Kabızlık

Kabızlık

Son dakika kabızlık haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan kabızlık ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını kabızlık haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Kabızlık

haberleri sayfasında son dakika yaşanan kabızlık gelişmeleri de dahil olmak üzere 871 kabızlık haberi bulunmuştur. Tüm kabızlık haberleri aşağıda listelenmiştir.
Diyet ürün kullananlar dikkat! Sağlığı bozuyor
Diyet ürün kullananlar dikkat! Sağlığı bozuyorDiyet ürünlerin tüketiminde dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgi veren Diyetisyen Yıldız Melek Aksoylu, “Kalp, tansiyon, diyabet, obezite gibi probleminiz varsa diyet ürünleri tercih edebilirsiniz. Fakat hiçbir neden sürekli light ürün kullanmanızı gerektirmez. Her ürünün light olanını tercih etmek sağlık problemi olmayan bir bireyde beslenme hatalarına bağlı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir” uyarısında bulundu.
24.01.2022Sağlık
Hurma diyeti nedir, nasıl yapılır? Hurma diyet listesi!
Hurma diyeti nedir, nasıl yapılır? Hurma diyet listesi!Kilo vermek isteyen kişiler için hazırlanmış farklı diyet listeleri bulunuyor. Bu diyet listelerine uyarak istenilen kiloya ulaşmak mümkün. Listelerde yer alan yiyecek ve içeceklerin doğru zaman ve miktarda tüketilmesi durumunda uygulanan diyetin başarılı sonuçlara ulaştığı uzmanlarca da ifade ediliyor. Son yıllarda en çok dikkat çeken diyetlerden biri de hurma diyeti. Peki, hurma diyeti nedir, nasıl yapılır? Hurma diyet listesinde neler bulunuyor? Hurma diyeti yapanlar nasıl beslenmeli? Hurma diyeti kaç gün yapılır? Hurma diyetiyle kaç kilo verilir? İşte, hurma diyeti hakkında bilmeniz gerekenler…
18.01.2022Sağlık
Kalın bağırsak kanserinde erken tanı için ne yapılmalıdır?
Kalın bağırsak kanserinde erken tanı için ne yapılmalıdır?  Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. İlknur Erenler Bayraktar, kalın bağırsak kanseri ve erken tanısı hakkında merak edilenleri tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.
11.01.2022Sağlık
Yeni yılda sağlıklı kalmanın ipuçları!
Yeni yılda sağlıklı kalmanın ipuçları!Tüm dünya koronavirüsle mücadelesini sürdürüyor! Yeni varyant omicron ile birliktye vaka sayıları hızla artıyor. yeni yılda COVID-19’un yayılmasını azaltmak, daha sağlıklı ve güvenli bir yeni yıl için Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından yeni önlemler paylaşıldı. İşte sağlıklı yeni yıl için sağlıklı kalma tüyoları!
7.01.2022Sağlık
Kalın bağırsak kanserinde erken tanı için ne yapılmalıdır?
Kalın bağırsak kanserinde erken tanı için ne yapılmalıdır?Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. İlknur Erenler Bayraktar, kalın bağırsak kanseri ve erken tanısı hakkında merak edilenleri tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.

Kalın bağırsak kanserleri toplumda hem kadın hem de erkeklerde en sık görülen 3. kanserdir. Erken tanısıyla hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Hastalığın erken evrelerinde çok belirgin bir bulgu yoktur. Ancak hastalarda düzensiz karın ağrıları, ishal, kabızlık ve rektal kanama görülebilir. Bu şikayetler olduğunda hastaya kolonoskopik inceleme yapılmalıdır. Kolonoskopide hastada çok erken gelişmeye başlamış tümör görülebilir, polip varsa alınır ve böylelikle kanser gelişmesi engellenebilir. Bu nedenle kolonoskopik inceleme, kolon kanseri tanısında en önemli tetkiktir. Aynı zamanda kronik hastalığı olan bazı hastalara da mutlaka tarama yapılması gerekir.
5.01.2022Sağlık
Hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik ne zaman belli olur?
Hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik ne zaman belli olur? Korunmasız cinsel ilişki sonrası hamilelikten şüphelenen pek çok kadın erken hamilelik belirtilerini merak eder. Mümkün olan en kısa sürede hamile olup olmadığınızı anlamak için belirtiler dikkatle izlenir. Peki, Hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik ne zaman belli olur? Adet gecikmesinden önceki en erken gebelik belirtileri ne? İşte detaylar…
2.01.2022Sağlık
Balgamı söküp atıyor, hazımsızlığı bitiriyor! Fazla kullanılırsa böbrekleri bitiriyor...
Balgamı söküp atıyor, hazımsızlığı bitiriyor! Fazla kullanılırsa böbrekleri bitiriyor...Hazımsızlık, uykusuzluk, kabızlık ve soğuk algınlığını bitiriyor ama uzun süre tüketildiğinde böbrekler için büyük tehlike oluşturuyor. Ağız ve boğaz iltihapların karşı çok etkili, üst solunum yolu enfeksiyonu için şifa... C vitamini bakımından çok zengin, grip ve nezleyi iyileştiriyor. Balgamı söküp atıyor, tam bir öksürük giderici. Boğaz yangısını giderici antiseptik olarak kullanılıyor, bal ile karıştırılırsa boğaz ağrısını ve öksürüğü bitiriyor. Kan sulandırıcı ilaç kullananların, kalp hastalarının, hamilelerin, emziren annelerin, alerjik bireylerin, safra taşı bulunanların, böbrek hastalarının tüketmeden önce doktora başvurması tavsiye ediliyor.
30.12.2021Sağlık
Kabızlığa 10 günde etkili çözüm!
Kabızlığa 10 günde etkili çözüm!Düzensiz ve yetersiz beslenme, hareketsiz yaşam insan vücudunda bir takım problemlere yol açıyor. Bu sorunların en başında ise halk arasında sindirim sisteminde en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan kabızlık olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, mide ve bağırsak sağlığına iyi gelecek 10 günlük doğal kür tarifi ile kabızlık problemini ortadan kaldırıyor.
28.12.2021 Sağlık
Aşırı bitki çayı içenlere kritik uyarı!
Aşırı bitki çayı içenlere kritik uyarı!Bitki çaylarının hazımsızlık, uykusuzluk, kabızlığın yanı sıra soğuk algınlığına da iyi geldiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Uzm. Dyt. Özlem Araz, “Önerilen miktarlarda kullanıldığında fayda sağlayan bitki çayları, yüksek miktarlarda ve çok uzun süreli kullanıldığında böbreklerde tahrişe, vücutta elektrolit dengesinin bozulmasına yol açabilir” uyarısında bulundu.
28.12.2021Sağlık
Tedavi edilmeyen yeme bozuklukları ciddi sorunlara yol açıyor!
Tedavi edilmeyen yeme bozuklukları ciddi sorunlara yol açıyor!Yeme bozukluğu olan bireylerin bedensel, duygusal ve sosyal yönden yaşadığı anormal durum nedeniyle zarar görebildiğini belirten uzmanlar, aşırı ağırlık kaybının tehlikeli sağlık sorunlarına neden olabildiğini vurguluyor. Uzmanlar, yeme bozukluğu rahatsızlıklarının tedavi edilmemesi halinde kemiklerin zayıflaması, saç ve tırnaklarda kırılganlık, kas erimesi, halsizlik, kronik depresyon, tekrarlayıcı anksiyete gibi ciddi sağlık sorunlarının oluşabildiğine dikkat çekerek tedavisinde beslenme programının yanı sıra psikoterapinin de eş zamanlı uygulanması gerektiğini ifade ediyor.
14.12.2021Sağlık
Kanser ve diyabetle savaşıyor! Halsizliği anında alan mucize besin
Kanser ve diyabetle savaşıyor! Halsizliği anında alan mucize besinKanserden diyabete birçok hastalığa karşı şifa, halsizliği anında alıyor. Potasyum, B, C ve K vitamini, kalsiyum, demir ve folik asit bakımından oldukça zengin. Uzun süre tokluk hissi veriyor, mideyi koruyarak, kabızlık sorununu tedavi ediyor. Kataraktı önlemeye bile yardımcı olan bu besin, vücudun kan şekeri oranını düzenliyor. Bronşit hastalığı için tam bir ilaç; eklem ağrıları, dizde sıvı kaybı, menisküs ve kireçlenme gibi sorunlara da iyi geliyor.
7.12.2021Sağlık
Anne olmayı engelliyor! Her 5 kadından birinde var!
Anne olmayı engelliyor! Her 5 kadından birinde var!Rahmin düz kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörler olan miyomlar, doğurganlık çağındaki kadınlarda oldukça sık rastlanan bir hastalık. Öyle ki ülkemizde her 5 kadından birinde, çapı ufak veya büyük, az ya da çok sayıda ‘miyom’ tespit ediliyor! Vücuttaki östrojen seviyelerinin daha yüksek olması nedeniyle sıklıkla üreme çağındaki 18-45 yaş grubundaki kadınlarda görülen miyomlar, rahim alınması operasyonlarının en sık nedenini oluşturuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cihan Kaya miyomda tedavi yöntemlerini anlattı.
5.12.2021Sağlık
Sadece beslenmeyle o sorun çözülüyor!
Sadece beslenmeyle o sorun çözülüyor!Dünya üzerinde iyot eksikliği problemi yaşayan 30 milyon insan olduğunu ve bu durumun beslenmeyle doğrudan ilişkili olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı ve Fitoterapist Prof. Dr. Murat Hakan Terekeci, “İyot eksikliğinin önlenmesi için beslenmeye dikkat edilmesi gereklidir. Brokoli, turp, şalgam, kara lahana, ıspanak, soya fasulyesi, karnabahar gibi besinleri iyot eksikliği olan bireyler kullanmamalıdır. Balık, taze meyve ve sebze, deniz yosunu ve süt ve süt ürünleri ise iyot bakımından zengin gıdalardır” dedi.
3.12.2021Sağlık
Bağışıklığı güçlendiriyor, kilo vermeye yardımcı oluyor!
Bağışıklığı güçlendiriyor, kilo vermeye yardımcı oluyor!Turşusu, şalgamı, çorbası, salatası, yemeği… Canlı kırmızı rengiyle gözümüze, pek çok faydasıyla da sağlığımıza hitap eden pancar, adeta şifa deposu! Yeşil yaprakları demir, A ve C vitamininden oldukça zengin. Yumru ve kök kısmı da folik asit, manganez, potasyum ve posa kaynağı. Pancar, ona kırmızı rengini veren betalain adlı fitonutrientler sayesinde güçlü bir antioksidan ve antimikrobiyal bir kaynak aynı zamanda. Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz, içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendiren ve pek çok hastalığı önleyici etkiye sahip olan pancara, özellikle hastalıkların sıkça kapımızı çaldığı kış mevsiminde soframızda düzenli olarak yer vermemiz gerektiğine dikkat çekerek, “Üstelik 100 gram çiğ kırmızı pancar sadece 43 kaloriye sahip. Kolesterol içermeyen yapısı, yüksek besin değerlerine sahip olması ve düşük kalorisiyle diyet listelerinin de vazgeçilmez besinlerinden biridir” diyor.
28.11.2021Sağlık
Bağırsak Sendromu’na neden olabiliyor! Dikkatli olun
Bağırsak Sendromu’na neden olabiliyor! Dikkatli olunGastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Mutluay Soyer, “İrritabl bağırsak sendromu (İBS), karın ağrısı ve bağırsak alışkanlığında değişiklik ile karakterize fonksiyonel bağırsak hastalığıdır. Oldukça sık bir durum olup toplumun yüzde 5-10’unu etkiliyor. Sinir sistemi değişiklikleri ve stres irritabl bağırsak sendromuna neden olabiliyor” dedi.
23.11.2021Sağlık
Karın şişkinliği jinekolojik bir problemin belirtisi olabilir mi?
Karın şişkinliği jinekolojik bir problemin belirtisi olabilir mi?Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, karın şişliğinin jinekolojik bir problemden kaynaklanabileceğini belirtti.
17.11.2021Sağlık
Atatürk neden öldü? Atatürk’ün hastalığı siroz nedir, siroz hastalığı neden olur, belirtileri nelerdir?
Atatürk neden öldü? Atatürk’ün hastalığı siroz nedir, siroz hastalığı neden olur, belirtileri nelerdir?Atatürk neden öldü, Atatürk hastalığı neydi? Soruları günün anlamı nedeniyle en çok sorgulanan sorulardan oldu. 10 Kasım Atatürk’ü sonsuzluğa uğurladığımız günün üzerinden 83. yıl geçti. Ulusal yas günümüzde vatandaşlar arama motorlarına yönelerek Atatürk’ün hastalığı sirozu araştırmaya başladı. Peki, Siroz hastalığı nedir, siroz hastalığı neden olur, belirtileri nelerdir?
10.11.2021Gündem
Hamilelikte 9 sonbahar önlemi!
Hamilelikte 9 sonbahar önlemi!Havaların bir açıp bir kapattığı sonbahar mevsiminde ani sıcaklık değişiklikleri özellikle anne adayları için zorlayıcı olabiliyor. Bir de üzerine yaklaşık iki yıldır devam eden Covid-19 pandemisi eklendiğinde kapalı ortamlarda zaman geçirmek zorunda kalınması ciddi tehlikelere davetiye çıkarabiliyor.
8.11.2021Sağlık
Mide şişkinliğine neden olan 6 soruna dikkat!
Mide şişkinliğine neden olan 6 soruna dikkat!İnsanların yaklaşık yüzde 16-30'u düzenli olarak mide şişkinliği şikayeti yaşadıklarını belirtiyor. Birçok soruna bağlı olarak ortaya çıkan mide şişkinliğinin kaynağının araştırılması önem taşıyor. Mide şişkinliği bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabilmekle birlikte, çoğunlukla beslenme alışkanlıkları ile sindirim sisteminin tolere edemediği gıdalar nedeniyle de yaşanabiliyor. Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Kaplan, mide şişkinliği ve alınması gereken önlemler ile ilgili bilgi verdi.
8.11.2021Sağlık
Magnezyum takviyesi, yardımcı oluyor! Reflü, kabızlık...
Magnezyum takviyesi, yardımcı oluyor! Reflü, kabızlık...Magnezyum içeriği bakımından zengin besinlerin tüketiminin önemine dikkat çeken Diyetisyen Dilek Sivri, “Magnezyum takviyesi, reflü ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kan magnezyum seviyeleri düşükse bu eksikliği düzeltmek için doktor tarafından önerilen magnezyum formu alınmalıdır” uyarısında bulundu.
8.11.2021Sağlık
Huzursuz bağırsak sendromu yaşam kalitesini etkiliyor
Huzursuz bağırsak sendromu yaşam kalitesini etkiliyorGastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Köroğlu, "Huzursuz bağırsak sendromu olarak da bilinen ve toplumda özellikle 18-30 yaş arasındaki genç nüfusta daha yaygın görülen IBS, inflamatuar bağırsak hastalığı ya da bağırsak kanseri gibi daha ciddi olabilen bağırsak sorunlarıyla bağlantılı olmasa da yarattığı stres ve psikolojik sorunlar nedeniyle kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen önemli bir sorun oluşturuyor." ifadesini kullandı.
3.11.2021Sağlık
Haftada en az bir kez karın ağrısı çekiyorsanız dikkat
Haftada en az bir kez karın ağrısı çekiyorsanız dikkatHuzursuz Bağırsak Sendromu olarak da bilinen IBS, toplumda oldukça yaygın görülmesine karşın yeterince tanınmaması nedeniyle hastalar tedavi için zaman kaybedebiliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Köroğlu, IBS’in kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen, iş gücü kaybına neden olan ve hatta tedavi edilmediği taktirde psikolojik sorunlara neden olabilen fonksiyonel bir hastalık olduğunu söyledi.
3.11.2021Sağlık
Geçmeyen kemik ağrılarını ciddiye alın! Bu belirtiler varsa dikkat!
Geçmeyen kemik ağrılarını ciddiye alın! Bu belirtiler varsa dikkat!Kemik tümörleri her yaşta görülebiliyor. Bir bebek de kemik tümörüyle doğabildiği gibi 80’li yaşlarda da kemik tümörü oluşabiliyor. Sıklıkla görülme yaş aralığı ise 15 ve 25 yaşlar. Kontrolsüz olarak bölünen hücreler nedeniyle kendini kitle ya da şişlik olarak gösteren kemik tümörleri genellikle iyi huylu oluyor ve nadiren ağrı ya da sızıyla ortaya çıkabilen bu tür tümörler herhangi bir ölüm riski oluşturmuyor. Yalnız oluştuğu kemiği zayıflattığı için kemiklerin kırılmasına dolayısıyla da daha çok ağrıya neden olabiliyor. Kötü huylu kemik tümörleri ise erken teşhis edilmediğinde tedavinin olumlu sonuçlanmasını zorlaştırıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ufuk Aydınlı kemik tümörü ile ilgili merak edilenleri anlattı.
30.10.2021Sağlık
Sabahları neden karnımız şiş şekilde uyanırız?
Sabahları neden karnımız şiş şekilde uyanırız?Karın şişkinliği, karnın hava veya gazla dolması sonucu bu bölgenin daha büyük veya şişmiş görünmesi durumudur. Karında şişkinlik sindirim koşulları, hormonal değişiklikler, yaşam tarzı, kullanılan ilaçlar, sağlık durumu gibi birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Günün her saatinde şişkinlik görülebileceği gibi sabahları daha yoğun olabilir. Peki, karında hissedilen bu şişkinliğin nedeni nedir? Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında bilgiler verdi.
30.10.2021Sağlık
Pandemide acil servise gitmeden önce bu belirtilere dikkat!
Pandemide acil servise gitmeden önce bu belirtilere dikkat!Tüm dünyayla birlikte ülkemizde de etkisini devam ettiren Covid-19’un gölgesinde girdiğimiz sonbaharda, havaların soğumasına okulların açılması ve kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirilmesi de eklenince üst solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere birçok hastalık karşımıza sık çıkmaya başladı. Ancak dikkat!
30.10.2021Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

kabızlıksağlıkKalın bağırsak kanserihamilehamilelik

Kabızlık ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki kabızlık haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.