Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığı

Son dakika Parkinson hastalığı haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan Parkinson hastalığı ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını Parkinson hastalığı haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Parkinson Hastalığı

haberleri sayfasında son dakika yaşanan parkinson hastalığı gelişmeleri de dahil olmak üzere 260 parkinson hastalığı haberi bulunmuştur. Tüm parkinson hastalığı haberleri aşağıda listelenmiştir.
Hastalık iddialarından sonra Rusya Devlet Başkanı Putin'den dikkat çeken hareketeler! Parkinson iddiası...
Hastalık iddialarından sonra Rusya Devlet Başkanı Putin'den dikkat çeken hareketeler! Parkinson iddiası... Ordusunu Ukraynaya sokarak savaş başlatan Putin'in son görüntüleri hastalık iddialarını güçlendirdi. Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Paskalya ayininde görüntülenen Rusya Devlet Başkanı Putin'in hareketleri hakkındaki hastalık iddialarını alevlendirdi.
25.04.2022Dünya
Alzheimer ve demans riskini düşürüyor, hafızayı güçlendiriyor! Yüzde 70...
Alzheimer ve demans riskini düşürüyor, hafızayı güçlendiriyor! Yüzde 70...Alzheimer ve demans riskini düşürüyor, vücudu multipl skleroz ve parkinson hastalığı gibi dejeneratif hastalıklara neden olabilecek zararlı demir bileşiklerinden koruyor. Hafıza sorunlarına neden olabilecek beyin iltihabını azaltmaya yardımcı oluyor. Alzheimer hastalığı, demans vakalarının yüzde 60 ila 70'inin sebebidir. Bu kronik nörodejeneratif hastalık genellikle yavaş başlar ve zamanla kötüleşir. İlk belirtiler arasında hafıza kaybı ve düşünme güçlüğü vardır. Hastalık ilerledikçe semptomlar, dil sorunları, ruh hali değişimleri, motivasyon kaybı, kişinin öz bakımını ve davranış sorunlarını yönetememeyi içerebilir. İşte Alzheimer riskini düşüren 10 besin...
21.04.2022Sağlık
Erkeklerde 2 kat daha fazla görülüyor
Erkeklerde 2 kat daha fazla görülüyorNöroloji Uzmanı Dr. Gülçin Bak, 11 Nisan Dünya Parkinson Günü’ne özel açıklamalarda bulundu. Parkinson hastalığı görülme sıklığının yaşa bağlı göreceli olarak ilerlediğini belirten Uzm. Dr. Bak, “Hastalık, erkeklerde kadınlara oranla yaklaşık 2 kat daha sık görülüyor” dedi.
11.04.2022Sağlık
Sincice ilerliyor! Bu hastalığı, erken dönemde yakalamak zor!
Sincice ilerliyor! Bu hastalığı, erken dönemde yakalamak zor!Beyinde, dopamin maddesini yapan hücre gruplarının zamanla işlevlerini kaybetmesi sonucu oluşan Parkinson, sinir sisteminin ve beynin birçok fonksiyonunda bozulma meydana getiriyor. Türkiye’de 100 bin civarında Parkinson hastası olduğu biliyor. Bu hastalığa dikkat çekmek için ‘11 Nisan Dünya Parkinson Günü’ olarak kabul ediliyor. Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Ali Savaş, parkinson hastalığında erken dönemde yapılan tedavinin hayati önem taşıdığını belirtti.
10.04.2022Sağlık
İstirahat halinde gelen titreme Parkinson habercisi olabilir
İstirahat halinde gelen titreme Parkinson habercisi olabilirNöroloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Köse Özlece, “Hareketsiz halde otururken gelen titremeler Parkinson hastalığının başlangıcı olabilir” dedi.
10.04.2022Sağlık
Kadınlarda sık görülüyor! Uyku sorunlarına ve hareket kısıtlılığına neden oluyor!
Kadınlarda sık görülüyor! Uyku sorunlarına ve hareket kısıtlılığına neden oluyor!Donuk omuz sendromu, yasam kalitesini etkileyen ve günlük aktiviteleri dahi yapamaz hale getiren önemli hastalıklardan biri. Bu sendrom, ağrıyı takiben omuzda başlayan hareket kısıtlılığı dinlenirken bile geçmeyen, uyku başta olmak üzere hayat kalitesini düşüren rahatsızlıklardandır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır donuk omuz sendromu hakkında bilgi vererek, belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlattı.
7.02.2022Sağlık
Uzmanından Parkinson hastalığına karşı öneri
Uzmanından Parkinson hastalığına karşı öneriBeyinde dopamin üreten hücrelerin bozulması neticesinde ağırlıklı olarak 60 yaş üstü kişilerde görülen Parkinson hastalığında uzmanlar, ilaç tedavisinde oluşan yan etkilere karşı ‘beyin pili’ öneriyor. Beyin pili sayesinde ilaç alımına bağlı görülen kasılma gibi etkilerde düzelme görüldüğünü söyleyen Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Bekir Enes Demiryürek, "Beyin pili kullanımında hastalar daha bağımsız hareket edebildiği için günlük yaşama katılımları da artıyor” dedi.
3.01.2022Sağlık
Parkinson hastalarına tedavilerini aksatmamaları önerisi
Parkinson hastalarına tedavilerini aksatmamaları önerisiTürkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Raif Çakmur, salgın sürecinde hareketsizlikten dolayı olumsuz etkilenen parkinson hastalarına, hastalıkla ilgili bir ilerleme söz konusu ise hekimlerine bir an önce başvurmalarını tavsiye etti.
26.10.2021Sağlık
Pek çok hastalığın tedavisinde destekleyici rol oynuyor
Pek çok hastalığın tedavisinde destekleyici rol oynuyorSağlığına yeniden kavuşmak isteyen hastalar için ilaçlar ve cerrahi girişimler kadar fizik tedavinin de önemli olduğunu vurgulayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hülya Yonucu, “Artık pek çok farklı hastalığın iyileştirilmesinde fizik tedavi yöntemleri oldukça önemli bir destekleyici tedavi türü olarak karşımıza çıkıyor” dedi.
8.10.2021Sağlık
Beyin pili ağır depresyona da umut olabilir
Beyin pili ağır depresyona da umut olabilirParkinson ve hareket bozukluklarına karşı başarıyla uygulanan beyin pillerinin diğer hastalıkların tedavisinde kullanılabilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Doç. Dr. Ali Zırh, “Bu kapsamda sara, ağır depresyon, Alzheimer, obezite gibi hastalıklarda beyin pilinin etkili olup olmadığı araştırılıyor. Beyin pilinin bu hastalıklardaki yararlılığı ve güvenilirliği bilimsel çalışmalarla ispatlandığında elbette ki tüm dünyayla birlikte hatta belki de daha önce Türkiye’de de uygulamaya başlayacağız” dedi.
6.10.2021Sağlık
Dinlenme anında görülen titremelere dikkat
Dinlenme anında görülen titremelere dikkatVücutta titremeye neden olan birçok hastalık bulunduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh, "Bu hastalıklarda şikayetler sıklıkla istirahat halinde titreme halleri olarak gözlenir ve bunların başında Parkinson hastalığı gelmekte" dedi.
8.09.2021Sağlık
Parkinson hastalığı nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Parkinson hastalığının evreleri nelerdir?
Parkinson hastalığı nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Parkinson hastalığının evreleri nelerdir?Parkinson hastalığının en önemli belirtileri ise, mimiklerin azalması, gövdenin hafif öne eğik pozisyon alması, konuşmanın monotonlaşması ve bozulması, titreme, hareketlerde yavaşlama, kollarda ağrı ile birlikte hareket kısıtlılığı gibi belirtiler gösterir.
16.02.2022Sağlık
‘Beyin pili’ ile hayata yeniden tutundu
‘Beyin pili’ ile hayata yeniden tutunduIraklı Avukat Basim Al Omairi, genç yaşta Parkinson ile tanıştı. Tutukluk ve hareket yavaşlığı ile başlayan hastalık bulguları gün geçtikçe ilerledi ve bir süre sonra imzasını dahi kaybetti. Beyin pili tedavisi için Türkiye’ye gelen Al Omairi, Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh tarafından gerçekleştirilen operasyon sonrası hayata yeniden merhaba dedi.
26.08.2021Sağlık
Erkeklere ereksiyon sorunu için ipuçları!
Erkeklere ereksiyon sorunu için ipuçları!Erektil disfonksiyon (ED) yani erkeklerde sertleşme bozukluğu pek çok çift için kabusa dönüşen durumların başında geliyor. Ancak ereksiyon sorunu (sertleşme bozukluğu) varsa tam olarak cinsel yaşamın da bittiği anlamına gelmiyor. Her yıl kıtasal olarak 30 milyon erkek bu sorundan etkileniyor ve pek çok vaka yaşam tarzı değişikliklerine, ilaçlara, ameliyatlara ve tedavilerle iyileşebiliyor. İşte erkeklerde ereksiyon (sertleşme) sorunları için basit ipuçları...
24.07.2021Sağlık
Gençlerdeki el titremesi Parkinson’la karıştırılmamalı
Gençlerdeki el titremesi Parkinson’la karıştırılmamalıİleri yaşta görülen el titremeleri akıllara Parkinson hastalığını getirse de gençlerde görülebilen bu şikâyetin ardında başka hastalıkların olabileceğini söyleyen Beyin ve Sinir Cerrahı Dr. Öğr. Üyesi Halil Olgun Peker, "Her el titremesi Parkinson değildir. Heyecan, stres, yorgunluk, kan şekeri düşüklüğü olduğunda esansiyel tremor hastalarında da el titremeleri tetikleniyor. Parkinson ile esansiyel tremor arasındaki farklara dikkat edilmeli" dedi.
22.06.2021Sağlık
Parkinson hastalığı ve beyin pili tedavisinde doğru bilinen yanlışlar
Parkinson hastalığı ve beyin pili tedavisinde doğru bilinen yanlışlar‘Titrek felç’ olarak bilinen ve günlük yaşama darbe vuran Parkinson hastalığının, beyinde ‘dopamin’ adı verilen maddenin eksilmesi ile ortaya çıktığını ve hastalığın kişiyi sosyal hayattan koparabildiğini belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh, “Parkinson hastalığı gibi titreme ile ortaya çıkan hareket bozukluklarının başlangıç tedavisi, ilaç tedavisidir. İlaç tedavisine yeterli yanıt vermeyen veya şiddetli ilaç yan etkileri yaşayan Parkinson hastalarında beyin pili başarılı sonuçlar vermektedir” dedi.
21.06.2021Sağlık
Vertigo, 100 kişiden 3'ünde görülüyor
Vertigo, 100 kişiden 3'ünde görülüyorUzman Doktor Diğdem Yıldız, hafif baş dönmelerinden günlük yaşamı olumsuz etkileyerek ayakta durabilmeyi dahi zorlaştırabilen boyutlara ulaşabilen vertigonun, her 100 kişiden 3'ünde görüldüğünü söyledi.
16.06.2021Sağlık
60 yaş üstünde yüzde 1 oranında görülüyor
60 yaş üstünde yüzde 1 oranında görülüyorSon zamanlarda Parkinson hastalığının sık görüldüğünü belirten Nişantaşı Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Aynur Müdüroğlu, nörodejeneretif hastalıkların hücresel tedavisi için patentlenebilir bir protokol oluşturmaya yönelik AR-GE çalışması yapıldığını söyledi. Bu çalışma için Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’na (TUSEB) yaklaşık 1 milyon liralık araştırma fonu ile başvurulduğunu ve projenin kabul edildiğini söyleyen Müdüroğlu, detaylara ilişkin bilgi verdi.
22.05.2021Sağlık
Ağızdan salya akmasını ciddiye alın
Ağızdan salya akmasını ciddiye alınGece uykusunda ağızdan salya gelmesinin birçok rahatsızlığın habercisi olabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Vedat Göral “Yanlış uyku pozisyonu, reflü, bazı diş ve ağız problemleri, kafa travmaları, Parkinson, alerjiler, yemek borusu kanserleri, bazı ilaçlara ait yan etkiler, sinir sistemi bozuklukları ve bağırsak parazitleri gece uykusunda ağızdan su gelmesine neden olabilir” dedi.
20.05.2021Sağlık
'2 ana öğünle beslenerek yenilenmek mümkün'
'2 ana öğünle beslenerek yenilenmek mümkün'Tam kapanma boyunca sağlıklı beslenme ile ilgili tavsiyelerde bulunan Kaliteli Yaşam Uzmanı Doç. Dr. Haluk Saçaklı, “17 gün sürecek kapanma başladı. Bu süreçte oruç ya da 2 ana öğünle beslenerek yenilenmek mümkün” diye konuştu.
30.04.2021Sağlık
“2 ana öğünle beslenerek yenilenmek mümkün”
“2 ana öğünle beslenerek yenilenmek mümkün”Tam kapanma boyunca sağlıklı beslenme ile ilgili tavsiyelerde bulunan Kaliteli Yaşam Uzmanı Doç. Dr. Haluk Saçaklı, “17 gün sürecek kapanma başladı. Bu süreçte oruç ya da 2 ana öğünle beslenerek yenilenmek mümkün” diye konuştu.
30.04.2021Yaşam
Kök hücre kireçlenme tedavisinde alternatif olabilir!
Kök hücre kireçlenme tedavisinde alternatif olabilir!Son yıllarda mucize tedavi olarak görülen kök hücre tedavisi kırışıklıklardan omurga onarımına kadar birçok durum için uygulanıyor. Yapılan çalışmalar kök hücre tedavilerinin, kalp hastalığı, Parkinson hastalığı ve kas distrofisi dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar için umut vaat ediyor. Op. Dr. Sinan Karaca kök hücre tedavisi ile diz osteoartriti (OA) yani kireçlenme sorunlarının cerrahiye alternatif olarak uygulanabileceğini söyledi. Peki, Dize kök hücre tedavisi nedir? Nasıl yapılır? Ortopedik rahatsızlıklarda kök hücre tedavisi hangi aşamada ve nasıl uygulanmalı? Op. Dr. Sinan Karaca anlattı.
28.04.2021Sağlık
Glutatyon koronavirüsün şiddetini azaltıyor!
Glutatyon koronavirüsün şiddetini azaltıyor!Koronavirüs ile mücadelede en güçlü silahımız olan aşılama çalışmaları hız kesmeden devam ederken artan vakalara karşı sağlığımızı korumak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi de büyük önem taşıyor. Bu nedenle salgın serecinde kimi vitamin takviyelerine kimi ise destek tedavilere ilgi gösteriyor. Öyle ki salgının ilk zamanlarında ‘Ozon’ konusu gündemdeyken şimdilerde ise yapılan araştırmalar ile kovid-19'un şiddetini ve ölüm oranlarını azaltabileceği belirtilen vücudumuzdaki hücreler için kritik bir savunma mekanizması olan Glutatyon, ön plana çıkıyor. Peki, Glutatyon nedir? Glutatyon bağışıklık sistemini nasıl güçlendiriyor? Doç. Dr. Hülya Şirzai Glutatyon ile ilgili merak edilenleri anlattı.
21.04.2021Sağlık
Parkinson genç yaşta görülüyorsa sebebi genetik olabilir
Parkinson genç yaşta görülüyorsa sebebi genetik olabilirParkinson hastalığının titreme, hareketlerde yavaşlama gibi belirtilerle ortaya çıktığını söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Başak Bolluk Kılıç, "Genç yaşlarda görülüyorsa genetik nedenler düşünülebilir" dedi.
19.04.2021Sağlık
Parkinson ile savaşı beyin pili ile son buldu
Parkinson ile savaşı beyin pili ile son bulduKayseri’de yaşayan 50 yaşındaki Celalettin Emre, genç yaşta Parkinson ile tanıştı. Sağ tarafında kasılmalar ile kendini gösteren hastalık bulguları zamanla ilerledi. Meslek lisesi öğretmeni olan Celalettin Emre, hayatını derinden etkileyen bu hastalıkla mücadelesinden hiç vazgeçmedi. Parkinson ile savaşı beyin pili ile son buldu.
20.02.2021Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Parkinson Hastalığı ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki parkinson hastalığı haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.