Gss Borcu

Gss Borcu

Son dakika gss borcu haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan gss borcu ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını gss borcu haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Gss Borcu

haberleri sayfasında son dakika yaşanan gss borcu gelişmeleri de dahil olmak üzere 367 gss borcu haberi bulunmuştur. Tüm gss borcu haberleri aşağıda listelenmiştir.
SGK'dan yeni karar! Resmen duyuruldu, GSS borçları siliniyor, başvurular...
SGK'dan yeni karar! Resmen duyuruldu, GSS borçları siliniyor, başvurular...Sosyal Güvenlik Kurumu güzel haberi duyurdu. GSS borçları siliniyor. Başvuru yapılması halinde Genel Sağlık Sigortası borçlarından muafiyet sağlanıyor. Genel Sağlık Sigortası; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigorta anlamına geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na tabi olarak çalışmayan kişilerin GSS primlerini kendilerinin ödemesi gerekiyor. Ödeme gücü bulunmayanlar ise; gelir testi yaparak gelirlerinin belirlenen standardın altında olması durumunda ödeme yapmıyor. Ancak SGK'dan yapılan yeni açıklamada GSS borcundan muafiyet ile ilgili önemli bir detaya dikkat çekildi. Sosyal Güvenlik Kurumu yurt dışında okuyan öğrencilerin GSS borçlarını siliyor. Yaş şartı olmaksızın yurt dışında okuyan tüm öğrenciler kapasam dahil edildi.
24.03.2022Gündem
Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili flaş açıklama! EYT’de yeni detaylar ortaya çıktı! Emeklilik...
Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili flaş açıklama! EYT’de yeni detaylar ortaya çıktı! Emeklilik...Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ederken, emeklilik için gün sayanlar için dikkat çeken bir açıklama geldi. Hükümet düğmeye bastı, EYT çalışmaları hız kazandı. AK Parti 3600 ek gösterge çözülür çözülmez EYT ile ilgili sorununun çözüleceğini duyurdu. Daha önce kısmi emeklilik, sigorta süresi formülü, kesintili emeklilik yolu, geçici kesintili alternatif, prim tamamlama modeli olarak beş seçeneğin masada olduğu ortaya çıkmıştı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili gelen son bilgilere göre; maaş hesabında 3'lü bir sistem uygulanacak, primi eksik olanlar için halen uygulanmakta olan kısmi emeklilik formülünün uygulanması güçlü bir alternatif olarak öne çıkıyor. İşte EYT ile ilgili flaş detaylar...
22.02.2022Emekli
EYT'de son dakika gelişmesi! Ve belli oldu
EYT'de son dakika gelişmesi! Ve belli olduEYT ile ilgili flaş gelişme. EYT ile ilgili kritik detaylar belli oldu. EYT'de son dakika açıklaması geldi. Hükümet EYT'lilerin (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) sorununu çözmek için düğmeye bastı. Çarşamba günü Meclis'te AK Parti ve MHP kurmaylarını ziyaret eden EYT temsilcileri, "2022 yılı içerisinde EYT'lilerin sorununu halledeceğiz" sözünü aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sigorta prim gün sayısını dolduran Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için bir çalışma yapıyor. Maliyet odaklı çalışma sonrası öne çıkan düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olacak. Bu düzenlemenin de 2022 yılı bitmeden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasına gelmesi bekleniyor. EYT düzenlemesi, 8 Eylül 1999 tarihinden önceki sigorta koşullarını yerine getiren, prim günü kriterini ve ödemesini sağlayanların yaşa takılmaksınız emekli olması durumunu ifade ediyor.
19.02.2022Emekli
SGK,SSK, Bağkur’lu, emekli, EYT’li, milyonları ilgilendiriyor! Maaşta alt sınır 4,250 lira ve…
SGK,SSK, Bağkur’lu, emekli, EYT’li, milyonları ilgilendiriyor! Maaşta alt sınır 4,250 lira ve…SSK, Bağkur’lu, emekli, EYT’li, işçi, ev kadını herkes merak ediyordu. Borç, maaş kıdem tazminatı ile ilgili her şeyi tek tek açıkladı. İş kanununda sadece işçilere asgari ücretin altında bir ücret ödenemeyeceği belirtilir. Diğer konularda ise yargı kararları incelenir. Sizin konunuzla ilgili bazı yargı kararlarında asgari ücret zammı kişilere zam olarak sunulamaz şeklindedir. Yani uygulamada asgari ücret artışı ve onun üzerine de Yİ-ÜFE, enflasyon oranı ya da iş sözleşmesinde belirtilen tutar kadar artış yapılması kararlaştırılmıştır. Emekli kişilere Genel Sağlık Sigortası borcu tahakkuk ettirilmemektedir. Benim sigortalılığım öncesi doğumlarım var. Müjde bekleyen annelerle ilgili bir gelişme var mıdır acaba? 2023’e kadar bir adım atılır mı? Ben hem EYT, hem den staj mağduruyum. Ben ücretsiz izin ve KÇÖ mağduruyum, bizlere bir hak tanınır mı? Emekliliğime bir yıl varken pandemi dolayısıyla ücretsiz izne ve KÇÖ’ye ayırdılar, sonrasında da işyeri battı ve işsiz kaldım. 2020 Yılında emekliliğime bir yıl varken 2022 yılında emekliliğime yine bir yıl var. Bu yöndeki mağduriyetler giderilecek midir? gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı yazarımız Mert Nayır yanıt verdi…
4.02.2022Uzmana Sor
Borcu olanlar dikkat! Resmen duyuruldu, yıl sonuna kadar...
Borcu olanlar dikkat! Resmen duyuruldu, yıl sonuna kadar...Borcu olan çok sayıda kişiyi ilgilendiriyor. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Süre yıl sonuna kadar uzatıldı. Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine prim borcu olanlar, yıl sonuna kadar sağlık hizmeti alabilmesi için Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki 2022 GSS primleri ne kadar oldu? GSS primi nedir, ne işe yarar? İşte merak edilen tüm detaylar...
11.01.2022Gündem
SGK, SSK’lı, BAĞ-KUR’lu, EYT’li,  milyonları ilgilendiriyor! Belgeyi götürün borcunuz silinir...
SGK, SSK’lı, BAĞ-KUR’lu, EYT’li, milyonları ilgilendiriyor! Belgeyi götürün borcunuz silinir...EYT’li, emekli, işçi, memur, herkes çok merak ediyordu. Tek tek açıklandı. Ödeme planınızı taksitli oluşturduysanız peşine çevirerek 31.12.2021 yılına kadar ödeme yapabilirsiniz. Ancak tekrardan taksitli bir şekilde ödeme yapmanız mümkün değil. Merhaba, bu halk arasında dolaşan SGK primi ödedikçe maaş düşer bilgisi doğru mudur acaba? 20 yaşında üniversiteliyim. 18 Yaşıma kadar babamın sigortasından faydalanıyordum ancak 18’den sonra sağlığım kapandı. 19 Yaşında üniversite kazandım ancak adıma çok yüksek GSS borcu çıkarılmış bununla ilgili ne yapmam gerekir? Gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yazarımız Mert Nayır yanıt verdi...
24.12.2021Uzmana Sor
SGK otomatik olarak yapıyor, başvuru şartı yok! Tamamı siliniyor, 31 Aralık'a kadar yapmanız gereken....
SGK otomatik olarak yapıyor, başvuru şartı yok! Tamamı siliniyor, 31 Aralık'a kadar yapmanız gereken....Binlerce kişiyi çok yakından ilgilendiriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu harekete geçti ve SGK'dan resmi açıklama geldi. Başvuru şartı aranmıyor. Otomatik olarak SGK tarafından yapılıyor. Ancak tarih detayı dikkat çekiyor. 31 Aralık 2021'e kadar yapılması gerekiyor. Faizin tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu'nca siliniyor.
16.12.2021Uzmana Sor
SGK resmen duyurdu! Yarın son gün, hemen...
SGK resmen duyurdu! Yarın son gün, hemen...SGK harekete geçti ve resmen duyurdu. Çok sayıda kişiyi ilgilendiriyor. Yarın son gün. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından art arda yapılan açıklamalar ile vatandaşlar uyarıldı. SGK yazılı olarak yaptığı açıklamada vatandaşların merak ettiği detayları paylaştı. SGK’nın borç yapılandırmasına yaklaşık 1.2 milyon kişi, 61 milyarlık borç için başvurdu. 1.6 milyar lira peşin ödeme yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yapılandırılan prim borçlarının ilk taksit ödemesinde son günün 30 Kasım olduğunu hatırlattı.
29.11.2021Ekonomi
SGK harekete geçti! 1.192 lira sınırı var, borcu olanlara iyi haber...
SGK harekete geçti! 1.192 lira sınırı var, borcu olanlara iyi haber...Hastaneye giden milyonları ilgilendiriyor. SGK resmen duyurdu ve geri sayım başladı. Borcu olanlara iyi haber...Genel sağlık sigortası prim borçları için ay sonuna kadar süre var. Bu sürede gelir testine girmesi gerektiği halde girmeyenler borçlarını sildirebilir, gelir testi yaptırıp prim ödeyemeyenler için de yapılandırma fırsatı devam ediyor.
19.11.2021Ekonomi
Borçlar siliniyor! Devlet ödeyecek! Son tarih 30 Kasım
Borçlar siliniyor! Devlet ödeyecek! Son tarih 30 KasımBorcu olan milyonları kapsıyor. Borçları devlet ödüyor. Son başvuru tarihi belli oldu. Milyonlarca vatandaşın sağlık harcamalarının finansmanını sağlayan Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve prim borcu olanlara yeni imkânlar sunulurken, yapılandırma hakkı devam ediyor. Prim borcu olup daha önce gelir testi yaptırmayanlar için tanınan süre 30 Kasım'da doluyor. Geliri düşük olanlar, eğitimini tamamlayıp çalışmayanlar, işsiz kalanlar tek kuruş ödemeden ya da ödeme kolaylığı ile sağlık primi borçlarından kurtuluyor.
18.11.2021Ekonomi
GSS'de çocuk çıkmazı! Milletvekili oluyorlar ama...
GSS'de çocuk çıkmazı! Milletvekili oluyorlar ama...GSS borcu olan milyonları kapsıyor. Genel sağlık sigortası (GSS) sistemi uyarınca, 18 yaşından küçük çocukların sağlık hizmetlerinden koşulsuz faydalanıyor olması takdire şayan. Yaş sınırı, lise ve dengi okul öğrencilerinde 20, yükseköğrenim görenlerde 25 olarak uygulanıyor. Öğrenimini tamamlayan gençler, yaş haddini aşmamak şartıyla iki yıl süreyle GSS priminden muaf tutuluyor. Kanuna göre, ödeme gücü olanlardan 2021 yılında aylık 107.32 TL GSS primi alınıyor. Ödeme gücü olmayanların primi ise hazinece karşılanıyor. Ödeme gücü olmadığının tespiti için gelir testi yaptırmak gerekiyor. Test sonucunda hanede kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin 3’te 1’inden (2021 yılı için bin 192.50 TL’den) az çıkarsa prim ödenmez.
16.10.2021Ekonomi
Maaşınızı daha fazla artırır! Günlük 58 lira, milyonları ilgilendiriyor...
Maaşınızı daha fazla artırır! Günlük 58 lira, milyonları ilgilendiriyor...İşçi, memur, emekli, dul ve yetim, borcu olan herkes merak ediyordu. Tek tek açıklandı. GSS borcu kimler ödemek zorunda? Ölüm aylığı ve ölüm geliri farklı şeyler midir? SGK özel hastanelerde ameliyat masrafını karşılıyor mu? Gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yazarımız Mert Nayır yanıt verdi...
20.08.2021Ekonomi
Borçlar siliniyor, ödeme yapılmayacak, faiz de anapara da...
Borçlar siliniyor, ödeme yapılmayacak, faiz de anapara da...Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Borçlu vatandaş için büyük fırsat. Son gün 30 Kasım olarak belirlendi. Ödeme gücü olmayanların borçları faizi ile birlikte devlet tarafından ödeniyor. Genel sağlık sigortası (GSS) prim borcu bulunan 10 milyon 541 bin kişi için yapılandırma kanunu ile yeni bir fırsat tanındı. Ödeme gücü olmayanlar 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırabilecekler. Test sonucu ödeme gücü olmadığı tespit edilenlerin GSS prim borçları silinecek. Ödeme gücü olanlar ise yılsonuna kadar primlerin anapara tutarını ödedikleri takdirde gecikme cezası ve gecikme faizinden kurtulacaklar.
16.06.2021Ekonomi
SGK, SSK’lı, BAĞ-KUR’lu, emekli, dul yetim milyonları ilgilendiriyor! Maaş bağlanır, o borç siliniyor…
SGK, SSK’lı, BAĞ-KUR’lu, emekli, dul yetim milyonları ilgilendiriyor! Maaş bağlanır, o borç siliniyor…Emekli, dul ve yetimi, işçi, işveren herkes çok merak ediyordu. Tek tek açıklandı. SGK’ya başvurmak yeterli oluyor o borçlar siliniyor. Boşanma davası devam ederken taraflardan biri ölse bile dul aylığı bağlanır… Bir önceki yapılandırmada borcunu ödeyemeyenler yeni yapılandırmadan yararlanabiliyor… Ne zaman emekli olabilirim? GSS prim borçları siliniyor mu? Gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yazarımız Mert Nayır yanıt verdi...
GSS borcu, SGK borcu... Faiz ve ceza siliniyor! İlk ödeme tarihi...
GSS borcu, SGK borcu... Faiz ve ceza siliniyor! İlk ödeme tarihi...Emeklilik prim borcu, GSS borcu, SGK borcu olan milyonları ilgilendiriyor. Faiz, ceza, gecikme zammı yüzde 90 oranında siliniyor. Başvurular başladı ve 31 Ağustos'a kadar sürecek. İlk ödemelerin ise 1 Kasım'a kadar yapılması gerekiyor. Ayrıca yapılandırma kapsamında teminat istenmeyecek ve hacizler kalkacak. İşte devlete borcu olan milyonları ilgilendiren tüm detaylar...
12.06.2021Ekonomi
Faizler siliniyor! Gecikme cezası ve zammı alınmayacak, son gün...
Faizler siliniyor! Gecikme cezası ve zammı alınmayacak, son gün...Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Fırsat devam ediyor. Borçlardan kurtulmak mümkün. Faiz ve cezalar siliniyor. Ödeme kolaylığı sağlanıyor. Son gün 30 Nisan. Başvuru yapılması gerekmiyor. 12 gün içerisinde paranın bankaya yatırılması durumunda faizler siliniyor. Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları için son fırsat. Geliri düşük olan vatandaşlardan ödeme alınmıyor. Bunun için gelir testi yapılması gerekli. Genel Sağlık Sigortası (GSS) her ay için 107.32 lira olarak ödeniyor.
19.04.2021Ekonomi
GSS prim borcu olanlar dikkat! 30 Nisan'a kadar...
GSS prim borcu olanlar dikkat! 30 Nisan'a kadar...SGK resmi sayfasından, GSS borcu olan milyonlarca vatandaşı doğrudan ilgilendiren önemli uyarı geldi.
18.04.2021Ekonomi
Ücretsiz! İki yıl ödeme yapılmayacak
Ücretsiz! İki yıl ödeme yapılmayacakYüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Para ödenmeyecek. İki yıl boyunca geçerli. Çok sayıda kişi bu haktan yararlanıyor.
24.03.2021Ekonomi
SGK, SSK, Bağkur, emekli, memur milyonları ilgilendiriyor! Başlangıç kabul edilmiyor, paraya çevrilemez…
SGK, SSK, Bağkur, emekli, memur milyonları ilgilendiriyor! Başlangıç kabul edilmiyor, paraya çevrilemez…SSK’lı Bağkur’lu, emekli, memur, engelli milyonları ilgilendiriyor. Herkes merak ediyordu. Tek tek açıkladı. Staj sigortalılığı emeklilik açısından başlangıç olarak değerlendirilmiyor. Yıllık izinler ve haftalık izinler anayasal bir haktır. İşveren tarafından engellenemez, işçi tarafından reddedilemez ya da paraya çevrilemez. İhbar süresi bölünebilir mi?, Eşi doğum yapan erkekler de ücretsiz izin alabilir mi? Sizden gelen çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yazarımız Mert Nayır yanıt verdi...
26.02.2021Uzmana Sor
Faiz, zam ve cezalar siliniyor! e-Devlet'ten kontrol edin, o tarihe kadar...
Faiz, zam ve cezalar siliniyor! e-Devlet'ten kontrol edin, o tarihe kadar...Borcu olan yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Fırsat hala devam ediyor. Detayları e-Devlet üzerinden öğrenmek mümkün. Sosyal güvenlik Kurumu (SGK) tarafından otomatik olarak yapıldı. Faizler, zam ve cezalar silindi. Yapılandırmadan yararlanmayan vatandaşlar için fırsat hala devam ediyor. Borçlar küçük taksitler halinde ödeniyor. Otomatik olarak yapıldı. 30 Nisan'a kadar ödeme işlemine başlayanlar faiz ödemelerinden kurtulacak. Genel sağlık sigortası (GSS) prim borcundan kurtulma fırsatı devam ediyor. Mart sonuna kadar gelir testine girerek ödeme gücü olmadığını belgeleyenlerin ise borcu tümüyle silinecek. Ödeme gücü olanlar ise anaparayı nisan sonuna kadar ödediklerinde gecikme faizi ve cezalarından kurtulacaklar.
11.02.2021Ekonomi
Borç yapılandırması ile ilgili flaş açıklama!
Borç yapılandırması ile ilgili flaş açıklama!Milyonlarca vatandaş uzun süre yapılandırma haberi bekledi. Borç yapılandırması kararı geldi. Milyonları sevindiren karar sonrası hangi borçların yapılandırılacağı merak konusu oldu. Borçların silinip silinmeyeceğini araştıran vatandaşlar detayların belli olması ile rahat bir nefes aldı. Yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar gecikme cezası ve zam ödemeyecek. Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu bulunanlar ödemeleri 31 Nisan'a kadar yapılabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili İsmail Yılmaz, yapılandırma başvuruları ve ödemelerine çok yoğun katılım beklediklerini belirterek, "Vatandaşlarımız hızla müracaat kanallarını kullanıyorlar. Önceki yıllardan daha yüksek bir başvuru ve ödeme bekliyoruz" dedi.
9.12.2020Ekonomi
GSS ile ilgili flaş açıklama! Para ödemeden borçtan kurtulun
GSS ile ilgili flaş açıklama! Para ödemeden borçtan kurtulunGSS borcu olan milyonlara güzel haber geldi. Genel sağlık sigortası (GSS) 2012 yılından beri uygulanıyor. Sigortalı bir işte çalışmayanlar, GSS primi ödemek zorundadır. Ödeme gücü olmayanların primi hazineden karşılanır. Ödeme gücü olduğu halde primi ödemeyenler ise borçlu olduğunu hastaneye gitmek zorunda kaldığında öğrenebilir. Son yapılandırma kanunu ile hiç para ödemeden veya ödeme kolaylığıyla borçtan kurtulma olanağı getirildi. Eğitimini tamamladıktan sonra bir işte çalışmayanların, sigortalı çalışırken sonradan işsiz kalanların yapılandırma süresi dolmadan önce borcunun bulunup bulunmadığını e-Devlet üzerinden sorgulaması gerekir.
7.12.2020Ekonomi
Borcu olanlara güzel haber! Siliniyor
Borcu olanlara güzel haber! SiliniyorBorucu olan yüz binlerce kişiye güzel haber geldi. O borçlar tamamen siliniyor. Başvurmak yeterli oluyor. Yurt dışında olup GSS prim borcu olanlar için güzel haber geldi. GSS prim borcu çıkartılan gurbetçi vatandaşlar gerekli belgeleri getirdiği taktirde borçları siliniyor. Vatandaşlar borçlarına sildirmek için yurt dışı çalışma belgesi, konsolosluklardan yurt dışında ikamet ettiği süreyi gösteren belge veya taşınma tarihinde yurt dışında olduğunu kanıtlayan bir belgeyi getirmesi gerekiyor. Yurt dışında öğrenim görenler ise öğrenim belgelerini getirerek borçlarını sildirebilirler.
21.11.2020Gündem
Borcu olana iyi haber! Faizler siliniyor, yüzde 90 indirim yapılıyor, son gün...
Borcu olana iyi haber! Faizler siliniyor, yüzde 90 indirim yapılıyor, son gün...Borcu olan vatandaşla uzun süredir bekliyordu. Sevindiren haber geldi. Yüzde 90 indirim yapılıyor. Faizler siliniyor. Borç yapılandırması başladı. Şimdi birçok kişi hangi borçların yapılandırma kapsamına girip girmeyeceğini merak ediyor. SGK prim borçlarından KYK borçlarına kadar devlete olan borçlar yapılandırılabilecek. Borç yapılandırması yapılırken bazı borçlarda indirim yapılırken bazı borçların ise faizleri tamamen silinecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşların şubat ayına kadar ilk taksit ödemesini yapması gerekiyor. Borç yapılandırması ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde...
19.11.2020Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Gss Borcu ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki gss borcu haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.