Sgk Emeklilik

Sgk Emeklilik

Son dakika SGK emeklilik haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan SGK emeklilik ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını SGK emeklilik haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Sgk Emeklilik

haberleri sayfasında son dakika yaşanan sgk emeklilik gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.203 sgk emeklilik haberi bulunmuştur. Tüm sgk emeklilik haberleri aşağıda listelenmiştir.
SGK harekete geçti! Emeklilik iptal ediliyor, maaşlar geri alınıyor
SGK harekete geçti! Emeklilik iptal ediliyor, maaşlar geri alınıyorEmekli maaşları ile ilgili önemli gelişme! Sosyal Güvenlik Kurumu tek tek tespit ediyor. Emekli aylığı hemen kesiliyor. SGK tarafından ödenen maaşların iadesi talep ediliyor. Bazı vatandaşlar çalışmadığı halde kendilerini bir iş yerinde çalışıyor olarak göstererek emeklilik hakkı kazanmaya çalışıyor. Bu kişiler sahte sigortalı olarak kabul ediliyor. SGK tarafından sıkı denetim uygulanıyor. Sahte sigortalıların tespit edilmesi durumunda sigorta anında iptal ediliyor. Bu şeklide emekli olduğu belirlenenlerin emeklilikleri de iptal ediliyor. Ayrıca almış oldukları emeklilik maaşları gecikme zammı ve cezasıyla birlikte SGK tarafından geri alınıyor.
Emeklilik yaşından düşülüyor! Zorunlu olarak emekli ediliyorlar, çok sayıda kişi merak ediyordu...
Emeklilik yaşından düşülüyor! Zorunlu olarak emekli ediliyorlar, çok sayıda kişi merak ediyordu...Emeklilik yaşından düşülüyor, zorunlu olarak emekliliğe sevk ediliyorlar. Emeklilik ile ilgili açıklama geldi. Çok sayıda kişi merak ediyordu. Vatandaşlar erken emekliliğin yollarını ararken, yaş, prim hesabını da doğru yapıp yapmadığından emin olmak istiyor. Hangi şartlarda emekli olunur? Askeri personeller rütbelerine göre kaç yaşında emekli olabiliyor? Geriye dönük Bağkur'a prim ödenmez mi? Emeklilik için kaç yıl borçlanılması gerekiyor? Emeklilik ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları...
17.03.2022Emekli
SGK'ya başvurup paranızı alabilirsiniz! Çalışan yüz binleri kapsıyor...
SGK'ya başvurup paranızı alabilirsiniz! Çalışan yüz binleri kapsıyor...SGK'ya başvurduktan sonra verilen yazı ile paranızı alabilirsiniz. Çalışan yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiriyor. Kıdem tazminatı ile ilgili vatandaşların kafasında soru işaretleri bulunuyor. Kıdem tazminatı çalışanlar için çok önemli. Çünkü yıllarca çalışmanın sonucunda tazminat alacak vatandaşların eline yüklü miktarda paralar geçebiliyor. Tazminat alınabilecek durumlar ise sınırlı. Çoğu çalışanın ise merak ettiği soru şu: 'Kıdem tazminatına hak kazanılabilmesi için istifa etmeden önce kaç yıl çalışmak gerekir, böyle bir hak var mı?' İşte kıdem tazminatı ile ilgili merak edilen yıl detayı...
Çalışmadan emeklilik fırsatı! 3 yöntem var, SGK'ya başvuru yapılması gerekiyor
Çalışmadan emeklilik fırsatı! 3 yöntem var, SGK'ya başvuru yapılması gerekiyorÇalışmadan emekli olmak isteyenler için fırsat! 3 farklı yol ile çalışmadan emekli olabilirsiniz. SGK'ya başvuru şartı bulunuyor. İş hayatında olamayan ya da bir süre çalışmış ve bazı nedenler ile iş hayatını sonlandırmış kadınlara çalışmadan emeklilik için 3 fırsat sunuluyor. İşte emekli olmak için yapılması gerekenler...
18.11.2021Emekli
Ücretleri SGK ödüyor! Milyonlarca kişi için geçerli, emeklilik imkanı ve...
Ücretleri SGK ödüyor! Milyonlarca kişi için geçerli, emeklilik imkanı ve...Ödemeler SGK tarafından karşılanıyor. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor. Emeklilik imkanı da bulunuyor. SGK çok sayıda destek sunuyor. Malulen emeklilik, ücretsiz sağlık hizmetleri gibi birçok imkan sağlanıyor. Diyabet hastalarına ilişkin açıklama geldi. İlaç ve tedavilerinin bedeli SGK tarafından karşılanıyor. SGK'nın diyabet hastalarına getirdiği ücretsiz sağlık hizmetleri arasında bazı aşılar da yer alıyor. Öte yandan malulen emeklilik imkanı da sağlanıyor. Buna göre hastalar en az 10 yıl sigortalı ve 1800 gün prim gününe sahip olmaları halinde SGK'dan malulen emekli olabiliyor.
15.11.2021Gündem
SGK harekete geçti ve değişti! Emeklilik için 55 yaş kararı...
SGK harekete geçti ve değişti! Emeklilik için 55 yaş kararı...SGK harekete geçti ve değişti. Emekli olmak isteyen yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor. SGK tespit ediyor. 55 yaş ve az prim günüyle erken emekliliğe yönelik yapılan düzenleme sayesinde vatandaşlar daha erken emekli olma imkanına sahip oluyor. Çeşitli sebeplerle (bilişsel yaşlanma ile fizyolojik ve psikolojik yaşlanma hali) daha erken yaşlanan kişilere SGK'nın tespitinin ardından emekli maaşı bağlanıyor. Bunun için de bazı şartlar bulunuyor. Öte yandan erken yaşlanması nedeniyle tarafına yaşlılık aylığı bağlananlara günden dolayı eksiltme de yapılmıyor.
6.10.2021Ekonomi
Emeklilikte yaş şartı yok, az primle erken emeklilik mümkün, SGK tespit ediyor...
Emeklilikte yaş şartı yok, az primle erken emeklilik mümkün, SGK tespit ediyor...SGK tespit ediyor, emeklilikte yaş şartı yok. Az primle erken emekli olmak mümkün. Emekli olmak isteyen, çeşitli hastalık ve engellilik durumu bulunan çok sayıda kişi nasıl tarihin daha öne çekileceğini araştırıyor. Normal emeklilikte yaş şartı ve belirli bir süre prim ile sigortalılık şartları bulunuyor ancak malulen emeklilikte bu şartlar son derece az. Hatta yaş şartı bile yok. SGK mevzuatta yeni düzenlemeler yaptı. Detaylar tek tek açıklandı. İşte tüm detaylar...
2.10.2021Emekli
Emekli olanlara müjde! SGK harekete geçti, maaşlar...
Emekli olanlara müjde! SGK harekete geçti, maaşlar...Emekli olanlara maaş müjdesi! Emekli maaşları ile ilgili güzel haber geldi. SGK düğmeye bastı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Sadece 1 günde tamamlanacak. Emeklilik hayali kuran çalışanlar için duyuru yapıldı ve SGK'dan resmi açıklama geldi. Artık emekli aylıkları 1 günde bağlanabilecek. SGK Başkanı İsmail Yılmaz detayları anlattı. Şu an e-Devlet üzerinden ya da e-SGK üzerinden ortalama 13 gün içerisinde emekli aylığı bağlanıyor. Çalışmalar devam ediyor, tamamlandığında ise 1 günde aylıklar bağlanmış olacak.
21.05.2021Emekli
SGK genelge yayımladı! Emeklilik kararı, resmen duyuruldu...
SGK genelge yayımladı! Emeklilik kararı, resmen duyuruldu...SGK milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiren genelge yayımladı ve resmen duyuruldu. Emeklilikle ilgili önemli bir açıklama geldi. Emeklilik dilekçesi vermek için işten ayrılmayı zorunlu kılan hüküm iptal edilmişti. SGK bu kararın ardından konuya açıklık getirerek bir genelge yayımladı. Genelgede bir maddedeki düzenlemenin iptal edildiği ancak 'yaşlılık aylıklarından yararlanabilmek için çalışanın işten ayrılması ve yazılı istekte bulunması şarttır' maddesi ile ilgili böyle bir iptal kararının olmadığı vurgulandı. Eski uygulama devam edecek. Peki çalıştığı işten ayrılmadan emekli aylığı bağlatmak isteyenler dilekçeyi ne zaman verecek? İşte emeklilik, emekli aylığı, emeklilik dilekçesi ile ilgili merak edilenler...
25.03.2021Ekonomi
SGK Emeklilik Yaşı Hesaplama Ve Emekli Maaşı Sorgulama
SGK Emeklilik Yaşı Hesaplama Ve Emekli Maaşı SorgulamaSGK emeklilik yaşı hesaplama ile emeklilik yaşınızı öğrenebilirsiniz. Emeklilik yaşı hesaplama ve emekli maaşı sorgulama detayları için emeklilik hesaplama hizmetinden yararlanabilirsiniz.
29.09.2021Gündem
Emeklilik Yaşı Hesaplama Ve Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Sorgulaması
Emeklilik Yaşı Hesaplama Ve Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım SorgulamasıEmeklilik yaşı hesaplama için SGK emeklilik yaşı hesaplama sayfasına giriş yapmanız ve ardından emeklilik yaşı hesaplama formunu doldurmanız gerekmektedir.
29.09.2021Gündem
Emekli Maaşı Sorgulama Ve Emekli Aylığı Hesaplama İşlemleri
Emekli Maaşı Sorgulama Ve Emekli Aylığı Hesaplama İşlemleriEmekli maaşı sorgulama yaparak maaş bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Emekli maaşı sorgulama işlemlerini nasıl yapacağınız ve emekli maaş sorgulama detayları haberimizde.
29.09.2021Gündem
Ne Zaman Emekli Olacaksınız? Emeklilik Hesaplama İle Öğrenin
Ne Zaman Emekli Olacaksınız? Emeklilik Hesaplama İle ÖğreninEmekliliğinize ne kadar kaldığını öğrenmek için ne zaman emekli olurum sorgulaması yapabilirsiniz. Ne zaman emeli olurum sorgulamasını yapmak ve emeklilik hesaplama sayfasındaki detaylar için haberin devamını okuyabilirsiniz.
29.09.2021Gündem
Online Ne Zaman Emekli Olurum Hesaplama Uygulaması
Online Ne Zaman Emekli Olurum Hesaplama UygulamasıNe zaman emekli olurum uygulaması ile emeklilik tarihi nasıl öğrenilir? SGK emeklilik yaşı hesaplama yapmak ve ne zaman emekli olurum ile ilgili detaylara ulaşmak için yazıdaki adımları takip edebilirsiniz.
29.09.2021Gündem
EYT ve EPT ile ilgili son dakika gelişmesi! Yeni formül ortaya çıktı, yaş vre prim...
EYT ve EPT ile ilgili son dakika gelişmesi! Yeni formül ortaya çıktı, yaş vre prim...Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika gelişmeleri vatandaşlar tarafından yalından takip ediliyor. EYT düzenlemesinde geri sayım başladı. EYT'de milyonların beklediği adımlar atılıyor. Yaklaşık bir milyon EYT'liyi ilgilendiren yasa düzenlemesinin önümüzdeki aylarda Meclis'e gelmesi bekleniyor. Peki masada hangi formüller var? Birçok kişi emeklilikte yaşa takılanların durumunu araştırırken EPT de gündeme geldi. Emeklilikte prime takılanlar, yani emeklilik için yaş şartını tamamlamış ancak yeterli prim gününe sahip olmayanların durumu da gündemde. İşte EYT ve EPT ile ilgili son dakika gelişmelerinin ayrıntıları...
Emekli, EYT’li, engelli, dul yetimler merak ediyordu! Ve belli oldu o maaş kesilmez ama…
Emekli, EYT’li, engelli, dul yetimler merak ediyordu! Ve belli oldu o maaş kesilmez ama…EYT’li dul, yetim, emekli, SSK’lı, işçi, işveren milyonları çok yakından ilgilendiriyor. Tek tek açıkladı. Çocuk yardımı ödemesi ne de zam gelecek. Bakanlık harekete geçti Ankara kulislerinde konuşulmaya başlandı. Dul aylığı ödemeleri çalışmanız veya emekli olmanız halinde kesilmez, sadece medeni durumunuzun değişmesi halinde kesilir. En düşük doğum borçlanması tutarı günlük 69,02 TL, oldu. 2160 gün için ödenmesi gereken tutar 149 bin lira… Sosyal Güvenlik Kurumundan, adınıza yapılan emeklilik başvurunuzun hizmet sürenizin yetersiz olduğundan dolayı ret cevabı gelir. 2006 sigorta başladı 4853 gün prim 15 yıl 10 ay sigorta sürem var işten ayrılsam tazminat alabilir miyim? Merhaba benim ticari taksim olduğu için Bağkur’luyum SGK’lı işe girdiğimde Bağ-kur primlerini ödemeye devam etmek zorunda mıyım? Bir iş yerinde iş görüşmesi yaptım adres ve kimlik bilgilerimi istediler yarın başla dediler sonra aradılar biz sana haber vereceğiz ne zaman başlayacağını aramadılar 15 gün prim ödeme yapmışlar nasıl sildiririm? gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı yazarımız Mert Nayır yanıt verdi…
25.07.2022Uzmana Sor
Emeklilik fırsatı! Hiç çalışmayanlar yararlanıyor, başvurular e-Devlet'ten...
Emeklilik fırsatı! Hiç çalışmayanlar yararlanıyor, başvurular e-Devlet'ten...Emeklilik imkanı doğuyor. Pek çok kişi başvuruda bulunarak yararlanabiliyor. Çeşitli nedenlerle çalışma hayatında bulunmayan kişiler yaşlarının ilerlemesi ile emekli olmanın yollarını aramaya başlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na tabi olarak çalışmamış, sigorta girişi olmayanlar bile emekli olabiliyor. Özellikle kadınlar iş hayatının dışında kalabiliyor. u durumdaki çok sayıdaki kadın için bir işyerinde çalışmadan emeklilik mümkün. e-Devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor. 1 Ekim 2008 kritik tarih... İşte konun ayrıntıları...
20.07.2022Emekli
EYT’de çözüm için net tarih verildi! Bakan ‘çalışma grubu kuruldu’ deyip duyurdu: İşte masadaki EYT formülleri...
EYT’de çözüm için net tarih verildi! Bakan ‘çalışma grubu kuruldu’ deyip duyurdu: İşte masadaki EYT formülleri...Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika açıklaması! EYT düzenlemesinde tarih verildi, geri sayım başladı. Bakan duyurdu, çalışma grubu oluşturuldu. Formüller üzerinde yapılan çalışmalarda prim sayıları da öne çıkıyor. Burada daha çok primi olan ile az primi olanlar arasında bir adalet sağlanması söz konusu olacak. Prime ve yıl şartına bakılıp yaş şartı düşünülmediğinde fazla primi olanların avantajlı olması da söz konusu olabilecek. İşte EYT’de çözüm formülleri ve son dakika gelişmeleri...
19.07.2022Emekli
EYT’de kritik 5 formül! Milyonlar bekliyordu, 50 yaşını tamamlayan...
EYT’de kritik 5 formül! Milyonlar bekliyordu, 50 yaşını tamamlayan...Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika gelişmesi! EYT’li yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren açıklamalar art arda geldi. Çözüm getirecek yeni formüllerin detayları da ortaya çıktı. Avrupa modeli ve 50 yaşını tamamlama formülü üzerinde duruluyor. Uygulanacak seçeneklerden hangisi Türkiye’deki sosyal güvenlik yapısına uygun olursa, sosyal güvenlikte aktif, pasif dengesini bozmayacak ve ilave yük getirmeyecekse bunlardan birisi hayata geçirilecek. İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar için düşünülen formüllerin detayları...
18.07.2022Emekli
Erken emeklilik hakkı! Emeklilik ile ilgili flaş detay! İki şart var
Erken emeklilik hakkı! Emeklilik ile ilgili flaş detay! İki şart varEmeklilik ile ilgili son dakika açıklaması. Erken emekli olmak isteyen çok sayıda vatandaşı ilgilendiriyor. Malulen emekli olabilmek için ilk ve en önemli şart, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporudur. Bu raporun alınabilmesi için kişilerin bulundukları il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvurmaları ve yetkili hastanelere sevk edilmeleri gerekiyor. Doğrudan hastaneye başvurarak rapor almak yerine SGK’ya başvurarak sevk gerçekleştirmek gerekiyor. Sevkin SGK üzerinden yapılmasının nedeni, yalnızca sağlık kurulu raporunun malullük aylığı almak için yeterli olmamasıdır. Kişi, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelese bile en az 1800 gün prim ödemesi yoksa veya prim ödemesini borçlanma ile 1800 güne tamamlayamıyorsa malullük aylığı alamıyor. Yani, malul sayılmak, malullük aylığı almaya yetmiyor. Ancak kişinin çalışma gücünde en az yüzde 60 kaybın olması, bu kişinin engellilik oranının da en az yüzde 40 olacağını gösterir. Bu nedenle her malul engellidir. Ancak her engelli malul sayılmayabileceği gibi, her engelli de malullük aylığı alamaz. Çünkü yüzde 40 engelli olan bir kişinin çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olmayabilir. Malullük aylığı alabilmek açısından ikinci şart, kişinin malullük için gerekli sağlık kurulu raporunu almak üzere SGK’ya başvurduğu tarihte en az 1800 gün ödenmiş priminin olmasıdır. Yani, malullük aylığı talep eden kişilerin SGK’ya başvurdukları tarihte en az 5 yıl prim ödemiş olmaları gerekiyor. Aksi takdirde, sevk işlemi yapılamıyor ve bu kişiler malullük aylığı alamıyor.
11.07.2022Emekli
Memur ve çalışana yüksek emekli maaşı fırsatı
Memur ve çalışana yüksek emekli maaşı fırsatıMemur ve çalışan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren açıklama geldi. Yüksek emekli maaşı almak isteyenler için detaylar tek tek açıklandı. Yüksek emekli maaşı almak isteyen vatandaşların yapması gerekenler sıralandı. Emekli aylığını düşürmeyecek aksine yükseltecek en basit çözüm prime esas kazanç tutarının yüksek gösterilmesi. Yani SGK’ya yüksek ücret seviyesinden prim yatırmak. Dolayısıyla çalışanların sık sık kendi adlarına SGK’ya yatırılan primleri takip etmeleri gerekiyor. İşverenlerinin gerçek ücretleri üzerinden prim yatırıp yatırmadığını kontrol etmek sigortalı açısından çok önemli. Aksi takdirde emeklilik vakti geldiğinde hayal kırıklıkları yaşanabilir. Emekli aylığını yükseltecek bir diğer yöntem ise Ocak 2000 dönemi öncesi askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmaları. Bu dönem için borçlanma yapılırsa, bir de tavandan yani en yüksekten ödeyerek borçlanılırsa emekli aylığını yükseltmek mümkün. Askerlik borçlanmasının emekli aylığına etkisi, prim ödeme gün sayısı, askerlik yapılan dönem ve göstergeye bağlı olarak değişiyor. İşte yüksek emekli aylığı ile ilgili milyonları ilgilendiren tüm detaylar...
10.07.2022Emekli
Maaşlarda ve ikramiyelerde büyük artış! Tablo değişti, 1.946 lira fark oluştu
Maaşlarda ve ikramiyelerde büyük artış! Tablo değişti, 1.946 lira fark oluştuMemur ve memur emeklisi milyonları ilgilendiren açıklama! 5,3 milyon kamu personeli ve emeklisi bekliyordu. 3600 ek gösterge düzenlemesi resmen onaylandı. Maaş ve aylıkların yanında emekli ikramiyeleri de artıyor. Rakamlar tek tek açıklandı, tamamen değişti. 3600 ek gösterge düzenlemesine göre, birinci derece olmak şartıyla tüm öğretmenlerin, 2 yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu polislerin, alan sınırlaması olmaksızın 2 yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu tüm sağlık çalışanı ve din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e yükseltildi. Kapsam genişletildi, düzenleme sadece polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerini değil, tüm kamu çalışanlarını ilgilendiriyor. Emekli aylıklarına 1.946 lira, ikramiyelere ise 70.210 lira ilave ödeme geliyor. İşte 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm detayları...
Emekli maaş hesaplama 2022! 4A, 4B, 4C emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır, brüt net maaş nasıl hesaplanır? Temmuz 2022 maaş hesaplama!
Emekli maaş hesaplama 2022! 4A, 4B, 4C emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır, brüt net maaş nasıl hesaplanır? Temmuz 2022 maaş hesaplama!Enflasyon oranının açıklanmasıyla, ne kadar maaş alacağını merak eden vatandaşlar arama motorlarına yöneldi. 4A, 4B, 4C sigorta kolunda olan emekçiler gözlerini enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla temmuz ayı emekli maaş zammına çevirdi. Peki 4A, 4B, 4C emekli maaşı nasıl hesaplanır?
5.07.2022Emekli
Bayram ikramiyeleriyle ilgili son dakika gelişmesi! Ödemeler bugün başlıyor
Bayram ikramiyeleriyle ilgili son dakika gelişmesi! Ödemeler bugün başlıyorKurban Bayramı ikramiyeleriyle ilgili son dakika gelişmesi. Emekli milyonlarca vatandaşın Kurban Bayramı ikramiyesi hesaba yatıyor. Kurban Bayramı nedeniyle emeklilere verilecek olan bayram ikramiyesinin ödemeleri bugün itibarıyla başlıyor. Bayram ikramiyelerinin yapılacağı tarihler daha önce belli olmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2022 yılı Kurban Bayramı emekli bayram ikramiyelerinin bayramdan önce 2-7 Temmuz’da hesaplara yatırılacağını açıklamıştı. İkramiyeler, 2018, 2019 ve 2020 yıllarında enflasyon göz önünde bulundurmaksızın 1.000 TL olarak sabit bırakıldı. İlk defa geçen sene yüzde 10 oranında artırılarak 1.100 TL’ye çıkarıldı. Bu yılın ilk bayramında 1.100 TL olarak ödenen emekli bayram ikramiyesinin bu bayramda da aynı miktarda olması bekleniyor. Emekli ikramiyesinden yeni emekli olanlar da faydalanıyor. Emeklilere, iki bayramda toplamda 2 bin 200 lira ödenmiş oluyor.
2.07.2022Emekli

Benzer Haber Etiketleri

Sgk Emeklilik ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki sgk emeklilik haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.