Ergenlik

Ergenlik

Son dakika ergenlik haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan ergenlik ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını ergenlik haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Ergenlik

haberleri sayfasında son dakika yaşanan ergenlik gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.124 ergenlik haberi bulunmuştur. Tüm ergenlik haberleri aşağıda listelenmiştir.
Çöp evde bulunan Cem Muhammet'in ilk sözü yürek yaktı! 'İlk kez çok iyi insanlar gördüm'
Çöp evde bulunan Cem Muhammet'in ilk sözü yürek yaktı! 'İlk kez çok iyi insanlar gördüm'Bursa'da 1 yıl boyunca çöp evin bir odasında tutulan ve o evden perişan halde çıkarılan 9 yaşındaki Cem’in hastanedeki ilk sözü, “İlk kez çok iyi insanlar gördüm” oldu. Cem Muhammet'in aylarca kilitli odada alıkonulması tüm Türkiye'yi derinden sarstı. Onu eve kapatan teyzesinin 'hasta mı', 'cani mi' olduğu sorusu gündeme geldi. Cem ne kadar zamanda iyileşir? Süreç nasıl devam edecek? Teyzesi ceza alır mı? Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi öğretim üyesi, psikiyatrist Prof. Dr. Fatih Öncü değerlendirdi...
28.07.2022Gündem
Aşırı terlemede cerrahi yöntem yüz güldürüyor
Aşırı terlemede cerrahi yöntem yüz güldürüyorProf. Dr. Berkant Özpolat, aşırı terleme tedavisinde kullanılan lokal yöntemlerden fayda görmeyen hastalara cerrahi yöntemlerle kalıcı ve güvenli bir çözüm sunulduğunu belirtti.
5.07.2022Sağlık
LGS tercih başvurusu 2022! Lise seçimi nasıl olmalı? Tercih yapılırken nelere dikkat edilmeli? İşte e-Okul LGS tercih ekranı!
LGS tercih başvurusu 2022! Lise seçimi nasıl olmalı? Tercih yapılırken nelere dikkat edilmeli? İşte e-Okul LGS tercih ekranı!Milyonlarca öğrenci için LGS tercih maratonu sürüyor! MEB tarafından tercih kılavuzu geçen hafta yayınlanmıştı. LGS puanlarına göre tercih yapacak adaylar lise seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri araştırıyor. Peki, LGS tercih başvurusu nasıl yapılır? Lise tercihleri ne zaman bitiyor? Tercih yapılırken nelere dikkat edilmeli? LGS tercih onayı nasıl yapılır? LGS’de kaç tercih yapılacak? İşte LGS tercihleri ile ilgili bilmeniz gerekenler…
5.07.2022Eğitim
Yaz mevsiminde bebekler için iki önemli sorun
Yaz mevsiminde bebekler için iki önemli sorunÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevcan Dablan, yaz aylarında bebeklerin güneşten nasıl korunması gerektiği ve evde klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında ailelere önerilerde bulundu.
2.07.2022Sağlık
Sinir sistemini ve hafızayı güçlendiriyor! Unutkanlığı önlüyor, kanserli hücrelerle savaşıyor...
Sinir sistemini ve hafızayı güçlendiriyor! Unutkanlığı önlüyor, kanserli hücrelerle savaşıyor...Güçlü antioksidan bileşikleri içerdiğinden vücuttaki kanserli hücrelerle savaşıyor, sinir uyarıcılarının hasara uğramasını önleyerek vücut içindeki sinir sinyallerinin daha sağlıklı bir şekilde beyne ulaşmasını sağlıyor. Bu sayede, unutkanlığın yanı sıra iskelet sistemine de katkı sağlıyor. Sinir sistemine olduğu sindirim sistemini de olumlu etkiliyor, boğazdan mideye kadar olan tüm bölümlerde ortaya çıkan ülser hastalığı ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının yaşanma riskini azaltıyor. İşte hamilelik ve ergenlik zamanında haftada en az iki defa tüketilmesi önerilen bu mucizevi besinin saymakla bitmeyen faydaları...
2.07.2022Sağlık
Uyku apnesi hipertansiyon nedeni
Uyku apnesi hipertansiyon nedeniDüzenli uykunun insan sağlığı için kritik bir öneme sahip olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mücahit Gür, uyku bozukluğunun baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, çabuk sinirlenmek, odaklanma güçlüğü, yorgunluk gibi sorunlara yol açtığını söyledi. Dr. Gür, uyku apne sendromunun oksijen seviyesinin düşmesine, damar fonksiyonlarını etkileyerek zamanla sistemik hipertansiyon oluşmasına neden olabileceğini ve bu sebeple kalp - damar hastalıkları, beyin - damar hastalıkları, obezite ve hipertansiyon sorunu olan kişilerin tedavi edilmesi gerektiğini belirtti.
1.07.2022Sağlık
Uyuşturucuyu bir kez deneyenlerin yüzde 70’i bağımlı oluyor
Uyuşturucuyu bir kez deneyenlerin yüzde 70’i bağımlı oluyorÖzellikle son dönemlerde dijital mecralardaki içeriklerde “uyuşturucu” maddelerin normal bir şeymiş gibi lanse edilmeye çalışıldığını vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Bazen çok kötü örnekler oluyor. Ekranda ve sosyal medyada görüyorsunuz. Sanki uyuşturucu kullanılabilir, standart bir şey gibi insanlara gösterilmeye çalışılıyor. Oysaki öyle değil. Uyuşturucuyu bir kez deneyenlerin yüzde 70’i bağımlı oluyor” dedi.
26.06.2022Sağlık
Menopoz sonrası hormon tedavileri kanser gelişimini önler mi?
Menopoz sonrası hormon tedavileri kanser gelişimini önler mi?Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Naki, menopoz sonrası hormon tedavilerinin kanser gelişimini önlemedeki önemini sizler için anlattı.
22.06.2022Sağlık
Sivilce karaciğerden mi kaynaklanır
Sivilce karaciğerden mi kaynaklanırDermatoloji Uzmanı Dr. Tuğba Şen Dikey, "Sivilce, genetik yatkınlığı olan, yani ailesinde şiddetli sivilce çıkaran bireylerde daha sık görülür. Karaciğerden kaynaklanmaz. Çoğunlukla iç organ kaynaklı değildir" dedi.
17.06.2022Sağlık
YKS öncesi aileler nasıl davranmalı? Sınava hazırlanan öğrenci velilerine öneriler
YKS öncesi aileler nasıl davranmalı? Sınava hazırlanan öğrenci velilerine önerilerSınav döneminin aynı zamanda öğrencilerin içinde bulunduğu bir gelişim dönemi olduğu unutulmamalı. Özellikle bu dönemde otoriter, katı ve baskıcı ebeveyn tutumları öğrencilerin öğrenme ve sınav sürecine etkili oluyor. YKS öncesi ebeveynlere önerilerde bulunan Klinik Psikoloji Uzmanı Psk. Müge Leblebicioğlu Arslan, sınav süreci hakkında önemli bilgiler verdi.
16.06.2022Sağlık
Hormonal değişiklikler skolyoza neden olabilir
Hormonal değişiklikler skolyoza neden olabilirFiztoterapist Damla Arslan, “Günümüzde skolyoza neden olan faktörler kesin olarak bilinmemektedir. Skolyoz, bazı hormonal (leptin, melatonin) değişikliklere, vitamin ve mineral eksikliklerine, çeşitli bağ dokusu anomalilerine, anormal biyomekanik yüklenmelere ve genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilir” dedi.
13.06.2022Sağlık
Evlilikten sıkılan babaanne torunları dahil 12 kişiyi öldürdü!
Evlilikten sıkılan babaanne torunları dahil 12 kişiyi öldürdü!ABD'de Nannie Doss isimli babaanne neredeyse tüm ailesini katletti. 4 eşini, 2 çocuğunu, 2 kız kardeşini, annesini, kayınvalidesini ve torunlarını öldüren kadın, sebebi sorulduğunda ise "Evlilikten sıkılmıştım" dedi.
13.06.2022Dünya
Varikosel erkeklerde kısırlığa sebep olabilir
Varikosel erkeklerde kısırlığa sebep olabilirErkeklerin yüzde 15'inde görülen ve genellikle ergenlikte ortaya çıkan varikoselin tedavi edilmezse kısırlığa neden olabileceğini söyleyen Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cemalettin Cengiz Beyaz, “Varikosel; erkeklerde testiste kirli kanı taşıyan damarlarda genişleme olmasıdır. Kısırlık şikâyetiyle gelen hastaların yüzde 40’ında görülmektedir. Anatomik yatkınlık nedeniyle sol tarafta, uzun ve zayıf insanlarda daha çok görülebilmektedir. Ameliyatla tedavisi mümkündür” dedi.
30.05.2022Sağlık
Sünnet faciası: 4 yaşındaki çocuğun cinsel organı kesildi
Sünnet faciası: 4 yaşındaki çocuğun cinsel organı kesildiKahramanmaraş’ta 4 yaşındayken sünnet sırasında cinsel organı kesilen çocuk tedavi için İstanbul’a nakledildi. Tedaviye ilişkin konuşan Doç. Dr. Süleyman Çelebi, “Bu bir sünnet faciası kesinlikle, sünnet basit bir işlem olarak görülmemeli. Penisinin duvarından tama yakın kesilmiş, gövdesinden zarar gördüğü içinde ağızdan bir doku alarak normal bir penis dokusu elde ettik. İşeme kanalını da düzelttik. Cinsel hayatta en fazla etkilenen bölge, tabi ki bunun etkisi olacaktır” dedi.
23.05.2022Yaşam
20 Mayıs Çocuk Gelişimciler günü mesajları ve sözleri! Çocuk Gelişimciler Günü nedir?
20 Mayıs Çocuk Gelişimciler günü mesajları ve sözleri! Çocuk Gelişimciler Günü nedir?Çocuk Gelişimciler Günü sözleri ve sözleri için araştırmalar yoğunlaştı. Ebeveyni bilinçlendirme, çocuğu bilgilendirme ve destekleme konusunda bireyleri eğiten, doğum ve ergenlik dönemini kapsayan bir süreç olarak günümüz dünyasında oldukça kıymetli bir konumdadır. Biz de günün anlam ve önemine istinaden 20 Mayıs Çocuk Gelişimciler günü mesajları ve sözleri derledik.
20.05.2022Gündem
Türkiye’de bu hastalık tanınmıyor! Alerji mi, Herediter Anjiyoödem mi?
Türkiye’de bu hastalık tanınmıyor! Alerji mi, Herediter Anjiyoödem mi?Her yıl 16 Mayıs tarihi “Dünya Herediter Anjiyoödem Günü” olarak kabul ediliyor. Herediter Anjiyoödem, nadir görülen ve hayatı tehdit eden genetik bir hastalıktır. Türkiye’de henüz tanı konulmamış ancak bu hastalıkla mücadele eden, yaklaşık 6 bin - 10 bin kişi bulunduğu düşünülüyor. Peki, Herediter Anjiyoödem nedir? Herediter Anjiyoödem belirtileri ne? Herediter Anjiyoödem tedavisi ne? Herediter Anjiyoödem kalıtsal mı? İşte detaylar…
13.05.2022Sağlık
Erken menopoza karşı önemli uyarı! Tek tek sıraladı!
Erken menopoza karşı önemli uyarı! Tek tek sıraladı!Giderek artan çevre kirliliği, yoğun stres, sigara kullanımı ve hatalı beslenme gibi alışkanlıkların kadınlarda erken menopoza neden olabildiğini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Uğur Çobanoğlu, “Bazı besinlerin içeriğinde bulunan maddeler hormonların dengeli çalışmasını destekleyerek erken menopozu engellemektedir. Menopozu geciktiren besinler arasında yağlı balıklar, fasulye, mercimek, bezelye, çinko bakımından zengin gıdalar, biftek, kabak çekirdeği, nohut ve patates sayılabilir” dedi.
12.05.2022Sağlık
Uzun süre güneşte kalanlar dikkat
Uzun süre güneşte kalanlar dikkatCilt bakım uzmanı Merve Özer Akın, sıcaklıkların arttığı son günlerde güneşte fazla kalmanın cilde zarar vereceği uyarısında bulunarak, korunmanın yollarını anlattı.
29.04.2022Sağlık
Astım krizlerinde kadınlar, erkeklerden iki kat daha fazla ölüyor
Astım krizlerinde kadınlar, erkeklerden iki kat daha fazla ölüyorİngiltere’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu ASTHMA + LUNG’un analiz raporuna göre, İngiltere’de astımlı kadınların astım krizinden ölme ihtimali erkeklere göre neredeyse iki kat daha fazla olduğu belirtildi. Kadınların hormon dalgalanmalarının astım krizi tetiklenmesinde önemli rol oynadığı vurgulandı.  
27.04.2022Sağlık
Bebek ve çocuklarda bu vitaminlerin eksikliğine dikkat
Bebek ve çocuklarda bu vitaminlerin eksikliğine dikkatÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevil Elçin Kızılok, çocuklarda vitamin eksikliğinin en önemli belirtisinin büyüme ve gelişme geriliği olduğunu belirterek, “Vitamin alımı özellikle hızlı büyüme dönemlerinde önemlidir. 0-3 yaş, 5 yaş, 10 yaş, yani ergenlik çağı başlangıcı olan bu dönemlerde yakın kontrol yapılmalıdır” dedi.
25.04.2022Sağlık
Fransa'da kritik cumhurbaşkanlığı seçimleri! Aşırı sağcı Marine Le Pen'in iktidar arayışı... Anketlerde kim önde?
Fransa'da kritik cumhurbaşkanlığı seçimleri! Aşırı sağcı Marine Le Pen'in iktidar arayışı... Anketlerde kim önde?Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Emmanuel Macron ile Marine Le Pen karşı karşıya. Le Pen, siyasi yolculuğunda Fransız aşırı sağını cumhurbaşkanlığına dokunma mesafesine kadar getirdi. Peki sandıktan kim galip çıkacak? İşte anketlerde son durum ve iki siyasetçinin yıllara uzanan amansız mücadelesi...
23.04.2022Dünya
Cuma namazı saati! Cuma namazı kaçta bitiyor, ezan saat kaçta okunuyor? İl il Cuma namazı saati vakti 22 Nisan 2022
Cuma namazı saati! Cuma namazı kaçta bitiyor, ezan saat kaçta okunuyor? İl il Cuma namazı saati vakti 22 Nisan 2022Cuma namazı saat kaçta kılınır, Cuma namazı kaçta bitiyor? Nisan ayının sondan ikinci namazını kılacak vatandaşlar 22 Nisan Cuma namazı saatlerini sorguluyor. Cuma namazı öğle saatleri, ancak şehirlere göre farklı saatlerde kılınıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan güncel namaz saatlerini derledik. Peki, Cuma namazı saat kaçta kılınacak, Cuma namazı saat kaça kadar kılınır? 22 Nisan İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve il il Cuma namazı vakti saatleri!
22.04.2022Gündem
İtikafa ne zaman, Ramazanın son 10 günü itikaf nasıl yapılır? Ramazanın son 10 günü zikirleri, tesbihleri, duaları ve ibadetleri!
İtikafa ne zaman, Ramazanın son 10 günü itikaf nasıl yapılır? Ramazanın son 10 günü zikirleri, tesbihleri, duaları ve ibadetleri!Ramazan ayında sona yaklaştıkça 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayında itikafa girecek Müslümanların sünnet olan itikafa ne zaman girileceğini, itikafa girmeye kaç gün kaldığını ve hangi ibadetlerin yapıldığı sorgulanmaya başlandı. Peki, ramazanın son 10 günü ne zaman, itikaf nasıl yapılır? İşte ramazanın son 10 günü yapılan ibadetler, çekilen zikirler ve tesbihler ile edilen dualar…
21.04.2022Dini Bilgiler
Zekat ne zaman verilir? Zekat birden fazla kişiye verilebilir mi? Zekat nasıl hesaplanır?
Zekat ne zaman verilir? Zekat birden fazla kişiye verilebilir mi? Zekat nasıl hesaplanır? Zekât, İslam'ın beş şartından biridir ve zorunlu bir ibadettir. Zekat kelimesinin sözlük anlamı “temizlemek”tir. Müslümanlar arasında zekat yoluyla sadaka vermekle ve böylece fakirlerin sıkıntılarını hafifletmek amaçlanır. Ramazan ayı ile birlikte pek çok kişinin de zekat ile ilgili soruları arttı. Özellikle zekat hesaplamasının nasıl yapılacağı ve kimlere verilebileceği araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, Zekat ne zaman verilir? Zekat neye göre verilir? Zekat kimlere verilir? Kimler zekat vermekle yükümlüdür? Zekat birden fazla kişiye verilebilir mi? Zekat nasıl hesaplanır? İşte zekat ile ilgili merak edilenler…
15.04.2022Ramazan
Kimler umre yapabilir, farz mıdır? Umreye gitme şartları nelerdir?
Kimler umre yapabilir, farz mıdır? Umreye gitme şartları nelerdir?Kabe, Müslümanlar açısından kutsal kabul edilen ve yılın her döneminde Müslümanların ziyaretine açık olan bir yerdir. Hac ve umre ibadetleri kapsamında yapılan bu ziyaretler için Müslümanlar belli şartları yerine getirmelidir. Umre ibadeti Müslümanların yılın her mevsiminde Kabe'ye gidebilme imkanı sunan bir ibadet olarak ifade edilmektedir.
12.04.2022Dini Bilgiler

Benzer Haber Etiketleri

Ergenlik ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki ergenlik haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.