Veba

Veba

Son dakika veba haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan veba ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını veba haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Veba

haberleri sayfasında son dakika yaşanan veba gelişmeleri de dahil olmak üzere 146 veba haberi bulunmuştur. Tüm veba haberleri aşağıda listelenmiştir.
Balıklı Rum Hastanesi'nin sahibi kim, hastane kimin, kaç yılında kuruldu? Balıklı Rum Hastanesi nerede?
Balıklı Rum Hastanesi'nin sahibi kim, hastane kimin, kaç yılında kuruldu? Balıklı Rum Hastanesi nerede? İstanbul'da öğle saatlerinde Balıklı Rum Hastanesi'nde çıkan yangın sonrası hastane alev aldı. Peki, Balıklı Rum Hastanesi nerede, kaç yılında kuruldu, Balıklı Rum Hastanesi’nde çıkan yangın söndü mü, yangının nedeni ne? Balıklı Rum Hastanesi'nin sahibi kim?
4.08.2022Yaşam
Kara Veba, bilinen tarihten daha önce ortaya çıkmış! DNA analizi ile tespit edildi, önemli detaylar...
Kara Veba, bilinen tarihten daha önce ortaya çıkmış! DNA analizi ile tespit edildi, önemli detaylar...İnsanlık tarihinde görülen en ölümcül salgın olan Kara Veba üzerine yeni bir çalışma yayımlandı. 13. yüzyıla ait iki mezarda yapılan DNA incelemeleri sonrasında tespit edilen genetik materyallerde, salgının başlangıç olarak görülen tarihten daha önce ortaya çıktığını ortaya koydu. İşte Kırgızistan'da, Kara Veba'nın kökenleri hakkında detayların elde edildiği veriler...
Dünyanın en korkunç salgını, insanlığın yarısını yok etti! Koronavirüs bitmeden ‘gizli hepatit’ patladı, Avrupa'dan dünyaya yayılıyor...
Dünyanın en korkunç salgını, insanlığın yarısını yok etti! Koronavirüs bitmeden ‘gizli hepatit’ patladı, Avrupa'dan dünyaya yayılıyor...Koronavirüs salgınından neredeyse sona gelindi. Yaklaşık iki yıldır tüm dünyada hayatı felç eden pandemi, hem vaka hem de ölüm sayılarının giderek azalması ile hayatımızdan çıkmak üzere. Ancak henüz kovid-19'dan tam olarak kurtulmadan yeni salgın alarmı verildi. Tüm dünya risk altında. Avrupa'da gizemli bir hastalık daha patlak verdi. Koronavirüs de ilk çıktığı dönemde akciğerlerde hasar bırakan gizemli bir hastalık olarak hayatımıza girmişti. Tıp çevrelerinin son zamanlarda en fazla konuştuğu konular arasında yer alan ‘gizemli hepatit' virüsü, büyük endişelere neden oldu. Uzmanlar çocuklarda karaciğer yetmezliğine neden olabilen hastalığa karşı ebeveynleri uyarırken, şimdiden birçok çocuk karaciğer nakli oldu. Salgın hastalıkların art arda yaşanması akıllara tarih boyunca insanlığın yaşadığı büyük salgınları getirdi. Dünyanın en büyük salgını... Asırlar önce milyonlarca kişiyi öldürdü, ülkenin yüzde 40'ını yok etti. İşte tarihte büyük ölümlere neden olan salgın hastalıklar…
6.05.2022Dünya
Montrö 9. madde nedir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri nelerdir, Montreux Boğazlar Sözleşmesi 9. Madde ne anlama geliyor?
Montrö 9. madde nedir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri nelerdir, Montreux Boğazlar Sözleşmesi 9. Madde ne anlama geliyor?Litvanya, NATO anlaşmasının 4'üncü maddesinin uygulamaya geçirilmesini resmi olarak talep etti. NATO'nun 4. maddesinde "Taraflardan herhangi biri, taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır" ifadeleri yer alıyor. Maddenin uygulanması NATO üyelerinin Rusya ve Ukrayna savaşında daha net bir tutum benimsemesine neden olması demek. Öte yandan Ukrayna 9. Madde temelinde Türkiye'den resmi bir talepte bulundu. Peki, Montrö 9. madde nedir, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 9. Maddesi ne anlama geliyor, uygulanırsa ne olur? Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri nelerdir?
25.02.2022Gündem
V harfi ile başlayan bitki isimleri nelerdir?
V harfi ile başlayan bitki isimleri nelerdir? Bitkiler dünyanın birçok farklı yerinde değişik özellikleri ve görevleri ile öne çıkar. Aynı zamanda renkleri ve boyutlarının yanı sıra amacına bağlı farklı bitkiler bulunur. . Bu bitkilerde özellikle Latin alfabesi üzerinden değişik isimlerle adlandırılır. Türkçe üzerinden de yine birçok değişik V harfi ile başlamış bitkiler bulunuyor. Peki, V harfi ile bitki isimleri nelerdir?
23.02.2022Gündem
U harfi ile başlayan bitki isimleri nelerdir?
U harfi ile başlayan bitki isimleri nelerdir? U harfi ile başlayan bitki isimleri de sıklıkla bulmacalarda soruluyor. U harfi ile başlayan bitki isimleri merak ediliyor. Peki, U harfi ile başlayan bitki isimleri nelerdir? İşte detaylar…
23.02.2022Gündem
Bakan Pakdemirli müjdeyi resmen duyurdu! Artık ücret alınmayacak...
Bakan Pakdemirli müjdeyi resmen duyurdu! Artık ücret alınmayacak...Manisa ziyareti kapsamında Kula ilçesinde muhtarlarla bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hayvan sağlığının insan sağlığı kadar önemli olduğunun altını çizerek, "Sığır brusella, koyun, keçi brusella, şarbon ve veba aşılarının aşı bedelini bundan sonra inşallah almayacağız. Ayrıca tüberkülin testinin bedeli de yetiştiricilerimizden alınmayacak. Bu aşıların sadece uygulama ücretleri alınacak. Aşı bedellerinin alınmaması ile birlikte aşılama oranlarının artacağına inanıyoruz. Hastalıktan gelen verim kayıplarının böylelikle önleneceğini düşünüyoruz" dedi.
13.01.2022Ekonomi
Kız Kulesi restore ediliyor! 2022 yılında bitecek...
Kız Kulesi restore ediliyor! 2022 yılında bitecek...Kız Kulesi'nde restorasyon çalışmaları başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Kız Kulesi'nin bir işlev yüklenmeden sadece bir Anıt Eser olarak kalmasını, 'Anıt Eser' olarak ziyaret edilmesini, İstanbul'un güzelliklerinin Kız Kulesi panoramasından gözlemlenmesini amaçlıyoruz" dedi.
Koronavirüs salgını bitmeden 'Marburg' kâbusu başladı! Kurtuluş şansı çok az
Koronavirüs salgını bitmeden 'Marburg' kâbusu başladı! Kurtuluş şansı çok azDünya koronavirüs salgınının pençesinden henüz kurtulamamışken, Afrika'dan gelen yeni bir uyarı endişeye neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika'da vakalar görüldüğünü duyurdu. 'Marburg humması' alarmı verildi. Yarasalardan bulaşıyor, diğer virüslere göre çok daha ölümcül. Üstelik bu virüs için henüz bir tedavi ya da aşı da mevcut değil.
10.08.2021Dünya
'Aşı karşıtlığının nedeni spekülasyonlar ve bilgi kirliliği'
'Aşı karşıtlığının nedeni spekülasyonlar ve bilgi kirliliği'TÜRK Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye'de kısmen aşı karşıtlığının yaygın olduğunu belirterek, "Çünkü aşılarla ilgili bir bilgi kirliliği söz konusu. Vatandaşlarımız bundan etkilendi. Bazı aşılarla ilgili çeşitli spekülasyonlar yapıldı. Bilgi kirliliği ve spekülasyonlar böyle bir olgunun oluşmasına neden oldu" dedi.
28.04.2021Sağlık
Pandemi sürecinde kalp hastaları için 12 öneri
Pandemi sürecinde kalp hastaları için 12 öneriHızla yayılan ve hastalığın şiddetini artıran mutasyonlu virüs kalp hastalarını tehdit ediyor. Bu dönemde gerekli yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması ve düzenli kontrollerin aksatılmaması kalp sağlığı açısından önem taşıyor. İşte Covid-19 pandemi sürecinde kalp ve damar hastalarının sağlıklarını koruması için dikkat etmesi gerekenler...
22.04.2021Sağlık
Şarbon hastalığında erken tanı önemli
Şarbon hastalığında erken tanı önemliSığır, koyun, keçi gibi ot yiyen hayvanlarda görülen ve insanlara geçebilen şarbon hastalığının erken tanı ve uygun tedavi ile hızlıca tedavi edildiğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Klinik Mikrobiyolog Prof. Dr. Emine Sönmez, “Şarbon şüphesi olan hayvanların kesilmemesi, derilerinin yüzülmemesi ve etlerinin tüketilmemesi için farkındalık oluşturulmalıdır” dedi.
15.04.2021Sağlık
Nostradamus kehanetleri! 2021 yılında neler olacak? Nostradamus'un 2021 yılı kehanetleri!
Nostradamus kehanetleri! 2021 yılında neler olacak? Nostradamus'un 2021 yılı kehanetleri!Fransız astrolog Michel de Nostredame hakkında hazırlanan yeni bir belgesel uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu. Kısaca Nostradamus olarak bilinen Fransız fizikçi ve astroloğun kehanetlerini masaya yatıran uzmanlar ve bilim insanları dünyayı ve insanları bekleyen korkunç felaketlerin yaklaşmakta olduğunu öngörüsünde bulundu. Peki, Nostradamus kimdir? Nostradamus kehanetlerine göre 2021 yılınde neler olacak? İşte Nostradamus'un 2021 yılı kehanetleri!
23.02.2021 Gündem
Hanuka Bayramı nedir kimler kutlar? Hanuka Bayramı ne zamandan beri kutlanıyor, hikayesi?
Hanuka Bayramı nedir kimler kutlar? Hanuka Bayramı ne zamandan beri kutlanıyor, hikayesi?İbrani takvimine göre Kislev ayının 25. Günü olan, Hanuka Bayramı, bugün başlıyor. Işıklar ve Tanrı’ya yeniden adanma bayramı olarak kutlanan Hanuka, İbranice’de adama veya kutsama anlamına gelir. Hanuka bayramının ne zaman kutlanacağı her yıl değişiyor. Hanuka bu yıl 10 Aralık 2020 tarihine denk geliyor. Musevilerin “Işıklar Bayramı” olarak da bilinen Hanuka Bayramı nedir?
15.12.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'da milyonlarca insanımızı kifayetsiz siyasetçilere kurban edemeyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'da milyonlarca insanımızı kifayetsiz siyasetçilere kurban edemeyizCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Birçok batılı devlette Müslümanlara yönelik hukuksuzluklar sıradan bir vaka haline gelmiştir. İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığıyla mücadele etmek, o topraklarda yaşayan kardeşlerimize karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir. Milyonlarca insanımızın hak ve hukukunu kifayetsiz siyasetçilerin ihtiraslarına kurban edemeyiz" dedi.
25.11.2020Siyaset
TBMM Başkanı Şentop: Ermenistan savaşın alanını genişletmeye çalışıyor
TBMM Başkanı Şentop: Ermenistan savaşın alanını genişletmeye çalışıyorTBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Ermenistan, bir taraftan sivillere saldırarak savaş suçu işlediği gibi, ayrıca Azerbaycan ve başka ülkeleri çatışmaya çekmek suretiyle savaşın alanını, krizin alanını genişletmeye çalışıyor" dedi.
6.11.2020Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa mesajıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Soykırım: Srebrenitsa'dan Alınan Dersler" başlıklı Liderler Zirvesine bir videomesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan hakları ve demokrasi konusunda dünyaya ders veren ülkelerin, bugün İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığında başı çektiğini görüyoruz. Irkçı terörizm birçok Batı ülkesinde veba gibi yayılmakta kimi zaman devlet başkanlığı seviyesinde himaye görmektedir." dedi.
1.11.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sakın Fransız markaları satın almayın
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sakın Fransız markaları satın almayınCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı'nda konuştu. Erdoğan, "Fransız markalara itibar etmeyin bunları satın almayın." dedi.
26.10.2020Siyaset
100 yıl sonra tekrar kullanılan 'Karantina Adası' müze oluyor
100 yıl sonra tekrar kullanılan 'Karantina Adası' müze oluyorİzmir'in Urla ilçesinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde bulaşıcı hastalıklarla mücadelede kullanılan ve yaklaşık 100 yıl sonra koronavirüs nedeniyle bazı grupların 14 günlük karantina süresi için yerleştirildiği Karantina Adası, restorasyon çalışmalarıyla müzeye dönüştürülüyor. 1 Eylül tarihinde resmi olarak başlatılan restorasyon çalışmalarıyla, tarihi doku korunarak dezenfeksiyon makinelerinin bakımları yapılıyor ve orijinallikleri gün yüzüne çıkarılıyor.
8.10.2020Gündem
Ortaçağ’da 25 milyon insan ölmüştü, Çin’de ortaya çıktı! Bubonik veba nedir, belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?
Ortaçağ’da 25 milyon insan ölmüştü, Çin’de ortaya çıktı! Bubonik veba nedir, belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde 'bubonik veba' yeniden baş gösterdi. Yaz aylarındaki vakalardan sonra dağ sıçanı yiyen 25 yaşında bir kadında bubonik veba tespit edildi. Yetkililer 24 saat içinde öldürebilen hastalık için 21 bölgeden 17'sinin risk altında olduğunu açıkladı. Bubonik veba nedir? Bubonik veba belirtileri nelerdir?
29.09.2020Gündem
Almanya’da ilk kez rastlandı! Yeni salgın tehlikesi
Almanya’da ilk kez rastlandı! Yeni salgın tehlikesiAlmanya’da ilk kez Afrika domuz vebası vakasına rastlandığı bildirildi. Almanya Gıda, Tarım ve Tüketici Koruma Bakanı Julia Kölckner yaptığı açıklamada, Afrika domuz vebasının Polonya sınırı yakınlarında Brandenburg eyaletinin Spree-Neisse bölgesinde ölmüş bir yaban domuzunda tespit edildiğini belirtti.
10.09.2020Dünya
Bilim Kurulu Üyesi Tezer: Umumi tuvaletler riskli
Bilim Kurulu Üyesi Tezer: Umumi tuvaletler riskliSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, koronavirüs salgınında bulaş riskinin yüksek olduğu alanlardan umumi tuvaletlere dikkat çekerek, "Umumi tuvaletler riskli. Hijyen kurallarına bu dönemde özellikle dikkat etmemiz lazım" dedi.
22.08.2020Gündem
Bubonik veba nedir? Çin'de yeni virüs alarmı! Kara ölüm Bubonik veba vaka sayısı artıyor!
Bubonik veba nedir? Çin'de yeni virüs alarmı! Kara ölüm Bubonik veba vaka sayısı artıyor!Çin'de yeni virüs alarmı! Hıyarcıklı veba adı verilen Bubonik veba salgını, haftalar sonra yeniden gündemde. Dünya corona virüs ile ilgili mücadelesine devam ederken Bubonik veba virüsündeki vaka sayısının artışından endişe ediliyor. Çin'de geçtiğimiz ay tespit edilen ve yaratabileceği olumsuz durum nedeniyle dikkat edilmesi uyarısında bulunulan bubonik (hıyarcıklı) veba, iki kişinin ölümüne neden oldu. Kemirgenlerden geçtiği tespit edilen Hıyarcıklı (bubonik) veba, yüksek ateş, üşüme, baş ağrısı, ishal ve lenf bezlerinin şişmesi gibi belirtiler gösteriyor. Peki, Hıyarcıklı veba (bubonik veba) nedir? Hıyarcıklı (bubonik) veba nasıl bulaşır? İşte bubonik veba ile ilgili son gelişmeler...
9.08.2020Gündem
Hıyarcıklı veba (bubonik) nedir? Hıyarcıklı veba nasıl bulaşır?
Hıyarcıklı veba (bubonik) nedir? Hıyarcıklı veba nasıl bulaşır?Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde kemirgen hayvanlardan geçen hıyarcıklı veba yüzünden bir kişi daha hayatını kaybetti. Kentte 3 numaralı alarm durumuna geçildiği ve alarm durumunun yıl sonuna kadar süreceği belirtildi. Peki, Hıyarcıklı veba (bubonik) nedir, belirtileri nelerdir? Hıyarcıklı veba nasıl bulaşır? İşte Hıyarcıklı veba (bubonik) hakkında merak edilenler...
9.08.2020Sağlık
Çin’de hıyarcıklı vebadan bir kişi daha yaşamını yitirdi
Çin’de hıyarcıklı vebadan bir kişi daha yaşamını yitirdiÇin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde kemirgen hayvanlardan geçen hıyarcıklı veba nedeniyle bir kişi daha hayatını kaybetti.
8.08.2020Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Veba ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki veba haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.