Şap Hastalığı

Şap Hastalığı

Son dakika şap hastalığı haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan şap hastalığı ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını şap hastalığı haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Şap Hastalığı

haberleri sayfasında son dakika yaşanan şap hastalığı gelişmeleri de dahil olmak üzere 80 şap hastalığı haberi bulunmuştur. Tüm şap hastalığı haberleri aşağıda listelenmiştir.
Kurban Bayramı öncesi ‘karantina’ uyarısı
Kurban Bayramı öncesi ‘karantina’ uyarısıAdana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, şap hastalığı nedeniyle hayvanların kesimi, ihracı, ithali ve hayvan hareketlerine getirilen kısıtlama ve yasakların kaldırılması sonrası hayvan hareketlerinin başladığına dikkat çekerek, “Hastalığın tekrardan yaşanmaması için aşılanmış, kulağında küpesi olan ve veteriner hekim tarafından sağlık raporu düzenlenen hayvanların nakline izin verilmelidir. Besiciler ise çiftliklerine yeni getirdikleri hayvanları 21 gün karantinada tutmalıdır” dedi.
3.06.2023Yaşam
Şap hastalığı kısıtlaması kaldırıldı, et fiyatlarındaki yükseliş durdu
Şap hastalığı kısıtlaması kaldırıldı, et fiyatlarındaki yükseliş durduTürkiye’de şap hastalığı nedeniyle canlı hayvan ticaretinin durmasıyla artan et fiyatlarındaki yükseliş, kısıtlamaların kaldırılmasının ardından durdu. Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, “Fiyatların biran önce düşmesini bekliyoruz” dedi.
30.04.2023Ekonomi
Hayvan pazarlarında kurban dönemi başlamadan kısıtlama kaldırıldı
Hayvan pazarlarında kurban dönemi başlamadan kısıtlama kaldırıldıDenizli’de şap hastalığı ile mücadele çerçevesinde şap hastalığına duyarlı türden hayvan hareketlerine getirilen kısıtlamaların  belirtilen kurallar  çerçevesinde kaldırıldığı açıklandı. 
29.04.2023Yaşam
Et fiyatlarıyla ilgili flaş açıklama: Düşüş bekliyoruz
Et fiyatlarıyla ilgili flaş açıklama: Düşüş bekliyoruzDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren canlı hayvan borsası, şap olarak bilinen SAT-2 serotipi hastalığı riski nedeniyle 9 Mart’ta kapatılmıştı. Bugün hizmet veren hayvan borsasında hareketlilik yaşanırken, et fiyatların 5-6 liralık düşü bekleniyor.
28.04.2023Ekonomi
Bakan Kirişci, aşılama sonrası hayvan hareket kısıtlamasının kaldırıldığını duyurdu
Bakan Kirişci, aşılama sonrası hayvan hareket kısıtlamasının kaldırıldığını duyurduTürkiye'de son günlerde çok konuşulan Şap hastalığı virüsü olan SAT-2'ye karşı yapılan çalışmaların sonuç verdiğinin altını çizen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, aşılama sonrası hayvan hareket kısıtlaması kaldırıldığını duyurdu.
26.04.2023Gündem
Bakan Kirişci: Hayvan pazarlarını önümüzdeki günlerde açacağız
Bakan Kirişci: Hayvan pazarlarını önümüzdeki günlerde açacağızTarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye genelinde tespit edilen şap hastalığı SAT-2 varyantı nedeniyle 9 Mart tarihinde ülke genelinde kapatılan hayvan pazarlarıyla ilgili olarak, "Aşının etkisi ile burada görülen hastalığın artık sönümlenme noktasına geldiği, mihraplardaki bu yaygınlığın artık kontrol altına alındığını önümüzdeki günlerde de inşallah bu yasağı kaldıracağımızı belirtmek isterim. Yani hayvan hareketlerimiz inşallah kısa süre sonra kamuoyuna yapacağımız açıklamalarla bunlarda serbest hale gelecek" dedi.
16.04.2023Ekonomi
Kastamonu’da şap nedeniyle bir ilçe karantinaya alındı
Kastamonu’da şap nedeniyle bir ilçe karantinaya alındıKastamonu’nun İnebolu ilçesi, SAT-2 tipi şap virüsü görülmesi üzerine karantinaya alındı. İlçede hastalık sebebi ile hayvan hareketliliği yasaklandı.
27.03.2023Gündem
Şap hastalığında ‘kuşlara’ dikkat! Uzman isim uyardı
Şap hastalığında ‘kuşlara’ dikkat! Uzman isim uyardıKayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, şap hastalığı ile ilgili verdiği bilgilerde hastalığın taşınma ihtimali nedeniyle ahırlarda önlemler alınması gerektiğini söyleyerek, “Ahırlara girip çıkan kuşlar, başka bir işletmeye virüsü taşıyabilir” dedi.
24.03.2023Gündem
'Serotipi' şap hastalığı uyarısı: İnsanlara da bulaşıyor
'Serotipi' şap hastalığı uyarısı: İnsanlara da bulaşıyorAnkara Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Osman Safa Terzi, Irak'ta ortaya çıkan ve Türkiye'de de görülen besi hayvanlarına özgü SAT-2 serotipi şap hastalığının insanlara da bulaşabildiğini vurgulayarak, "Enfekte hayvanlarla temas söz konusu olduğunda bulaşma görüyoruz. Bir hayvanın iç organı ya da sakatatı bir yere bırakıldığında insan bununla temas ettiğinde bulaş söz konusu oluyor. Fakat insanlarda çok ciddi bir hastalık tablosu oluşturmuyor. Ağız boşluğunda aft benzeri yaralar olduğunu biliyoruz" dedi. Dr. Terzi, şap hastalığının, ekonomik olarak çok ciddi kayıplara sebep verebilecek potansiyeli bulunduğunu söyledi.
10.03.2023Gündem
Şap virüsü nedir, hastalığın belirtileri neler? SAT 2 Şap virüsü insana geçer mi, hayvanlarda ve insanlarda şap virüsü nasıl ve kaç günde ortaya çıkar?
Şap virüsü nedir, hastalığın belirtileri neler? SAT 2 Şap virüsü insana geçer mi, hayvanlarda ve insanlarda şap virüsü nasıl ve kaç günde ortaya çıkar?Türkiye’nin farklı illerinde yaklaşık 2 aydır görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti. Çeşitli illerde görülen şap hastalığı nedeniyle tüm hayvan pazarları kapatıldı ve şehirlerarası hayvan nakli yasaklandı. Peki, Şap hastalığı nedir, şap virüsü belirtileri nelerdir? Hayvanlarda görülen şap hastalığı insana bulaşır mı, SAT 2 Şap virüsünün tedavisi var mı? Şap virüsü nasıl ve kaç günde geçer? İşte Şap hastalığı 2023 gelişmeleri!
10.03.2023Sağlık
Şap hastalığı hangi illerde görüldü, nasıl bulaşır? Şap hastalığının belirtileri nelerdir, tedavisi var mı? SAT 2 Şap hastalığı nedir?
Şap hastalığı hangi illerde görüldü, nasıl bulaşır? Şap hastalığının belirtileri nelerdir, tedavisi var mı? SAT 2 Şap hastalığı nedir?Türkiye'nin 3 şehrinde şap virüsü nedeniyle hayvan pazarları kapatıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı, tüm Türkiye genelinde ikinci bir emre kadar veterine hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerin izinlerini iptal etti. Peki, Şap hastalığı hangi illerde görüldü, nasıl bulaşır? Şap hastalığının belirtileri nelerdir, tedavisi var mı? SAT 2 Şap hastalığı nedir?
9.03.2023Sağlık
Avrupa’nın en büyük canlı hayvan pazarı şap hastalığı nedeniyle kapatıldı
Avrupa’nın en büyük canlı hayvan pazarı şap hastalığı nedeniyle kapatıldıErzurum’da Avrupa’nın en büyük hayvan pazarı olan Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle kapatıldı. Diğer illere yapılacak olan hayvan sevkiyatları da virüs nedeniyle durduruldu.
9.03.2023Gündem
Şap tehdidi Türkiye’nin en büyük hayvan pazarında yoğunluğu artırdı
Şap tehdidi Türkiye’nin en büyük hayvan pazarında yoğunluğu artırdıTürkiye’nin en büyük hayvan pazarı olma özelliğini taşıyan Sivas’ın Şarkışla ilçesindeki ‘Hayvan Pazarı’nda birçok ilde görülen şap hastalığı nedeniyle yoğunluk yaşandı.
4.03.2023Gündem
Denizli'de şap alarmı! 26 mahalleye giriş-çıkış yasaklandı
Denizli'de şap alarmı! 26 mahalleye giriş-çıkış yasaklandıDenizli’nin Acıpayam ilçesinde 2 mahallede şap hastalığının görülmesi nedeniyle toplamda 26 mahalleye kesim dışında hayvan giriş çıkışı yasaklandı.
26.01.2023Gündem
Hayvanlarda çiçek hastalığı görüldü, 50 köy karantinaya alındı
Hayvanlarda çiçek hastalığı görüldü, 50 köy karantinaya alındıZonguldak'ta 2 ağılda küçükbaş hayvanlarda çiçek hastalığı görülünce, kentin 4 ilçesinde 50 köy karantinaya alındı.
4.01.2023Yaşam
Kayseri'de 6 mahallede "şap" karantinası
Kayseri'de 6 mahallede "şap" karantinasıKayseri'de şap hastalığı nedeniyle karantinaya alınan 2 ilçedeki 6 mahalleye hayvan giriş çıkışı yasaklandı.
25.11.2022Gündem
Van'da hayvan pazarı şap hastalığı nedeniyle 15 günlüğüne kapatıldı
Van'da hayvan pazarı şap hastalığı nedeniyle 15 günlüğüne kapatıldıVan'ın Gürpınar ilçesinde 2 mahallede tespit edilen şap hastalığı nedeniyle kent merkezindeki hayvan pazarı 15 günlüğüne kapatıldı, bölgedeki 50 bin hayvan da ekipler tarafından aşılandı.
16.08.2022Gündem
Yasaklar başladı! Giriş-çıkışlar kısıtlandı!
Yasaklar başladı! Giriş-çıkışlar kısıtlandı!Karantina başladı. Giriş çıkışlar yasaklandı. 33 mahalleyi kapsıyor. Aydın'ın Germencik ilçesinde hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle 33 mahalleye geçici olarak hayvan giriş çıkışı kısıtlandı.
22.10.2021Yaşam
Kurbanlık hayvanların İstanbul'a girişi başladı
Kurbanlık hayvanların İstanbul'a girişi başladıKurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurbanlıklar İstanbul'a getirilmeye başlandı.
4.07.2021Yaşam
Aydın'da şap hastalığı alarmı! 22 mahalle kapatıldı
Aydın'da şap hastalığı alarmı! 22 mahalle kapatıldıAydın'ın Germencik ilçesinde hayvanlarda görülen şap hastalığının tespit edilmesi nedeniyle 22 mahalleye geçici olarak hayvan giriş çıkışına izin verilmiyor.
18.02.2021Yaşam
Kütahya'da alarm verildi!  Şap hastalığı belirtileri görüldü
Kütahya'da alarm verildi! Şap hastalığı belirtileri görüldüKütahya'da avcılar tarafından vurulan yaban domuzlarında şap hastalığı belirtileri görüldüğü bildirildi.
2.01.2021Yaşam
Şap hastalığı nedir? Şap hastalığı nasıl anlaşılır? Şap Hastalığından Aşılı Ari Bölge ne demek?
Şap hastalığı nedir? Şap hastalığı nasıl anlaşılır? Şap Hastalığından Aşılı Ari Bölge ne demek?Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olarak kabul edilen şap hastalığı için 2017'den bu yana Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca çalışmalar yapılıyor. Bakanlık şap hastalığından aşılı ari statüsü kazandırılacak olan Anadolu'da şap hastalığından aşılı ari statüsünün elde edilebilmesi için iller arasında yapılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevkleri yeniden düzenledi. Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte muhtemel salgın hastalıkların bulaşma ve yayılma risklerinin önlenmesi için pek çok ilde tedbirler alınıyor. Özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevkleri dikkatle takip ediliyor. Peki, Şap hastalığı nedir? Şap hastalığı nasıl anlaşılır? Şap Hastalığından Aşılı Ari Bölge ne demek? İşte şap hastalığı ile ilgili merak edilenler...
1.07.2020Ekonomi
Şap hastalığı nedir, neden olur? Şap hastalığı sütten, etten insana bulaşır mı? Tedavisi var mı?
Şap hastalığı nedir, neden olur? Şap hastalığı sütten, etten insana bulaşır mı? Tedavisi var mı?Denizli'nin Honaz ilçesinde, bir inekte şap hastalığı tespit edilmesi üzerine 17 mahallede karantina kararı alınca şap hastalığı hakkındaki araştırmalar da arttı. Peki, Şap hastalığı nedir? Şap Hastalığı insana bulaşır mı?
13.05.2020Gündem
Denizli'de 17 mahalleye şap karantinası
Denizli'de 17 mahalleye şap karantinasıDenizli'nin Honaz ilçesinde, bir inekte şap hastalığı tespit edilmesi üzerine 17 mahallede karantina kararı alındı.
12.05.2020Gündem
Resmi Gazete'de yayımlandı! Oranlar belli oldu...
Resmi Gazete'de yayımlandı! Oranlar belli oldu...Tarım Sigortaları Havuzu'na devlet tarafından taahhüt edilecek hasar fazlası destek oranları belirlendi.
18.04.2019Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Şap Hastalığı ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki şap hastalığı haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.