Gastronomi

Gastronomi

Son dakika gastronomi haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan gastronomi ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını gastronomi haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Gastronomi

haberleri sayfasında son dakika yaşanan gastronomi gelişmeleri de dahil olmak üzere 427 gastronomi haberi bulunmuştur. Tüm gastronomi haberleri aşağıda listelenmiştir.
Bulgaristan'ın gurbetçileri de Edirne'den alışveriş yapıyor
Bulgaristan'ın gurbetçileri de Edirne'den alışveriş yapıyorEdirne'ye günübirlik alışveriş için geçen Bulgar turistlere, Avrupa'da yaşayan ve yaz izinlerinde ülkelerine gelenler de eklendi. Edirne esnafından Metin Barmanbay, "Bulgaristan'ın da gurbetçileri var. Diğer Avrupa ülkelerinde çalışıp, orada 2 bin euro alıp, kendi ülkesinde 4 bin leva yapıp, o 4 bin leva'yı da ülkemize getirerek harcaması, onların da işlerine geliyor" dedi.
21.06.2022Yaşam
YKS heyecanı başladı! 1 net yapanın tercih şansı var
YKS heyecanı başladı! 1 net yapanın tercih şansı varYükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bugün gerçekleştirilen Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuyla başladı. YKS’de, TYT’deki 120 soru ile AYT’deki 80 sorudan toplam 1 net yapan adaylara, yaklaşık 132 puanla tercih yapma hakkı doğacak. Geçen yıl boş kalan işletme, siyaset bilimi, fizik gibi bölümlerin, bu yıl daha düşük puanlarla öğrenci alarak dolması bekleniyor.
18.06.2022Eğitim
Diyarbakır’da başlayıp, 13 kente yayılan atık projesi, Amerikan online platformun belgeselinde
Diyarbakır’da başlayıp, 13 kente yayılan atık projesi, Amerikan online platformun belgeselindeDiyarbakır'da geçen yıl şef Ebru Baybara Demir tarafından gerçekleştirilen, daha sonra 13 şehir ve 52 belediyenin hayata geçirdiği 'Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi' projesi, Amerikan online iletişim platformu HBO Max'ın Zero Waste Chef (Sıfır Atık Şefi) belgeseline konu oldu. Program sunucusu ekolojist ve bilim insanı Diego Garci Vega ve ekibi, Diyarbakır ve Mardin'de projenin mimarı Ebru Baybara Demir ile belgeselin çekimlerini gerçekleştirdi.
10.06.2022Kültür Sanat
Bilal Erdoğan: Türkiye, geleneksel sporların dünyadaki merkezi haline geliyor
Bilal Erdoğan: Türkiye, geleneksel sporların dünyadaki merkezi haline geliyor Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK) Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşecek olan 5. Etnospor Kültür Festivali'nin tanıtım toplantısında, "Türkiye böylelikle geleneksel sporların aslında dünyadaki önemli bir merkezi haline geliyor. Bu Türkiye'nin cazibesine de, değerine de değer katıyor" dedi.
7.06.2022Siyaset
GAP gitti, Mezopotamya geldi! Nemrut’un gölgesindeki tarih ve kültür kenti Adıyaman…
GAP gitti, Mezopotamya geldi! Nemrut’un gölgesindeki tarih ve kültür kenti Adıyaman…Güneşin doğuş ve batışının en iyi izlendiği Nemrut Dağı,Cendere Köprüsü, Arsameia, Karakuş Tepe,Perre Antik kenti ve Kahta Kalesi, bulgurun aşka geldiği çiğ köftesi ve tavuklu pilavı, yöresel kahvaltısı, sıra geceleri ile kültür, tarih ve gastronomi kenti Adıyaman… Kent, geçen hafta Nemrut Gastronomi Festivalikapsamında yerli ve yabancı çok sayıda kişiyi ağırladı. 9 il için Kapadokya örnek alınarak yeni oluşturulan Mezopotamya turunun ilk ayağını oluşturan tanıtım atağı ile kente 5 milyon turistin çekilmesi hedefleniyor. Oteller dolu kent ise bu durumdan mutlu ve umutlu...
28.05.2022Gündem
Nemrut Dağı eteklerinde gastronomi günleri…
Nemrut Dağı eteklerinde gastronomi günleri…UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Nemrut Dağı'nın eteklerinde "Uluslararası Nemrut Gastronomi Buluşmaları" festivali düzenleniyor. Güneşin doğuşunun ve batışının muhteşem güzellikler sunduğu Nemrut Dağı eteklerindeki festival kapsamında ulusal ve uluslararası şefler hünerlerini sergiledi. Festivale ünlü sanatçı Zara’da tarihi Cendere köprüsünde verdiği konser ile renk kattı.
23.05.2022Kültür Sanat
Aydın'ın lezzetleri kitapta toplandı
Aydın'ın lezzetleri kitapta toplandıAydın'ın ilk gastronomi kitabı tanıtıldı. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un önderliğinde; gastronomi alanında çok sayıda önemli ismin katkılarıyla hazırlanan kitapta Aydın’ın kültürel zenginlikleri ve geleneksel tarifleri yer aldı.
16.05.2022Kültür Sanat
Bakan Ersoy duyurdu! Yenikapı’da yeni bir port için çalışmalara başlandı
Bakan Ersoy duyurdu! Yenikapı’da yeni bir port için çalışmalara başlandıKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’yla bir planlama yapıldığı ve Yenikapı’da yeni bir port için çalışmalara başlandığının belirterek, "Çok yakın bir gelecekte İstanbul dünyanın sayılı homeportlarından biri haline gelecek" dedi.
16.05.2022Siyaset
Bodrum Belediye Başkanı: 1,5 milyonu aşkın yabancı turist ağırlamayı hedefliyoruz
Bodrum Belediye Başkanı: 1,5 milyonu aşkın yabancı turist ağırlamayı hedefliyoruzMuğla'da Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Deniz ve hava yoluyla gelen turist sayısı, 2019'u geçecek. O yıl toplam 1,3 milyon turist gelmişti. Bu sene 1,5 milyonu aşkın yabancı turist ağırlayacağımızı düşünüyoruz" dedi.
12.05.2022Ekonomi
Bakan Ersoy: Bu yılın hedeflerini 2023'te 2 katına çıkaracağımızı öngörüyoruz
Bakan Ersoy: Bu yılın hedeflerini 2023'te 2 katına çıkaracağımızı öngörüyoruz3. Global Gastroekonomi Zirvesi'nde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Galataport, Costa Venezia kruvaziyer gemisini ağırladı. Bu kruvaziyer turizmde İstanbul'un homeport olduğunun ilanıydı. Bu öyle kolay yakalanacak, dünya üzerinde her kentin erişebileceği bir ayrıcalık değildir. Bu yılın hedeflerini 2023'de iki katına çıkaracağımızı öngörüyoruz" dedi.
11.05.2022Ekonomi
Turistler İstanbul'a akın etti! Yüzde 90'a yaklaştı
Turistler İstanbul'a akın etti! Yüzde 90'a yaklaştıİstanbul, 2022’nin ilk 3 ayında 2.9 milyon turist ağırlamayı başardı. En son 2019’un aynı döneminde 3 milyon turist ağırladıklarını ifade eden İstanbul’daki turizmciler, “İstanbul otellerinde doluluk oranı yüzde 80-90’a yaklaştı. Bu yükselişte gurbetçilerin 20’li yaşlardaki torunları ile Avrupa’da yaşayan Arapların büyük payı oldu. Altın, takı, gelinlik, çeyizlik eşya almak için İstanbul’a giden yerli turistler de otelleri doldurdu” diye konuştu.
7.05.2022Ekonomi
Restoran ve kafeler heyecanla bekliyor! Yüzde 20 artacak
Restoran ve kafeler heyecanla bekliyor! Yüzde 20 artacakTürkiye’de hastane ve toplu ulaşım hariç kapalı mekanlarda kaldırılan maske yasağı restoranları sevindirdi. Yayınlanacak genelgeyle masa mesafelerinin de eskiye dönmesi bekleniyor. Bu durumun sektörde giriş oranını yüzde 20’lere yakın artırması bekleniyor.
30.04.2022Yaşam
Bayram tatili için yola rezervasyonsuz çıkmayın
Bayram tatili için yola rezervasyonsuz çıkmayınUzun kış döneminin ardından ilk tatil fırsatı olan Ramazan Bayramı'nda, Akdeniz ve Ege sahillerindeki popüler destinasyonlar yoğun ilgi gördü. Sektör temsilcileri, bayram tatili için 'Rezervasyonsuz yola çıkmayın' uyarısında bulundu. Ajda Pekkan'dan Şevval Sam'a, Ebru Gündeş'ten Sibel Can'a birçok sanatçı da otellerde konser verecek.
28.04.2022Yaşam
Bayram yoğunluğu başladı! Rezervasyonlar aylar öncesi yapıldı, otellerde yer kalmadı
Bayram yoğunluğu başladı! Rezervasyonlar aylar öncesi yapıldı, otellerde yer kalmadıKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, İstanbul’dan sonra en çok turist ağırlayan il olan Edirne’de, bu yıl tarihinin en çok festivaline imza atılacağı için rezervasyonlar aylar öncesinden yapıldı, şimdiden otellerde yer kalmadı.
26.04.2022Ekonomi
Bakan Ersoy: Michelin Rehberi'nden aldığı destekle İstanbul marka değerini sağlamlaştıracak
Bakan Ersoy: Michelin Rehberi'nden aldığı destekle İstanbul marka değerini sağlamlaştıracakDünyanın en prestijli restoran değerlendirme sistemlerinden biri olan Michelin Rehberi'nin mercek altına aldığı 38. Destinasyon İstanbul oldu. Michelin Rehberi'nin Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Yeme-içme sektörümüz, Michelin Rehberi'nden aldığı bu destekle şüphesiz global gastronomi turizmi hareketliliğinden hak ettiği payı alacak ve İstanbul marka değerini sağlamlaştırarak, dünya gastrocity'leri arasında önemini artıracaktır" dedi.
21.04.2022Siyaset
Michelin Rehberi nedir? Michelin Yıldızı nedir? Michelin yıldızı değerlendirmesinde İstanbul’da olacak!
Michelin Rehberi nedir? Michelin Yıldızı nedir? Michelin yıldızı değerlendirmesinde İstanbul’da olacak!Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Michelin Rehberi toplantısına katıldı. AKM’de düzenlenen toplantıda Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, İstanbul’da restoranların Michelin yıldız değerlendirmesine gireceğini açıkladı. Turizmin en önemli bileşenlerinden biri olan gastronomi, tüm turizm destinasyonların üzerinde titizlikle çalıştığı konulardan biri haline geldi. Bir turizm destinasyonunda Michelin Yıldızı almış restoranlarının bulunması rekabet gücünü artırıyor. Peki, Michelin Rehberi nedir? Michelin Yıldızı nedir? Michelin yıldızı nasıl alınıyor? Michelin yıldız değerlendirmesine İstanbul’daki restoranlar girecek mi? İşte detaylar…
21.04.2022Kültür Sanat
Kamuda istihdam fırsatı! KPSS şartı yok, ilkokul mezunları da başvurabiliyor, bugün son gün...
Kamuda istihdam fırsatı! KPSS şartı yok, ilkokul mezunları da başvurabiliyor, bugün son gün...5 bin kişi için istihdam fırsatı! Kamuya KPSS şartı olmaksızın personel alımı yapılacak. Başvuru süreci bugün sona eriyor. İnternet üzerinden hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), taşra teşkilatında istihdam etmek üzere 5 bin geçici işçi alımı yapacak. İş arayanlar "OGM 5 bin işçi alımı başvuruları ne zaman bitiyor? Şartlar nelerdir?" sorularına yanıt arıyor. İşte 2022 Tarım ve Orman Bakanlığı işçi alımı başvuru şartları, tarihi ve OGM başvuru detayları...
Orman Genel Müdürlüğü (OGM) işçi alımı başvuruları başladı! Başvurular nasıl yapılır? İşte OGM 5000 işçi alımı başvuru şartları!
Orman Genel Müdürlüğü (OGM) işçi alımı başvuruları başladı! Başvurular nasıl yapılır? İşte OGM 5000 işçi alımı başvuru şartları!Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 5000 işçi alımı için başvurular başladı. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 5 bin personel alacak! İlana göre, OGM’ye İŞKUR üzerinden orman işçisi pozisyonunda 3937, itfaiyeci pozisyonunda 500, aşçı pozisyonunda 280, diğer fidanlık işçileri ve bahçıvanlar pozisyonunda 183 ve işletme elektronik bakımcısı pozisyonunda 100 olmak üzere toplamda 5 bin geçici işçi alımı yapılacak. Başvurular 15 Nisan 2022 tarihine kadar İŞKUR üzerinden yapılabilecek. Peki, İŞKUR Orman Genel Müdürlüğü işçi alımı 2022 başvuru nasıl yapılır? İŞKUR OGM işçi alımı başvuru şartları ne? İşte detaylar…
KPSS şartsız personel alımı! 5 bin kişi için iş fırsatı, yarın başlıyor, en az ilkokul mezunu...
KPSS şartsız personel alımı! 5 bin kişi için iş fırsatı, yarın başlıyor, en az ilkokul mezunu...Binlerce kişiye iş imkanı! ilkokul mezunları başvuru yapabilecek. KPSS şartı aranmıyor. Başvuru süreci 11 Nisan Pazartesi günü başlayıp 15 Nisan Cuma günü sona erecek. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), taşra teşkilatında istihdam etmek üzere 5 bin geçici işçi alımı yapacak. İş arayanlar "OGM 5 bin işçi alımı başvuruları ne zaman başlıyor? Şartlar nelerdir?" sorularına yanıt arıyor. İşte 2022 Tarım ve Orman Bakanlığı işçi alımı başvuru şartları, tarihi ve OGM başvuru detayları...
Orman Genel Müdürlüğü (OGM) İŞKUR üzerinden 5 bin geçici işçi alacak! İşte OGM işçi alımı başvuru şartları!
Orman Genel Müdürlüğü (OGM) İŞKUR üzerinden 5 bin geçici işçi alacak! İşte OGM işçi alımı başvuru şartları!OGM 5000 personel alımı 2022 ilanı yayınlandı. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 5000 personel alacak! Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, OGM’ye İŞKUR üzerinden orman işçisi pozisyonunda 3937, itfaiyeci pozisyonunda 500, aşçı pozisyonunda 280, diğer fidanlık işçileri ve bahçıvanlar pozisyonunda 183 ve işletme elektronik bakımcısı pozisyonunda 100 olmak üzere toplamda 5000 geçici işçi alımı yapılacak. Başvurular 15 Nisan 2022 tarihine kadar İŞKUR üzerinden yapılabilecek. Peki, OGM işçi alımı başvurusu nasıl yapılır? İşte OGM işçi alımı başvuru şartları…
Milli Eğitim Bakanlığı personel alımı başvuruları nasıl yapılır? MEB fizyoterapist, aşçı ve aşçı yardımcısı şartları neler, son başvuru tarihi ne zaman?
Milli Eğitim Bakanlığı personel alımı başvuruları nasıl yapılır? MEB fizyoterapist, aşçı ve aşçı yardımcısı şartları neler, son başvuru tarihi ne zaman?Milli Eğitim Bakanlığı personel alımı 2022 sürecine ilişkin sorgulamalar devam ediyor. MEB personel alımı için adaylar 21 Mart’ta başladıkları başvurularını 1 Nisan 2022 tarihine kadar yapabilecek. MEB personel alımı başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Peki, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) personel alımı başvuruları nasıl yapılır? MEB personel alımı başvuru şartları neler? İşte MEB fizyoterapist, aşçı ve aşçı yardımcısı alımı hakkında merak edilenler…
Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ne zaman? Adana Portakal Çiçeği Karnavalı başladı mı?
Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ne zaman? Adana Portakal Çiçeği Karnavalı başladı mı? 10’uncu Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı iki yıl aradan sonra yeniden sokaklara taşındı. Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nın programı da belli oldu. Karnavalda; konserler, kültürel ve sanatsal etkinlikler, yarışmalar ile birlikte rengarenk kostümlü kortej büyük coşkuyu Adana sokaklarında yaşatacak. Peki, Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ne zaman? Adana Portakal Çiçeği Karnavalı başladı mı? İşte Adana Portakal Çiçeği Festivali 2022 programı!
23.03.2022Kültür Sanat
Türkiye’de her 10 kişiden biri günde 5 fincandan fazla kahve tüketiyor
Türkiye’de her 10 kişiden biri günde 5 fincandan fazla kahve tüketiyorYapılan araştırmalar Türkiye’de her 3 kişiden birinin günde 1 fincan, her 10 kişiden birinin günde 5 fincandan fazla kahve tükettiğini gösteriyor. Pandemi sürecinde kahve tüketimindeki artış, olmadık kahvelere olan ilgiyi de yükseltti. Kahve atölyeleri adeta laboratuvara dönüşürken, olmadık lezzetleri tercih edenlerin sayısı da büyüdü. Tarçın, tahin, çilek, tereyağı ve Hindistan cevizi gibi farklı tatlarla aynı fincanda buluşan olmadık reçeteler, kahve tutkunlarına sıra dışı bir deneyim sunuyor.
22.03.2022Sağlık
MEB personel alımı 2022 başvuruları başladı! MEB 1.651 personel alacak! MEB personel alımı başvurusu nasıl yapılır? İşte başvuru ekranı!
MEB personel alımı 2022 başvuruları başladı! MEB 1.651 personel alacak! MEB personel alımı başvurusu nasıl yapılır? İşte başvuru ekranı!Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) personel alımı başvuruları bugün başladı! MEB, en az lise mezunu 1.651 personel alacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 63 sözleşmeli fizyoterapist pozisyonu ile 1.588 sözleşmeli destek personeli olarak görev yapacak aşı ve aşçı yardımcısı pozisyonuna personel alacak. Peki, MEB personel alımı başvurusu nasıl yapılır? MEB personel alımı başvuru şartları ne? İşte başvuru ekranı!
Bağışıklılığı güçlendiriyor! Sinire iyi geliyor! Şifa deposu
Bağışıklılığı güçlendiriyor! Sinire iyi geliyor! Şifa deposuEge’de yüzyıllardır süre gelen ot toplama ve yemeklerini yapma geleneği, günümüzde sıradan bir bahar etkinliği olmaktan çıkarak festivallere dönüştü. 300’e varan çeşidiyle doğanın Ege Bölgesine sunduğu en büyük armağanlarından olan otların sayısız faydasına dikkat çeken Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Eylem Ezgi Fadıloğlu, otların nasıl tüketilmesi gerektiğini anlattı.
14.03.2022Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Gastronomi ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki gastronomi haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.