Antik Mısır

Antik Mısır

Son dakika antik mısır haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan antik mısır ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını antik mısır haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Antik Mısır

haberleri sayfasında son dakika yaşanan antik mısır gelişmeleri de dahil olmak üzere 158 antik mısır haberi bulunmuştur. Tüm antik mısır haberleri aşağıda listelenmiştir.
Altın Çocuk'taki 49 muskanın sırrı! Cinsel organının yanında bulundu
Altın Çocuk'taki 49 muskanın sırrı! Cinsel organının yanında bulunduAntik Mısır'ın gizemleri keşfedilmeye devam ediyor. 2300 yılına ait genç bir erkek çocuğa ait mumya, araştırmacıları şaşkına çevirdi. Altın Çocuk adı verilen mumyanın tabutundan çıkanlar arasında altın ve değerli taşlardan daha fazlası var. İşte haberin detayları...
25.01.2023Dünya
Hz. Yusuf Sözleri Nelerdir? Hz. Yusuf'un Züleyha İle İlgili Sözleri...
Hz. Yusuf Sözleri Nelerdir? Hz. Yusuf'un Züleyha İle İlgili Sözleri...Allah tarafından gönderilen peygamberlerden bir tanesi de Hz. Yusuf'tur. Bu peygamberin gönderiliş amacı diğer peygamberler gibi toplumuna Allah'ın dinini yaymak, tanıtmak ve onları tebliğ etmektir. Batıda Hz. Yusuf Joseph, ismiyle bilinmektedir. Aynı zamanda Hz. Yusuf'un ismi Kuran'da diğer adı geçen yirmi beş peygamberden biridir.
1.12.2022Dini Bilgiler
İskoçya Ulusal Müzesi doğa, tarih ve bilimi tek çatı altında topluyor
İskoçya Ulusal Müzesi doğa, tarih ve bilimi tek çatı altında topluyorKoleksiyonunda yaklaşık 12 milyon obje ve canlı örneği bulunan İskoçya Ulusal Müzesi, doğa, tarih, sanat, bilim ve teknoloji dünyasını bir arada sunuyor.
Dünyada hamile bir kadına ait ilk antik Mısır mumyası!
Dünyada hamile bir kadına ait ilk antik Mısır mumyası!Polonya'nın başkenti Varşova'daki Ulusal Müze koleksiyonunda bulunan bir antik Mısır mumyası üzerinde yapılan çalışmada, mumyanın hamile bir kadına ait olduğu ortaya çıktı.
Mısır'da 18 kral ile 4 kraliçenin mumyası taşınacak
Mısır'da 18 kral ile 4 kraliçenin mumyası taşınacakBüyük bir törenle gerçekleştirilecek kortejle mumyalar Kahire'deki Mısır Müzesi'nden Fustat kentindeki Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi'ne nakledilecek.
Mısır'da Firavun’un laneti: Kralın huzurunu bozanlara ölüm kanat takarak ulaşacak
Mısır'da Firavun’un laneti: Kralın huzurunu bozanlara ölüm kanat takarak ulaşacakÜlkede peş peşe yaşanan felaketler, sosyal medyada ‘Firavun’un laneti’ komplo teorilerinin yayılmasına yol açtı. Kazaların, antik Mısır mumyalarının bir müzeden diğerine nakledilecek olması sebebiyle yaşandığına inanılıyor.
31.03.2021Dünya
Mısır Kraliçesi, Seda Sayan'la göbek attı!
Mısır Kraliçesi, Seda Sayan'la göbek attı!Gelinim Mutfakta 662. Bölümde Antik Mısır kostümü ile stüdyoya giren Neriman Hanım ve Seda Sayan arasında geçen konuşmalar herkesi çok eğlendirdi.
16.03.2021Televizyon
Ege ve Akdeniz’deki çift kabuklu yumuşakçalar tehdit altında
Ege ve Akdeniz’deki çift kabuklu yumuşakçalar tehdit altındaMarmara, Ege ve Akdeniz’de araştırma yapan 50 kadar bilim insanının yaptığı çalıştayda 'Pina' olarak bilinen, endemik ve nesli kritik düzeyde tehdit altında olan Pinna nobilis olarak bilinen çift kabuklu yumuşakçaların korunabilmesi için ne yapılması gerektiği tartışıldı.
Antik çağlardan bu yana kullanılan şifa kaynağı; kekik
Antik çağlardan bu yana kullanılan şifa kaynağı; kekikPamukkale Üniversitesi Tavas Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Görevlisi Betül Pak, Denizli'nin kekik üretiminde dünyanın başkenti durumunda olduğunu belirtti. Pak, "Corona virüs nedeniyle doğaya ve doğala yaklaştığımız bu günlerde evimizde kekik yağı ve kekik suyuyla temizlik malzemeleri yapabilir ve rahatlıkla kullanabiliriz. Doğal kokusu ve rahatlatıcı özelliğiyle başucu bitkilerimizden birisi kekik olmalıdır" dedi.
29.05.2020Sağlık
Üç bin yıl öncesine ait 8 mumya bulundu
Üç bin yıl öncesine ait 8 mumya bulunduGiza kentinde, Antik Mısır'da 12'nci Hanedanlık firavunlarından Nubkaure Amenemhat II’ ye ait piramidin güneydoğusunda yapılan arkeolojik kazılarda 3 bin yıl öncesine ait 8 mumya bulundu.
27.11.2018Dünya
Uzmanlar son noktayı koydu! Tutankamon'un mezarındaki gizli oda...
Uzmanlar son noktayı koydu! Tutankamon'un mezarındaki gizli oda...Antik Mısır'ın genç yaşta ölen firavunu Tutankamon'un mezarında gizli bir bölme olduğundan emin olan uzmanlar yaptıkları radar taraması ile hayal kırıklığına uğradı.
8.05.2018Dünya
Avustralya’da boş sanılan lahitten mumya çıktı
Avustralya’da boş sanılan lahitten mumya çıktıAvustralya’nın Sydney Üniversitesi bünyesindeki Nicholson Müzesi’nde 150 yıldır boş olduğu sanılan Mısır lahitinden 2 bin 500 yıllık mumya kalıntıları çıktı.
27.03.2018Dünya
5 bin yıl  önce dövme!
5 bin yıl önce dövme!Londra’daki British Museum’da sergilenen iki mumyaya yeni kızılötesi yöntemle yapılan incelemede, mumyaların derisinde çeşitli figürlerin resmedildiği dövmeler olduğu fark edildi.
1.03.2018Dünya
Mısır'da 'Öbür dünya'dan mesaj bulundu
Mısır'da 'Öbür dünya'dan mesaj bulunduKahire'nin güneyindeki Minya kenti yakınlarında 2 bin yıldan daha eskiye dayandığı tahmin edilen bir mezarlık keşfedildi. Mezarlıktaki lahitlerin yanında ise "öbür dünya"dan mesaj taşıyan bir kolye bulundu.
27.02.2018Dünya
Binlercesi yola çıktı! Bu hafta Türkiye'ye geliyorlar
Binlercesi yola çıktı! Bu hafta Türkiye'ye geliyorlar6.5 milyon Çinli turist kendi ülkelerindeki yeni yıl tatili nedeniyle bu hafta ülke dışına çıkmaya hazırlanıyor.
16.02.2018Dünya
Türkiye’nin en lezzetli müzesi
Türkiye’nin en lezzetli müzesiTonlarca çikolatadan yapılan, Osman Hamdi Bey’den Eyfel Kulesi’ne 100’den fazla sembolik objenin yer aldığı bir müze... Pelit Çikolata Müzesi Türkiye’de alanında bir ilke imza atıyor.
7.12.2017Arşiv
Hakkari’de iki yeni süsen bitkisi keşfedildi
Hakkari’de iki yeni süsen bitkisi keşfedildiVan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde iki yeni süsen bitkisi keşfederek, bilim dünyasına tanıttı.
16.11.2017Yaşam
Anadolu’da ‘gizemli  deniz insanları’
Anadolu’da ‘gizemli deniz insanları’Afyonkarahisar yakınlarında 1878’de bulunan Luvi dilindeki bir antik yazıt ilk kez deşifre edildi. Belgelerde geçen ‘gizemli deniz insanları’nın Anadolu’nun yerli halkları olduğunu ortaya koydu
11.10.2017Yaşam
Mısır hükümdarı Tutankhamun'un eşinin mezarı bulundu!
Mısır hükümdarı Tutankhamun'un eşinin mezarı bulundu!Antik Mısır'ın önemli gizemlerinden birisi daha çözülüyor: Hem Kral Tut'un hem de sonraki firavunun eşi olan ve tarih sahnesinden bir anda silinen Ankhesenamun'un mezarı bulunmuş olabilir.
24.07.2017Dünya
Mısır’daki mumyalar Türk çıktı!
Mısır’daki mumyalar Türk çıktı!Almanya'da yapılan bir araştırmada Antik Mısır zamanından kalan kalıntıların genlerinde Türk izlerine rastlandı.
31.05.2017Dünya
Picasso Erzurum’da
Picasso Erzurum’daErzurum’un Horasan ilçesinde yapılan operasyonda, dünyaca ünlü İspanyol ressam Pablo Ruiz Picasso’nun 78 yıllık tablosu ile parşömen kağıdına sentezlenmiş antik Mısır hiyeroglif resimleri olan 3 farklı obje ele geçirildi.
6.04.2017Yaşam
Mısır'da 3800 yıllık tekne resimleri bulundu!
Mısır'da 3800 yıllık tekne resimleri bulundu!Mısır'ın Abidos kentinde bir yapıda 120 antik Mısır teknesinin görüntülerinin yer aldığı bir duvar keşfedildi.
17.06.2021Dünya
Hançeri dünya dışından!
Hançeri dünya dışından!Çok kez bilimkurgusal konularla ve uzayla bağdaştırılan bir olgudur Mısır‘ın tarihi ve yapıları...
Dünyanın en eski elbisesi bulundu; 5500 yıllık
Dünyanın en eski elbisesi bulundu; 5500 yıllık1977’de Mısır’da bulunan giysinin yapılan radyo karbon testinin ardından dünyanın en eski elbisesi olduğu açıklandı.
19.02.2016Dünya
Dünyanın en eski alfabe tableti
Dünyanın en eski alfabe tabletiBilim insanları, Mısır'da 20 yıl önce çıkarılan bir çömlek parçasının 'alfabe kitabı' olduğunu ortaya çıkardı. Üzerinde antik Mısır kelimeleri yer alan çömlek, M.Ö 3 bin 500 yılına uzanıyor.
27.10.2015Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Antik Mısır ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki antik mısır haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.