki, Yasin Suresi okumanın yararları nelerdir? Yasin süresi kaç ayet? Ramazanda her gün Yasin süresi okumanın fazileti ne? İşte Yasin Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri!
1.03.2023Dini Bilgiler
Taha Suresi okumanın fazileti nedir? Taha Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri
Taha Suresi okumanın fazileti nedir? Taha Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiriMekke döneminde inen Taha Suresi 135 ayettir. Adını birinci ayette yer alan harflerden alan Taha Suresinde, Allah’ın peygamberler aracılığıyla insanlara gösterdiği doğru yolun temel gerçeklerine işaret ediliyor. Ramazan ayı ile birlikte pek çok kişi de Taha Suresi faziletlerini, anlamını ve okunuşunu araştırıyor. Peki, Ramazan ayında Taha Suresi okumanın faziletleri ve yararları nelerdir? İşte Taha Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri
1.03.2023Ramazan
Bakara suresi oruç ile ilgili ayetler nelerdir? Bakara Suresi okumanın yararları ve faziletleri - Bakara Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve meali
Bakara suresi oruç ile ilgili ayetler nelerdir? Bakara Suresi okumanın yararları ve faziletleri - Bakara Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve mealiKuran-ı Kerimde yer alan oruç ayetleri farklı farklı sureler içinde geçer. Oruç ayetlerinden bazıları da Bakara Suresinde bulunur. Kuran-ı Kerimde yer alan en uzun sure olan Bakara Suresinin bazı ayetlerini okumak çok faziletlidir. Bakara Suresi okumanın yararları ve faziletleri ile Bakara Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve meali…
1.03.2023Ramazan
Şems Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Şems Suresi okumanın yararları ve faziletleri
Şems Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Şems Suresi okumanın yararları ve faziletleriMekke döneminde inen Şems Suresi 15 âyettir. Sûre, adını birinci âyetteki “eş Şems”kelimesinden almıştır. Şems, güneş demektir. Sûrede bazı önemli kozmik varlıklara ve olaylara yemin edilerek insan tabiatına hem iyilik hem kötülük eğilimlerinin yerleştirildiği bildirilmiş; bu eğilimlerini doğru kullanmayanların akıbetine örnek olmak üzere Semûd kavminin helâk edilişi anlatılmıştır. Peki, Şems Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne? Şems suresi ne için okunur? Eş şems ne demek? Şems Suresinin okunuşu, anlamı ve tefsiri
1.03.2023Ramazan

Benzer Haber Etiketleri

Kur'an-I Kerim ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki kur'an-ı kerim haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.