Yaban Mersini

Yaban Mersini

Son dakika yaban mersini haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan yaban mersini ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını yaban mersini haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Yaban Mersini

haberleri sayfasında son dakika yaşanan yaban mersini gelişmeleri de dahil olmak üzere 228 yaban mersini haberi bulunmuştur. Tüm yaban mersini haberleri aşağıda listelenmiştir.
İhracatı 7 milyon dolara ulaştı! Ülkeler sıraya girdi, yüzde 225...
İhracatı 7 milyon dolara ulaştı! Ülkeler sıraya girdi, yüzde 225...Türkiye, tropikal meyve ihracatını 2021 yılında yüzde 85 artırarak 13 milyon dolara çıkarırken, 2022 yılının ilk yarısında ise 7 milyon 857 bin dolarlık tropikal meyve ihracatı gerçekleştirildi.
24.07.2022Ekonomi
Dönümünden 100 bin lira kazanıyor! Yoğun talep oluştu, farklı illerden gelip alan da var, kilosu 100 liradan satılıyor...
Dönümünden 100 bin lira kazanıyor! Yoğun talep oluştu, farklı illerden gelip alan da var, kilosu 100 liradan satılıyor...Çiftçiler hasadına başladıkları yaban mersini meyvesinin kilosu 100 lira olunca meyvelerini kuş ve yabani hayvanlardan korumak için özel sistem geliştirdi. Üretim yapan Kazım Çerkes, "Özellikle şeker hastaları ve göz rahatsızlığı olanlar bu meyveyi tercih ediyor. Türkiye'nin farklı illerinden gelip alıyor. Kurduğumuz kooperatifle bu ürünü Türkiye'nin her noktasına gönderiyoruz. Üretimi az, talebi çok olduğu için güzel para yapıyor. Bu yıl kilosunu 100 liradan satıyoruz. Bir dönüm bahçeden 1 ton ürün aldığımız oluyor" dedi.
9.07.2022Ekonomi
YKS öncesi ve sınav günü nasıl beslenmeli? Zihni çalıştıran yiyecekler neler? Sınav öncesi kahvaltı önerileri!
YKS öncesi ve sınav günü nasıl beslenmeli? Zihni çalıştıran yiyecekler neler? Sınav öncesi kahvaltı önerileri!YKS’ye kısa bir süre kala uzmanlardan YKS öncesi ve sonrası öneriler gelmeye devam ediyor. Bu önerilerin başında da sınav günü beslenmesi geliyor. Başta sindirim sistemi olmak üzere, beyni etkileyen yiyeceklerin olumlu olusuz tarafları sınav günü adayları pek çok açıdan etkileyebilir. YKS günü kahvaltıda hangi yiyeceklerin tercih edileceği, zihni çalıştıracak yiyeceklerin hangileri olduğu pek çok aile tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Peki, YKS öncesi ve sınav günü nasıl beslenmeli? Zihni çalıştıran yiyecekler neler? YKS günü hangi yiyecekleri tüketmeli? Beyin sağlığını destekleyen besinler neler? YKS günü kahvaltı nasıl olmalı? Uzm. Dyt. İrem Aksoy sınav öncesi kahvaltı önerilerini paylaştı.
16.06.2022Sağlık
Astım krizlerine beslenme ile çözüm! Astım hastaları hangi besinleri tüketmeli?
Astım krizlerine beslenme ile çözüm! Astım hastaları hangi besinleri tüketmeli?Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zahide Alaçam, dünyada her yıl 400 binden fazla astıma bağlı ölüm olduğunu belirterek astım hastalığı hakkında bilgi verdi, astımı olan hastaların nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda önerilerde bulundu.
26.05.2022Sağlık
Kilosu 250 liradan başlıyor! Elle tek tek toplanıyor: 'Oldukça büyük talep var'
Kilosu 250 liradan başlıyor! Elle tek tek toplanıyor: 'Oldukça büyük talep var'Antalya'nın Serik ilçesinde yaban mersini için hasat dönemi başladı. Özenle tek tek toplanan ve 'Blueberry' adı ile de bilinen yaban mersinlerinin kilogram fiyatı 250 ila 360 TL arasında tüketiciye sunuluyor.
23.05.2022Ekonomi
Kilosu tarlada 160 TL'ye satılıyor! İlk kez üretildi
Kilosu tarlada 160 TL'ye satılıyor! İlk kez üretildiAdana'da ilk kez, yaklaşık 4 milyon TL maliyetle 11 dönüm tarlaya kurulan serada, topraksız tarımla yaban mersini üretilmeye başlandı. Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, tarlada kilosu 160 TL olan ürünlerin, marketlerde 125 gramlık paketlerde 40 TL'nin üzerinde fiyatlarla satıldığını söyledi.
3.05.2022Ekonomi
Kötü kolesterol ve diyabeti tetikliyor! Fazla tüketildiğinde hepsi çok zararlı
Kötü kolesterol ve diyabeti tetikliyor! Fazla tüketildiğinde hepsi çok zararlıFazla tüketildiğinde yarardan çok zarar veriyor, kan şekerini normalin altına düşürerek diyabet hastaları için oldukça tehlikeli olabiliyor. Yüksek miktarda K vitamini içerdiği için nefes darlığına ve düzensiz solunuma yol açabiliyor, diş minesine zarar veren bakteriler üretiyor. Saç dökülmesi yol açıyor, burun tıkanıklığı, kaşıntı ve deri döküntüleri gibi problemlere neden oluyor. Şişkinlik ve bağırsak problemlerini tetikliyor, kilo verenler için önerilmiyor. Zihinsel performansın azalmasına neden oluyor, karaciğer toksisitesine ve kansere yol açıyor. Kötü kolesterol seviyelerini yükseltiyor ve kalp sağlığını tehlikeye atıyor, böbrek taşı geliştirme oranını artırıyor. Sinir sistemini bozuyor, uykusuzluk, sinirlilik, mide krampları, kalp çarpıntısı ve kas spazmlarına neden oluyor. Normal kullanımında sağlıklı olan bu besinlerin fazlası sindirim sistemini alt üst ediyor.
10.02.2022Sağlık
Belirtiler çok benzer, 4 kat daha fazla bulaşıyor! 'Çocuğunuzu okula göndermeyin' uyarısı
Belirtiler çok benzer, 4 kat daha fazla bulaşıyor! 'Çocuğunuzu okula göndermeyin' uyarısıKoronavirus ve İnfluenza’nın RNA virüsü ailesinden olması nedeniyle benzer ve ortak yanlarının olduğunu belirten Uzm. Dr. Musa Bostancıoğlu, “Her ikisinde de ateş, öksürük, kas ağrıları, yorgunluk, burun tıkanıklığı veya akıntısı, bazen kusma ve ishal gözlenebiliyor. Bu nedenle her iki viral enfeksiyonda da korunma, mesafe ve hijyene dikkat etmek, hastalığın ne olduğu belli olana kadar en az 2 gün, tanı konulunca İnfluenza’da 7 gün, Kovid-19’da ise 10 gün çocukları okula göndermemek gerekiyor” dedi.
4.02.2022Sağlık
Ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır? İşte ketojenik diyet listesi
Ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır? İşte ketojenik diyet listesiFit ve sağlıklı bir görünüm, herkes için oldukça önemlidir. Hastalıklardan korunmak adına beslenme düzenine çok dikkat edilmelidir. Bilhassa kilo sorunu olan bireyler, ideal diyetler ile beraber hızlı bir biçimde kilo verebilirler. Keto diyeti son zamanlarda çok sık tercih edilmektedir. Peki ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır? Ketojenik diyet listesi hakkında bilgiler nedir detayları ile derledik.
21.01.2022Sağlık
Tabiattaki binlerce yıllık şifa iksirleri! Lezzetli ve sağlıklı
Tabiattaki binlerce yıllık şifa iksirleri! Lezzetli ve sağlıklıDoğal antidepresan meyvesi olarak bilinen yaban mersini ve çocuk felci, ağız ve deri yaralarını oluşturan bazı virüsler için öldürücü etkisi ile tanınan dağ çileği mevsimi başladı.
14.12.2021Sağlık
Gebelik döneminde varis oluşumuna dikkat!
Gebelik döneminde varis oluşumuna dikkat!Toplardamar sistemindeki değişikliklere bağlı olarak gebelerin yaklaşık yüzde 15’inde bacaklarda varis oluşumu görülebileceğine dikkat çeken Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Sıdıka Altop, gebelikte oluşan varislerin daha çok gebeliğin üçüncü ayından itibaren artma eğiliminde bulunduğunu ifade etti.
2.12.2021Sağlık
Beyin sağlığı için faydalı 5 önemli besin
Beyin sağlığı için faydalı 5 önemli besinSağlıklı yaşamın ve sağlıklı yaşlanmasının önemli bir parçasını oluşturan beyin sağlığı, faydalı besinler tüketerek gerçekleştirilen doğru beslenmeyle desteklenebiliyor. Sabri Ülker Vakfı’nın referans gösterdiği önemli araştırmalar beyin sağlığını koruyan beş önemli besin grubunu şöyle açıklıyor: Yeşil yapraklı sebzeler, yağlı balıklar, orman meyveleri, çay, kahve ve çikolata, sert kabuklu kuruyemişler.
6.11.2021Sağlık
AB ve ABD, çelik ve alüminyum vergilerinde uzlaştı
AB ve ABD, çelik ve alüminyum vergilerinde uzlaştıAvrupa Birliği (AB) ve ABD, 2018 yılından beri devam eden çelik ve alüminyum gümrük vergisi anlaşmazlığında uzlaşı sağladı.
30.10.2021Dünya
Beyin sağlığı için faydalı 5 besin!
Beyin sağlığı için faydalı 5 besin!Sağlıklı yaşamın ve sağlıklı yaşlanmasının önemli bir parçasını oluşturan beyin sağlığı, faydalı besinler tüketerek gerçekleştirilen doğru beslenmeyle desteklenebiliyor. Beyin sağlığını koruyan beş önemli besin grubu yapılan araştırmaların sonucunda açıklandı...
14.10.2021Sağlık
Mutluluk hormonlarını artırıyor, ruh sağlığını koruyor!
Mutluluk hormonlarını artırıyor, ruh sağlığını koruyor!Doğru ve sağlıklı beslenmenin hayatımızdaki yeri, bedenimiz kadar ruhumuzu da önemli ölçüde etkiliyor. Kilo vermeye veya kilo almaya yönelik beslenme prensiplerinin yanı sıra, hastalıklarda beslenme yaklaşımları da önemli bir faktör. Doğru zamanlarda doğru gıdalarla beslenmek kişinin ruhsal olarak dengede olmasını ve mutluluk duygusunu pekiştirirken, yaşam kalitesini de arttırıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyma Türköner mutluluk veren ve beyin sağlığını koruyan besinleri anlattı.
1.10.2021Sağlık
“Kovid-19’un zihinsel fonksiyonları gerilettiğine yönelik veriler var”
“Kovid-19’un zihinsel fonksiyonları gerilettiğine yönelik veriler var”Kovid-19 enfeksiyonunun olası etkilerinin tüm bireylerde olduğu gibi ileri yaş grubundakiler için de büyük önem taşıdığını vurgulayan Nöroloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üy. Emir Ruşen, Kovid-19’un Alzheimer üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Ruşen, “Kovid-19’un zihinsel fonksiyonları çok hızlı gerilettiğine yönelik veriler var” dedi.
21.09.2021Sağlık
Ara öğün çocuğun abur cubur isteğini engeller
Ara öğün çocuğun abur cubur isteğini engellerÇocuğun gelişim çağında ihtiyacı olan faydalı besinleri tüketmesinin, gelecekte sağlıklı bir birey olarak yaşaması için oldukça önemli olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Tuanna Ak, “Çocuğunuz abur cubura karşı meraklıysa mutlaka ara öğün yaptırın” dedi.
6.09.2021Sağlık
Gut hastalığına ne iyi gelir? Gut hastalığı olanlar ne yemeli?
Gut hastalığına ne iyi gelir? Gut hastalığı olanlar ne yemeli?Gut hastalığı ile karşı karşıya kalan birçok kişi için sağlıklı ve dengeli beslenmek önemli bir potansiyel teşkil ediyor. Özellikle bu rahatsızlığın önemli oranda azaltılması açısından büyük bir öneme sahiptir. Özellikle et tüketimi ile beraber yanında süt veya yoğurt mutlaka değerlendirilmelidir.
16.02.2022Sağlık
Yaban mersini ne kadar tüketilmeli? Yaban mersini ne kadar tüketilmeli, zararları nelerdir?
Yaban mersini ne kadar tüketilmeli? Yaban mersini ne kadar tüketilmeli, zararları nelerdir?Yaban mersini meyvesi fundagiller familyasından olan küçük bir meyve olmaktadır. Uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir yan etkisi ya da zararı olmayan bu meyvenin yine de dikkatli kullanılması gerekmektedir.
16.02.2022Sağlık
Yaban mersininin bilinmeyen faydaları! Yapraklarını ezip...
Yaban mersininin bilinmeyen faydaları! Yapraklarını ezip...Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Yegane Özcan, "Doğal antiseptik ve antibiyotik yaban mersini meyvesi özellikle öksürük ve boğaz enfeksiyonu için yaprakları ile birlikte kullanılıyor. Spazm, varis ve uyku bozukluğuna iyi gelen yaban mersini meyvesi menopoz döneminin daha rahat geçirilmesine yardımcı oluyor." ifadelerini kullandı.
20.08.2021 Sağlık
Şişkinlik ve kabızlığın sebebi zararlı bağırsak bakterileri olabilir!
Şişkinlik ve kabızlığın sebebi zararlı bağırsak bakterileri olabilir!Yemek yedikten bir süre sonra hızla karnınız şişiyor ve pantolonunuzun düğmesini dahi kapatamaz hale geliyorsanız dikkat! Veya sabah dümdüz bir karın ile uyanıp; akşam 6 aylık hamile görünümüne bürünüyorsanız tüm bunların ardındaki sebeplerden biri SIBO yani ince bağırsaktaki zararlı bakteri artışı olabiliyor. Beslenme Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan ince bağırsaktaki zararlı bakteri artışı ve tedavisi ile ilgili merak edilenleri anlattı.
16.08.2021Sağlık
Kanser ile savaşmaya yardımcı 4 güçlü besin
Kanser ile savaşmaya yardımcı 4 güçlü besinPek çok doktor ve beslenme uzmanının söylediği şey aynı: Kanserin yüzde 75’i yaptığımız tercihlerle ilgili. Ancak iyi haber şu ki belirli yiyeceklerin kanseri önlemek ve iyileştirmek için yararlı olduğuna dair kanıtlar da var! Yani alışkanlıklarımızı değiştirip alternatiflerimizi sağlıklı olandan yana kullandığımızda kansere karşı en büyük savaşı aslında açmış oluyoruz. Peki, kanseri önlemek ya da kanseri ile savaşta güçlü olabilmek için hangi besinleri beslenme listemize eklememiz gerekiyor? İşte etkisi bilimsel olarak kanıtlanan, dünyadaki pek çok uzmanın 'muhteşem' dediği 4 besin...
14.08.2021Sağlık
Kolajen üretimi için gerekli 11 besin
Kolajen üretimi için gerekli 11 besinSon yıllarda güzellik ve besin takviyesi sektörünün gözdesi olan kolajen, toplumdaki yaygın inanışın aksine sadece cildimizin değil, tepeden tırnağa tüm vücudumuzun sağlıklı olmasında 'kilit' rol üstleniyor. Beden sağlığı için son derece önemli bir protein olan kolajeni oluşturacak besinleri Beslenme ve Diyetetik Uzmanı, Diyetisyen Esra Şahin anlattı.
12.08.2021Sağlık
Yaban mersini göz altı morluklarını yok ediyor
Yaban mersini göz altı morluklarını yok ediyorGeleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bölümü'nden Uzm. Dr. Yegane Özcan, "Ayı üzümü ve blueberry adıyla bilinen yaban mersini cilt dostu bir meyve. Yaban mersiniyle evde kendiniz hazırlayacağınız maskeyle hem ışıl ışıl sağlıklı bir cilde kavuşabilir hem de göz altı morluklarına zahmetsizce veda edebilirsiniz." ifadelerini kullandı.
30.07.2021Sağlık
5 adımda göbeğinizden kurtulun!
5 adımda göbeğinizden kurtulun!Göbek yağlanmasından şikayetçi olanlar “Göbek eritmek için en hızlı ve etkili yollar nelerdir?” diye merak ediyor. İşte yanıtı...
15.07.2021Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Yaban Mersini ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki yaban mersini haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.