Gazete Vatan Logo

Hamas ateşkes teklifini kabul etti

Hamas’a ait resmi Telegram hesabından yapılan açıklamada, Mısır ve Katar’ın sunduğu ateşkes anlaşması önerisinin kabul edildiği belirtildi. İsrail tarafından ise ateşkes anlaşması henüz resmi olarak onaylanmadı.

Hamas ateşkes teklifini kabul etti

Hamas’tan yapılan açıklamada, “Hamas hareketinin Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye, Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdul Rahman al-Sani ve Mısır İstihbarat Bakanı Abbas Kamel ile telefon görüşmesi yaparak ateşkes anlaşmasına ilişkin önerisini kabul ettiklerini bildirdi” denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Şu anda bu yanıtı gözden geçiriyoruz ve bölgedeki ortaklarımızla görüşüyoruz. Bir rehine anlaşmasının İsrail halkına yararı olacağına inanmaya devam ediyoruz. Bu Filistin halkının da yararınadır” dedi.

İsrail tarafından ateşkes resmi olarak onaylanmadı.

Hamas tarafından kabul edilen ve Mısır ve Katar tarafından sunulan Gazze Şeridi’ndeki ateşkes teklifinin 42’şer günlük üç aşamadan oluştuğu iddia edildi. Konuya aşina bir kaynak, ateşkesin Gazze Şeridi’ni kuzey ve güney olarak ikiye bölen Netzarim Koridoru’ndan İsrail’in çekilmesiyle başlayacağını belirtti. Kaynak, ikinci aşamanın İsrail’in saldırılarını kalıcı olarak durdurmasını ve İsrail güçlerinin Gazze'den tamamen çekilmesini içerdiğini ifade ederek, üçüncü aşamada ise Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın sona erdirilmesini içerdiğini aktardı.

"İsrail'i anlaşmayı reddeden taraf gibi göstermeyi amaçlayan bir hile gibi görünüyor"
İsrail basınında yer alan haberlerde, İsrailli yetkililerin Hamas’ın ateşkes yanıtını arabulucular vasıtasıyla aldığı belirtilerek, İsrail'in şu anda Hamas'ın yanıtını incelediği aktarıldı. Haberlerde İsrailli yetkililerin İsrail ve Mısır'ın 10 gün önce üzerinde anlaştığı ve o zamandan bu yana dolaylı müzakerelerin temelini oluşturan anlaşma için "bunun aynı teklif olmadığını" söyledikleri ifade edildi.

Haberin Devamı

İsrailli bir yetkili, Hamas'ın kabul ettiği teklifin İsrail'in kabul edemeyeceği "geniş kapsamlı" sonuçları içeren Mısır teklifinin "yumuşatılmış" versiyonu olduğunu söyledi. Yetkili, "Bu, İsrail'i anlaşmayı reddeden taraf gibi göstermeyi amaçlayan bir hile gibi görünüyor" dedi.

ABD, Hamas’ın ateşkes yanıtını inceliyor
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller de, ABD’nin Hamas’ın ateşkes teklifine verdiği yanıtı tam olarak inceleyene kadar konu hakkında açıklama yapmayacağını belirterek, "Hamas'ın bir yanıt verdiğini teyit edebilirim. Şu anda bu yanıtı gözden geçiriyor ve bölgedeki ortaklarımızla tartışıyoruz. Bildiğiniz gibi CIA Başkanı Burns bölgede bu konu üzerinde gerçek zamanlı olarak çalışıyor. Önümüzdeki saatlerde ortaklarımızla bu yanıtı tartışıyor olacağız” dedi

Haberin Devamı