Sektör

Sektör

Son dakika sektör haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan sektör ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını sektör haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Sektör

haberleri sayfasında son dakika yaşanan sektör gelişmeleri de dahil olmak üzere 12.940 sektör haberi bulunmuştur. Tüm sektör haberleri aşağıda listelenmiştir.
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi şubatta arttı
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi şubatta arttıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), şubatta aylık bazda yüzde 0,42, yıllık yüzde 48,13 yükseldi.
20.03.2023Ekonomi
İzin ücretleri ile ilgili yeni karar! Milyonlarca çalışan için güzel haber
İzin ücretleri ile ilgili yeni karar! Milyonlarca çalışan için güzel haberMilyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay, işçinin kullanılmayan yıllık iznine ilişkin ücretinden indirim yapılmasının mümkün olmadığına hükmetti. Yüksek Mahkeme; yıllık ücretli izin hakkının özde dinlenme hakkına ilişkin bir hak olduğuna dikkat çekti.
AFAD: 26 bin 938 konteynerin kurulumunu tamamladık
AFAD: 26 bin 938 konteynerin kurulumunu tamamladıkAfet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, deprem bölgelerinde planlanan 105 bin 404 konteynerden, 26 bin 938'inin kurulumunun tamamlandığını açıkladı.
18.03.2023Gündem
Rekabet Kurumu, afet bölgesine yönelik inceleme başlattı
Rekabet Kurumu, afet bölgesine yönelik inceleme başlattıRekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, "Depremden etkilenen 11 ilimizde piyasalarda yaşanabilecek rekabet sorunlarının tespitine dönük bir inceleme süreci başlattık" dedi.
17.03.2023Gündem
Ev fiyatlarına deprem freni! En düşük seviyede
Ev fiyatlarına deprem freni! En düşük seviyedeDeprem konut satışlarını da etkiledi. Yaşanan felaket ev satışlarında sert düşüşe yol açtı. Orta gelirli vatandaşların ev sahibi olması için hazırlanan kampanya 24 Şubat’ta devreye girdi ama geçen ay yapılan satışlara olumlu yansımadı. Kredi faizinin yüzde 0.69’a kadar düştüğü, vadenin 15 yıla çıktığı kampanya ile mart satışlarında toparlanma bekleniyor. İşte konut sektöründe son durum...
16.03.2023Ekonomi
İstanbul'da kentsel dönüşüm için harekete geçildi! İşte yeni ev fiyatları...
İstanbul'da kentsel dönüşüm için harekete geçildi! İşte yeni ev fiyatları...Kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı, ev fiyatları uçuşa geçti. İstanbul’da 80 metrekare konutun bu kapsamdaki maliyeti 1 milyon lirayı aşıyor. Sektör temsilcileri, yüksek fiyatlar nedeniyle konut sahiplerinin karar vermesinin zorlaştığını ifade ediyor. Yüzde 80’lik fiyat artışı sonrası uzmanlardan son dakika uyarısı geldi.
15.03.2023Gündem
Bakan Ersoy: 42 noktada keşif çalışmaları başladı, 50'den fazla eser kurtarıldı
Bakan Ersoy: 42 noktada keşif çalışmaları başladı, 50'den fazla eser kurtarıldıKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Afet Kazı Başkanlığı’nın hayata geçtiğini belirterek, "Hatay’da çalışma kapsamına giren 180 nokta, diğer deprem bölgelerinde ise 15 yapı tespit edildi. İlk etapta 42 noktada keşif çalışmaları başladı ve tamamlananlarda da kazı çalışmaları yapılıyor. 20’sinde kazı çalışmaları bitti ve bu noktalarda 50’den fazla eser kurtarıldı" dedi.
14.03.2023Gündem
Bakan Yanık: Depremzedelere psikososyal desteğin takibi için eylem planı hazırladık
Bakan Yanık: Depremzedelere psikososyal desteğin takibi için eylem planı hazırladıkAile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hem 11 ilimizde hem de tahliyelerin gerçekleştiği 70 ilimizde yürütülen psikososyal destek çalışmalarının takibi için 'Psikososyal Destek Eylem Planı' hazırladık" dedi.
14.03.2023Gündem
Bakan Derya Yanık: Depremin ardından 81 ildeki psikososyal destek çalışmalarının takibi için eylem planı hazırladık
Bakan Derya Yanık: Depremin ardından 81 ildeki psikososyal destek çalışmalarının takibi için eylem planı hazırladıkAile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından hem 11 ilde hem de tahliyelerin gerçekleştiği 70 ilde yürütülen psikososyal destek çalışmalarının takibi için Psikososyal Destek Eylem Planı hazırladıklarını açıkladı.
14.03.2023Gündem
Hırsızın gözü hasarlı araçlarda! Kopyalayıp satacaklar
Hırsızın gözü hasarlı araçlarda! Kopyalayıp satacaklarDepremzedelerin ihtiyaçtan dolayı kullanılamaz durumda olan araçlarını satışa çıkarması “change” olarak bilinen kopya araç sayısını artırabilir. Kötü niyetli kişilerin araçları motor ve şasi numaraları için satın almaya başladığını belirten sektör yetkilileri, bu numaraların daha sonra çalıntı araçlara kopyalanarak piyasaya yeniden sürüleceğini belirtti.
13.03.2023Gündem
Kira artışları devam ediyor! '10 bin TL'nin altında ev yok'
Kira artışları devam ediyor! '10 bin TL'nin altında ev yok'Deprem sonrası afet bölgesinden başta komşu iller olmak üzere, Türkiye'nin dört bir yanına göç başladı. Vatandaşlar deprem riski taşıyan illerde ise; riskin düşük olduğu ilçeleri tercih ediyor. İl değiştirme imkanı olanlar 'güvenli' şehirlere yönelirken, bu süreçte İstanbul ilk kez dışa göç veriyor. Peki yaşanan iç göç kiralık daire fiyatlarını nasıl etkiledi? Önümüzdeki günlerde kiralarda düşüş eğilimi görülecek mi?
13.03.2023Ekonomi
Bakan Kurum: Bundan sonra oluşabilecek tüm risklere karşı bir kalkan oluşturacağız
Bakan Kurum: Bundan sonra oluşabilecek tüm risklere karşı bir kalkan oluşturacağızÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, “13 farklı bilim kurulu oluşturduk, Her bir kurulumuzu oluştururken; kendi meslek dallarına ilişkin daha etkin oldukları ve yeterlilikleriyle öne çıktıkları alanlarda belirledik. Kurullarımızın görev alanlarını risk alanları, afet öncesi yapılması gerekenler, afet uyarı sistemleri, afet sonrası yapılacaklar, yeni teknolojiler gibi birçok alanda belirlemiş olduk ve her bir kurulumuzda ilgili bakanlıklardan, kurumlarımızdan arkadaşlarımız da sürece katkı sağlıyor. Bu deprem değil bundan sonra ülkede oluşabilecek tüm risklere karşı bir kalkan oluşturacağız” dedi.
11.03.2023Ekonomi
İkinci el araba fiyatlarında ‘seçim ve deprem' etkisi! ‘15 gün içinde değişecek’ deyip açıkladı
İkinci el araba fiyatlarında ‘seçim ve deprem' etkisi! ‘15 gün içinde değişecek’ deyip açıkladıİkinci el araba alacakları ilgilendiren son dakika açıklaması! Araba piyasasında seçim etkisi kendini göstermeye başladı. Depremden sonra ikinci el araç piyasası adeta durma noktasına geldi, fiyatlar yeniden uçuşa geçti. Sektör temsilcileri ise ‘15 gün içinde bir hareket bekliyoruz’ açıklamasında bulundu. İşte araba piyasasında son durum...
11.03.2023Ekonomi
'Emekli çalıştırmıyoruz' diyerek kovuldu! EYT'lilere bir müjde de yargıdan geldi
'Emekli çalıştırmıyoruz' diyerek kovuldu! EYT'lilere bir müjde de yargıdan geldiEmeklilikte Yaşa Takınlanlara (EYT) yönelik düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle 2 milyonu aşkın kişi, çifte maaş hayali kurarken mahkemeden önemli bir karar çıktı. Tam 25 sene boyunca çalıştığı işyerinden emekli olduktan sonra 'emekli çalıştırmıyoruz' denilerek kovulan işçiye mahkemeden müjde geldi. Mahkeme kararına gerekçe olarak; işyerinde emekliliği hak edenlerin işten çıkarılmasına dönük objektif bir kararın bulunmamasını gösterdi.
EYT sonrası değişti! Mavi yaka maaşları tavan yaptı, işte en çok eleman aranan sektör
EYT sonrası değişti! Mavi yaka maaşları tavan yaptı, işte en çok eleman aranan sektörEmeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi sonrası değişti. Sanayide yaşanan nitelikli personel sorununa bir de EYT eklendi. Yetişmiş ustalar EYT ile emekli olunca nitelikli personel sorunu tırmandı. Beyaz yakalıyı geçen usta maaşları tavan yaptı. EYT sonrası en çok eleman aranan sektör de belli oldu. İşte haberin detayları...
11.03.2023Ekonomi
EPDK'dan Tesla kararı! Sayı 119'a ulaştı
EPDK'dan Tesla kararı! Sayı 119'a ulaştıTürkiye'ye giriş yapmaya hazırlanan elektrikli araç üreticisi Tesla'ya, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından şarj ağı işletmeci lisansı verildi. Bugün itibariyle şarj istasyonu kurma hakkı verilen şirket sayısı 119 oldu.
10.03.2023Ekonomi
Kırmızı et fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması! Bakanlık harekete geçti
Kırmızı et fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması! Bakanlık harekete geçtiYılbaşından bu yana et fiyatlarında yüzde 50’ye varan artışa, satıcı da tüketici de tepkili. Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ, son aylarda et fiyatlarındaki artıştan kasapların da olumsuz etkilendiğini söyledi. Öte yandan fiyat artışı ile ilgili bakanlık harekete geçti. Avrupa ve Güney Amerika’dan canlı hayvan ve karkas geliyor. Kilogramı 150 TL’ye inecek
8.03.2023Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşa kentsel dönüşüm çağrısı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşa kentsel dönüşüm çağrısı!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda alınan yeni kararları açıkladı. Deprem konutlarıyla ilgili bilgi veren Erdoğan, "Amacımız 2 ay içerinde 244 bin konutun inşasına başlamaktır. Bugün kadar 22 binin inşasına başlanmıştır. Toplamda 488 bin yeni hane yaparak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz." dedi. Vatandaşlara kentsel dönüşüm çağrısı yapan Erdoğan, "Bir kez daha vatandaşlarıma 6 Şubat acılarını tekrar yaşamamak için eski ve riskli binalarını kentsel dönüşüme sunmalarını rica ediyorum." ifadelerini kullandı. Öte yandan Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde toplamda 46 bin 104 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.
6.03.2023Gündem
Bakan Soylu'dan Hatay'da önemli açıklamalar
Bakan Soylu'dan Hatay'da önemli açıklamalarİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 45 bin 968, bunlardan 4 bin 267’sinin Suriyeli olduğunu kaydetti.
4.03.2023Gündem
EYT'de emeklilik başvuruları nasıl yapılacak? Vatandaşa 'bekleyin' uyarısı yapıldı
EYT'de emeklilik başvuruları nasıl yapılacak? Vatandaşa 'bekleyin' uyarısı yapıldıEYT ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece emekli olmak isteyenler için başvuru süreci de başladı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete, Bağ-Kur'lu olup emeklilik başvurusu yapacaklar için uyarılarda bulunarak, "Meclis'e gelmesi beklenen bir yasa tasarısı daha var. O Bağ-Kur borçlarının taksitlendirilerek ödenmesi şartlarını içeriyor. Dolayısıyla Bağ-Kur'lular emeklilik başvurusu yapacaklarsa ve borçları da varsa beklemelerini öneririm." dedi.
4.03.2023Gündem
Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandıTÜİK, şubat ayı enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici fiyatları Şubat'ta aylık %3,15 ve %55,18 artış gösterdi.
3.03.2023Ekonomi
EYT'de son dakika gelişmesi! Artık resmen yürürlükte
EYT'de son dakika gelişmesi! Artık resmen yürürlükteEmeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Şartları uyan ve emekli olmak isteyenler e-Devlet ya da SGK il müdürlükleri üzerinden başvurabilecek. İşte tüm detaylar...
2.03.2023Ekonomi
SSK, Bağ-Kur ve Emekli sandığı için EYT uyarısı: 'Kod 8'e dikkat
SSK, Bağ-Kur ve Emekli sandığı için EYT uyarısı: 'Kod 8'e dikkatEYT ile ilgili yasa teklifi Meclis’te kabul edildi. Prim gün sayısını ve çalışma sürelerini dolduran 2 milyon 250 bin kişi, yaşa takılmadan resmen emekli olacak. Emeklilik için gün sayanlar ise sürecin nasıl işleyeceğini merak ederken, süreci adım adım anlatan uzmanlardan dikkat çeken uyarılar geldi.
3.03.2023Emekli
Bakan Karaismailoğlu ve Bakan Kurum deprem bölgesinde! 2 ay içinde temeller atılıyor
Bakan Karaismailoğlu ve Bakan Kurum deprem bölgesinde! 2 ay içinde temeller atılıyorÇevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Adıyaman Afet Koordinasyon Merkezinde açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, Adıyaman'da yeni yerleşim yerlerinin belirlendiğini belirtirken ayrıca, 'Tüm illerimizde 604 bin 856 bölümden oluşan 212 bin binanın acil yıkılacak, yıkık, ağır hasarlı olduğu tespitini yaptık.' dedi. Kurum, "13 bin 987 köy inşa evi yapacağız. Arazisi uygunsa arazisine, uygun değilse mera arazilerine yapılacak. İnşallah 2 ay içinde 11 ilde 244 bin konutun temellerini atacağız" ifadelerini kullandı.
2.03.2023Gündem
Bakan Kasapoğlu: Birilerinin maksatlı provokasyonlara giriştiği görülmektedir
Bakan Kasapoğlu: Birilerinin maksatlı provokasyonlara giriştiği görülmektedirGençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Süper Lig maçlarında tribünlerde gerçekleştirilen protestolara ilişkin, "Spor sahaları siyaset alanları değildir." dedi.
27.02.2023Şampiy10

Benzer Haber Etiketleri

Sektör ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki sektör haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.