Kiracı

Kiracı

Son dakika kiracı haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan kiracı ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını kiracı haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Kiracı

haberleri sayfasında son dakika yaşanan kiracı gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.627 kiracı haberi bulunmuştur. Tüm kiracı haberleri aşağıda listelenmiştir.
Ev sahiplerine DASK ve konut sigortası uyarısı! Poliçedeki enflasyon detayına dikkat
Ev sahiplerine DASK ve konut sigortası uyarısı! Poliçedeki enflasyon detayına dikkatTürkiye'yi sarsan deprem felaketinin ardından DASK ve konut sigortası detayları merak ediliyor. Depremde evi hasar görenler, zararın bir kısmını DASK'tan tahsil edebiliyor. Eğer özel şirketlere konut sigortası yaptırmışlarsa kalan zararı da oradan tazmin edebiliyor. Uzmanlar iki sigorta türü arasındaki farkları hakkında bilgi verirken, poliçe ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.
23.03.2023Ekonomi
Deprem sonrası evinin kapısını açınca hayatının şokunu yaşadı, gözaltına alındı
Deprem sonrası evinin kapısını açınca hayatının şokunu yaşadı, gözaltına alındıAdana’da depremden sonra 8. kattaki evini terk eden bir Ozan Hansoylu, 15 Mart’ta evine geri döndü. Kapıyı açmaya çalışan Hansoylu, hayatının şokunu yaşadı. Hemen emlakçıyı arayan Hansoylu gerçekleri öğrenince polisi aradı. Olay sonrası bir kişi gözaltına alındı. İşte haberin detayları...
23.03.2023Gündem
Fahiş ev fiyatları emlakçıları da isyan ettirdi! 1+1 evler bile 10 bin liradan başlıyor
Fahiş ev fiyatları emlakçıları da isyan ettirdi! 1+1 evler bile 10 bin liradan başlıyorBodrum'da 1+1 evlerin bile 10 bin liradan kiraya verilmesi, kiracılar kadar emlakçıları da isyan ettirdi. Bodrum’da emlakçılık yapan Mehmet Bakış, pandemiyi ve depremi fırsata çevirip fahiş fiyat uygulayan ev sahiplerine tepki göstererek, "Yaklaşık 20-25 yıldır bu sektörün içerisindeyim. Bu kadar fahiş kira artışının olduğunu, bu kadar talebin olduğunu ben uzun yıllardır görmedim" dedi.
21.03.2023Ekonomi
Fırsatçı ev sahiplerinden yeni hamle! Haklı sebeple tahliye nedeni
Fırsatçı ev sahiplerinden yeni hamle! Haklı sebeple tahliye nedeniDeprem endişesi kiralık ev arayışında olan kişi sayısını artırırken, kiralık ev bulmanın her geçen gün daha da zor hale gelmesi, fiyatların daha da artmasına yol açıyor. Ev sahipleri mülklerini yüksek bedel karşılığında kiralayabilmek için; mevcut kiracısını evden çıkarmanın yollarını arıyor. Kiracıların yaptığı hata ise haklı nedenle tahliyeye sebebiyet veriyor.
21.03.2023Ekonomi
Aylık 833 lira olan kirayı 5 bin liraya çıkardığı öne sürülen ev sahibi konuştu
Aylık 833 lira olan kirayı 5 bin liraya çıkardığı öne sürülen ev sahibi konuştuAdana’da aylık 833 lira olan kirayı 5 bin liraya çıkardığı öne sürülen ev sahibi kirayı 2 bin 500 lira yaptığını, 15 Mart günü evden çıkma sözü verdiği için elektrik ve su aboneliğini üzerine aldığını söyleyerek, “Ben fahiş fiyatından değil sayaç hırsızlığından gözaltına alındım. Kendi sayacımı çalmakla suçlandım. Böyle bir şey olmadı” dedi.
20.03.2023Gündem
Kiracısının elektrik ve su aboneliğini iptal ettirdi
Kiracısının elektrik ve su aboneliğini iptal ettirdiAdana’da ev sahibi, aylık 833 lira olan kirayı 5 bin lira yapınca, bunu ödemeyeceğini ve evden çıkamayacağını söyleyen kadının elektrik ve su aboneliğini iptal ettirdi. Ayda 6 bin lira devletin yardımıyla ayakta durduğunu söyleyen kadın, ev sahibinden şikayetçi olduğunu belirterek gözyaşlarını tutamadı.
17.03.2023Haber
Ev sahibi ile kiracı arasında 'baltalı' zam kavgası
Ev sahibi ile kiracı arasında 'baltalı' zam kavgasıŞişli'de 8 yıldır kiracı olan Tina Ocal (51) ev sahibi Cemal K.'nin evi boşaltması için baltayla ve bıçakla saldırdığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Ocal, "Yaşlı olduğu için kapıyı açtık, normal konuşuyordu daha sonra beni duvara itti. Arkasından kocaman bir balta çıkardı. Baltayla saldırmaya çalıştı, canımı zor kurtardım. Günler sonra apartmana girerken bıçakla saldırdı. Yanımda biber gazı vardı öyle kurtuldum" dedi.
16.03.2023Gündem
Kiraladığı iş yerini sigorta için inceletince, kolonlardaki hasar ortaya çıktı
Kiraladığı iş yerini sigorta için inceletince, kolonlardaki hasar ortaya çıktıAvcılar'da 4 ay önce kiraladığı iş yerini sigortalatmak için binada inceleme yaptıran Nursel Keklik, bodrum katındaki kolonlarda betonun dağıldığını, demirlerin korozyona uğradığını görünce, tahliye kararı aldı. İş yeri sahibi, kira sözleşmesindeki sürenin tamamlamadığını gerekçe göstererek dava açtı. Keklik, "Deprem olmasa da yıkılabilecek bir binanın içindeyiz. Burası tam anlamıyla tabut, mezarımızdayız" dedi.
12.03.2023Gündem
Kiracılar için tazminat hakkı! 60 gün süresi var
Kiracılar için tazminat hakkı! 60 gün süresi varEv sahibi ve kiracı pek çok kişi binasının depreme dayanıklı olup olmadığını merak ediyor. Risk tespiti yapılarak binanın durumunu öğrenmek mümkün. Sadece mülk sahipleri değil aynı zamanda kiracılar da risk tespiti başvurusunda bulunabiliyor. Yargıtay riskli bina ile ilgili emsal niteliğinde bir karara imza attı. Kiracılar için tazminat hakkı doğuyor.
10.03.2023Gündem
Bakan Soylu: 4 kategorideki vatandaşa 15 bin lira taşınma bedeli ödenecek
Bakan Soylu: 4 kategorideki vatandaşa 15 bin lira taşınma bedeli ödenecekİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 milyon 70 bin kişiye 10'ar bin lira ödeneme yapıldığını belirterek, "Eğer vatandaşlarımız sistemde hasarsızlığını görmüyorsa muhakkak kaymakamlıklarımızın ve valiliklerimizin önünde bulunan afet koordinasyon merkezlerine müracaat etsinler. Milletçe bu afetin altından birlikte kalkacağız. Afete karşı dirençli şehirler oluşturulacak. Afete karşı dirençli toplum olacak" dedi.
9.03.2023Gündem
Kiracı - ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! 6 bin TL'ye 3.845 TL iade imkanı
Kiracı - ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! 6 bin TL'ye 3.845 TL iade imkanıKiira geliri elde eden milyonlarca mülk sahibinin mart ayı sonuna kadar beyanname vermesi gerekiyor. Beyanname veren tüm mülk sahiplerinin vergi ödemesi gerekmiyor. İstisna, gider ve indirimler bulunuyor. Ayrıca vergi iadesi de söz konusu. Kiracının ödediği vergiyi mal sahibi iade alabiliyor. İşte konun detayları...
9.03.2023Ekonomi
Ev sahiplerinden küsurat oyunu! Önce silip sonra faizi ile istiyorlar
Ev sahiplerinden küsurat oyunu! Önce silip sonra faizi ile istiyorlarGeçmiş yıllarda uzun soluklu kiracı arayışında olan mülk sahipleri, günümüzde en fazla 1 yıllık kontrat yaparak, bu sürenin sonunda da kiracının evi tahliye etmesini bekliyor. Hem kira fiyatlarındaki artış hem de depozito gibi yan gelir sağlama isteği ev sahiplerini kısa süreli kiracıya yönlendiriyor. Mülk sahipleri kiracının yasalardan kaynaklanan haklarını kullanmaması için de çeşitli yollara başvuruyor. Son günlerde pek çok kiracı, ev sahiplerinin 'küsurat oyunu' ile karşı karışıya kaldı.
7.03.2023Ekonomi
'Bu bina çürüktür' pankartı asıp evi boşalttı
'Bu bina çürüktür' pankartı asıp evi boşalttıKadıköy'de 5 katlı apartmanın en üst katında oturan kiracı evden taşınma kararı aldı. Ancak oturduğu dairenin yeniden kiraya verileceğini duyan Canan Coşkun, 'Bu bina çürüktür' yazılı pankart asarak evi boşalttı.
7.03.2023Yaşam
Kiracı tazminat talep edebilir! Ev sahipleri ödemek zorunda
Kiracı tazminat talep edebilir! Ev sahipleri ödemek zorunda13.5 milyon kişiyi etkileyen büyük depremin kira sözleşmelerine etkisi tartışılırken bu konuda soru yağıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Aslı Makaracı ve Doçent Seda Öktem Çevik’e göre deprem de ‘mücbir sebep’ sayılıyor. Kiracıya tazminat, indirim ve erteleme hakkı dğuyor.
6.03.2023Ekonomi
Fay ikiye böldüğü ağacı 10 metre taşıdı
Fay ikiye böldüğü ağacı 10 metre taşıdıHatay'da, kırılan fay hattı ikiye böldüğü zeytin ağacının parçalarını 10 metre uzağa taşıdı.
6.03.2023Yaşam
Kiralık ve satılık ev fiyatları uçtu! Deprem sonrası yüzde 56 artış görüldü
Kiralık ve satılık ev fiyatları uçtu! Deprem sonrası yüzde 56 artış görüldüSatılık ve kiralık ev fiyatlarındaki artış depremin de etkisiyle yukarı yönlü hareketini sürdürdü. Fiyat artışları, en çok depremi yaşayan illerde görüldü. Deprem bölgesinden özellikle komşu illere ve büyükşehirlere göç yaşanması bu kentlerde de fiyat artışlarının yaşanmasına yol açtı. Konut stokunun yetersiz, talebin ise yoğun olması gayrimenkul sektörüne fiyat artışı olarak yansıdı. Öte yandan yaşanan deprem 'güvenli konut' arayışının da artmasını sağladı. Evinin deprem riski taşıdığını düşünen vatandaşlar da kiralık ve satılık ev arayışına girdi.
5.03.2023Ekonomi
Tüm kiracılar için geçerli yeni karar! Süreye bakılmayacak, sözleşmeyi feshedebilirsiniz
Tüm kiracılar için geçerli yeni karar! Süreye bakılmayacak, sözleşmeyi feshedebilirsinizTüm kiracıları yakından ilgilendiriyor. Riski yapılarda oturan kiracılar için yeni ve emsal bir karar açıklandı. Açıklanan emsal karar çerçevesinde devam eden kira sözleşmesi bulunan taşınmazın riskli yapı raporu alması durumunda kira sözleşmesinin süresine bakılmaksızın fesih edilebileceği ilan edildi. Davaya konu olan olay İstanbul'da yaşandı. İşte detaylar...
2.03.2023Ekonomi
Kiracılar dikkat! Deprem sonrası ortaya çıktı, ek bedel talep edilebilir
Kiracılar dikkat! Deprem sonrası ortaya çıktı, ek bedel talep edilebilirMülk sahipleri kendilerini 'alt kiracı'dan korumak için, kontratlara ek madde ilave etmeye başladı. Sözleşmeyi okumadan imzalayan kiracıların ise mağduriyet yaşaması söz konusu olabiliyor. Özellikle deprem sonrasında gündeme gelen misafir-alt kiracı bilmecesi ile ilgi dikkat çeken bir uyarı geldi.
1.03.2023Ekonomi
Kira fiyatlarındaki fahiş artışa 'dur'denilecek!
Kira fiyatlarındaki fahiş artışa 'dur'denilecek!Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bazı mülk sahipleri kiralarda fahiş artışa gitti. Pek çok vatandaş CİMER, Alo 175, Adalet, Maliye, Ticaret Bakanlığı, tüketici mahkemelerine şikayette bulundu. Bakanlar kiralara yapılan fahiş zam ile ilgili olağanüstü hal yetkisi kullanacakları uyarısında bulundu.
27.02.2023Ekonomi
'Riskli yapı' raporu verilen binada oturan kiracılar dikkat! İşte yapılması gerekenler...
'Riskli yapı' raporu verilen binada oturan kiracılar dikkat! İşte yapılması gerekenler...Yaşanan depremlerin ardından pek çok kişinin aklında deprem nedeniyle oluşan zararlar için nasıl bir hukuki prosedür izlenmesi gerektiği var. Müteahhidin yanlış uygulaması veya sonradan kesilen kolonlar nedeniyle hasar alan ya da yıkılan evden kim sorumlu? Kiracı “Binanın riskli olduğunu düşünüyorum” diyerek kira sözleşmesini feshedebilir mi?
26.02.2023Gündem
15 bin TL taşınma yardımı başvurusu nasıl yapılır? Afetzedelere taşınma yardımı nasıl alınır, kimlere verilir, barınma desteği ne zaman ve ne kadar verilecek?
15 bin TL taşınma yardımı başvurusu nasıl yapılır? Afetzedelere taşınma yardımı nasıl alınır, kimlere verilir, barınma desteği ne zaman ve ne kadar verilecek? Afetzedelere 15 bin TL taşınma yardımı hakkındaki aramalar devam ediyor. Kahramanmaraş depremi sonrasında 10 ilde enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Depremzedeler yeni bir hayat kurmaya çalışırken 15 bin TL taşınma yardımı verilme kararı alındı. Kira yardımı kapsamında 12 ay boyunca; ev sahibi olanlara aylık 5.000-TL olmak üzere toplam 60.000-TL, kiracı olanlara ise aylık 2.000-TL olmak üzere toplam 24.000-TL kira yardımı yapılacak. Peki, 15 bin TL taşınma yardımı başvurusu nasıl yapılır, depremzedelere taşına yardımı ne zaman verilecek? Taşınma yardımı nasıl alınır, kimlere verilir?
25.02.2023Gündem
İşte riskli yapıyı tespit rehberi! Kiracılar da karot aldırabilir
İşte riskli yapıyı tespit rehberi! Kiracılar da karot aldırabilirEv sahibi ve kiracı milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Riski yapılan tespitiyle ilgili detaylar ortaya çıktı. Bazı mülk sahipleri binalarının dayanıklılığını öğrenmek için başvuru yaparken, bazıları ‘binam riskli yapı çıkarsa yıkılır’ düşüncesiyle buna yanaşmıyor. Endişeli kiracılar, doğrudan başvuru hakları olmadığı için şikâyet yoluyla binanın durumunu öğrenebiliyor. İşte tüm detaylar...
25.02.2023Gündem
Bakanlar deprem bölgesinde! Konut için ilk kazma vuruldu! Bakan Kurum açıkladı, işte örnek proje ve daireler...
Bakanlar deprem bölgesinde! Konut için ilk kazma vuruldu! Bakan Kurum açıkladı, işte örnek proje ve daireler...İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum "TOKİ eliyle Nurdağı ve İslahiye’de ilk etapta yapacağımız 855 konutumuz için ilk kazmayı vurduk" dedi. Ayrıca Bakan Kurum, deprem bölgesinde 73 bin 972 köy evi yapılacağını söyleyerek afet bölgesindeki konutların 1 yıl içinde etap etap teslim edileceğini söyledi.
24.02.2023Gündem
Deprem endişesi hızlandırdı! Satış iptal olur, para iade edilir, işte şartları
Deprem endişesi hızlandırdı! Satış iptal olur, para iade edilir, işte şartlarıKahramanmaraş merkezli depremler Gaziantep ve Hatay başta olmak üzere, bölgedeki pek çok ilde yıkıma neden oldu. 11 ili vuran depremde artçı sarsıntılar devam ederken Hatay'da 6.4 ve 5.8 büyüklüklerinde iki deprem daha meydana geldi. Yaşanan bu depremlerin ardından herkesin aklına, 'yaşadığım bina ne kadar depreme dayanıklı?' sorusu geliyor. Oturdukları dairenin depreme dayanıksız olduğunu düşünen birçok kişi daha güvenli dairelere geçiş yapmaya başladı. Deprem öncesi yüz binlerce liraya daire satın alan veya kiralayan kişiler ise binalarının depreme dayanıklı olmamasından endişe ediyor. Uzmanların deprem uyarıları peş peşe gelirken, ev sahipleri de satın alınmış ya da kiralanmış konutta fesih hakkı olur mu, satın alınan evin satışı ya da tapusu iptal edilir mi gibi soruların cevaplarını merak ediyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu.
24.02.2023Gündem
Kira fiyatları uçtu, uyarılar art arda geldi: ‘Avusturya’ modeli şart
Kira fiyatları uçtu, uyarılar art arda geldi: ‘Avusturya’ modeli şartKira fiyatları ile ilgili son dakika gelişmesi! Kur, pandemi, mülteciler derken şimdi de yaşanan deprem göçü ile kira fiyatları kontrolden çıktı. Uyarılar art arda geldi, uzmanlar acil çözüm önerisinde bulundu. Akıllara ise geçmişte benzer sorunlar yaşayan ülkelerin aldığı radikal çözüm yolları geldi. Peki kira fiyatlarına hangi ülke nasıl çözüm buldu, Türkiye’de bu durum nasıl tersine çevrilir? İşte detaylar...
23.02.2023Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Kiracı ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki kiracı haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.