Tcmb

Tcmb

Son dakika tcmb haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan tcmb ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını tcmb haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Tcmb

haberleri sayfasında son dakika yaşanan tcmb gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.032 tcmb haberi bulunmuştur. Tüm tcmb haberleri aşağıda listelenmiştir.
Merkez Bankası’dan KKM için yeni karar
Merkez Bankası’dan KKM için yeni karar1 Haziran'dan itibaren açılacak veya yenilenecek kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında prim ödemesi vade sonunda yapılabilecek.
1.06.2023Ekonomi
Nakit avans açıldı mı, kredi kartı nakit avans ne zaman açılacak? Taksitli nakit avans limiti ne kadar, nakit avans kaldırıldı mı?
Nakit avans açıldı mı, kredi kartı nakit avans ne zaman açılacak? Taksitli nakit avans limiti ne kadar, nakit avans kaldırıldı mı?TCMB'nin kuyum kararı sonrasında Vakıfbank, Garanti, Ziraat ve Akbank gibi bankalar kredi kartı nakit avans işlemlerini durdurmuştu. Nakit avans kararına yönelik tartışmalar artınca Merkez Bankası kararı iptal etti. Kredi kartına nakit avansı kaldıran bankalar TCMB kararının ardından yeniden maaş ve vadesiz hesap üzerinden nakit avans vermeye başladı. Peki, Banka kredi kartı nakit avans kararı iptal mi edildi, nakit avans iptal mi? Nakit avans kararı kalktı mı? Kredi kartı nakit avans açıldı mı?
23.05.2023Ekonomi
TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan enflasyonla mücadele mesajı ve yıl sonu tahmini
TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan enflasyonla mücadele mesajı ve yıl sonu tahminiTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon tahmin aralığının, 2023 yılı sonunda yüzde 22,3, 2024 yılı sonu için yüzde 8,8 seviyelerine tekabül ettiğini belirtti. Böylelikle Merkez Bankası, 2023 yıl sonu ve 2024 yıl sonu tahminlerini geçtiğimiz üç rapor dönemi ile aynı olarak sabit tuttu.
4.05.2023Ekonomi
Kur Korumalı Mevduatlar 100 milyar doları aştı
Kur Korumalı Mevduatlar 100 milyar doları aştıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) haftalık verilerine göre kur korumalı mevduatlar (KKM) 21 Nisan haftasında 89.2 milyar TL artışla 1.98 trilyon TL ile yeni rekor seviyesine yükseldi.
28.04.2023Ekonomi
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,5 düzeyinde sabit tuttu.
27.04.2023Ekonomi
Merkez Bankası'nın toplam rezervleri azaldı
Merkez Bankası'nın toplam rezervleri azaldıMerkez Bankası toplam rezervleri 7 Nisan ile biten haftada 1 milyar 320 milyon dolar azaldı.
13.04.2023Ekonomi
Merkez Bankası'ndan TL hamlesi! Muafiyet sağlanacak
Merkez Bankası'ndan TL hamlesi! Muafiyet sağlanacakMerkez Bankası harekete geçti. Yeni Türk Lirası hamlesi yapıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Buna göre menkul kıymet tesisi ve zorunlu karşılıklarda düzenlemeler yapıldı.
7.04.2023Ekonomi
Kavcıoğlu: Enflasyonda kalıcı olarak düşüş sağlanacaktır
Kavcıoğlu: Enflasyonda kalıcı olarak düşüş sağlanacaktırTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ''Önümüzdeki dönemde, liralaşma stratejisi kapsamında uyguladığımız politika bileşimi sağlıklı kredi büyümesi kanalıyla finansal istikrarı ve finansman maliyeti kanalıyla potansiyel üretimi desteklemeye devam edecek ve arz-talep dengesine olumlu katkı verecektir. Bu doğrultuda fiyatlama davranışlarında ve enflasyon beklentilerinde iyileşme ile enflasyonda kalıcı olarak düşüş sağlanacaktır" dedi.
28.03.2023Ekonomi
Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak? Ekonomistlerden farklı tahminler
Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak? Ekonomistlerden farklı tahminlerTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak. Foreks Haber'in anketine katılan 20 ekonomist, Merkez Bankası'nın kararına ilişkin öngörülerini paylaştı.
23.03.2023Ekonomi
Merkez Bankası'ndan ihtiyaç kredilerine düzenleme!
Merkez Bankası'ndan ihtiyaç kredilerine düzenleme!Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihtiyaç kredilerine dönük yeni bir düzenleme yaptı. TCMB, bankalara gönderdiği yazıyla, ticari kredilerin ardından ihtiyaç kredilerine de örtülü faiz üst sınırı getirdi.
11.03.2023Ekonomi
Bakan Nebati: Suudi Arabistan'dan 5 milyar dolarlık mevduat geldi
Bakan Nebati: Suudi Arabistan'dan 5 milyar dolarlık mevduat geldiHazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Son dönemde artan ekonomik ve finansal iş birliğimiz kapsamında Suudi Arabistan Kalkınma Fonu tarafından TCMB'ye 5 milyar dolarlık mevduat yatırılması kararı Suudi Arabistan yönetiminin Türk ekonomisine olan güveninin ve ortak çabalarımızın olumlu bir neticesi olmuştur. Bölge ve Suudi Arabistan ile ekonomik ilişkilerimizi artırarak devam edeceğiz" dedi.
6.03.2023Ekonomi
TCMB, Suudi Arabistan ile 5 milyar dolarlık mevduat anlaşması yaptı
TCMB, Suudi Arabistan ile 5 milyar dolarlık mevduat anlaşması yaptıTCMB, Suudi Arabistan Kalkınma Fonu ile 5 milyar dolarlık mevduat anlaşması imzaladı.
6.03.2023Ekonomi
Altın fiyatlarında sert düşüş! Gram altında rekor için tarih verildi, çok kazandıracak yöntem açıklandı
Altın fiyatlarında sert düşüş! Gram altında rekor için tarih verildi, çok kazandıracak yöntem açıklandıAltın fiyatlarında flaş gelişme. Gram altın fiyatları düştü. İslam Memiş'ten dikkat çeken uyarı geldi. TCMB'nin 50 baz puan faiz indirimi sonrası altın fiyatlarında büyük düşüş yaşandı. Altın fiyatları düşüşü devam eder mi? Altın yatırımcılarının gözü kulağı geçtiğimiz gün yayınlanan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanaklarındaydı. Peki kritik gelişme altın piyasasını nasıl etkiledi? İşte detaylar...
23.02.2023Ekonomi
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 9’dan yüzde 8,5’e indirdi. Merkez Bankası "Asrın felaketi öncesindeki öncü göstergeler 2023 yılının ilk çeyreğinde iç talebin dış talebe kıyasla daha canlı olduğuna ve büyüme eğiliminde artışa işaret etmekteydi. Depremin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir" açıklamasını yaptı.
23.02.2023Ekonomi
Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklıyor! İşte uzmanların tahminleri...
Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklıyor! İşte uzmanların tahminleri...Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu yılın ilk faiz kararını bugün açıklayacak. Banka bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 9 seviyesinde sabit tutmuştu. Peki bir faiz indirimi olur mu? Altın ve dövizde karar sonrası bir hareket olur mu? Merak edilen soruları Ekonomist Hikmet Baydar ve Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş cevapladı. İşte detaylar..
23.02.2023Ekonomi
İstanbul'da ev fiyatlarında 3 kat artış! TCMB'den konut fiyatları ile ilgili açıklama
İstanbul'da ev fiyatlarında 3 kat artış! TCMB'den konut fiyatları ile ilgili açıklamaTürkiye genelinde konut fiyatları Aralık ayında yıllık bazda nominal olarak yüzde 167,8, reel olarak ise yüzde 58,7 oranında artış gösterdi. İstanbul’da ise artış aynı dönemde yaklaşık 3 kat olarak gerçekleşti.
16.02.2023Ekonomi
Merkez Bankası'ndan Bakan Nebati'ye 'açık mektup'
Merkez Bankası'ndan Bakan Nebati'ye 'açık mektup'Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), hükumet adına, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye 'açık mektup' gönderdi. Mektupta, "TCMB, 2023 yılında Liralaşma Stratejisi'ni tüm unsurlarıyla veri odaklı ve etki analizlerine dayalı olarak kararlılıkla uygulamaya ve geliştirmeye devam edecektir" denildi.
31.01.2023Gündem
Merkez Bankasından firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerinin TL’ye dönüşümüne destek
Merkez Bankasından firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerinin TL’ye dönüşümüne destekTürkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının, firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerinin Türk lirasına dönüşümüne destek sağlamasına ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.
26.01.2023Ekonomi
TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan döviz kuru hakkında açıklama
TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan döviz kuru hakkında açıklamaTCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu döviz kuru ve rezervlerle ilgili açıklamalarda bulundu.
20.01.2023Ekonomi
Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizinin yüzde 9 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.
19.01.2023Ekonomi
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması: Yüzde 5 olarak korundu
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması: Yüzde 5 olarak korunduMerkez Bankası, enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde, hükümet ile belirlenen orta vadeli enflasyon hedefinin yüzde 5 olarak korunduğunu açıkladı.
30.12.2022Ekonomi
Dijital TL ile ilk ödeme gerçekleştirildi
Dijital TL ile ilk ödeme gerçekleştirildiMerkez Bankası tarafından yürütülen Dijital Türk Lirası Projesi kapsamında Dijital Türk Lirası ile ilk ödeme başarılı bir şekilde yapıldı. Kapalı devre pilot uygulama testleri de 2023'ün ilk çeyreğinde seçili bankalarla genişletilerek devam edecek
30.12.2022Ekonomi
'Dijital Türk Lirası'nda ilk ödeme gerçekleştirildi
'Dijital Türk Lirası'nda ilk ödeme gerçekleştirildiTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 'Dijital Türk Lirası Projesi'nin birinci faz çalışmaları kapsamında, ilk ödeme işlemlerinin başarılı şekilde gerçekleştirildiğini ve kapalı devre pilot uygulama testlerinin 2023'ün ilk çeyreğinde devam edeceğini duyurdu.
29.12.2022Ekonomi
Merkez Bankası TL ve faiz açıklaması!
Merkez Bankası TL ve faiz açıklaması!Merkez Bankası toplantı özetinde parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçların kararlılıkla kullanılmaya devam edileceği ve fonlama kanalları başta olmak üzere tüm politika araç setinin liralaşma hedefleriyle uyumlu hale getirileceği kaydedildi.
29.12.2022Ekonomi
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.
22.12.2022Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Tcmb ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki tcmb haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.