Güneş Sistemi

Güneş Sistemi

Son dakika güneş sistemi haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan güneş sistemi ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını güneş sistemi haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Güneş Sistemi

haberleri sayfasında son dakika yaşanan güneş sistemi gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.326 güneş sistemi haberi bulunmuştur. Tüm güneş sistemi haberleri aşağıda listelenmiştir.
James Webb Uzay Teleskobu nedir, nerede, özellikleri neler, görevi ne? James Webb Uzay teleskobu Google'da Doodle oldu!
James Webb Uzay Teleskobu nedir, nerede, özellikleri neler, görevi ne? James Webb Uzay teleskobu Google'da Doodle oldu! NASA tarafından geliştirilen ve 25 Aralık 2021 yılında uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu evrenin en net ve renkli fotoğrafını çekti. James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen fotoğrafların yayınlanmasının ardından James Webb Uzay Teleskobu hakkında araştırmalar arttı. Merak edilen James Webb Uzay Teleskobu hakkında detaylı bilgiler…
Gezegenlerin aynı hizaya gelmesi ne demek? Gezegenlerin hizalanması bitti mi? Gezegenler yan yana nasıl izlenir?
Gezegenlerin aynı hizaya gelmesi ne demek? Gezegenlerin hizalanması bitti mi? Gezegenler yan yana nasıl izlenir?Nadir görülen gök olaylarından gezegensel hizalanma gökyüzü meraklılarının gündeminde. Satürn, Mars, Venüs ve Jüpiter ard arda sıralanması olarak tanımlanan gezegensel hizlanma olayı devam ediyor. Şafak vaktinde görülen bu gökyüzü olayı ilgiyle takip ediliyor. Peki, Gezegenlerin aynı hizaya gelmesi ne demek? Gezegenlerin hizalanması bitti mi? Gezegenler yan yana geldi mi? 24 Haziran gezegenler hizalanıyor mu? Gezegensel hizalanma ne demek? Gezegenler yan yana nasıl izlenir? İşte detaylar…
Bakan Varank, Güneş sistemini tartışan gençlerle buluştu
Bakan Varank, Güneş sistemini tartışan gençlerle buluştuSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya'da Güneş sistemi ile ilgili yaptıkları tartışma sosyal medyada gündem olan gençlerle bir araya geldi. Varank, gençleri Teknofest Azerbaycan ve Gökyüzü Gözlem Şenliği'nde misafir edeceklerini söyledi.
Gezegen hizalanması ne zaman? Gezegensel hizalanma ne demek? Satürn, Mars, Venüs ve Jüpiter ne zaman hizalanacak?
Gezegen hizalanması ne zaman? Gezegensel hizalanma ne demek? Satürn, Mars, Venüs ve Jüpiter ne zaman hizalanacak? Gökyüzü meraklıları nadir görülen gökyüzü olayı gezegensel hizalanmanın ne zaman izlenebileceğini araştırıyor. Satürn, Mars, Venüs ve Jüpiter tam bir hizada sıralandığı gökyüzü olayı Kuzey Yarımküre'den izlenebilecek. Peki, Gezegen hizalanması ne zaman? Gezegensel hizalanma ne demek? Satürn, Mars, Venüs ve Jüpiter ne zaman hizalanacak? İşte detaylar…
‘Bilim Tırı’ ile imkanlar kırsal mahallelerdeki okullara taşınıyor
‘Bilim Tırı’ ile imkanlar kırsal mahallelerdeki okullara taşınıyorŞahinbey Belediyesi bünyesinde hizmet veren Deneyap ve Bilim Şahinbey Atölyeleri, “Bilim Tırı” ile merkezin imkanlarını kırsal mahallelerdeki okullara taşıyarak, öğrencilere bilimi sevdiriyor.
Dünya dışı yaşam arayışında bir ilk! Hubble manyetik alan keşfetti
Dünya dışı yaşam arayışında bir ilk! Hubble manyetik alan keşfetti1990 yılından beri yörüngedeki görevini sürdüren Hubble Uzay Teleskobu son günlerinde ilginç bir keşfe imza attı. Hubble verilerini inceleyen bilim insanları Güneş Sistemi dışındaki bir gezegende ilk kez manyetik alan belirtilerine rastladı.
NASA uzay aracı Lucy'nin güneş panelinde sorun
NASA uzay aracı Lucy'nin güneş panelinde sorunABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Güneş Sistemi'ndeki "fosilleri" ortaya çıkarmak için 16 Ekim'de uzaya fırlattığı Lucy'nin güneş panellerinden oluşan kanadında sorun yaşandığını duyurdu.
NASA açıkladı: Otobüs büyüklüğünde gök taşı Dünya'yı sıyırıp geçti
NASA açıkladı: Otobüs büyüklüğünde gök taşı Dünya'yı sıyırıp geçtiOtobüs büyüklüğünde bir gök taşı, 17 Ekim Pazar günü Dünya'nın yakınından geçti. NASA verilerine göre 2021 TG14 adlı gök taşı, yakın geçiş sırasında gezegenden yaklaşık 250 bin km. uzaktaydı. Bu da aslında geçiş sırasında gezegene Ay'dan daha yakın olduğu anlamına geliyor. Zira Ay'ın Dünya'ya ortalama uzaklığı 385 bin km. olarak belirlenmişti.
NASA, Lucy uzay aracını fırlattı
NASA, Lucy uzay aracını fırlattıABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden Atlas V 401 roketiyle, Jüpiter’in çevresindeki ‘Trojan (Truva) Asteriotleri’ni incelemek üzere ‘Lucy’ uzay aracını fırlattı.
İnsanların Mars'a gitmesi için en uygun zaman belirlendi!
İnsanların Mars'a gitmesi için en uygun zaman belirlendi!Gökbilimciler, insanların Mars’a seyahat edebileceği en uygun zamanın Güneş’in "solar maksimum" evreleri olduğunu keşfetti.
Güneş Sistemi'nde yörüngede en hızlı dönen asteroid keşfedildi
Güneş Sistemi'nde yörüngede en hızlı dönen asteroid keşfedildiGüneş sisteminde, yörüngede diğerlerinden daha hızlı döndüğü tespit edilen bir asteroit keşfedildi.
Gökbilimciler üç yeni gezegen keşfetti
Gökbilimciler üç yeni gezegen keşfettiÜç gezegen 35 ışık yılı uzaklıkta bulunurken, aynı yıldızın yörüngesinde iki dünyanın daha dönüyor olması mümkün.
Jüpiter'in en büyük uydusu Ganymede'de su buharı bulundu
Jüpiter'in en büyük uydusu Ganymede'de su buharı bulunduJüpiter'in en büyük uydusu Ganymede'nin atmosferinde ilk kez su buharı bulunduğu bildirildi.
Evrenin sırlarını içeren 4.6 milyar yıllık asteroit bulundu!
Evrenin sırlarını içeren 4.6 milyar yıllık asteroit bulundu!Bilim insanları İngiltere'de bulunan asteroitin 4.6 milyar yaşında olduğunu ve antik kaya parçasının, Güneş Sistemi'nin oluşumu esnasında meydana geldiğini bildirdi. Araştırmacılar, göktaşının organik birleşikler içerdiğini, bu yüzden evrende yaşamın nasıl başladığına dair bulunan en eski kanıtlardan biri olduğunu vurguladı.
NASA'nın Ay fotoğrafı şoke etti! İlk kez görüldü, devasa UFO'lar...
NASA'nın Ay fotoğrafı şoke etti! İlk kez görüldü, devasa UFO'lar...ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'a geri dönüş programı Artemis'le ilgili çalışmalarına sıkı şekilde devam ediyor. Eğer planlarda herhangi bir terslik olmazsa, 2024'e kadar Ay'a bir kadın ve bir erkek astronot gönderilecek. NASA'nın planlarında Ay yüzeyinde ve yörüngesinde de istasyon kurulması da yer alıyor. Diğer yandan komplo teorisyenleri NASA'nın Ay'a yıllar sonra geri dönmek istemesinin en büyük nedeninin uzaylılar olduğunu ileri sürüyor. Kısa süre önce bir Ay fotoğrafında, boyutları km'leri bulan devasa UFO'lar tespit edildi. Söz konusu fotoğraf Scott C. Waring tarafından gündeme getirildi ve tartışmalara neden oldu. İşte detaylar...
Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi ziyaretçilerini ağırlıyor
Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi ziyaretçilerini ağırlıyorMerkezi ziyaret edenler, astronotların uzaydaki yaşamından güneş sistemine, yolcu uçağı deneyiminden Uluslararası Uzay İstasyonu'na kadar 150'den fazla yerli imkanlarla hazırlanmış düzeneği inceleyebiliyor.
Asteroidler, uzayın gizemlerine kapı aralıyor
Asteroidler, uzayın gizemlerine kapı aralıyorGezegenlerin ve uyduların oluşumundan artakalan malzemelerin öbekler halinde birleşmesiyle oluşan gök cisimleri olan asteroidler, Dünya'ya çarpma olasılığıyla tehdit oluşturuyor.
İki yeni dev gezegen keşfedildi!
İki yeni dev gezegen keşfedildi!ABD'deki Lowell Gözlemevi'nde ve İspanya'daki Galileo Ulusal Teleskobu'nda yapılan gözlemlerle iki yeni dev gezegenin keşfedildiği açıklandı. Vatandaşların bildirdiği veriler sonrasında keşfedilen iki gezegenin Dünya'dan 352 ışık yılı uzaklıkta güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde dönen iki yeni ötegezegen olduğu belirtildi.
Ganymede ilk kez bu kadar yakından görüntülendi!
Ganymede ilk kez bu kadar yakından görüntülendi!ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Jüpiter keşif aracı Juno, gezegenin uydusu Ganymede'i yakın geçişi sırasında fotoğrafladı.
NASA ilk adımı attı! Dünya ekonomisinin sonu olabilir: 10 kentrilyon dolarlık proje...
NASA ilk adımı attı! Dünya ekonomisinin sonu olabilir: 10 kentrilyon dolarlık proje...Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi uzay madenciliği için ilk adımı attı. Güneş Sistemi'nde yer alan asteroidler dünya ekonomisini yerle bir edebilir. Zira NASA'nın uzay aracı göndererek üzerindeki değerli madenleri çıkarmak istediği asteroidin ekonomik değeri 10 bin katrilyon dolar.
Oumuamua, Plüton benzeri bir gezegene ait olabilir
Oumuamua, Plüton benzeri bir gezegene ait olabilirABD'de yürütülen yeni bir araştırmada, gök cismi Oumuamua’nın Plüton benzeri bir gezegenin parçası olabileceği belirtildi.
NASA Mars canlı yayını! Mars'ta koloni mi kurulacak?  NASA kaşifi Perseverance'ın Mars'tan ilk görüntüleri!
NASA Mars canlı yayını! Mars'ta koloni mi kurulacak? NASA kaşifi Perseverance'ın Mars'tan ilk görüntüleri!Tüm dünyanın gözü NASA Mars görüntülerinde. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars yüzeyine başarılı şekilde indiğini duyurdu. NASA tarafından canlı yayımlanan iniş misyonu sorunsuz gerçekleşti. Pek çok kişi de NASA'nın Mars görüntülerini merak ediyor. Peki, NASA Mars'ta ne yapacak? NASA'nın Mars misyonu ne? Mars'ta koloni mi kurulacak? İşte NASA kaşifi Perseverance ve Mars'tan ilk görüntüler...
19.02.2021Gündem
Jüpiter ve Satürn'ün gökyüzündeki buluşması gerçekleşti
Jüpiter ve Satürn'ün gökyüzündeki buluşması gerçekleştiGüneş Sistemi'nin iki gaz devi gezegeni Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık gecesi Dünya'dan bakışla aynı hat üzerinde buluştu.
Jüpiter Satürn kavuşumu saat kaçta? Etkileri neler, nereden izlenir? 21 Aralık Jüpiter Satürn kavuşumu…
Jüpiter Satürn kavuşumu saat kaçta? Etkileri neler, nereden izlenir? 21 Aralık Jüpiter Satürn kavuşumu…Jüpiter ve Satürn Kavuşumu bugün gerçekleşiyor. Güneş Sistemi'nin en büyük iki gezegeni, 800 yıllık aradan sonra ilk kez birbirlerine bu kadar yakın olarak görülecek. İki gezegen, gün batımından hemen sonra ufuk çizgisinin üzerinde bir "çifte gezegen" veya çok parlak bir yıldız gibi belirecek ve bu buluşma çıplak gözle izlenebilecek.
21.12.2020Gündem
Güneş Sistemi'nde 'çekimsel otoban' ağı keşfedildi
Güneş Sistemi'nde 'çekimsel otoban' ağı keşfedildiGüneş Sistemi'nde gelecekte uzay yolculuğunu hızlandırabilecek bir "çekimsel otoban" ağı keşfedildi.

Benzer Haber Etiketleri

Güneş Sistemi ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki güneş sistemi haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.