Merkez Bankası

Merkez Bankası

Son dakika Merkez Bankası haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan Merkez Bankası ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını Merkez Bankası haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Merkez Bankası

haberleri sayfasında son dakika yaşanan merkez bankası gelişmeleri de dahil olmak üzere 12.748 merkez bankası haberi bulunmuştur. Tüm merkez bankası haberleri aşağıda listelenmiştir.
Kredi çekecekler dikkat! Kritik 'faiz' uyarısı, üst sınır getirildi
Kredi çekecekler dikkat! Kritik 'faiz' uyarısı, üst sınır getirildiTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ihtiyaç kredisine yönelik örtülü üst sınır uygulamasına tutar sınırı getirdi. Buna göre ihtiyaç kredilerinde 70 bin liraya kadar olan kısım menkul kıymet tesisinden muaf tutuldu. Yeni uygulama kredi kullanacak tüketiciyi nasıl etkileyecek? Ekonomist Murat Özsoy özellikle banka kredisi kullanarak yatırım yapmayı planlayan vatandaşları uyararak kararı değerlendirdi.
18.03.2023Dünya
Piyasalar merak bekliyordu! ECB'den yeni faiz artışı: 15 yılın zirvesinde
Piyasalar merak bekliyordu! ECB'den yeni faiz artışı: 15 yılın zirvesindeAvrupa Merkez Bankası refinansman operasyonu faiz oranını 50 baz puan artırdı ve yüzde 3,50'ye yükseltti.
16.03.2023Dünya
ECB faiz kararını bugün açıklayacak
ECB faiz kararını bugün açıklayacakAvrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı için gözler açıklamanın yapılacağı saate çevrildi. Düne kadar Euro'nun merkezinden 50 baz puanlık artırım geleceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Şimdi durum değişti. Ancak verilen mesajlar da oldukça önemli. Bankanın enflasyon hedefini bir miktar yukarı çekmesi de beklenenler arasında.
16.03.2023Ekonomi
Konut satış ve kira fiyatları yükseldi
Konut satış ve kira fiyatları yükseldiKahramanmaraş merkezli depremler 11 ilde büyük yıkıma yol açarken depremden sonra Ege Bölgesi ve diğer bölgelere göç başladı. Konut kira ve satış fiyatlarında da artış gözlendi.
12.03.2023Ekonomi
Merkez Bankası'ndan ihtiyaç kredilerine düzenleme!
Merkez Bankası'ndan ihtiyaç kredilerine düzenleme!Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihtiyaç kredilerine dönük yeni bir düzenleme yaptı. TCMB, bankalara gönderdiği yazıyla, ticari kredilerin ardından ihtiyaç kredilerine de örtülü faiz üst sınırı getirdi.
11.03.2023Ekonomi
Altın fiyatlarında flaş gelişme, uzman isim açıkladı! Gram altın 7 gün sonra bu rakamı görecek
Altın fiyatlarında flaş gelişme, uzman isim açıkladı! Gram altın 7 gün sonra bu rakamı görecekAltın fiyatlarında flaş gelişme. Hafta başında 2023’ün zirve seviyelerini test eden altın fiyatları salı günü ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrası sert düşüş göstermişti. Powell piyasalara bir kez daha önemli mesajlar verdi. Altın uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarıyla ilgili yeni bir tahminde bulundu. İslam Memiş, altının rekor kıracağı tarihle ilgili açıklama yaptı. İşte detaylar...
9.03.2023Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan İş İnsanı Kemal Coşkun'un cenazesine katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan İş İnsanı Kemal Coşkun'un cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Coşkun Et ve Et Mamulleri Kurucusu Kemal Coşkun'un Fatih Camii'ndeki cenaze törenine katıldı.
9.03.2023Gündem
Altın fiyatlarında son durum! Piyasalar FED kararına kilitlendi
Altın fiyatlarında son durum! Piyasalar FED kararına kilitlendiAltın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. Yatırımcılar gram, çeyrek, yarım ve tam altın fiyatlarını takip ediyor. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının tahmin edilenden daha yükseğe çıkarılabileceğinin sinyalini verdi. Piyasalar FED kararını beklerken uzman isimlerden kritik açıklamalar peş peşe geldi.
9.03.2023Ekonomi
Piyasalarda endişe büyük! Kritik uyarı geldi
Piyasalarda endişe büyük! Kritik uyarı geldiABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell "Enflasyonu düşürmede başarısızlığın maliyeti, başarmanın maliyetinden daha ağır olur" dedi.
9.03.2023Ekonomi
Kripto paralarda son durumu ABD merkez bankasının planları belirleyecek
Kripto paralarda son durumu ABD merkez bankasının planları belirleyecekKripto para fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi! Geçtiğimiz yılı küresel ekonomik rüzgarlar ve borsalardan gelen likidite krizi haberleriyle tamamlayan kripto para piyasalarında gözler, 2023'ün ilk çeyreğinde yaşanacak gelişmelere çevrildi. 21-22 Mart'ta gerçekleştirilecek ABD merkez bankası Fed toplantısının piyasa hareketlerinde belirleyici olacağına işaret edildi.
8.03.2023Ekonomi
Fed Başkanı'ndan flaş faiz açıklaması! Altın ve dolardan ilk tepki
Fed Başkanı'ndan flaş faiz açıklaması! Altın ve dolardan ilk tepkiFed Başkanı Powell, ABD Kongresi'ndeki sunumunda, son ekonomik verilerin beklenenden daha güçlü geldiğini söyledi. Fed Başkanı, bu nedenle faizde zirve seviyesinin beklenenden daha yüksek olabileceğini belirterek, "Gerekirse faiz artışlarının hızını yükseltmeye hazırız" ifadelerini kullandı.
7.03.2023Ekonomi
Döviz hesaplarının toplam bankacılık mevduatı içerisindeki payı yüzde 40’a geriledi
Döviz hesaplarının toplam bankacılık mevduatı içerisindeki payı yüzde 40’a geriledi24 Şubat itibarıyla bankalardaki döviz mevduatlarının toplamı 212 milyar 452 milyon dolara düştü. Döviz mevduatları 261,2 milyar dolarla zirve yaptığı seviyeden 48,8 milyar dolar eridi.
7.03.2023Ekonomi
Bakan Nebati: Suudi Arabistan'dan 5 milyar dolarlık mevduat geldi
Bakan Nebati: Suudi Arabistan'dan 5 milyar dolarlık mevduat geldiHazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Son dönemde artan ekonomik ve finansal iş birliğimiz kapsamında Suudi Arabistan Kalkınma Fonu tarafından TCMB'ye 5 milyar dolarlık mevduat yatırılması kararı Suudi Arabistan yönetiminin Türk ekonomisine olan güveninin ve ortak çabalarımızın olumlu bir neticesi olmuştur. Bölge ve Suudi Arabistan ile ekonomik ilişkilerimizi artırarak devam edeceğiz" dedi.
6.03.2023Ekonomi
TCMB, Suudi Arabistan ile 5 milyar dolarlık mevduat anlaşması yaptı
TCMB, Suudi Arabistan ile 5 milyar dolarlık mevduat anlaşması yaptıTCMB, Suudi Arabistan Kalkınma Fonu ile 5 milyar dolarlık mevduat anlaşması imzaladı.
6.03.2023Ekonomi
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması!
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması!Merkez Bankası’nın Şubat enflasyonu değerlendirmesinde gıda fiyatlarının sebze, kırmızı et ile süt ve süt ürünleri öncülüğünde yüksek bir oranda artmaya devam ettiğini belirtildi.
6.03.2023Ekonomi
Merkez Bankası'ndan deprem sonrası kritik açıklama!
Merkez Bankası'ndan deprem sonrası kritik açıklama!Merkez Bankası PPK toplantı özetinde deprem felaketi sonrasında iktisadi faaliyete ilişkin göstergeler üzerinde belirsizlik oluştuğu, depremin doğrudan etkilerinin yanında, yeniden inşa faaliyetleri ve uygulanan destekleyici politikalar kanalıyla dolaylı etkilerinin zaman içinde değişen çeşitli sektörel ve bölgesel yansımaları olacağı belirtildi.
2.03.2023Gündem
Altın fiyatları ters yüz oldu! Uzman isim 'tam zamanı' diyerek uyardı
Altın fiyatları ters yüz oldu! Uzman isim 'tam zamanı' diyerek uyardıAltın fiyatlarında geçtiğimiz hafta başlayan düşüş yeni haftada da sürüyor. Gram altın fiyatları ABD'den gelen veriler sebebiyle kan kaybetmeye devam ediyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk altın fiyatlarının geleceğiyle ilgili konuşarak yatırımcıya kritik uyarılarda bulundu.
28.02.2023Ekonomi
Altın fiyatlarında sert düşüş! Gram altında rekor için tarih verildi, çok kazandıracak yöntem açıklandı
Altın fiyatlarında sert düşüş! Gram altında rekor için tarih verildi, çok kazandıracak yöntem açıklandıAltın fiyatlarında flaş gelişme. Gram altın fiyatları düştü. İslam Memiş'ten dikkat çeken uyarı geldi. TCMB'nin 50 baz puan faiz indirimi sonrası altın fiyatlarında büyük düşüş yaşandı. Altın fiyatları düşüşü devam eder mi? Altın yatırımcılarının gözü kulağı geçtiğimiz gün yayınlanan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanaklarındaydı. Peki kritik gelişme altın piyasasını nasıl etkiledi? İşte detaylar...
23.02.2023Ekonomi
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 9’dan yüzde 8,5’e indirdi. Merkez Bankası "Asrın felaketi öncesindeki öncü göstergeler 2023 yılının ilk çeyreğinde iç talebin dış talebe kıyasla daha canlı olduğuna ve büyüme eğiliminde artışa işaret etmekteydi. Depremin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir" açıklamasını yaptı.
23.02.2023Ekonomi
Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Bugün gözler MB faiz kararında!
Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Bugün gözler MB faiz kararında!Merkez Bankası faiz kararı saat kaçta açıklanacak, Merkez Bankası Şubat ayı faiz kararı ne olur? Merkez Bankası faize ilişkin kararını bugün açıklayacak. Banka bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 9 seviyesinde sabit tutmuştu. Peki, Şubat ayı faiz kararı ne olur, saat kaçta açıklanacak, faiz indirimi olur mu?
23.02.2023Ekonomi
FED tutanakları 20233! FED tutanakları açıklandı mı, FED FOMC tutanaklarına göre faiz beklentisi ne? FED tutanakları ve FED faiz beklentisi 2023!
FED tutanakları 20233! FED tutanakları açıklandı mı, FED FOMC tutanaklarına göre faiz beklentisi ne? FED tutanakları ve FED faiz beklentisi 2023!FED tutacakları için araştırmalar hızlandı. Yatırımcılar “FED tutanakları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak?” sorularına yanıt arıyor. ABD Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 31 Ocak-1 Şubat'ta düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. Peki, FED FOMC tutanaklarına göre faiz beklentisi ne? FED tutanakları ve FED faiz beklentisi 2023...
23.02.2023Ekonomi
Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklıyor! İşte uzmanların tahminleri...
Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklıyor! İşte uzmanların tahminleri...Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu yılın ilk faiz kararını bugün açıklayacak. Banka bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 9 seviyesinde sabit tutmuştu. Peki bir faiz indirimi olur mu? Altın ve dövizde karar sonrası bir hareket olur mu? Merak edilen soruları Ekonomist Hikmet Baydar ve Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş cevapladı. İşte detaylar..
23.02.2023Ekonomi
Fed tutanakları yayımlandı, dikkat çeken faiz kararı
Fed tutanakları yayımlandı, dikkat çeken faiz kararıFed'in son faiz toplantısına ilişkin tutanaklar yayınlandı ve Fed üyeleri enflasyon hedefine yaklaşılana kadar faizin yüksek kalmasını istedi.
23.02.2023Ekonomi
Tüketici güven endeksi 82,5 oldu
Tüketici güven endeksi 82,5 olduTüketici güven endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 4,3 oranında arttı.
20.02.2023Ekonomi
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon ve dolar tahminini açıkladı
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon ve dolar tahminini açıkladıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayı piyasa katılımcıları anketini yayımladı.
17.02.2023Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Merkez Bankası ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki merkez bankası haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.