Bilim İnsanları

Bilim İnsanları

Son dakika bilim insanları haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan bilim insanları ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını bilim insanları haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Bilim İnsanları

haberleri sayfasında son dakika yaşanan bilim insanları gelişmeleri de dahil olmak üzere 4.891 bilim insanları haberi bulunmuştur. Tüm bilim insanları haberleri aşağıda listelenmiştir.
Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünden yerel kıyafetli kişilerle ilgili açıklama: Bilgiler dezenformasyondur
Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünden yerel kıyafetli kişilerle ilgili açıklama: Bilgiler dezenformasyondurKredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerde yer alan şahıslar yerel kıyafetleriyle seminerlerde konuşmacı olarak yer alan bilim insanları ve katılımcı gençlerden oluşmaktadır. Şahısların mülteci olduklarına ilişkin bilgiler tamamıyla dezenformasyondur” denildi.
13.08.2022Gündem
Kanser hastası milyonlara umut olacak gelişme! Türk bilim insanları duyurdu: Tümörü yok edecek
Kanser hastası milyonlara umut olacak gelişme! Türk bilim insanları duyurdu: Tümörü yok edecekKanser hastası milyonlara umut olacak gelişme! Türk bilim insanları geliştirdi, tümörü yok edecek. Nano Thera Araştırma Grubu, kanser tedavisinde kullanmayı hedefledikleri Odaklanmış Ultrason Terapisi çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarla ilgili bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Ömer Aydın, “Odaklanmış Ultrason Terapi ile tümörü belli bir odak noktasında toplayıp yok etmeyi hedefliyoruz” dedi.
13.08.2022Sağlık
Bakan Varank: Türkiye'nin yarınlarını TEKNOFEST kuşağı inşa edecek
Bakan Varank: Türkiye'nin yarınlarını TEKNOFEST kuşağı inşa edecekSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu yılki TEKNOFEST yarışmalarına 40 farklı kategoride 150 binden fazla takım, 600 binin üzerinde yarışmacının katılacağını ifade ederek, “Yolumuza aynı kararlılıkla, aynı istikamette devam edeceğiz ve inanacağız. İşte Türkiye'nin yarınlarını TEKNOFEST kuşağı inşa edecek” dedi.
12.08.2022Ekonomi
Görenler büyük şaşkınlık yaşıyordu! Rosalia Lombardo'nun 102 yıllık gizemi çözüldü...
Görenler büyük şaşkınlık yaşıyordu! Rosalia Lombardo'nun 102 yıllık gizemi çözüldü...İtalya'da 6 Aralık 1920 tarihinde İspanyol gribi salgınında 2 yaşındayken hayatını kaybeden küçük kızın mumyasını görenler büyük bir şaşkınlık yaşıyor. 102 yıldır neredeyse hiç bozulmadan günümüze ulaşan bu mumyanın ardındaki sır bilim camiasını da ikiye böldü. Mumyayla ilgili ortaya atılan 'gözünü açıp kapatıyor' iddiası ise gizemi başka bir boyuta taşıdı.
12.08.2022Dünya
Bilim insanları yaklaşan tehlikeyi ortaya çıkardı! Hepsi Türkiye'ye geliyor
Bilim insanları yaklaşan tehlikeyi ortaya çıkardı! Hepsi Türkiye'ye geliyorİstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Bitki Görüntüleme Analiz Laboratuvarı'nda 4 araştırmacı 3 yıl boyunca bitkilerin üzerinde bulunan virüsler ve canlıları inceledi. Araştırmanın sonucunda, iklim değişikliği nedeniyle hastalık taşıyan böceklerin Türkiye'ye geldiği tespit edildi. Dr. Işıl Tulum, "Tekirdağ, Lüleburgaz, Edirne, Çanakkale, Balıkesir hattında bu böceklerle çok fazla karşılaşmaya başladık. Çok farklı vektörleri de var. Bunlar daha önceden Türkiye'de olup hastalık taşımayan versiyonlarının artık hastalık taşıdığını fark ettik" dedi.
11.08.2022Yaşam
Çin’de çıkan yeni virüs Langya henipavirus (LayV) nedir? Langya virüsü belirtileri ne? Yeni virüs bulaşıcı mı?
Çin’de çıkan yeni virüs Langya henipavirus (LayV) nedir? Langya virüsü belirtileri ne? Yeni virüs bulaşıcı mı? Bilim insanları yeni bir virüs tanımladı! Çin’de çıkan yeni virüsün adı Langya henipavirus (LayV). Dünya henüz coro virüsün etkilerini atlatamamışken ortaya çıkan yeni virüs endişeye neden oluyor. Virüsün kaynağının fareler olduğu belirtilirken, yapılan araştırmalarda 262 farenin dörtte birinden fazlasında LayV viral RNA'sını bulundu. Peki, Çin’de çıkan yeni virüs Langya henipavirus (LayV) nedir? Langya virüsü belirtileri ne? Yeni virüs bulaşıcı mı? İşte detaylar…
10.08.2022Sağlık
Ucuz tatil müjdesi! Tarih verip açıkladı: Yüzde 100...
Ucuz tatil müjdesi! Tarih verip açıkladı: Yüzde 100...Yerli turistin ne zaman uygun tatil yapabileceği ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut, "Bizim yerli tatil reaksiyonumuz okul tatilleri ile alakalıdır. Okullar açılınca yerli turiste daha uygun fiyatlar olacaktır. Eylül ve Ekim fiyatları daha uygun olacak. Antalya’da 12 ay turizm yapılıyor. Gelmek isteyen Kasım, Aralık, Ocak, Şubat gibi de tatil yapabilirler” sözlerine yer verdi.
9.08.2022Ekonomi
Koparmanın cezası 80 bin lira! Sahile renk katıyor, nesli tehlikede...
Koparmanın cezası 80 bin lira! Sahile renk katıyor, nesli tehlikede...Sakarya'nın Kocaali ilçesinde sahile renk katan ve nesli tükenme tehdidi altında olduğu için koruma altına alınan kum zambaklarını kopartmanın cezası dudak uçuklatıyor. 
9.08.2022Ekonomi
1 kovanla başladı, 100 kovana çıkarttı! 'Her şeyimiz doğal'
1 kovanla başladı, 100 kovana çıkarttı! 'Her şeyimiz doğal'Tokat’ta emekli öğretmen hobi olarak 1 kovanla başladığı arıcılığı 100 kovana çıkarttı.
9.08.2022Ekonomi
Gıda krizine çözüm olacak, Türk bilim insanları geliştirdi! Soğuk, kuraklık ve hastalıklara dirençli...
Gıda krizine çözüm olacak, Türk bilim insanları geliştirdi! Soğuk, kuraklık ve hastalıklara dirençli...Tüm dünyada baş gösteren kuraklık ve savaşlar buğday rekoltesinde düşüş ve buğdaya ulaşmada yaşanan zorluklar buğdayın önemini gözler önüne serdi. Türk bilim adamları tarafından soğuk ve kuraklığa dirençli, ürün kalitesi yüksek ıslah çalışmalarının buğday sıkıntısının yaşandığı şu günlere denk gelmesi sadece Türkiye değil dünya içinde umut oldu. Türk bilim adamları tarafından geliştirilen soğuk, kuraklık ve hastalıklara dirençli, ürün kalitesi yüksek buğdayda ilk hasat bugün gerçekleştirildi.
9.08.2022Ekonomi
Maymun Çiçeği PCR Tanı Kiti geliştirildi! 1 saat içinde tanı konulabiliyor
Maymun Çiçeği PCR Tanı Kiti geliştirildi! 1 saat içinde tanı konulabiliyorYakın Doğu Üniversitesi araştırmacıları, COVID-19’dan sonra, Maymun Çiçeği hastalığını 1 saatte saptayabilen PCR Tanı Kiti geliştirdi.
8.08.2022Sağlık
Yeni salgında korkutan senaryo: Maymun Çiçeği hastalığı sonsuza kadar bizimle kalabilir
Yeni salgında korkutan senaryo: Maymun Çiçeği hastalığı sonsuza kadar bizimle kalabilirCovid-19 salgını bitmeyen başlayan Maymun Çiçeği hastalığı yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün 'Acil durum' ilan ettiği Maymun Çiçeği hastalığı 78 ülkede 20 binden fazla insana bulaştı. Bilim insanları hastalık için korkutan bir senaryonun gerçek olması durumunda Maymun Çiçeği'nin sonsuza kadar bizimle kalabileceğini belirtiyor. Peki bu korkutan senaryo ne? İşte dikkat çeken detaylar...
2.08.2022Dünya
Dünya bu Türk'ü konuşuyor! DSÖ Maymun Çiçeği hastalığında örnek olarak onu gösterdi
Dünya bu Türk'ü konuşuyor! DSÖ Maymun Çiçeği hastalığında örnek olarak onu gösterdiKoronavirüs salgınından sonra dünyayı tedirgin eden Maymun Çiçeği vakalarında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak İngiltere’de yaşayan ve maymun çiçeği virüsüne yakalanan 35 yaşındaki Türk Harun Tulunay'ın tedavi süreci dünya gündeminde geniş yer buldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün Tulunay'ın tedavi sürecini sitesinden paylaştı. DSÖ, dünyada virüsü en ağır geçirenlerin başında geldiği belirtilen Tulunay’ın iyileşmesi haberini 'Maymun Çiçeği durdurulabilir' başlığıyla paylaştı
27.07.2022Dünya
Atlantik Okyanusu yüzeyinin 4 kilometre altında gizemli delikler! Bilim insanlarını şaşkın...
Atlantik Okyanusu yüzeyinin 4 kilometre altında gizemli delikler! Bilim insanlarını şaşkın...Bilim insanları Atlantik Okyanusu yüzeyinin 4.3 kilometre altındaki deniz tabanında, insan yapımı kazılara benzeyen, açıklanamayan, 'mükemmel hizalanmış' gizemli delikler keşfetti ve Facebook kullanıcılarından düz bir çizgi oluşturan benzersiz girintileri belirlemelerine yardım etmelerini istedi.
27.07.2022Dünya
Yeni virüsün adı ne? Yeni vürüsün belirtileri ne? Yeni virüs coronavirüsle bağlantılı mı? Adeno-ilişkili virüs 2 (AAV2) ne demek?
Yeni virüsün adı ne? Yeni vürüsün belirtileri ne? Yeni virüs coronavirüsle bağlantılı mı? Adeno-ilişkili virüs 2 (AAV2) ne demek? Gizemli hepatit vakalarına adeno-ilişkili virüsün neden olduğu ortaya çıktı. İngiliz bilim insanları, incelenen gizemli hepatit vakalarının yüzde 96'sında yeni bir virüsün bulunduğunu açıkladı. Peki, Yeni virüsün adı ne? Yeni vürüsün belirtileri ne? Adeno-ilişkili virüs ne demek? İşte Adeno-ilişkili virüs belirtileri…
26.07.2022Sağlık
3 bin 170 metredeki zirvede 10 bin kişi teleskoplarla gökyüzünü izledi
3 bin 170 metredeki zirvede 10 bin kişi teleskoplarla gökyüzünü izlediErzurum’da Avrupa ve Türkiye’nin en büyük teleskopunun bulunduğu Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) eteklerinde gökyüzü şöleni yaşandı. Üç gün süren Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliğinde yaklaşık 10 bin kişi, teleskopların başına geçerek gökyüzünü izledi.
Van Çaldıran'da bilim insanlarından gizemli keşif! Kalıntılarda svastika deseni...
Van Çaldıran'da bilim insanlarından gizemli keşif! Kalıntılarda svastika deseni...Van'ın Çaldıran ilçesinde bilim insanları gizemli bir kalıntı keşfetti. Dünyanın dört bir yanından araştırmacıların, arkeologların ve tarihçilerin gözleri, Van'da bulunan bir bölgeye çevirdi. Yapılan keşifle ilgili birden çok varsayım var ancak içlerinden biri öne çıkıyor.
25.07.2022Gündem
Bakan Kasapoğlu ve Varank, Anadolu’nun çatısından uzayı izlediler
Bakan Kasapoğlu ve Varank, Anadolu’nun çatısından uzayı izledilerTÜBİTAK’ın her yaştan astronomi meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri’nin yeni göğe bakma durağı Erzurum oldu. Çok sayıda gökyüzü tutkunu Anadolu’nun çatısından uzayı gözlemleme imkanı buldu.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Bilim insanlarımız çığır açan keşifler yapacaklar
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Bilim insanlarımız çığır açan keşifler yapacaklarSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN Türk'te Erzurum'da gerçekleştirilen Gökyüzü Gözlem Etkinliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. "Bilim insanlarımız çığır açan keşifler yapacaklar" diyen Bakan Varank, "Bilim insanlarımızın yanında altyapıyı kullanmak isteyen yurt dışından bilim insanları var. Gün talep ediyorlar, 'Beraber araştırma yapalım' diyorlar" ifadelerini kullandı.
Bakan Varank: Türkiye, tüm dünyanın beklediği imzaları attırmayı başardı
Bakan Varank: Türkiye, tüm dünyanın beklediği imzaları attırmayı başardıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bütün dünya tahıl krizini, 'dünyada açlık mı olacak' diye konuşuyordu. Türkiye ağırlığını ortaya koydu, Rusya ve Ukraynayı bir masada oturtmayı başardı. Tahıl krizinde tüm dünyanın beklediği o imzaları attırmayı başardı" dedi.
22.07.2022Siyaset
Kanser hücrelerini öldürüyor, kemoterapinin yapamadığını yapıyor! Kan şekerini de...
Kanser hücrelerini öldürüyor, kemoterapinin yapamadığını yapıyor! Kan şekerini de...Doğadaki en iyi kanser öldürücü olduğu keşfedildi, kan şekerini düşürme ve iltihabı hafifletme özellikleri de bulunuyor. Özü kanser hücrelerinin yayılmasını da önlüyor, akciğer, meme, prostat, kolorektal, pankreas, endometriyal, kolon kanserlerine karşı savaşıyor. Tam bir selenyum zengini, kemoterapi ilaçları kadar etkili. Kanser, birçok mücadeleye rağmen, hala dünyanın önde gelen ölüm sebeplerinden biri olmaya devam ediyor. Kemoterapi de dahil olmak üzere birçok tedavi çeşidi, hayatta kalma oranını iyileştirse de kesin çözümler aranıyor. Kanseri önlemek ve tedavi etmek için ise günümüzde gıdaların içerikleri daha fazla dikkate alınıyor. Bilim insanları ise kanserin her türlüsü üzerinden büyük etkiye sahip bir besin keşfetti. İşte detaylar...
22.07.2022Sağlık
Vücuttaki tüm toksinleri kısa sürede atıyor, hücreleri yeniliyor! Bilim insanları onayladı: Doğal ilaç...
Vücuttaki tüm toksinleri kısa sürede atıyor, hücreleri yeniliyor! Bilim insanları onayladı: Doğal ilaç...İçeriğinde bol miktarda E vitamini ve sitrik asit barındırıyor, hücrelerin hızla yenilenmesini destekliyor. Aç karna tüketildiğinde karaciğerdeki zehrin atılmasında yardımcı oluyor, sindirim sistemini de temizliyor. Mide asidini dengeliyor, ter yoluyla açılan gözeneklerin sıkılaşması içinde fayda sağlıyor. Vücuttaki tüm toksinleri kısa sürede atıyor, bilim insanları, limon ile karıştırıldığında ortaya daha güçlü bir doğal ilacın çıktığını onaylıyor. Alternatif tıpta da yüzyıllardır kullanılıyor. İşte detaylar...
20.07.2022Sağlık
Koronavirüs, maymun çiçeği virüsü derken Marburg kabusu başladı!  Tedavi yok, insanları hayalete çeviriyor...
Koronavirüs, maymun çiçeği virüsü derken Marburg kabusu başladı! Tedavi yok, insanları hayalete çeviriyor...Koronavirüs, maymun çiçeği virüsü derken şimdi de Marburg kabusu başladı. İki yılı aşkın süredir pandemi ile mücadele eden dünyaya bir kötü haber de Gana'dan geldi. DSÖ'nün Gana'da Marburg salgını olduğunu duyurmasının ardından virüsün semptomları netlik kazandı. Peki Marburg nedir? Marburg semptomları nelerdir? İşte detaylar...
19.07.2022Dünya
TÜBİTAK'ın yetiştirdiği gençler, bilim olimpiyatlarından madalyalarla döndü
TÜBİTAK'ın yetiştirdiği gençler, bilim olimpiyatlarından madalyalarla döndüTÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı'nın (BİDEB) yetiştirdiği gençler, uluslararası matematik, fizik, kimya ve biyoloji yarışmalarından altın, gümüş, bronz ve mansiyon ödülleri ile döndü.
Koronavirüste flaş gelişme! Hastaneye yatışlar başladı
Koronavirüste flaş gelişme! Hastaneye yatışlar başladıKoronavirüs salgınında yeni dalganın yaşandığı Türkiye’de vaka ve ölü sayısı yükselmeye devam ediyor. Uzmanlar, hastaneye yatışların başladığını belirtirken, Kovid tablosunun bu ayın sonunda daha da kötüleşebileceği uyarısı yapıyor.
16.07.2022Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

Bilim İnsanları ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki bilim insanları haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.