Tuvaletlerden daha kirli olan 10 gündelik obje 29 June, 14:20'de eklendi

Çocukluğumuzda öğretilir hepimize tuvaletten çıktığımızda ellerimizi yıkamamız gerektiği. Peki ellerinizi başka nelere dokunduktan sonra yıkamanız gerekir?

1. Oyuncaklar

Küçük çocukların ellerinde bulunan ve sürekli sağdan sola taşıdıkları oyuncakların tuvaletlerden kat be kat daha mikroplu olduğunu biliyor muydunuz?

Oyuncak bebekler 3 kat, bisikletler 16 kat kadar daha fazla mikroba sahip.

2. Mönü
Belki de en korkuncu bu madde. Yemek yemek için gittiğimiz lokantalarda göz attığımız mönüler nadiren silinmekte ve ortalama bir klozet oturağından 100 kat daha fazla mikroba sahip. Bu yüzden mönüye göz attıktan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.
3. Cep telefonları
Sürekli elimizde tuttuğumuz cep telefonları tuvalet oturaklarındakinden 10 kat daha fazla bakteri barındırır. Bu yüzden ıslak mendille de olsa arada bir temizlemenizde fayda var.
4. Bulaşık süngeri
Bakterilerin nemli ortamlarda daha rahat türeyebilmesinden kaynaklı olarak, bulaşıklarımızı temizlemek için kullandığımız bulaşık süngerleri tuvalettekilerden 14 kat daha fazla mikrop barındırabilir. Bu yüzden bulaşık süngerlerini bir kaç haftada bir değiştirmekte fayda var.
5. Işık açma kapama düğmesi
Bir dahaki sefere temizlik yaparken bu düğmeleri de silmeyi unutmayın. Çünkü 1 cm karesinde 200'den fazla bakteri bulunmakta.
6.
7. Para
Gündelik yaşamda sürekli elden ele dolaşan bu kağıt paralar üzerinde ortalama 200.000 bakteri bulunur.
8. Klavye
Sürekli temas halinde olduğumuz bir diğer obje, bilgisayarlarımız. Sürekli dokunuduğumuz o klavyeler bir klozet oturağındakinden 400 kat daha fazla bakteri barındırmakta.
9. Buzdolabı kulbu
Tuvaletlerden 5 kat daha fazla mikroba ev sahipliği yapan buzdolabı kulplarının sık sık silinmesinde fayda var. 
10. Diş fırçaları
Diş fırçalarının 6 ayda bir değiştirilmesi gerektiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Size kötü bir haberimiz var. Üzerindeki bakteriler sadece fırçanızın ağzınızla olan temasından kaynaklı değil. Sifonu çektiğiniz sırada su zerrecikleri metrelerce uzağa sıçrayabilir. Bu yüzden fırçalarınızı dolapta tutmanızda fayda var.