Adliye

Adliye

Son dakika adliye haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan adliye ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını adliye haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Adliye

haberleri sayfasında son dakika yaşanan adliye gelişmeleri de dahil olmak üzere 6.022 adliye haberi bulunmuştur. Tüm adliye haberleri aşağıda listelenmiştir.
Çalışan milyonları ilgilendiren bordro kararı!
Çalışan milyonları ilgilendiren bordro kararı!Daha düşük SSK primi yatırmak için bazı işverenlerin başvurduğu bordro oyunu Yargıtay'a takıldı. Yüksek Mahkeme; bankaya yatan tutar ile uyumlu hale getirilmek için hazırlanan imzasız ücret bordrolarına, imzasız personel cari kartına ya da bu belgelerde yazan tahakkuk ya da avans miktarlarına değer verme imkanı bulunmadığına hükmetti.
İşçi ve işveren milyonları ilgilendiren karar! Kıdem tazminatı ve fazla mesai ücreti...
İşçi ve işveren milyonları ilgilendiren karar! Kıdem tazminatı ve fazla mesai ücreti...Kıdem tazminatı, yol ücreti, fazla mesai ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücreti, hafta tatili ücreti, ikramiye, prim, yakacak yardımı, giyecek yardımı ile ilgili kritik karar! Çalışan milyonları ilgilendiren son dakika açıklaması! İşte işçi ve işverenleri yakından ilgilendiren bir gelişmenin detayları...
Yıllık izinlerle ilgili son dakika kararı! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor
Yıllık izinlerle ilgili son dakika kararı! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyorYıllık izin ile ilgili son dakika açıklaması! İşçinin yıllık iznini kullandığının ispatının işverene ait olduğuna dikkat çeken Yargıtay, işçinin iş sözleşmesinin devamı süresinde kullanmadığı yıllık izinlere ait ücreti talep etmesinin mümkün olmadığına hükmetti. Yüksek mahkeme, işçinin iş sözleşmesinin devamı sırasında izin hakkının bulunduğunun tespitini talep etmesinde hukuki menfaati olduğuna vurgu yaptı.
Başkan Yavaş: Ankapark için Adalet Bakanlığı'na dava açacağız
Başkan Yavaş: Ankapark için Adalet Bakanlığı'na dava açacağızAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankapark için açtıkları tahliye davasında mahkemelerin sürekli görevsizlik kararı vererek dosyayı sürüncemede bıraktıklarını söyledi. Yavaş, "Adalet Bakanlığı hakkında tazminat davası açacağız" dedi.
30.07.2022Siyaset
Memurlar sakal bırakabilir mi, memurlara sakal serbest mi? Kılık kıyafet yönetmeliği 2022
Memurlar sakal bırakabilir mi, memurlara sakal serbest mi? Kılık kıyafet yönetmeliği 2022Memurlukta sakal serbestisi için mevzuatta güncelleme yapıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelik mevzuatında belirlenen saç, sakal ve kıyafet yönergeleri, yeni mevzuatta ele alındı. Peki, memurlara sakal serbest mi oldu, memurlar sakal bırakabilir mi? İşte memur saç sakal yönetmeliği 2022…
29.07.2022Memur
Cinsel saldırı iddiası ile yargılanan Musa Orhan’dan Ezgi Mola’ya bir suç duyurusu daha!
Cinsel saldırı iddiası ile yargılanan Musa Orhan’dan Ezgi Mola’ya bir suç duyurusu daha!Batman'ın Beşiri ilçesinde intihar eden İpek Er'e (18) cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen Uzman Çavuş Musa Orhan'a (25) sosyal medyadan hakaret ettiği suçlaması ile yargılanıp, para cezası alan oyuncu Ezgi Mola hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı. Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, savcılığa verdiği dilekçesinde; açılan davada uzlaştırma görüşmelerinde talep edilen para miktarı ile diğer diyalogları açıklayan Ezgi Mola'nın 'gizli kalması gereken bilgilerin açıklanmasını ihlal' suçunu işlediğini belirterek, 5 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını istedi.
29.07.2022Yaşam
İşten çıkarma ile ilgili son dakika kararı! İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor...
İşten çıkarma ile ilgili son dakika kararı! İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor...İşçi-işveren milyonları ilgilendiriyor! İşten çıkarma ve kıdem tazminatı ile ilgili son dakika kararı geldi. Oğlu, bir suçtan dolayı gözaltına alındığı için işe gidemeyen işçi, devamsızlık yaptığı gerekçesiyle tazminatsız kapı önüne konuldu. Yıllar süren davaya son noktayı koyan Yargıtay, kıdem ve ihbar tazminatı ile ilgili dikkat çeken bir karara imza attı. İşte çalışan herkesi ilgilendiren kararın detayları...
Bunu yapan çalışana kıdem tazminatı ve fazla mesai ücreti ödenmeyecek! Milyonları kapsayan yeni karar...
Bunu yapan çalışana kıdem tazminatı ve fazla mesai ücreti ödenmeyecek! Milyonları kapsayan yeni karar...Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiriyor. Bunu yapan kıdem tazminatı alamayacak. Bir işçi, maaşının aldığı gerçek ücret üzerinden gösterilmemesi gerekçesiyle çalıştığı yerden istifa etti. Ardından kıdem tazminatı ve mesai alacağı için dava açtı. İş mahkemesi davayı kabul ederek 'mağdur' dedi ancak işçiye kötü haber Yargıtay'dan geldi. Davalı kararı temyiz edince devreye giren Yargıtay, kararı bozdu. İşçinin başka bir firmaya başvuru yaptığı ve ay sonunda işe başlayacağına dair taahhütte bulunduğu ortaya çıktı. Yüksek Mahkeme, işçilik alacaklarının ödenmemesi nedeniyle iş akdini haklı nedenle feshettiğini öne süren işçinin; başka bir işyerinde çalışmak için kendi isteği ile işyerinden istifa ettiği için tazminat alamayacağına hükmetti.
İzmir Adliyesi'ne saldırı sanığı, suçlamayı kabul etmedi
İzmir Adliyesi'ne saldırı sanığı, suçlamayı kabul etmediİzmir'de, polis memuru Fethi Sekin ve mübaşir Musa Can'ın şehit olduğu adliye saldırısı için bomba ve tüfek mermilerini temin ettiği iddiasıyla tutuklanıp, hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 192 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan PKK/KCK'lı terörist Suriye uyruklu Delil Hıso'nın (35) yargılanmasına devam edildi. Savunma yapan Hıso, kendisine yöneltilen suçlamaları bir kez daha reddetti.
27.07.2022Gündem
Cip ile otomobil kavşakta çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı
Cip ile otomobil kavşakta çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralıSivas'ta cip ile otomobilin çarpışması sonucu yaşanan trafik kazasında aynı aileden 1 kişi öldü, 1'i çocuk 2 kişi de ağır yaralandı.
23.07.2022Yaşam
HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş'a 8 yıl hapis talebi
HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş'a 8 yıl hapis talebiHDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'a yönelik sözleri nedeniyle yargılandığı davada savcı 8 yıl hapis cezası talep etti.
22.07.2022Gündem
Malatya’da platonik aşk dehşeti! Babasını öldürdü
Malatya’da platonik aşk dehşeti! Babasını öldürdüMalatya'da platonik aşk beslediği kızın babasını öldürdükten sonra genç kıza ve annesine kurşun yağdıran zanlı saklandığı konteynerde jandarma tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
22.07.2022Yaşam
Adli tatil ne zaman başlar, ne zaman biter? Adli yıl ne zaman başlar? Hangi davalar görülecek?
Adli tatil ne zaman başlar, ne zaman biter? Adli yıl ne zaman başlar? Hangi davalar görülecek? Yargıda adli tatil başlıyor! Adli tatil ile birlikte adliyelerde görev yapacak nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalara bakacak. Peki, Adli tatil ne zaman başlar, ne zaman biter? Adli yıl ne zaman başlar? Hangi davalar görülecek? İşte detaylar…
19.07.2022Gündem
Pompalı tüfekle adliyeye girmeye çalışmıştı! 'Akıl sağlığı' tespiti istendi
Pompalı tüfekle adliyeye girmeye çalışmıştı! 'Akıl sağlığı' tespiti istendiİzmir Adliyesi'ne pompalı tüfekle girmek isteyince polis tarafından gözaltına alınan M.Ö. (42), savcının talebiyle 'akıl sağlığı'nın tespiti için Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi.
19.07.2022Yaşam
4,5 yaşındaki Eymen'in cesedi tandırda bulunmuştu... Katillerinin cezası belli oldu!
4,5 yaşındaki Eymen'in cesedi tandırda bulunmuştu... Katillerinin cezası belli oldu!İzmir'in Bornova ilçesinde, cesedi tandırda bulunan 4,5 yaşındaki Eymen Sadık Durak’ın öldürülmesi davasında sanıkların cezaları belli oldu. Sanıklar, Eymen'in annesi Mine Durak ve onun erkek arkadaşı Serkan Elçetin, üç farklı suçtan ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 38'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararın ardından mahkeme başkanının yazdığı gerekçeli kararda, "Dileğimiz Eymen bebeğin bu dünyaya sığan kısacık ve acılar dolu ömrünün diğer dünyada ödüllendirilmesi ve hak ettiği mutluluğu diğer dünyada yaşaması olacaktır" ifadelerine yer verildi.
19.07.2022Yaşam
Mudurnu'daki 'şato' villaları yapan şirkete mühlet kararı uzatıldı
Mudurnu'daki 'şato' villaları yapan şirkete mühlet kararı uzatıldıBolu'nun Mudurnu ilçesinde, yalnızca Arap müşterilere satışı yapılan ve şatoları andıran mimari yapısıyla gündeme gelen 'Burj Al Babas' projesinin sahibi olan şirkete haciz işleminin gerçekleştirilmemesi nedeniyle ve borçların ödenmesi için verilen mühlet kararı, 3 ay daha uzatıldı. Şirket sahibi Mehmet Emin Yerdelen, "Şirket yapısı iyiye gidince ek süre verildi. Mahkeme tekrar konkordato kararının devamını verdi" dedi.
18.07.2022Yaşam
Tazminat ve işe iade talepleri ile ilgili flaş detay! İşçi-işveren milyonları ilgilendiriyor
Tazminat ve işe iade talepleri ile ilgili flaş detay! İşçi-işveren milyonları ilgilendiriyorMilyonlarca çalışan ve işvereni doğrudan ilgilendiriyor.Tazminat, işe iade va çeşitli alacakları kapsıyor. Birçok çalışan işten çıkarıldığında işe iade talebiyle dava açıyordu. Tazimat ödemelerinin eksik yapılması da dava açıklan konular arasında bulunuyordu. Ancak yapılan düzenleme ile işçi ve işveren arasındaki tazminat, işe iade talebi gibi konular dava sürecine taşınmadan arabulucu ile çözüme kavuşturuluyor. Arabulucu ile sonuç alınamaması durumunda dava yolu açılıyor.
Hakimden öğretmene skandal hareket! Cezaya çarptırıldı
Hakimden öğretmene skandal hareket! Cezaya çarptırıldıErzurum'da eşinin görev yaptığı eğitim kurumunda 'izin' meselesi yüzünden okula giderek müdür yardımcısı Fatıma Yeşilyurt'u tehdit ettiği iddiasıyla yargılanan hakim R.Ş., 720 lira adli para cezasının ardından açılan tazminat davasında da 4 bin TL ödemeye mahkum edildi. Öğretmen Yeşilyurt’un avukatı Muhammed Erşat Yazıcı, "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir, hukukun üstünlüğü yine burada da tecelli etmiştir. Hem kadına karşı yapılan bu şiddet eylemi hem de kamu görevlisi olması sebebiyle görmüş olduğu şiddet eylemi vicdanları yaralamıştır ama mahkemenin vermiş olduğu karar, kamuoyunu rahatlatmıştır, vicdanları rahatlatmıştır" dedi.
16.07.2022Yaşam
14 yaşındaki kız çocuğunu hamile bıraktı! Hakim acımadı
14 yaşındaki kız çocuğunu hamile bıraktı! Hakim acımadıMuğla'nın Fethiye ilçesinde, o dönem 14 yaşındaki Y.S.A.'dan erkek bebeği dünyaya gelen ve 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 24 yıl hapse çarptırılan Selçuk Çatalcam'ın (36) cezası istinafta bozulurken, sanık yeniden hakim karşısına çıktı. Çatalcam'ı 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan yeniden 24 yıl hapse çarptıran heyet, 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'dan da 6 yıl hapis cezası verdi.
15.07.2022Yaşam
Sahte parfüm operasyonu! 50 bin adet eme geçirildi
Sahte parfüm operasyonu! 50 bin adet eme geçirildiDünyaca ünlü parfüm markalarının sahtesini üretip internet üzerinden sattığı tespit edilen 1 şüpheli jandarma operasyonuyla yakalandı. Operasyonda, 50 bin adet sahte parfüm, boş şişe ve kapak ele geçirildi.
10.07.2022Yaşam
Çalışan yüz binleri kapsıyor! Yargıtay'dan emsal karar! Kıdem, ihbar tazminatı ve alacaklar...
Çalışan yüz binleri kapsıyor! Yargıtay'dan emsal karar! Kıdem, ihbar tazminatı ve alacaklar...Yabancı ülkede çalışan bir işçi, alacaklarının ödenmediği gerekçesiyle dava açtı. Yıllık izinlerinin kullandırılmadığını ve ücretlerinin de ödenmediğini ileri sürdü. Davalı şirket iddiaları reddetti. Sonunda devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Yargıtay, yurt dışında faaliyet gösteren Türk şirketinde çalışan Türk vatandaşı işçilerin işçilik alacaklarının çalıştıkları yabancı ülke hukukuna hesaplanması gerektiğine hükmetti. Emsal kararla birlikte gurbetçi işçiler, çalıştıkları ülke yasalarına göre alacaklarını tahsil edecek.
ABD'den getirilen Reyhanlı saldırısı şüphelisi Memet Gezer adliyede
ABD'den getirilen Reyhanlı saldırısı şüphelisi Memet Gezer adliyedeReyhanlı katliamının talimatını verdiği iddiasıyla ABD'den Türkiye'ye getirilen Memet Gezer, emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.
7.07.2022Gündem
Adli tatil ne zaman başlıyor, hangi gün ve tarihte bitiyor?
Adli tatil ne zaman başlıyor, hangi gün ve tarihte bitiyor?Adli tatil merak ediliyor. Temmuz ayının gelmesiyle adli tatilin ne zaman başlayacağı mahkemede işi olanlar tarafından sorgulanıyor. Peki, Adli tatil ne zaman başlıyor, hangi gün ve tarihte bitiyor?
4.07.2022Gündem
Aleyna Ağgül davasında flaş gelişme! Karar verildi
Aleyna Ağgül davasında flaş gelişme! Karar verildiIğdır’da apartmanın önünde cansız bedenine ulaşılan Aleyna Ağgül’ün ölümü ile ilgili tutuklu bulunan Gökhan Argın’a verilen müebbet hapis cezasına avukatların yaptığı itiraz reddedildi, dosya Yargıtay’a taşındı.
4.07.2022Yaşam
Yargıtay, Rabia'nın katilinin müebbetle yargılanmasına hükmetti
Yargıtay, Rabia'nın katilinin müebbetle yargılanmasına hükmettiAntalya'nın Manavgat ilçesinde pompalı tüfekle Rabia Çerçi'yi (19) öldüren, Nazif Genç'i de yaralayan Hasan Hüseyin Demir'e (30) verilen 34 yıl hapis cezası, Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'nce bozuldu. Yargıtay, 'olası kastla öldürme' suçundan ceza alan Demir'in, 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapisle yargılanması gerektiğine hükmetti.
4.07.2022Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

Adliye ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki adliye haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.