Böbrek

Böbrek

Son dakika böbrek haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan böbrek ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını böbrek haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Böbrek

haberleri sayfasında son dakika yaşanan böbrek gelişmeleri de dahil olmak üzere 3.942 böbrek haberi bulunmuştur. Tüm böbrek haberleri aşağıda listelenmiştir.
Sinsi düşman hipertansiyon
Sinsi düşman hipertansiyonYüksek tansiyon hastalarının yüzde 50’sinin tansiyon hastası olduklarını bilmediğini belirten Nefroloji Uzmanı Dr. İsmail Özer, “Yüksek tansiyon, uzun süre belirti vermeden sinsice ilerleyerek kalp, büyük damarlar, göz, böbrek ve beyin gibi hayati organlara zarar verir. Sinsi düşman olarak da adlandırılan tansiyonu tespit etmenin tek yolu, belli aralıklarla tansiyonu ölçtürmektir” dedi.
17.05.2022Sağlık
Hipertansiyon sinsi bir hastalık
Hipertansiyon sinsi bir hastalıkKardiyoloji Uzmanı Dr. Necmettin Korucuk, toplumda 50-60 yaş üstü kişilerin yüzde 50'sinin hipertansiyon hastası olduğunu, bunların da yarısının durumlarının farkında olduğunu belirterek, "Hipertansiyon sinsi bir hastalık, vatandaşların birçoğu hipertansiyon hastası olduklarının farkında bile değiller" dedi.
16.05.2022Sağlık
Çocuklarda hipertansiyon belirtilerine dikkat edilmeli
Çocuklarda hipertansiyon belirtilerine dikkat edilmeliHipertansiyon hastalığının çocukluk döneminde ortaya çıkabildiğini belirten Çocuk Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Duygu Övünç Hacıhamdioğlu, “Geceleri uyanıp idrara gitmek, uç organlarda (el, ayak gibi) soğukluk, yürüme sırasında kalça ya da bacaktaki bir ağrıdan dolayı aksama, çarpıntı, terleme, ateş basması hissi gibi belirtiler hipertansiyona bağlı yakınmalar olabilir. 3 yaşını doldurmuş tüm çocuklara sağlık kontrolleri sırasında tansiyon ölçümü de yapılması çok önemlidir” dedi.
16.05.2022Sağlık
Esra Sönmezer'in acısı dinmiyor! Ölen kedisinin tüylerini saklıyor...
Esra Sönmezer'in acısı dinmiyor! Ölen kedisinin tüylerini saklıyor...Oyuncu ve sunucu Esra Sönmezer, 10 yıl önce sahiplendiği, altı yıldır polikistik böbrek hastası olan kedisi Bebek’in ölümüyle zor günler yaşıyor. Nişantaşı'nda bir mekanda tek başına oturan Sönmezer, ölmeden üç hafta önce tıraş ettirdiğin kedisinin tüylerini poşete koyduğunu ve evin en değerli köşesinde sakladığını söyledi.
6.05.2022Magazin
Yalova'da skandal olay! Yanlışlıkla alınan dalağı kargoda kayboldu
Yalova'da skandal olay! Yanlışlıkla alınan dalağı kargoda kaybolduYalova'da teşhisi konulamayan bir hastalık nedeniyle özel bir hastanede dalağı alınan ve patolojiye gönderilen hastanın dalağı kayboldu. Dalağın, standart kargo' ibaresiyle gönderildiği ortaya çıktı. Mağdur hasta, hastane yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.
3.05.2022Yaşam
Kan şekerini dengeliyor, yaşlanmayı geciktiriyor, sigarayı bıraktırıyor! Demir, magnezyum, kalsiyum...
Kan şekerini dengeliyor, yaşlanmayı geciktiriyor, sigarayı bıraktırıyor! Demir, magnezyum, kalsiyum...Demir, magnezyum, kalsiyum açısından çok zengin, sigarayı bıraktırıyor. Sindirim sistemini rahatlatıyor, iştah artırıyor, kan dolaşımını hızlandırıyor. Kan basıncını dengeliyor, romatizma, kas ağrıları ve kemik ağrılarına yarar sağlıyor. Böbrek ve mesane taşlarına karşı da kullanılıyor, strese karşı iyi geliyor, damar sağlığını koruyor, kan şekerini dengeliyor, yaşlanma etkilerini azaltıyor, uykusuzluğa iyi gelerek uyku düzeni sağlıyor. İşte Prof. Dr. Canan Karatay’ın şiddetle tavsiye ettiği besinin faydaları...
2.05.2022Sağlık
Alzheimer, kanser, diyabet, tansiyon, kolesterole karşı savaşçı, beyazından 2 kat daha fazla etkili! Mısır piramitlerinin sırrı olarak da biliniyor...
Alzheimer, kanser, diyabet, tansiyon, kolesterole karşı savaşçı, beyazından 2 kat daha fazla etkili! Mısır piramitlerinin sırrı olarak da biliniyor...Kansere karşı daha fazla koruyucu, kalp sağlığını koruyor, beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı koruyor ve bu sayede hafıza bozuklukları semptomlarını azaltıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, karaciğeri koruyor, diyabet semptomlarını iyileştiriyor, kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltıyor. Tansiyonu düzenlemeye yardım ediyor, yaşlanmayı geciktiriyor. Doğal mide koruyucu, saç ve cilt sağlığını koruyor. Kolesterolü düşüren bir madde içeriyor, 2 kat daha fazla antioksidan içeriyor, kronik hastalıklar, dolaşım sistemi hastalıkları, romatoid arterit ve Alzheimer'a karşı oldukça etkili. Korkulduğu gibi ağız kokusuna neden olmuyor. Japonya, Avustralya, Amerika ve Avrupa ülkelerinde oldukça popüler olan bu besin, Mısır piramitlerinin sırrı olarak biliniyor. İşte mucize besinin saymakla bitmeyen faydaları...
1.05.2022Sağlık
Ozon tedavisi nedir? hangi hastalıklarda uygulanabilir?
Ozon tedavisi nedir? hangi hastalıklarda uygulanabilir?Kardiyoloji Uzmanı Dr. Emre Topal, ozon tedavisi nedir, hangi hastalıkların tedavisinde uygulanır tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.
28.04.2022Sağlık
En çok yaşlıları etkiliyor! Doğru beslenmek hastalığı önlüyor!
En çok yaşlıları etkiliyor! Doğru beslenmek hastalığı önlüyor!Yaşlanma, anne karnından başlayarak yaşamın sonlanmasına kadar devam eden bir süreç olarak yaşamımızda rol oynuyor. Zamana bağlı olarak, hastalık söz konusu olmaksızın anatomik yapı ve fizyolojik işlev değişiklikler meydana geliyor. Beslenme sorunları, kronik hastalıklar yaş aldıkça etkisi artan unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Bunların yanı sıra kas gücü ile performans kayıpları ile ortaya çıkan ve son yıllarda ciddi bir artış gösteren “sarkopeni” önlenmediği takdirde yaşlıların sağlık koşullarını olumsuz yönde etkiliyor.
27.04.2022Sağlık
Çürük yumurta ve amonyak benzeri kokuya dikkat!
Çürük yumurta ve amonyak benzeri kokuya dikkat!Ağız kokusu problemi, boğaz ve diş sorunlarından kaynaklanabileceği gibi sindirim sistemindeki sorunlardan dolayı ortaya çıkabiliyor. Akciğer ve böbrek hastalıklarının da ağız kokusuna yol açabildiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında çürük yumurta kokusu, böbrek rahatsızlığında ise amonyak benzeri koku oluştuğunu ifade ediyor. Op. Dr. A. Murat Koca, ağız kokusunu önlemek için tüketilen su miktarına dikkat edilmesini, mide asidini yükselten gıdalardan uzak durulmasını ve mutlaka bir uzmana danışılmasını tavsiye ediyor.
27.04.2022Sağlık
Kalp ve damar sağlığını koruyor, cesaret verici etkiye sahip! Hem pazarda hem de eczanede satılıyor...
Kalp ve damar sağlığını koruyor, cesaret verici etkiye sahip! Hem pazarda hem de eczanede satılıyor...Olumsuz düşünceyi, siniri, gerginliği ve depresyonu azaltıyor, balgam söktürücü özelliği ile öksürüğe iyi geliyor. Romatizmaya şifa, böbrek üstü bezlerini uyararak cesaret verici etki yaratıyor. İçeriğindeki potasyum sayesinde kalp ve damar sağlığını koruyor ve tansiyonu dengeliyor. Regl ağrılarına iyi geliyor, tohumlarından elde edilen yağ sayesinde sivilce lekeleri, çatlaklar, yaralar gibi cilt problemlerinin giderilmesinde fayda sağlıyor. İdrar söktürücü özelliği bulunuyor, ödem atıcı etki sağlıyor.
27.04.2022Sağlık
Esra Sönmezer'in acı günü!
Esra Sönmezer'in acı günü!Esra Sönmezer’in 10 yaşındaki İran kedisi Bebek hayatını kaybetti. Her fırsatta kedisine olan sevgisini dile getiren ünlü oyuncu ve sunucu, Bebek’in ölümüyle büyük acı yaşadı.
26.04.2022Magazin
Doğal ağrı kesici, astım ve bronşit için şifa, iltihapları söküp atıyor, böbrek taşı oluşumunu engelliyor! 2-3 dakika kaynatınca...
Doğal ağrı kesici, astım ve bronşit için şifa, iltihapları söküp atıyor, böbrek taşı oluşumunu engelliyor! 2-3 dakika kaynatınca...Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geliyor, solunum yolu tedavisinde kullanıyor. Doğal ağrı kesici, kilo vermeye yardımcı oluyor, astım ve bronşit sağlığını koruyor, balgam söktürüyor, cildi temizliyor, iltihap söktürücü görevi görüyor, idrar yolları enfeksiyonunu önlüyor, uyku kalitesini artırıyor, böbrek taşı oluşumunu engelliyor… Faydaları saymakla bitmeyen bu besin saç dökülmesine karşı da harika bir tedavi yöntemidir. İşte her derde devam bitkinin bilinmeyen faydaları...
23.04.2022Şampiy10
İndirimler geri alınıyor! Fiyat farkını vatandaş ödeyecek
İndirimler geri alınıyor! Fiyat farkını vatandaş ödeyecekSosyal Güvenlik Kurumu ile ilaç firmaları arasında her yılın başında belirlenen ilaç indirimlerini bazı firmalar uygulamıyor. Bu durum kronik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda yüksek fark ödenmesine neden olacak. Örneğin yıl başında SGK sisteminde 1000 TL olan bir ilaç, indirimin kaldırılması nedeniyle 1400-1500 TL'ye çıkabiliyor. SGK 1000 TL üzerinden ödeme yaptığı için aradaki fark hastalara ek ödeme olarak çıkıyor. Peki, sorunun çözümü için hangi öneri geldi? Detaylar haberimizde...
20.04.2022Ekonomi
Cinsel arzuyu kuvvetlendiriyor, tansiyonu düşürüyor, kalbi güçlendiriyor! Suyunu içen kolay doğum yapıyor! Çekirdeği, yaprağı ve kabuğu da her derde deva...
Cinsel arzuyu kuvvetlendiriyor, tansiyonu düşürüyor, kalbi güçlendiriyor! Suyunu içen kolay doğum yapıyor! Çekirdeği, yaprağı ve kabuğu da her derde deva...İshali kesiyor, iltihapları yok ediyor. Bal ile macun yapılıp yenildiğinde baş ağrısını kesiyor, kaynatılıp içildiğinde kalp çarpıntısını kesiyor, kalbi kuvvetlendiriyor ve anne sütünü artırıyor. Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geliyor ve cinsel arzuyu kuvvetlendiriyor. Tansiyonu düşürüyor, hoşafı ağız yaralarını iyileştiriyor, akciğer veremine iyi geliyor. Suyu doğumu kolaylaştırmak için tavsiye ediliyor, yorgunluğu ve bitkinliği gideriyor. Aşırı adet kanamasını önlüyor, bağırsak kanamalarını kesiyor ve dizanteriye karşı çok faydalı. Çekirdeği kaynatılıp içilirse, idrar yolu iltihaplarına iyi geliyor, iştah açıyor, böbrek ve idrar torbası iltihaplarını iyileştiriyor. İşte kendisi kadar yaprağı, çekirdeği ve kabuğu da şifalı olan meyvenin saymakla bitmeyen faydaları...
19.04.2022Sağlık
Ayçiçek yağı ve zeytinyağında büyük tuzak! Fiyatlara da yansıyor, zamlardan sonra...
Ayçiçek yağı ve zeytinyağında büyük tuzak! Fiyatlara da yansıyor, zamlardan sonra...Ayçiçek yağı ve zeytinyağı ile ilgili flaş açıklamalar geldi. Birçok üründe görülen hileler, zeytinyağı ve ayçiçek yağında da yapılıyor. Vatandaşların, gıda sahtekarlarının yeni gözdesi olan bu hileleri anlaması çok zor. Hileler sadece insanları kandırmakla kalmıyor, sağlıkla da oynuyor. Ayçiçek ve zeytinyağına, düşük kalite kanola, mısır, fıstık, pamuk, soya vb. yağlar karıştırılıyor veya daha önce kullanılmış yağlar piyasaya sürülüyor. Alerjisi olan insanlar için ciddi sağlık sorunları yaratabiliyor. Fiyatlarda artış olunca gramajlarda da oynamalar yapılıyor. 500 gram yazan bir paketten 450 gram ürün çıkıyor. Peki zeytinyağı ve ayçiçek yağı alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Hileli yağlar ayırt edilebilir mi? İşte detaylar...
18.04.2022Ekonomi
Hakan Taşıyan en büyük pişmanlığını açıkladı!
Hakan Taşıyan en büyük pişmanlığını açıkladı!Karaciğer ve böbrek nakli olarak tekrar hayata dönen Hakan Taşıyan, en büyük pişmanlığının 'mesleği' olduğunu söyledi. Usta şarkıcı, “Engebeli bir yolculuğum oldu, zor şartlarda çalıştım. Keşke zamanım o ortamlarda geçmeseydi. Keşke böyle bir hayatım olmasaydı, mesleğim beni sağlığımdan etti. Oysa ben bir hukukçu olmak isterdim” dedi.
17.04.2022Magazin
Endokrin hastalıklar geliştirmemek için nelere dikkat etmeliyiz?
Endokrin hastalıklar geliştirmemek için nelere dikkat etmeliyiz?Aile Hekimi Yrd. Doç. Dr. Ali Ümit Geçkil, endokrin hastalıkların neler olduğunu ve geliştirmemek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.
13.04.2022Sağlık
Sağlık Bakanlığı resmen duyurdu! Flaş karar, güncelleme yapıldı, artık...
Sağlık Bakanlığı resmen duyurdu! Flaş karar, güncelleme yapıldı, artık...Sağlık Bakanlığı son dakika olarak kamuoyuna duyurdu. Güncelleme yapıldı. Çok sayıda kişiyi doğrudan ilgilendiriyor. Sağlık Bakanlığı, Molnupiravir etken maddeli antiviral Kovid-19 ilacının kullanımına ilişkin güncellemeye gitti. İlacın kullanacağı yeni hasta grupları belirlendi. Buna göre, Molnupiravir etken maddeli ilaç, aşılama durumuna bakılmaksızın, tanısı PCR ile doğrulanmış, hafif-orta seyirli, semptomlarının ilk 5 gününde olan ve ağır Covid-19’a ilerleme açısından yüksek riskli, 18 yaş üstündeki şu hasta gruplarında da kullanılacak
13.04.2022Gündem
Kureyş Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Kureyş Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne?
Kureyş Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Kureyş Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne? Kureyş Suresi Mekke döneminde inmiştir. 4 âyettir. Kureyş, Hz. Peygamberin mensup olduğu kabilenin adıdır. Peki, Kureyş Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne? Kureyş suresinin Türkçe meali nedir? İşte Kureyş Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri!
12.04.2022Ramazan
Uzmanından diyabet hastalarına oruç uyarısı
Uzmanından diyabet hastalarına oruç uyarısıEndokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Sevil Alagüney, diyabet hastalarının Ramazan ayında oruç tutması ile ilgili, “Oruç tutmak isteyen diyabetli hastalar Ramazan’dan en az 1-2 ay önce hekimine başvurmalı ve bu açıdan değerlendirilmelidir. Hastanın kullanacağı ilaçlar gözden geçirilmeli, diyet eğitimi verilmeli ve Ramazan ayında dikkat etmesi gerektiği konular konusunda bilgilendirilmelidir” dedi.
12.04.2022Ramazan
Kanserlerin yaklaşık üçte birinden sigara sorumlu
Kanserlerin yaklaşık üçte birinden sigara sorumluTürkiye'de 2019 yılı verilerine göre her iki kişiden birisi sigara içtiğini belirten uzmanlar, sigaranın bir çok kanser türünde etken olarak önemli rol oynadığını, insanlardaki bütün kanserlerin yaklaşık 3'te 1'inden sigaranın sorumlu olduğunu belirtti.
7.04.2022Sağlık
Sigara bilinen 69 kanserin nedeni
Sigara bilinen 69 kanserin nedeni1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle PAÜ Hastanesinde çeşitli etkinlikler düzenlenerek kanser farkındalığına dikkat çekildi.
5.04.2022Sağlık
Ramazan'da susuzluğu yok ediyor! Böbrek taşlarını düşürüyor, bronşite iyi geliyor! Hazırlaması yarım saat...
Ramazan'da susuzluğu yok ediyor! Böbrek taşlarını düşürüyor, bronşite iyi geliyor! Hazırlaması yarım saat...Ramazan'da susuzluğun çaresi olarak biliniyor. Susuzluk çekmemek için Ramazan ayında vatandaşlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Hazırlaması yalnızca yarım saat sürüyor. Aynı zamanda böbrek taşlarını düşürüyor, bronşite iyi geliyor, metabolizmayı güçlendiriyor ve antidepresan etkisi de bulunuyor. Faydası saymakla bitmiyor. Kilosu 20 liradan satılıyor. İşte Ramazan'da susuzluğa çare olacak o tarif...
5.04.2022Sağlık
Kan basıncını düşürüyor, felç riskini azaltıyor! Tam bir vitamin ve antioksidan deposu, potasyum, kalsiyum ve magnezyum...
Kan basıncını düşürüyor, felç riskini azaltıyor! Tam bir vitamin ve antioksidan deposu, potasyum, kalsiyum ve magnezyum...Sindirim sisteminde meydana gelen kabızlık, dizanteri, asitlik, hazımsızlık ve mide enfeksiyonları gibi farklı sindirim problemleri için mükemmel bir çözüm kaynağı, mide bulantısı ve reflü gibi mide ağrılarına çare oluyor. Ağızdaki bakterileri yok ederek ağız kokusunu önlüyor, ağızdaki mikropları azaltarak diş çürümesini ve diş eti kanamalarını en aza indiriyor. İçerisinden bolca potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller barındırıyor, kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol altında tutuyor, kan pıhtılaşması ve felç riskini en aza indiriyor. Bol miktarda A vitamini barındırıyor, bu sayede hafızanın güçlenmesini sağlıyor. Depresyon, kaygı, panik atak ve benzeri psikolojik durumlarla savaşıyor, böbreklerde biriken kalsiyumu kaldırmanın yanı sıra kan basıncını düşürerek böbrek sağlığını koruyor. İyi bir antioksidan kaynağı olan bu besin; astım, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum problemleri semptomlarının hafifletilmesine yardımcı oluyor. Ciltte bulunan lekeleri yok ediyor, gözenekleri açıp temizleyerek akne, sivilce gibi ciltte oluşan döküntülerin oluşmasını engelliyor.
1.04.2022 Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Böbrek ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki böbrek haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.