Danıştay

Danıştay

Son dakika danıştay haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan danıştay ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını danıştay haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Danıştay

haberleri sayfasında son dakika yaşanan danıştay gelişmeleri de dahil olmak üzere 5.333 danıştay haberi bulunmuştur. Tüm danıştay haberleri aşağıda listelenmiştir.
Kiralık evde yeni oyun! Kiracı milyonları ilgilendiriyor
Kiralık evde yeni oyun! Kiracı milyonları ilgilendiriyorKiralık evlerle ilgili flaş gelişme. Emlak piyasasında yüzde 25 zam sınırına takılmamak için yeni bir sözleşme modeli ortaya çıktı. Gayrimenkul hukuku uzmanı avukat Hikmet Güngör, İstanbul’da kiralama hizmeti veren bir şirketin ‘kira sözleşmesi’ yerine ‘kira ve hizmet sözleşmesi’ düzenlendiğini, bu isim değişikliği ile yasal zam sınırının aşılmak istendiğini söyledi. Güngör, “Sözleşmede kiralama yapan aracı şirket zam oranı için ‘TÜFE 12 ay ortalaması ve sitemizde yer alan güncel fiyatlara bakılır ve yüksek olan uygulanır’ diyor. Oysa bu mümkün değil. Sözleşme başlığına ‘hizmet’ kelimesini eklemek yüzde 25 zam sınırını geçersiz kılamaz. Verilen hizmet için ücret alınabilir ama bu durum kira artışını etkilemez. Bu isim oyunu açıkça hukukun arkasından dolanmak. Hukukta başlıktan önce içerik ve amaç geldiği için, kiracı bu sözleşmeyi imzalamış olsa bile bu isteğe karşı çıkma hakkına sahip” şeklinde konuştu.
14.08.2022Ekonomi
29 kuş türü ve 5 memeli, av listesinde
29 kuş türü ve 5 memeli, av listesindeMerkez Av Komisyonu'nun (MAK), 29 kuş türü ve 5 memeli yaban hayvanı türünün avlanmasına izin verdiği 2022-2023 av sezonu, 20 Ağustos'ta başlıyor. Koruma altındaki elmabaş patka ve üveyik kuşlarının olduğu kararı, 'çağ dışı ve insan türünün vahşiliği' olarak değerlendiren kuş gözlemcileri ve doğa savunucuları, avcılığın tamamen iptalini istedi.
11.08.2022Yaşam
2010 KPSS iptal edildi mi, KPSS daha önce iptal edildi mi?
2010 KPSS iptal edildi mi, KPSS daha önce iptal edildi mi?KPSS daha önce iptal edildi mi, 2010 KPSS iptal edildi mi? soruları 31 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilen KPSS lisans sınavına ilişkin iddialar sonrası merak edilip araştırılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme talimatı vermişti. DDK Başkanı Yunus Arıncı, son yaptığı açıklamada incelemelerin titizlikle devam ettiğini belirterek, "Ne tek bir gencimizin hakkını yediririz ne de Devletimizin güvenilirliğine halel gelmesine göz yumarız" dedi.
4.08.2022Eğitim
Trabzonspor 55 yaşında! Trabzonspor’un kuruluş tarihi ve hikayesi ne? Kulüp ne zaman, kaç yaşında kuruldu?
Trabzonspor 55 yaşında! Trabzonspor’un kuruluş tarihi ve hikayesi ne? Kulüp ne zaman, kaç yaşında kuruldu?Trabzonspor ne zaman kuruldu, kaç yaşında kuruldu? Trabzonspor'un 55. Yıldönümünde kulüp ile ilgili yapılan aramalar arttı. İşte Trabzonspor kuruluş tarihi ve hikayesi…
2.08.2022Şampiy10
Memurlar sakal bırakabilir mi, memurlara sakal serbest mi? Kılık kıyafet yönetmeliği 2022
Memurlar sakal bırakabilir mi, memurlara sakal serbest mi? Kılık kıyafet yönetmeliği 2022Memurlukta sakal serbestisi için mevzuatta güncelleme yapıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelik mevzuatında belirlenen saç, sakal ve kıyafet yönergeleri, yeni mevzuatta ele alındı. Peki, memurlara sakal serbest mi oldu, memurlar sakal bırakabilir mi? İşte memur saç sakal yönetmeliği 2022…
29.07.2022Memur
Memur milyonları ilgilendiriyor! Artık değişti! Kamuda yeni dönem
Memur milyonları ilgilendiriyor! Artık değişti! Kamuda yeni dönemMemur milyonları ilgilendiriyor. Memur milyonları ilgilendiren karar mevzuata işlendi. Kamuda çalışan erkek memurları ilgilendiren sakal bırakma kararı gündem oldu. Mevzuata da işlenen karara göre, erkek memurların her gün sakal tıraşı olmasını zorunlu kılan ibare, Danıştay tarafından iptal edildi. Böylece erkek memurların sakal bırakmasının yolu açılmış oldu. İşte detaylar...
29.07.2022Memur
BM'den flaş Türkiye açıklaması: Önemli adımlar atıldı
BM'den flaş Türkiye açıklaması: Önemli adımlar atıldıBirleşmiş Milletler (BM) Kadına ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet, Nedenleri ve Sonuçları Özel Raportörü Reem Alsalem, Türkiye'nin aile içi şiddet dahil kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadele etmek ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak için son 15 yılda önemli adımlar attığını söyledi.
27.07.2022Gündem
BM Özel Raportörü: Türkiye'yi İstanbul Sözleşmesi'ni tanımaya teşvik ediyorum
BM Özel Raportörü: Türkiye'yi İstanbul Sözleşmesi'ni tanımaya teşvik ediyorumBirleşmiş Milletler (BM) Kadına ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet, Nedenleri ve Sonuçları Özel Raportörü Reem Alsalem, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini ve bu konudaki Danıştay kararını üzüntü ile karşıladığını söyledi. Alsalem, "Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini sözleşmeden çekilme kararını yeniden değerlendirmeye ve sözleşmeyi tanıyan ülkeler arasına tekrar katılmaya teşvik ediyorum" dedi.
27.07.2022Gündem
İstanbul Sözleşmesi nedir, maddeleri ne? İstanbul Sözleşmesi’nde son durum ne?
İstanbul Sözleşmesi nedir, maddeleri ne? İstanbul Sözleşmesi’nde son durum ne? Danıştay’dan İstanbul Sözleşmesi kararı! Danıştay, İstanbul Sözleşmesi'ni fesheden Cumhurbaşkanlığı kararının iptal istemini reddettiğini açıkladı. Kararın ardından İstanbul Sözleşmesi ile ilgili detaylar merak ediliyor. Peki, İstanbul Sözleşmesi nedir, maddeleri ne? İstanbul Sözleşmesi’nde son durum ne? İstanbul Sözleşmesi içeriği ne? İstanbul Sözleşmesi kararı ne oldu? İşte detaylar…
19.07.2022Gündem
Danıştay, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali istemini reddetti
Danıştay, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali istemini reddettiDanıştay 10'uncu Dairesi, 'İstanbul Sözleşmesi' olarak bilinen 'Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetti.
19.07.2022Gündem
Yunanistan'dan skandal namaz kararı! İzin vermediler
Yunanistan'dan skandal namaz kararı! İzin vermedilerYunanistan, Selanik yakınlarındaki Aleksandria'da Müslüman azınlığa mescit izni vermiyor. Bölgede yaşayan bine yakın Türk, bu yıl da bayram namazını kılamadı. Din görevlisi Musa Çolak, danıştayın lehte karar vermesine rağmen Yunan makamlarının yapının mescit olarak kullanılmasına izin vermediğini söyledi.
13.07.2022Dünya
FETÖ'den aranan 6 kişi Ankara'da yakalandı
FETÖ'den aranan 6 kişi Ankara'da yakalandıAnkara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğünce kurulan özel ekip, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün firari 6 üyesini Ankara'da saklandıkları yerlerde yakaladı.
5.07.2022Yaşam
Ve kabul edildi! Stokçulara kötü haber, hapis cezası geliyor
Ve kabul edildi! Stokçulara kötü haber, hapis cezası geliyorTBMM Genel Kurulu'nda 6'ıncı Yargı Paketi kabul edildi. Kabul edilen kanunla; Hakim ve Savcı Yardımcılığı Kurumu oluşturulacak, noterlere gayrimenkul satışı yetkisi verilecek ve stokçuluk yaptığı belirlenen kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.
23.06.2022Ekonomi
Üniversitede kaset skandalı! Eski rektöre beraat, daire başkanına 5 yıl hapis...
Üniversitede kaset skandalı! Eski rektöre beraat, daire başkanına 5 yıl hapis...Akdeniz Üniversitesi'ndeki (AÜ) 'kaset skandalı' olayında, eski rektör İsrafil Kurtcephe'ye yönelik gizli görüntü çekmek, bu görüntülerin ifşa edilmesi ve şantaj suçlamalarıyla yargılanan eski personel daire başkanı Hüsnü Gülez 5 yıl, AÜ Döner Sermaye İşletmesi müdürü Hacer Doğru ise 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Eski rektör Prof. Dr. Kurtcephe ve işçi kadrosuna atanan S.A. ile Ziraat Fakültesi'nde görevli S.D. beraat etti.
22.06.2022Yaşam
Pedagojik formasyon kalktı mı? Danıştay’ın formasyon kararı ne?
Pedagojik formasyon kalktı mı? Danıştay’ın formasyon kararı ne? Danıştay pedagojik formasyon kararı merak ediliyor. Bazı üniversiteler Eğitim Fakültesi mezunu olmayan adaylar için ‘pedagojik formasyon' kontenjanı açmıştı. Ancak bu durum yargıya taşındı. YÖK, 2021 - 2022 eğitim öğretim yılından itibaren 'Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı'nın yeniden başlatılacağını duyurmuştu. Danıştay'ın Pedagojik Formasyon kararını yürütme kararı aldığı iddia edildi. Peki, Pedagojik formasyon kalktı mı? Danıştay pedagojik formasyon kararı nedir? İşte detaylar…
21.06.2022Eğitim
Adalet Bakanlığı personel alımı yapacak mı? Hakim ve savcı yardımcısı alımı ne zaman?
Adalet Bakanlığı personel alımı yapacak mı? Hakim ve savcı yardımcısı alımı ne zaman?Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 6. Yargı paketi ile yapılacak değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Katıldığı bir televizyon programında konuşan Bakan Bozdağ, 6. Yargı paketinde önemli başlıklar olduğuna dikkat çekerek, alınacak hakim ve savcı yardımcıları için uygulanacak eğitim programı ve sınavı hakkında bilgi verdi. Peki, Adalet Bakanlığı personel alımı yapacak mı? Hakim ve savcı yardımcısı alımı ne zaman? İşte detaylar…
Üniversitede kaset skandalı! Rektör odasında...
Üniversitede kaset skandalı! Rektör odasında...Akdeniz Üniversitesi'ndeki kaset skandalına ilişkin 'özel hayatın gizliliğini ihlal', 'gizli görüntü çekilmesi ve bu görüntülerin yayılması' suçlamasıyla 8 yıla kadar hapsi istenen eski personel daire başkanı H.G., 'şantaj' suçundan da yargılanacak. H.G. hakkında 3 suçtan istenen hapis cezası 11 yıla çıktı.
14.06.2022Yaşam
Akşener: Talana yol verenden de altına imza atandan da hesap soracağız
Akşener: Talana yol verenden de altına imza atandan da hesap soracağızİYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Milletimizin çalınan ve yağmalanan her bir karış toprağının, kopartılan her bir çiçeğinin, ağacının hesabını soracağız. Talana yol verenden de altına imza atandan da çanta taşıyandan da hesap soracağız. İhaleyi alandan da şantiye kurandan da ranttan beslenip semirenden de hesap soracağız" dedi.
8.06.2022Siyaset
Üniversitede iğrenç olay sonrası flaş gelişme! Rektör YÖK'e şikayet edildi
Üniversitede iğrenç olay sonrası flaş gelişme! Rektör YÖK'e şikayet edildiAnkara Barosu avukatlarından N.S., kendisine yönelik 'cinsel taciz', 'tehdit', 'şantaj' suçlarından hakkında 5 dava açılan Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerafettin D.'ye mahkeme kararına rağmen idari soruşturma başlatılmadığı gerekçesiyle Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu'yu Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) şikayet etti.
3.06.2022Yaşam
Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Danıştay üyeliğine seçildi
Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Danıştay üyeliğine seçildiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Danıştay üyeliğine seçme kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Danıştay üyeliğine seçildi
2.06.2022Gündem
Sakal serbest mi, memur sakal bırakabilir mi? Kılık kıyafet yönetmeliği değişti mi, Danıştay sakal kararı 2022 nedir? Memurun sakal uzatması!
Sakal serbest mi, memur sakal bırakabilir mi? Kılık kıyafet yönetmeliği değişti mi, Danıştay sakal kararı 2022 nedir? Memurun sakal uzatması!Memur sakal bırakabilir mi, kılık kıyafet yönetmeliği değişti mi? Memurun sakal uzatması ile ilgili alınan karar merak konusu oldu. Sakal uzattığı için uyarma cezası alan memurun kararın iptali için açtığı dava reddedildi. Reddedilen dava sonrası, davacı, kararı temyize götürdü. Peki, Memurun sakal uzatması serbest mi, Danıştay sakal kararı 2022 nedir? Memura sakal serbest mi?
1.06.2022Memur
Levent Barış Tüfenkci kimdir, kaç yaşında ve nereli? Danıştay üyesi Levent Barış Tüfenkci’nin eğitimi ve hayatı…
Levent Barış Tüfenkci kimdir, kaç yaşında ve nereli? Danıştay üyesi Levent Barış Tüfenkci’nin eğitimi ve hayatı…Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulunca, HSK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Barış Tüfenkci Danıştay üyeliğine seçildi. Peki, Levent Barış Tüfenkci kimdir, kaç yaşında, kaç yaşında? Levent Barış Tüfenkci hakkında merak edilenler…
1.06.2022Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faşist ve darbeci zihniyetin yansımasından başka bir şey değil
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faşist ve darbeci zihniyetin yansımasından başka bir şey değilCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayıştay’ın 160. Kuruluş Yıl Dönümü Programı'nda konuştu. Erdoğan, "Kamudaki insanları tehdit etmek faşist ve darbeci zihniyetin yansımasından başka bir şey değildir." dedi.
30.05.2022Siyaset
Adalet Bakanı Bozdağ: Çocuk haklarını, Anayasa maddesi haline getirdik
Adalet Bakanı Bozdağ: Çocuk haklarını, Anayasa maddesi haline getirdikAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti İnsan Hakları Başkanlığınca Ankara'da düzenlenen değerlendirme toplantısında, AK Parti hükümetleri döneminde insan hakları alanında yapılan çalışmaları anlattı. AK Parti hükümetleri döneminde insan hakları alanında büyük reformlara imza atıldığını belirten Bozdağ, “Bütün adımları büyük bir kararlılıkla, inanarak attık. İnsan haklarının, hukuk devletinin gereği diye attık, milletin buna ihtiyacı var diye attık” şeklinde konuştu.
28.05.2022Siyaset
Danıştay Başkanı Yiğit: Benzer davalarda farklı kararlar verilmesi yargıya güveni azaltmakta
Danıştay Başkanı Yiğit: Benzer davalarda farklı kararlar verilmesi yargıya güveni azaltmaktaErzurum'da düzenlenen 'Bölge İdare Mahkemeleri İçtihat Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı'na katılan Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, "Benzer davalarda farklı yargı kararları verilmesi, yargıya olan güveni azaltmakta, hukuki güvenlik ilkesini zedelemekte, toplumsal yaşamda belirsizlik ve eşitsizlik oluşturmaktadır" dedi.
20.05.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Danıştay ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki danıştay haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.