Tarım Ve Orman Bakanlığı

Tarım Ve Orman Bakanlığı

Son dakika tarım ve orman bakanlığı haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan tarım ve orman bakanlığı ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını tarım ve orman bakanlığı haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Tarım Ve Orman Bakanlığı

haberleri sayfasında son dakika yaşanan tarım ve orman bakanlığı gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.673 tarım ve orman bakanlığı haberi bulunmuştur. Tüm tarım ve orman bakanlığı haberleri aşağıda listelenmiştir.
Av dönemi 20 Ağustos’ta başlıyor! Kurallar açıklandı
Av dönemi 20 Ağustos’ta başlıyor! Kurallar açıklandıTürkiye’de 2022-2023 av dönemi 20 Ağustos'ta başlayacak. Alınan karar uyarınca çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecek.
17.08.2022Ekonomi
Sezonun ilk palamutları tezgaha çıktı! Tane fiyatı pahalı geldi
Sezonun ilk palamutları tezgaha çıktı! Tane fiyatı pahalı geldiİstanbul'da sezonun ilk palamutları tanesi 35 ila 50 liradan tezgahlarda yerini aldı. Balıkçılar bu sezon balığın bol olacağını ve fiyatların düşeceğini söyledi.
16.08.2022Ekonomi
Mevsimlik işçilikte yeni dönem başlıyor! Düğmeye basıldı
Mevsimlik işçilikte yeni dönem başlıyor! Düğmeye basıldıMevsimlik işçilerle ilgili flaş karar verildi. Tarlada, bahçede, bağda çalışacak işçi bulmak giderek zorlaşıyor; bu konuda yakın zamanda üretici bölgelerde profesyonel hizmet ofislerinin hayata geçirilmesi bekleniyor.
13.08.2022Ekonomi
Acı bal yiyerek baygınlık geçiren ayının görüntüleri gündem olmuştu: 'Balkız' adı verildi
Acı bal yiyerek baygınlık geçiren ayının görüntüleri gündem olmuştu: 'Balkız' adı verildiTarım ve Orman Bakanlığı, acı bal yedikten sonra baygınlık geçiren yavru bozayıya 'Balkız' adının verildiğini duyurdu.
12.08.2022Yaşam
Balı fazla kaçırınca fenalaşan ayı Türkiye'nin gündemine oturdu!
Balı fazla kaçırınca fenalaşan ayı Türkiye'nin gündemine oturdu!Düzce'nin Yığılca ilçesinde balı fazla kaçırınca, fenalaşan ayının görüntüleri Türkiye'nin gündemine oturdu. Ayının orman gülü balı yediği öğrenilirken, bulan ormancı ise ilk kez konuştu. Korktuklarını belirten Yasin Öztal, "Çok hareket etmiyordu, sallanıyordu. Biz ilk başta korktuk" dedi. Bölgede balcılık yapan İbrahim Sögüt ise ayının bal tutulması yaşadığını söyledi.
11.08.2022Yaşam
Tanesi 35 liradan satılıyor! Büyük tepki
Tanesi 35 liradan satılıyor! Büyük tepkiPalamutun balıkçı tezgâhlarına çıkması büyük tepki topladı. Tanesi 35 liradan satılan palamutla ilgili uzmanlar ise uyardı. Şu anda tezgâhta bulunan palamutun av sezonunu olumsuz etkileyeceğini belirten İ.Ü. Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadet Karakulak, Akdeniz havzasında en çok palamut avcılığı yapan ülkelerin başında Türkiye’nin olduğunu ama av baskısı ve iklim değişikliği etkisiyle son yıllarda palamut stoklarında büyük azalma olduğunu belirtti. Prof. Dr. Karakulak, “2005 yılında yaklaşık 71 bin ton avlanan palamut 2021 yılında 2600 tona kadar düştü. 2021 yılındaki azalmanın en büyük nedeni, Marmara Denizi’ndeki müsilajın balıkçılık faaliyetlerine yansıması. Palamut balığını korumak ve sürdürülebilir avcılığı için balıkçılık yönetiminde daha ciddi kuralların getirilmesi ve denetimlerin yapılması gerekir. Palamut avcılığı 1 Nisan 31 Ağustos tarihleri arasında yasaktır." dedi.
11.08.2022VtLab
Bakanlık yeni bir eylem planı hazırladı! İşte yeni tarım modeli...
Bakanlık yeni bir eylem planı hazırladı! İşte yeni tarım modeli...Tarım ve Orman Bakanlığı, pandemi sonrasında dünyanın en çok üzerine eğildiği konuların başından gelen tarım sektörü için eylem planını hazırladı. Bu kapsamda, tarımda daha aktif destekleme için 65 olan teşvik sayısının sadeleştirilmesi, çiftçilere ekim öncesi ayni Destek ödemesi yapılması, üretim öncesi izin mekanizmasının devreye girmesi gibi birçok alanda düzenlemeler yapılacak.
10.08.2022Ekonomi
Bakan Kirişci: Ziyaretler bizim için altın değerindedir
Bakan Kirişci: Ziyaretler bizim için altın değerindedirAksaray’daki tarımsal faaliyetler hakkında bilgi almak ve sektör temsilcileri ile buluşmak için kente gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sürekli sahada olduklarını dile getirerek, çiftçilerin sorunlarının giderilmesine yönelik, “Ziyaretler bizim için altın değerindedir” dedi.
7.08.2022Ekonomi
Bakanlık harekete geçti! 24 işletmeye faaliyetten men
Bakanlık harekete geçti! 24 işletmeye faaliyetten menTarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ekiplerince yılın ilk 7 ayında gerçekleştirilen 731 bin 648 gıda denetiminde 8 bin 321 firmaya 113 milyon 544 bin 482 TL ceza uygulandı; 24 işletme faaliyetten menedildi, 107 işletme hakkında ise suç duyurusunda bulunuldu. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız" dedi.
6.08.2022Gündem
Adet fiyatı yükseltilen balon balığında, talep artışı beklentisi
Adet fiyatı yükseltilen balon balığında, talep artışı beklentisiBalon balığı avcılığını teşvik için adet başına ödenen 5 lira, 12,5 TL'ye çıkarıldı. Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Gürsel Coşkun, "Talep patlaması olacağını bekliyoruz" dedi.
5.08.2022Ekonomi
Jet yakıtı üretilecek! Ar-Ge’si tamamlandı, 400 yıllık...
Jet yakıtı üretilecek! Ar-Ge’si tamamlandı, 400 yıllık...Anadolu'da 400 yıllık bir geçmişe sahip olan pelemir bitkisinden yağ ve küspenin yanı sıra jet yakıtı üretilmesi için başlatılan projede Ankara ve Eskişehir’in de aralarında bulunduğu 5 şehirde binlerce dönümlük alana ekim yapıldı. Eskişehir’de pelemirin hasadına katılan proje uygulayıcısı özel şirketin tarımsal projeler yöneticisi Nezih Suyaran, ekmeğin raf ömrünü uzatan, yağından ve küspesinden faydalanılan pelemir bitkisinin aynı zamanda biyoyakıt ham maddesi olduğunu ifade ederek, “Pelemir bitkisinden jet yakıtı üretilebilecek. Türkiye'de bunun çalışmaları ve bütün Ar-Ge’si tamamlandı” dedi.
5.08.2022Ekonomi
Yıllık kazancı 300 bin lira, kilosunu internetten 150 liraya satıyor! Çay bahçesine dikti ve...
Yıllık kazancı 300 bin lira, kilosunu internetten 150 liraya satıyor! Çay bahçesine dikti ve...Çay bahçesine mavi yemiş dikti, yılda 300 bin TL kazanıyor! Kilosu sanayi tesislerine 50-60 TL, internetten ise kilosu 100-150 TL’ye satıyor, paraya para demiyor. Trabzon'un Of ilçesinde 4 dönümlük arazisine çay bitkisi yerine mavi yemiş diken Fatih Aktaş, “Mavi yemiş çaya göre daha karlı ama daha fazla iş gücü gerektiren bir iş” dedi.
4.08.2022Ekonomi
Bakan Kirişci: Türkiye'nin tarımda önceliği stratejik ürünler
Bakan Kirişci: Türkiye'nin tarımda önceliği stratejik ürünlerTarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "İnsanlık var olduğu sürece, gıda konusu var olmaya devam edecektir. Türkiye'nin tarımda önceliği stratejik ürünlerdir. Hububatta, buğday, arpa, çavdar ve yağlı tohumlarda durumumuz çok önemli. Bu ürünlerden biri de pancar şekeridir. Bu manada pancarı da öncelemek zorundayız. Diğer taraftan bizim için diğer önemli ürünler de et, süt, yumurtadır" dedi.
3.08.2022Ekonomi
Bir ilk oldu! Nesli kritik tehlike altındaydı, iyi haber...
Bir ilk oldu! Nesli kritik tehlike altındaydı, iyi haber... Dünyada tek doğal popülasyonu Antalya'nın Düzlerçamı bölgesinde olan ve nesli kritik tehlike altındaki alageyikler için kurulan istasyonda 56 yıldır sürdürülen çalışmalar sonuç verdi. Türkiye'de birey sayısı 500'ü aşarken, bu yıl ilk kez yavru sayısı 30'a ulaştı. DKMP 6'ncı Bölge Müdürü Mahmut Temel, "Yaklaşık 2,5 kat artış yaşandı. Şu anda sahada sayabildiğimiz kadarıyla 129 alageyiğimiz var" dedi.
3.08.2022Yaşam
Destek kararı! 20 milyon TL ödenecek
Destek kararı! 20 milyon TL ödenecekSon dakika destek kararı! Ödeme miktarı belli oldu. Detaylar açıklandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Afyonkarahisar’da don nedeniyle kirazları zarar gören çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi için 20 milyon TL ödenecek.
3.08.2022Ekonomi
Bakan Kirişci: Türkiye'nin Venezuela'dan aldığı bir metrekare toprak yok
Bakan Kirişci: Türkiye'nin Venezuela'dan aldığı bir metrekare toprak yokTarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Bize kalkıp 'Sizin Venezuela'da ne işiniz var' diyenler var. Onlara Allah yardım eylesin. 'Allah, akıl fikir ihsan eylesin' diyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Venezuela'dan aldığı, kendi hesabına aldığı bir metrekare toprak yok. Olmayacaktır da. Kaldı ki o ülkenin mevzuatında da toprak ancak kiralanabiliyor" dedi.
31.07.2022Siyaset
Bakan Kirişci: Türkiye yüzyılının, projeksiyonlarını yapıyoruz
Bakan Kirişci: Türkiye yüzyılının, projeksiyonlarını yapıyoruzTarım ve ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Tohumluk fiyatları makarnalık ve ekmeklik buğday için 10,5 TL/kg, tritikale için 9,5 TL/kg ve Arpa için 9 TL/kg olarak belirlenmiştir. Bizler yürüttüğümüz tarım politikalarıyla, her türlü yatırım ve desteklerimizle Türkiye yüzyılının, projeksiyonlarını yapıyoruz" dedi.
29.07.2022Siyaset
Bayramda milli parklara 4 milyon ziyaret
Bayramda milli parklara 4 milyon ziyaretDoğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan 48 milli park ve 262 tabiat parkını, 4 günlük Kurban Bayramı'nı da içine alan 9- 17 Temmuz arasında 4 milyon 90 bin 498 kişi ziyaret etti.
26.07.2022Yaşam
Ayçiçek yağı, şeker, buğday, mercimek fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Bakanlık devreye giriyor
Ayçiçek yağı, şeker, buğday, mercimek fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Bakanlık devreye giriyorAyçiçek yağı ve şeker fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması. Mısır, ayçiçeği yağı, mercimek, şeker, buğday, arpa gibi stratejik gıdalar, üreticilerden uygun fiyatlarla alınarak stoklanacak. Bu sayede piyasada üreticiyi zarar ettirecek şekilde fiyat kırılmasının önüne geçilecek. Yüksek miktarda ürün alınacağından, özel sektörün piyasayı bozmasını sağlayacak kadar stok yapmasına da engel olunacak.
23.07.2022Ekonomi
'Yurt dışında arazi kiralanma' iddiasına ilişkin Tarım Bakanlığı'ndan flaş açıklama
'Yurt dışında arazi kiralanma' iddiasına ilişkin Tarım Bakanlığı'ndan flaş açıklamaTarım ve Orman Bakanlığı, son günlerde gündemde olan yurt dışında tarım için arazi kiralandığı iddiaları hakkında açıklama yaptı. Yapılanan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına yurt dışında arazi kiralanması söz konusu değildir" ifadeleri kullanıldı.
22.07.2022Ekonomi
TMO buğday satış fiyatları 2022! TMO prim desteği ne kadar oldu, buğday satış fiyatı belli oldu mu?
TMO buğday satış fiyatları 2022! TMO prim desteği ne kadar oldu, buğday satış fiyatı belli oldu mu?TMO buğday satış fiyatları 2022 ile TMO buğday alım fiyatları için yapılan aramalar arttı. TMO'ya yapacağı buğday satışına kilogram başına 1 TL, arpa satışlarına ise kilogram başına 0.5 TL TMO alım primi desteği verilecek.
22.07.2022Ekonomi
Bakanlık resmen duyurdu! Yüzde 12 artış...
Bakanlık resmen duyurdu! Yüzde 12 artış...Tarım ve Orman Bakanlığı, fındıkta 765 bin 287 tonluk rekolte beklendiğini açıkladı. Fındık rekoltesinde bu yıl yüzde 12 artış yaşanması beklendiği kaydedildi.
21.07.2022Ekonomi
Ormanlara giriş yasak mı 2022, ateş yakmak nerelerde yasaklandı? İçişleri Bakanlığı orman yangını genelgesi!
Ormanlara giriş yasak mı 2022, ateş yakmak nerelerde yasaklandı? İçişleri Bakanlığı orman yangını genelgesi!Meteoroloji'nin sıcak alarmı vermesinin ardından İçişleri Bakanlığı 81 ile sıcak hava önlemleri için genelge gönderdi. Avrupa 40 dereceyi artan sıcaklıklarla boğuşurken, Türkiye'de de sıcakların artma ihtimaline karşı Bakanlık harekete geçti. Peki, Ormanlara giriş yasak mı 2022, ateş yakmak nerelerde yasaklandı? İşte İçişleri Bakanlığı orman yangını genelgesi…
21.07.2022Gündem
Orman yangınlarına ilişkin flaş genelge! 31 Temmuz'a kadar yasaklandı, uyarı geldi
Orman yangınlarına ilişkin flaş genelge! 31 Temmuz'a kadar yasaklandı, uyarı geldiİçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre artan sıcaklık değerleri sonrasında olabilecek orman yangınlarına karşı uyardı. Başkanlığın valiliklere gönderdiği “Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler” konulu genelgeyle, sıcaklık artışıyla birlikte orman alanları ve çevresinde artan insan hareketliliğinin önümüzdeki günlerde çeşitli bölgelerde orman yangını riskinin artırabileceği belirtilerek, dikkatli olunması istendi. Orman yangını için riskli bölgelerdeki ormanların çevresinde ateş yakılması ve orman alanlarına girişler 31.08.2022 tarihine kadar yasaklanacak.
21.07.2022Gündem
Bursa'da da 'çayır tırtılı' zararı
Bursa'da da 'çayır tırtılı' zararıAyçiçeği tarlalarını istila eden 'çayır tırtılı' (Loxostegesticticalis), Bursa'nın Yenişehir ilçesinde de zarara yol açtı. Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı ve Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "Tedbir alınmadığı takdirde çiftçinin verim alması imkansız" dedi.
19.07.2022Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

Tarım Ve Orman Bakanlığı ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki tarım ve orman bakanlığı haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.