Metabolizma

Metabolizma

Son dakika metabolizma haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan metabolizma ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını metabolizma haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Metabolizma

haberleri sayfasında son dakika yaşanan metabolizma gelişmeleri de dahil olmak üzere 945 metabolizma haberi bulunmuştur. Tüm metabolizma haberleri aşağıda listelenmiştir.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye vizyonuna yapay zeka ekosistemimizle güç katacağız
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye vizyonuna yapay zeka ekosistemimizle güç katacağızCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Üretim ve savunmadan sağlığa; enerjiden finansa pek çok alanda yapay zekayı verimli ve güvenli şekilde hayatımızın her alanında kullanacağımız bir yakın geleceğe hazırlanıyoruz. Veriden katma değer üreten, teknolojik bağımsızlığa sahip, tüm sektörlerde inovasyonu, üretkenliği ve rekabetçiliği yüksek bir Türkiye vizyonuna yapay zeka ekosistemimizle güç katacağız" dedi.
13.01.2022Siyaset
Öğün atlanması metabolizmayı olumsuz etkiliyor
Öğün atlanması metabolizmayı olumsuz etkiliyorEndokrinoloji ve Metabolik Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Pınar Şişman, öğün atlanması metabolizmanın üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu söyledi.
6.01.2022Sağlık
Burun estetiğinin 8 faydası
Burun estetiğinin 8 faydasıKulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Hünkar Batıkhan, burun estetiğinin faydalarından bahsetti. Solunum problemleri yaşayan hastaların burun estetiğiyle yaşam ve uyku kalitelerinin artacağını ve kandaki oksijen seviyesinin artışıyla da yaşanması muhtemelen olan sağlık sorunlarının önleneceğini söyledi. Dr. Batıkhan, estetik sonrasında duygu durumunun iyileştiğini ifade etti.
2.01.2022Sağlık
Dünyanın konuştuğu Türk! Prof. Dr. Hatice Duran Yıldız: CERN araştırmaları dünyada ses getirdi
Dünyanın konuştuğu Türk! Prof. Dr. Hatice Duran Yıldız: CERN araştırmaları dünyada ses getirdiDünya Türk profesörün çalışmalarını konuşuyor. Maddenin temelinin araştırıldığı CERN’deki deneylere katıldı, doktora tezinde Higgs Parçacığı’nın keşfedileceğini yıllar önce yazdı. AD Scientific Index’e 106. sıradan girerek en etkili bilim insanı olan Prof. Dr. Hatice Duran Yıldız, Fizik alanındaki araştırmalarıyla öne çıkıyor.
Fazla kilolardan tok hissederek kurtulun
Fazla kilolardan tok hissederek kurtulun2022 yılına girerken fazla kilolarından hızlıca kurtulmayı hayal eden çok sayıda kişi olduğunun altını çizen Diyetisyen Aysun İpek, bunu sağlıklı şekilde başarabilmek için püf noktalarını anlattı.
23.12.2021Sağlık
Az yiyip yine de kilo veremeyenler dikkat! Mutlaka bunları yapın...
Az yiyip yine de kilo veremeyenler dikkat! Mutlaka bunları yapın...'Az yiyorum ama yine de kilo veremiyorum' diyorsanız dikkat! Düzenli beslenmeye ve kilo vermeye karar vermiş kişilerin mutlaka bunları yapması gerekiyor. Kilo vermek için metabolizmanın hızlandırılması öncelikle önem taşıyor. Bunun için de kas yoğunluğunu artırmak gerekiyor. Spor yapıp ara öğünleri ihmal etmemek, beslenme düzenini yeniden şekillendirmek sonuca ulaşmak için kritik noktalar. İşte Uzm. Dyt. Anıl Öztürk'ten, metabolizma hızını artıracak altın tavsiyeler...
6.12.2021Sağlık
Metabolizmayı hızlandırıyor! Önemli etki
Metabolizmayı hızlandırıyor! Önemli etkiMetabolizmanın vücudun yürüttüğü faaliyetlerin tümü olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Pınar Çoban Çinko, Metabolizma hızı, vücudunuzun çalışırken ne kadar enerji harcadığının göstergesidir. Yaşınız ne kadar genç olursa metabolizmanız da o kadar hızlı çalışır. Metabolizmanın daha hızlı çalışması, daha çok enerji harcanması demektir. Yaş aldıkça metabolizmanız da yaşlanır ve yavaşlar dedi.
2.12.2021Sağlık
Çay günlük su tüketimi ihtiyacını karşılıyor mu?
Çay günlük su tüketimi ihtiyacını karşılıyor mu?Soğuk kış günlerinde artan çay tüketimi, su ihtiyacını gerçekten gideriyor mu? Mevsim geçişi ile artan çay tüketimini değerlendiren Diyetisyen Nagehan Afşar, çay içmenin belirli faydaları olsa da su yerine geçmediğini ve su tüketiminin yaşam için elzem olduğunun altını çizdi. Çay tüketimiyle ilgili detayları anlattı.
29.11.2021Sağlık
Düzenli egzersiz ölüm riskini azaltıyor!
Düzenli egzersiz ölüm riskini azaltıyor!Fiziksel olarak aktif olmak sağlığın korunması ve geliştirilmesinde, ayrıca hareketsizliğe bağlı oluşan hastalıklardan korunmada önemli rol oynuyor. Düzenli uygulanan fiziksel aktivitelerin erken ölüm riskinin azalttığını vurgulayan uzmanlar, egzersizleri daha sistemli yapmanın kalp ve damar sağlığı ile kilo idaresi açısından önem taşıdığını ifade ediyor. Uzmanlar, günde en az 30 dakikalık orta şiddette bir fiziksel aktivitelerin hedef olarak belirlenebileceğini, zaman kısıtlı ise 10’ar dakikalık seanslar şeklinde de uygulanabileceğini belirtiyor.
15.11.2021Sağlık
‘Pandemi döneminde diyabet hastalarının takibi önemli’
‘Pandemi döneminde diyabet hastalarının takibi önemli’Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzman Dr. Elif Sevil Alagüney, Covid-19 enfeksiyonunun kronik hastalığı olan kişilerde daha ağır seyrettiğini söyleyerek, “Diyabetli kişilerde enfeksiyonlara karşı artmış eğilim bulunması sebebiyle pandemi döneminde diyabet hastalarının takip ve tedavisi daha önemli hale gelmiştir. Ayrıca Covid-19 enfeksiyonu bilinen diyabeti olmayan kişilerde de kan şekeri yükselmelerine sebep olabilir” dedi.
14.11.2021Sağlık
Uzman isim uyardı! Artış bekleniyor
Uzman isim uyardı! Artış bekleniyorUzm. Dr. Ali Saklamaz, "Covid-19 döneminde insanların evden dışarı çıkmaması ve sürekli olarak hareketsiz bir hayat yaşamalarından dolayı TİP-2 diyabette ciddi bir artış bekliyoruz" dedi.
13.11.2021Sağlık
Metabolizmayı hızlandırıyor, yağları atıyor! İşte hemen zayıflatan mucize besinler
Metabolizmayı hızlandırıyor, yağları atıyor! İşte hemen zayıflatan mucize besinlerZayıflamak isteyen pek çok kişi, aldığı kilolardan sağlıklım bir şekilde kurtulmanın yollarını arıyor. Hareketsiz ve dikkatsiz beslenme ile gelen kilolar, metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor. Peki metabolizmayı hızlandırmanın yolları nelerdir? Hangi gıdalar metabolizmanın hızlanmasını sağlar? Diyetisyen Dilara Demirkan Erkek metabolizmanın hızlanmasını sağlayan besinleri sıralayarak önemli uyarılarda bulundu.
12.11.2021Sağlık
Kovid-19 vücudu koruyan sistemin 'şalterlerini' kapatıyor
Kovid-19 vücudu koruyan sistemin 'şalterlerini' kapatıyorİstanbul'un en büyük Kovid merkezlerinden biri olan hastanenin acile başvuran, serviste takip edilen ya da yoğun bakıma kaldırılmış hastalar üzerinde yapılan bir çalışma, virüsün kısa bir süre içinde vücudu kanser ve kalp hastalıklarından koruyan protein düzeylerini çok düşürdüğünü ortaya koydu. Üstelik Kovid'i ağır geçiren hastalarda bu protein düzeylerinin eski haline dönemediği de gösterildi. Kovid-19'un yarattığı bu etkiyi dünyada ilk kez ortaya koyan araştırma, dünyanın en büyük kalp kongresi olan Amerikan Kalp Derneği'nin kongresinde de ödül aldı.
8.11.2021Sağlık
Çocuklarda kemik iliği nakli sonrası 15 kurala dikkat!
Çocuklarda kemik iliği nakli sonrası 15 kurala dikkat!Çocuk Hematoloji Bölümü ve Kemik İliği Nakli Merkezi’nden Prof. Dr. Bülent Barış Kuşkonmaz, kemik iliği nakli ve sonraki süreçte dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
6.11.2021Sağlık
Kışın kahvaltıyı atlamak kilo artışını tetikleyebilir
Kışın kahvaltıyı atlamak kilo artışını tetikleyebilirKışın artan grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için her besin grubundan yeterli ve dengeli şekilde beslenmenin şart olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Selin Nur Ünal, “Kahvaltı kışın en sık atlanan öğünlerdendir. Gece boyu açlık sonrası vücudumuzun yakıtı olan besinlerle sıkı bir kahvaltı ile güne başlamak hem vücut direncimizi artırır hem de metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar. Kahvaltının eksikliğini sonraki saatlerde ek öğünlerle kapatmaya çalışmak kilo artışını tetikleyebilir” dedi.
2.11.2021Sağlık
Hamilelikte bu besinlerin tüketimine dikkat!
Hamilelikte bu besinlerin tüketimine dikkat!Bebeğin oluşması ve gelişmesi için gebelerin düzenli, yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmeleri gerekiyor. Gebelik sürecinde sıvı ihtiyacının da arttığını belirten uzmanlar, bu sebeple su, ayran, meyve suyu gibi sıvı içecekler tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar; gebelikte tüketilen yeşil yapraklı sebzelerin, portakal suyu, fındık ve fasulye gibi folik asitten zengin besinlerin tüketilmesinin artan gereksinimi karşılamaya yetmediğini ifade ederek ilk 3 ayda folik asit ve 12’nci haftadan itibaren ise D vitamini desteğine başlanmasını öneriyor. Uzmanlar ayrıca pastorize edilmemiş süt ve süt ürünleri, çiğ ya da az pişmiş yumurta ve işlenmiş et ürünleri gibi besinlerin gebelik süresince tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.
27.10.2021Sağlık
Geri ödeme listesine alındı! Bakan Bilgin duyurdu
Geri ödeme listesine alındı! Bakan Bilgin duyurduÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1’i kanser, 1’i prematüre doğan bebeklerde kalp hastalığı tedavisinde kullanılan ve 1’i doğum sonrası aşırı kanama tedavisinde kullanılan ilaç olmak üzere 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı. Bilgin, bu ilaçlardan 2’sinin yerli üretim olduğunu belirtti.
26.10.2021Gündem
İyot eksikliği zeka geriliğine neden olabilir
İyot eksikliği zeka geriliğine neden olabilir21 Ekim Küresel İyot Eksikliği gününde İyot tüketiminin önemi hakkında bilgiler veren Endokrinoloji uzmanı Dr. Cafer Kaya, yeterli iyot alımının çocukların zeka gelişimi açısından önemli olduğunu vurguladı. Kaya, Dünyada iyot eksikliği nedeniyle yeterli seviyede zeka gelişimini tamamlamamış yaklaşık 30 milyon çocuk olduğunun altını çizdi.
21.10.2021Sağlık
Mevsim geçişlerinde cilt bakımına dikkat
Mevsim geçişlerinde cilt bakımına dikkatCildin özellikle mevsim geçişlerinde bakıma ihtiyaç duyduğunu belirten Leyla Cesaret Ergül, “Güzelliğin, aynı zamanda sağlığın önemli bir göstergesi olan cilde uygun olarak planlanan cilt bakımı rutinleriyle cildin nem kaybetmesinin ve yıpranmasının önüne geçilebilir” dedi.
13.10.2021Sağlık
Uykusuzluk kilo yapar mı?
Uykusuzluk kilo yapar mı?Uykunun beden ve ruh sağlığımız üzerinde sayısız faydası bulunuyor. İyi bir gece uykusunun kilo vermeye ve ideal kiloyu korumaya yardımcı olduğunu anlatan Diyetisyen Çağatay Demir, uyku ve kilo arasındaki ilişkiyi bilimsel araştırmalar ışığında anlatıyor.
4.10.2021Sağlık
Alzheimer hastalığında erken tanı çok önemli
Alzheimer hastalığında erken tanı çok önemliÇok iyi tanıdığınız insanların isimlerini unuttuğunuz ya da daha önce anlattığınız bir olayı tekrar anlattığınız oldu mu? Veya daha önce yaşadığınız bir olayı unuttuğunuz? Bu yaşananlar alzheimer hastalığının ciddi boyutta olduğunun bir göstergesi olabilir. Prof. Dr. Nebil Yıldız, “alzheimer hastalığının saptanması için mutlaka profesyonel yardım almakta fayda var” dedi.
28.09.2021Sağlık
İnsülin direncinde bu üçlüye dikkat!
İnsülin direncinde bu üçlüye dikkat!Sık sık acıkıyor musunuz? Açlığa karşı tahammülsüz müsünüz? Karbonhidratlı gıdalara, özellikle tatlılara düşkünlüğünüz var mı? Yemekten sonra aniden uyku bastırıyor mu? Gece uykudan uyanıp tatlı ya da unlu gıda yeme ihtiyacı duyuyor musunuz? Bu belirtiler size tanıdık geliyorsa, dikkat! Sorununuzun nedeni; ülkemizde her 3 kişiden birinde görülen ve diyabet hastalığının ilk adımı olan ‘insülin direnci’ olabilir!
18.09.2021Sağlık
Metabolizmayı hızlandırıyor, toksinlerden arındırıyor!
Metabolizmayı hızlandırıyor, toksinlerden arındırıyor!Sıcak havalarda terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli miktarda sıvı alımı sağlık açısından önem taşıyor. Sıvı ve özellikle su tüketiminin yaşamın her döneminde vücutta oluşan toksinlerin atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışması, metabolizma dengesi ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde önemli rol oynadığını ortaya koyuyor.
15.09.2021Sağlık
Genç yaşta kalp krizi neden olur? Genç yaşta gelen kalp krizinin belirtileri nelerdir?
Genç yaşta kalp krizi neden olur? Genç yaşta gelen kalp krizinin belirtileri nelerdir?Genç yaşta gelen kalp krizinin edilen belli başlı belirtileri bulunmaktadır. Bu sorunu önlemek ya da azaltabilmek için mutlaka belirtileri iyi şekilde takip etmek gerekir. Özellikle öne çıkan belirtiler ile beraber mutlaka uzman bir doktora başvurmak en önemli hususlardan biridir.
31.08.2021Sağlık
Zor kilo verenler için diyet listesi nasıl olmalı! İşte kiloya göre diyet listesi...
Zor kilo verenler için diyet listesi nasıl olmalı! İşte kiloya göre diyet listesi...Kilo vermek için dengeli beslenmek, spor yapmak ve sağlıklı yaşam sürecini devam ettirmek gerekiyor. Yaşam kalitesini arttırmak ve sağlıklı kalmak için kilo dengesini korumak önemlidir. Alınan kilolardan kurtulmak her zaman kolay olmaz. Her kişinin metabolizması farklı olduğu için kilo verme şekli de farklı olabiliyor. Peki, Kilo alma nedenleri nelerdir? Diyet sırasında kimden destek alınır? Nasıl kilo veririm diyenler için işte kiloya göre diyet listesi...
30.08.2021Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

metabolizmakilosağlıkdiyetdiyabet

Metabolizma ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki metabolizma haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.