Zararlı

Zararlı

Son dakika zararlı haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan zararlı ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını zararlı haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Zararlı

haberleri sayfasında son dakika yaşanan zararlı gelişmeleri de dahil olmak üzere 5.967 zararlı haberi bulunmuştur. Tüm zararlı haberleri aşağıda listelenmiştir.
Anız ne demek, anız yakmak nedir? Anız neden yakılır, anız yakmak yasak mı?
Anız ne demek, anız yakmak nedir? Anız neden yakılır, anız yakmak yasak mı? Anız, hasat sonrasında tarlada kalan bitki sapları ve kökleridir. Buğday, arpa, mısır gibi tahıl tarlalarında, bitkilerin hasadı yapıldıktan sonra geriye kalan bu kısımlar anız olarak bilinir. Anız, genellikle toprak yüzeyinde kalan bitki kalıntılarından oluşur ve çiftçiler genellikle bunları temizlemek zorundadır. Anız yakma işlemi de bu süreçte sıkça görülen bir uygulamadır. Peki, Anız ne demek, anız yakmak nedir? Anız neden yakılır, anız yakmak yasak mı?
21.06.2024 Gündem
Adanalı lise öğrencisinden bilim dünyasını heyecanlandıran buluş: Esnek ve çevreci radyasyon kalkanı
Adanalı lise öğrencisinden bilim dünyasını heyecanlandıran buluş: Esnek ve çevreci radyasyon kalkanı Adana'da lise öğrencisi Elvin Ortatepe (18), kurşun ağırlıklı radyasyon önleyici kalkanlara alternatif olarak bizmut oksit ve bitkisel soya içerikli reçine gibi malzemeleri kullanarak hafif yapılı ve antibakteriyel özelliği bulunan radyasyon kalkanı yaptı. Küçük yaşlardan itibaren fiziğe ilgi duyduğunu dile getiren Ortatepe, "Kurşun; ağır, toksik, metal ve insan sağlığına da zararlı bir madde. Bizmut oksit daha hafif. Aynı zamanda soya bazlı reçine kullandım. Böylelikle çevreci ve esnek bir materyale dönüştü. Radyasyon kalkanı olarak kullanılabilir. İleride mühendis olup insanlığa faydalı yeni projelere ortak olmak istiyorum" dedi.
18.06.2024 Adana
Ara Güler'in kitabı Bakanlığın çocuk dostu kitap listesine girdi
Ara Güler'in kitabı Bakanlığın çocuk dostu kitap listesine girdi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 1740 kitabı ‘çocuk dostu’ olarak ilan etti. Kitaplar arasında “Ara Güler -İyi Fotoğrafçı Dikiş Makinesiyle de Resim Çeker”, “Pollyanna, Charlie’nin Çikolata Fabrikası”, “Muhammed Ali Kimdi”, “ Leonardo Da Vinci ve Onun Süper Beyni”, “Heidi”, “Mutlu Prens” ve “Dede Korkut Hikâyeleri” de bulunuyor.
18.06.2024 Gündem
Dijital Telif Yasası'nda sona geliniyor! İçerik üretimine koruma kalkanı
Dijital Telif Yasası'nda sona geliniyor! İçerik üretimine koruma kalkanı Başta basın sektörü olmak üzere dijital alanda içerik üretimi yapan tüm kesimlerin dört gözle beklediği Dijital Telif Yasası'nda sona geliniyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, "Dijital Telif Yasası genel itibarıyla içerik üreten kişi ile kurum ve kuruluşların ürettikleri içeriğe ilişkin telif haklarını koruma altına almayı amaçlıyor. Yani bir şekilde emek hırsızlığının önüne geçmek istiyor. Meclisteki çalışmalar devam ediyor ve birkaç kurumla birlikte bu çalışmalar yürütülüyor" dedi.
18.06.2024 Ekonomi
Ev sahibi ve kiracılar bir konuda anlaştı! Büyük oyun ortaya çıktı
Ev sahibi ve kiracılar bir konuda anlaştı! Büyük oyun ortaya çıktı Kiralardaki fahiş artış nedeniyle ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklar son yıllarda arttı. Ancak kiraya veren ve kiralayanlar bir konu da ortak karar veriyor. Ev sahibi-kiracı anlaşmazlıkları zirve yapıp, davalar mahkemeleri kitleyince zorunlu arabuluculuk sistemi devreye girdi. Yasalara göre, arabulucuya giden taraflar uzlaşma olmazsa ödeme yapmıyor, olursa bir ücrete tabi oluyor. İşte, bu ücreti ödemek istemeyenler, arabulucuyu aradan çıkarmak için ‘anlaşamadık’ oyununu oynuyor. Ancak hukukçular uyarıyor; ödemeden kaçarken uzun vadede zararlı çıkabilirsiniz.
15.06.2024 Ekonomi
Adana'da atık su arıtma tesisleri ile temiz bir gelecek planlanıyor! Yeni tesis müjdesi
Adana'da atık su arıtma tesisleri ile temiz bir gelecek planlanıyor! Yeni tesis müjdesi Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), çevreyi ve su kaynaklarını korumak amacıyla ilçelere atık su arıtma tesisleri inşa ediyor. Bu tesisler sayesinde, toplanan atık suların mevzuata uygun olarak arıtıldığını ve zararsız hale getirildiğini kaydeden ASKİ, böylece kirli suların, su kaynaklarına karışması engellendiğini ifade etti.
4.06.2024 Adana
Bir avuçla yüzünüzü cam gibi yapıyor! Kimyasal, kozmetik ne varsa çöpe gidecek!
Bir avuçla yüzünüzü cam gibi yapıyor! Kimyasal, kozmetik ne varsa çöpe gidecek! Düzenli cilt bakımı herkes tarafından uygulanır ve zararlı faktörlerden uzak durulmaya çalışılır. Cilt bakımının temeli de temiz tutmaktır Yüzün bol suyla yıkanması ve temiz tutmaya çalışmak önemlidir. Cilt bakımı tuzlu suyla yapmak ne işe yarar?
2.06.2024 Yaşam
GTB Başkanı Akıncı’dan ‘anız yakmayın’ uyarısı! Tarımsal verimliliği düşürüyor
GTB Başkanı Akıncı’dan ‘anız yakmayın’ uyarısı! Tarımsal verimliliği düşürüyor Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, anız yakmanın toprağı ve canlıları olumsuz etkileyerek, tarımsal verimliliği düşürdüğünü söyledi.
2.06.2024 Gaziantep
Bakan Uraloğlu: 'Voleybol Milli Takımı'nın dönüşünü business olarak organize edeceğiz'
Bakan Uraloğlu: 'Voleybol Milli Takımı'nın dönüşünü business olarak organize edeceğiz' Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Uluslararası Telekomünikasyon Birliği verilerinde ülkemiz, küresel siber güvenlik gelişmişlik endeksine göre; Avrupa'da 6'ncı, dünyada da 10'uncu sıradadır." dedi. A Milli Kadın Voleybol Milli Takımını'nın ABD seyahati ile ilgili "Dönüşlerini business olarak organize edeceğiz" dedi.
28.05.2024 Gündem
Sıtmayı karşı çözüm bulundu! Pilot bölgede çalışma yapılacak
Sıtmayı karşı çözüm bulundu! Pilot bölgede çalışma yapılacak İngiltere merkezli zararlı böcekler üzerinde çalışan bir biyo-teknoloji şirketi, Cibuti hükümetiyle ortak yapılan pilot çalışmanı olarak sıtmaya karşı genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin doğaya salındığını duyurdu.
24.05.2024 Gündem
Plajlardaki zararlı mikroorganizma tehdidine dikkat! Ayağına batan deniz kabuğundan bakteri bulaştı
Plajlardaki zararlı mikroorganizma tehdidine dikkat! Ayağına batan deniz kabuğundan bakteri bulaştı Havaların ısınmasıyla birlikte deniz sezonu açıldı. Ancak deniz tatili planı yaparken bazı sağlık risklerini göz ardı etmemek gerekiyor. ABD’de Güney Carolina’da yaşanan ve bir kişinin deniz kabuğuna basarak ‘vibrio’ bakterisiyle enfekte olduğu olay, bu risklerin ne kadar ciddi olabileceğini bir kez daha gösterdi. Peki deniz ve plajlarda hangi zararlı bakteriler yaşıyor? Bu bakterilerden korunmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?
24.05.2024 Gündem
Çorlu tren kazasında 25 kişi ölmüştü!  Davasında karar açıklandı
Çorlu tren kazasında 25 kişi ölmüştü! Davasında karar açıklandı Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası davasında 9 sanığın 8 yıl 4 ay ile 17 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları alması, 4 sanığın da beraatine ilişkin mahkemenin gerekçeli kararı açıklandı. 4 sanığın tutuklanması ile sonuçlanan davanın 370 sayfalık gerekçeli kararında, sanıkların 'kusur' ve 'ihmalleri' tek tek sıralandığı davada karar açıklandı.
20.05.2024 Gündem
Terminatör böcekler gal arısıyla mücadele için ormana salındı!
Terminatör böcekler gal arısıyla mücadele için ormana salındı! Ana vatanı Çin olan, Türkiye'de ilk kez 2014’te Yalova'da ortaya çıkan, halk arasında 'katil arı' ya da 'gal arısı' olarak bilinen 'Dryocosmus kuriphilus' türü böcekler Zonguldak ve Bartın'da görüldü. Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi'nde görevli Doç. Dr. Yafes Yıldız, "Biyoteknik mücadele kapsamında sarı malt özüyle kombine ettiğimiz sarı yapışkan tuzaklarımızı geçtiğimiz yıl bölgemizde kullanmaya başladık, bundan da başarılı sonuçları aldık" dedi.
15.05.2024 Gündem
Gramı 10 bin dolar! Türkiye'de birçok türü var
Gramı 10 bin dolar! Türkiye'de birçok türü var ABD’li profesörün havalimanında endemik türdeki akrep gibi hayvan türleriyle yakalanması Türkiye’nin biyolojik zenginliğini bir kez daha gündeme taşıdı. Zehrinin gramı 10 bin liraya satılan akrepleri çiftliğinde besleyen Ali Yılmaz, çiftliğindeki 10 bin akrebin zehrinden yılda 300 milyon TL ihracat yapıyor
15.05.2024 Ekonomi
Arabası olanlar dikkat! ‘Otomobilimizde zehir soluyoruz’
Arabası olanlar dikkat! ‘Otomobilimizde zehir soluyoruz’ Yeni bir araştırmada, otomobillerin içindeki havada yüksek düzeyde toksik alev geciktirici bulunduğu ve bunun sağlık sorunlarına neden olduğu bildirildi.
9.05.2024 Gündem
Gözlerde güneş yanığına dikkat! Uzmanı uyardı: Güneşlenirken gözünüzden olmayın!
Gözlerde güneş yanığına dikkat! Uzmanı uyardı: Güneşlenirken gözünüzden olmayın! Güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmanın gözlere ciddi zararlar verebileceği konusunda Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay uyarıyor. Güneş ışınlarının içerdiği ultraviyole (UV) ışınlarının, göz dokularına zarar verebilecek potansiyele sahip olduğunu belirten Dr. Atabay, uzun süreli maruziyetin ciddi sorunlara yol açabileceğini vurguladı
5.05.2024 Yaşam
Bu hata öksürüğe ve boğaz tıkanmasına neden oluyor; Sürekli silmek zararlı
Bu hata öksürüğe ve boğaz tıkanmasına neden oluyor; Sürekli silmek zararlı Sürekli burun silmenin zararları konusunda uzmanlardan açıklama geldi. Alerji ya da soğuk algınlığı yaşıyorsanız burun silerken iki kez düşünmek gerekiyor. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar...
2.05.2024 Yaşam
Balın içerisine 1 kaşık ekleyince vücuttaki zehir akıyor; En güçlüsü bu, cilde de sürülüyor!
Balın içerisine 1 kaşık ekleyince vücuttaki zehir akıyor; En güçlüsü bu, cilde de sürülüyor! Vücuttaki zararlı maddelerin atılımı doktor tavsiyesi üzerine genellikle kimyasallar ağır antibiyotiklerdir. Ancak doğal yollarla da bu toksinleri atmam mümkündür. Hem de yanısıra birçok faydası da vardır. Balın içerisinde bir kaşık eklediğinizde mikrop öldürücü bir karışıma sahip oluyorsunuz.
29.04.2024 Yaşam
Üreticilerin ihtiyaçları anketle tespit ediliyor
Üreticilerin ihtiyaçları anketle tespit ediliyor Adana Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından "Çiftçi Eğitimi İhtiyaç Analizi" anketi ile üreticilerin ihtiyaçları tespit ediliyor.
27.04.2024 Adana
İcma Nedir? İcma Çeşitleri Ve Örnekleri Nelerdir?
İcma Nedir? İcma Çeşitleri Ve Örnekleri Nelerdir? Fıkıh en sık bilinen İslam ilimleri arasında yer alır. Fıkıh ilminin pek çok farklı terimi vardır. Fıkıh ilmine ait olarak bilinen terimlerden biri de icmadır. İcma, hadisler ile Kuran’da kapalı anlamı olan ve Muhammed (s.a.v.)’in ümmetinden olan bazı hükümleri açığa çıkarmak için emek veren bazı müctehidlerin Hz. Muhammed (s.a.v.)‘in vefat ettikten sonra, herhangi bir dönemde bir konu üzerinde edilmiş olan bir fikir birliği anlamına da gelir.
22.04.2024 Gündem
Düzensiz beslenme kanser riskini artırıyor! Kanser oluşumunda ne yediğiniz değil nasıl yediğiniz etkiliyor...
Düzensiz beslenme kanser riskini artırıyor! Kanser oluşumunda ne yediğiniz değil nasıl yediğiniz etkiliyor... Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, çağın hastalığı kanser riskini düşürmek için sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekerek balık, üzüm ve kurubaklagiller gibi besinlerin sıklıkla tüketilmesini tavsiye etti.
20.04.2024 Adana
Bakan Bolat, CNN Türk'te açıkladı: Hedeflerin ilerisindeyiz
Bakan Bolat, CNN Türk'te açıkladı: Hedeflerin ilerisindeyiz Ticaret Bakanı Ömer Bolat CNN Türk ekranlarında Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. "Orta Vadeli Plan ile yol haritamızı belirledik" diyen Bolat, "Hedef dış ticaret açıklarının ve cari açığının azaltılması, istikrarlı ve orta düzeyli büyüme trendine girmekti. Şu an hedeflerimizin ilerisindeyiz." dedi. Gazze'ye ihracat tartışmalarına da değinen Bakan Bolat, "Türkiye, İsrail'e jet yakıtı satmıyor. Sosyal medya üzerinden büyük bir yalan uydurdular." dedi.
17.04.2024 Ekonomi
Mezarlığa abdestsiz gidilir mi? Kabir ziyareti abdestsiz yapılır mı?
Mezarlığa abdestsiz gidilir mi? Kabir ziyareti abdestsiz yapılır mı? Mezarlık ziyareti yapacak olanların akıllarında "mezarlığa abdestsiz gidilir mi?" sorusu yer alıyor. Bugün veya yarın mezarlıklara gidip yakınlarının kabirlerini ziyaret edecekler olanlar için mezarlık ziyareti abdestsiz yapılır mı? İşte detaylar...
11.04.2024 Gündem
Bayramda mezar ziyareti ne zaman yapılır, bayramda mezarlığa hangi gün gidilir? Ramazan Bayramı'nda kabir ziyareti
Bayramda mezar ziyareti ne zaman yapılır, bayramda mezarlığa hangi gün gidilir? Ramazan Bayramı'nda kabir ziyareti Bayramda mezar ziyareti hangi gün yapılır? Ramazan-ı Şerif'e veda edilirken bayrama kavuşan vatandaşlar, bayram günü mezar ziyaretinin ne zaman yapıldığını araştırıyor. Mezarlık ziyaretinde okunacak dualar da sorgulanıyor. Peki, bayramda mezar ziyareti ne zaman yapılır? Ramazan Bayramı kabir ziyaretine hangi gün gidilir?
6.04.2024 Yaşam
Ramazan’da kilo almamak, hazımsızlık ve mide yanmaları yaşamamak için 10 altın formül
Ramazan’da kilo almamak, hazımsızlık ve mide yanmaları yaşamamak için 10 altın formül Ramazan’da kilo almamak, hazımsızlık ve mide yanmaları yaşamamak için önerilerde bulunan Prof. Dr. Gülbanu Canbaloğlu “Sahur kahvaltının yerini almalıdır. Sahura kalkmamak ya da sahurda sadece su içmek açlık kan şekerinin erken saatlerde düşmesine, güne hazırlıksız başlanmasına, gün içinde halsizliğe yol açar. Mideyi rahatsız etmemek ve kalori fazlalığını önlemek için en doğru pişirme yöntemleri ızgara, fırınlama, haşlama veya buğulamadır” dedi.
27.03.2024 Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Zararlı ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki zararlı haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.