Tubitak

Tubitak

Son dakika tubitak haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan tubitak ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını tubitak haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Tubitak

haberleri sayfasında son dakika yaşanan tubitak gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.631 tubitak haberi bulunmuştur. Tüm tubitak haberleri aşağıda listelenmiştir.
Deprem bölgesinde yıkılan binalarda dere kumu kullanılmış!
Deprem bölgesinde yıkılan binalarda dere kumu kullanılmış!Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu'nun, TÜBİTAK’ın çağrısıyla deprem bölgesinde yaptığı incelemede yıkılan ve ağır hasar gören binalarda dere kumu kullanıldığı ortaya çıktı.
16.03.2023Gündem
TÜBİTAK Başkanı Mandal: Bölgede her 30 saniyede 1 deprem görüyoruz
TÜBİTAK Başkanı Mandal: Bölgede her 30 saniyede 1 deprem görüyoruzTÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgede 15 istasyon ile gözlem yaptıklarını, 10 binin üzerinde deprem kaydedildiğini belirtti. Mandal, "Esasına bakarsanız bölgede her 30 saniyede 1 deprem görüyoruz. Geçmişte bunlar yok muydu? Duyarlılık anlamında bakıldığı zaman düşük büyüklükteki depremler sürekli yaşanıyor fakat şu an hassasiyet noktası gerçekten çok yüksek" dedi.
28.02.2023Gündem
'İnanılmaz bir şey' dedi ve açıkladı: Deprem sonrası yeraltında su kaynadı
'İnanılmaz bir şey' dedi ve açıkladı: Deprem sonrası yeraltında su kaynadıKahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından TÜBİTAK'ın çağrıda bulunduğu araştırma projeleri kapsamında çalışmalarını tamamlayan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, İskenderun'daki tespitlerine ilişkin makalesini hazırladı. Elde ettiği belge ve görüntülere ilişkin konuşan Öztürk, "Hiç deniz suyu gelmemiş bu inanılmaz bir şey" diyerek detayları açıkladı.
25.02.2023Gündem
118 çocuğun ailesini Derin GÖRÜ buldu
118 çocuğun ailesini Derin GÖRÜ bulduTübitak yerli ve milli projeleriyle depremzedenin yanındaydı. Depremin dağıttığı aileler Derin GÖRÜ teknolojisiyle birbirlerine kavuşturuluyor. Uydudan enkaz tespiti yapıldı ve Uydu teknolojisiyle canlar enkazdan kurtarıldı.
24.02.2023Gündem
NASA keşfetti Antalya'dan görüntülendi! Hızla dünyaya yaklaşıyor...
NASA keşfetti Antalya'dan görüntülendi! Hızla dünyaya yaklaşıyor...NASA tarafından 2022'de keşfedilen yeşil renkli kuyruklu yıldız hızal dünyaya doğru yaklaşıyor. Antalya'da 2 bin 500 rakımdaki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin 'Aygöz' adlı ufuk teleskobu, parlak yeşil renkteki C/2022 E3 (ZTF) isimli kuyruklu yıldızını görüntüledi. Gözlemevi Müdür Vekili Dr. Tuncay Özışık, "Bu hafta, Dünya'ya çok yakın ve bu uzaklık değişecek. Git gide kendi yörüngesi üzerinde Dünya'dan uzaklaşacak ve milyonlarca kilometre uzağa gidecek" dedi.
Bakan Kirişci paylaştı: Anadolu Leoparı iki bölgede yeniden görüntülendi
Bakan Kirişci paylaştı: Anadolu Leoparı iki bölgede yeniden görüntülendiTarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Anadolu Leoparı iki ayrı bölgemizde yeniden görüntülendi. İzini sürmeye, heyecanla yolunu gözlemeye devam edeceğiz" dedi.
26.01.2023Gündem
Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Spor Ödülleri sahiplerini buldu
Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Spor Ödülleri sahiplerini bulduTeknoloji ile spor, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Spor ödüllerinde buluştu. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor teknolojilerinde yenilikçiliğin önemine dikkat çekerek “Her alanda olduğu gibi sporda da teknoloji tabanlı girişimlerimize, yerli ve milli üretimimize özel bir ehemmiyet atfetmeliyiz” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da TÜBİTAK BİGG Spor kapsamında yakında spor teknolojileriyle ilgili yeni bir çağrıya çıkacaklarının müjdesini verdi.
25.01.2023Diğer Sporlar
Bakan Varank, yeni yıla 'motokurye' olarak girdi; sipariş götürdü
Bakan Varank, yeni yıla 'motokurye' olarak girdi; sipariş götürdüSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni yıla Ankara'da zorlu koşullarda çalışan motokuryelerle birlikte girdi. Kaskını takıp kurye kıyafetini giyen Bakan Varank, motosiklet ile dağıtıma çıktı.
1.01.2023Ekonomi
Bakan Varank: Türk uzay yolcusu, 2023'ün ikinci yarısında gönderilecek
Bakan Varank: Türk uzay yolcusu, 2023'ün ikinci yarısında gönderilecekSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, seçilecek Türk uzay yolcusunun, 2023 yılının ikinci yarısında Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesinin planlandığını söyledi.
30.12.2022Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Beyin göçünü tersine çeviriyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Beyin göçünü tersine çeviriyoruzCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Öncelikle genç beyinlerimizin kendilerini geliştirmek için yurt dışına çıkmasına karşı olmadığımızı, tam tersine bunu desteklediğimizi belirtmek isterim. Sadece kendi gençlerimizin yurt dışında bilgi ve tecrübe sahibi olmasını sağlamakla kalmıyor, Türkiyeyi dünyanın her yerindeki bilim insanlarımız için cazibe merkezi yapmayı hedefliyoruz. Bu amaçla ihdas ettiğimiz programlarla geri dönen araştırmacılarımız sayesinde bilim ekosistemimizi güçlendiriyor, beyin göçünü tersine çeviriyoruz" dedi.
28.12.2022Gündem
2022 Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon Raporu yayımlandı
2022 Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon Raporu yayımlandıDünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafından yayımlanan Küresel İnovasyon Endeksi’ne göre Türkiye, 2022’de 37. sıraya yükseldi. Dört basamaklık ilerlemeyle ilk kez 40 ülke arasında yer alan Türkiye’deki Ar-Ge ve inovasyon ortamına ilişkin yeni bir rapor yayımlandı. Ser Danışmanlık tarafından hazırlanan ve Ar-Ge’de insan kaynağı, harcamalar, üretim kapasitesi, patent, faydalı model ve tasarım tescilleri, inovasyon faaliyetleri gibi başlıkları içeren 2022 Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon Raporu’nda, 2021 ve daha öncesinde yayımlanan veriler analiz edildi. Rapora göre Türkiye’de Ar-Ge harcamalarının 10 yıldır artış eğilimi gösterdiği, 2021’deki artışın ise yüzde 49 olduğu tespit edildi. 
27.12.2022Kobi
Bakan Muş'tan ihracat açıklaması: Hedefin altında kalmayacağız
Bakan Muş'tan ihracat açıklaması: Hedefin altında kalmayacağızTicaret Bakanı Mehmet Muş "Yılın tamamlanmasına 15 gün kaldı, ihracata geçen sene koyduğumuz hedefin altında kalmayacağız" dedi.
16.12.2022Ekonomi
Prof. Dr. Sadettin Hülagü kimdir? Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sadettin Hülagü’nün biyografisi!
Prof. Dr. Sadettin Hülagü kimdir? Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sadettin Hülagü’nün biyografisi!Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına Prof. Dr. Sadettin Hülagü atandı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki, Prof. Dr. Sadettin Hülagü kimdir? Sadettin Hülagü kaç yaşında ve nereli? Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sadettin Hülagü’nün biyografisi!
14.12.2022Gündem
Yusuf Leblebici kimdir? Sabancı Üniversitesi yeni rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici’nin biyografisi!
Yusuf Leblebici kimdir? Sabancı Üniversitesi yeni rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici’nin biyografisi!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 üniversiteye rektör atadı. Sabancı Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Yusuf Leblebici merak konusu oldu. Peki, Yusuf Leblebici kimdir, nereli, kaç yaşında?
10.12.2022Gündem
Türkiye'nin yeni vurucu gücü! Tamamen yerli ve milli
Türkiye'nin yeni vurucu gücü! Tamamen yerli ve milliTürkiye başardı. Düşmana korku salacak. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen yerli ve milli güdüm kiti HGK-82’nin (Hassas Güdüm Kiti) en yüksek yerlilik oranı ile envantere girdiği açıklandı.
18.11.2022Ekonomi
Bakan Varank: Ekonomik anlamda Türkiye’ye büyük katkılar sağlayacağız
Bakan Varank: Ekonomik anlamda Türkiye’ye büyük katkılar sağlayacağızUlusal Yapay Zekâ Stratejisi’ni geçen yıl yayınlayan ve 2025 yılı hedeflerini ortaya koyan Türkiye, bu alanda ilk kez uygulanacak bir destek modeli geliştirdi. TÜBİTAK Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı, yapay zekâya ihtiyacı olan işletmeleri; teknoloji sağlayıcı KOBİ’ler, üniversiteler ve araştırma merkezleriyle buluşturuyor. TÜBİTAK Yapay Zekâ Enstitüsü’nün de dahil olduğu sistem, yapay zekâ alanında bir sinerji oluşturmayı hedefliyor.
TÜBİTAK canlı yayın! Güneş tutulması TÜBİTAK canlı yayını nereden izlenir?
TÜBİTAK canlı yayın! Güneş tutulması TÜBİTAK canlı yayını nereden izlenir? Güneş tutulması Türkiye’den görülmeye başladı. Gökyüzü meraklıları Türkiye'den bu eşşiz gökyüzü olayını izlemek için açık alanlara akın ederken TÜBİTAK da Güneş tutulması görüntülerini canlı olarak paylaşıyor. Peki, Güneş tutulması TÜBİTAK canlı yayını nereden izlenir? İşte TÜBİTAK canlı yayın izleme linki…
25.10.2022Gündem
Güneş tutulması Türkiye'de hangi şehirlerde, saat kaçta izlenecek? İstanbul'da en fazla örtünme saat kaçta?
Güneş tutulması Türkiye'de hangi şehirlerde, saat kaçta izlenecek? İstanbul'da en fazla örtünme saat kaçta? Güneş tutulması başladı. Gökyüzü meraklıları Türkiye'den görülmeye başlanan Güneş tutulması ile ilgili bilgileri merak ederken hangi şehirde saat kaçta Güneş tutulmasının görüleceği de merak konusu oldu. Peki, Güneş tutulması Türkiye'de hangi şehirlerde, saat kaçta izlenecek? İstanbul'da en fazla örtünme saat kaçta? İşte detaylar…
Kalp damar hastalarını sevindirecek gelişme! Türkiye’de yarı fiyatına üretildi
Kalp damar hastalarını sevindirecek gelişme! Türkiye’de yarı fiyatına üretildiRecep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından kalp damar tıkanıklıkları ile ritim bozukluklarının tedavisi için 20 bin TL'ye ithal edilen tek kullanımlık tıbbi malzemeyi yarı fiyatına ürettiler.
25.10.2022Sağlık
'Avrupa Kızlar Bilgisayar Olimpiyatı'nda Türkiye ilk kez altın madalyanın sahibi oldu
'Avrupa Kızlar Bilgisayar Olimpiyatı'nda Türkiye ilk kez altın madalyanın sahibi olduİlk kez yüz yüze formatta Türkiye’de düzenlenen Avrupa Kızlar Bilgisayar Olimpiyatı, büyük bir zaferle taçlandı. Türk milli takımında yer alan 11’nci sınıf öğrencisi Duru Özer, olimpiyatta en yüksek puanı alarak birinciliğe ulaştı ve altın madalyanın sahibi oldu. TÜBİTAK ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen olimpiyat Avrupa’nın sınırlarını aştı. Japonya’dan ABD’ye 45 ülkeden 164 kız öğrenci madalya için mücadele etti.
Akdeniz'i istila etti! Tek çözüm yemek
Akdeniz'i istila etti! Tek çözüm yemekİstilacı pijamalı gargur balığının aşırı artışından endişe eden uzmanlar, “Bu balığı durduramayız ama yiyebiliriz. Pijamalı garguru tüketmeden Akdeniz’i koruyamayız” diyor.
18.10.2022Yaşam
25 Ekim güneş tutulması saat kaçta, Türkiye'den görülecek mi? Güneş tutulması 25 Ekim 2022 hakkında merak edilenler!
25 Ekim güneş tutulması saat kaçta, Türkiye'den görülecek mi? Güneş tutulması 25 Ekim 2022 hakkında merak edilenler!TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Gök Olaylar Yıllığı'na göre, 25 Ekim günündeki güneş tutulması yaşanacak. Ay, Dünya ile Güneş arasına girdiğinde ve güneş ışıklarının Dünya'ya ulaşmasını tamamiyle ya da kısmen engellenmesiyle ortaya çıkan gök olayı güneş tutulmasının saat kaçta olacağı ve Türkiye’den görülüp görülmeyeceği merak ediliyor. Peki, 25 Ekim güneş tutulması saat kaçta, Türkiye'den görülecek mi?
8.10.2022Astroloji
Bakan Varak: Yatırımcılar artık girişimcilerin peşinden koşmaya başladı
Bakan Varak: Yatırımcılar artık girişimcilerin peşinden koşmaya başladıTürkiye’nin yüksek teknolojili alanlardaki yenilikçi fikirleri TechAnkara Proje Pazarı’nda buluştu. Bu yıl 10’uncu kez düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı, inovatif girişimler ile yatırımcıları bir araya getirdi. 10’uncu yılda jüri tarafından belirlenen 100 proje, ATO Congresium’da görücüye çıktı. 350 start-up’ın yatırımcılarla B2B görüşme gerçekleştirdiği etkinliğin açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı.
Celal Şengör ne dedi, neden ifadeye çağrıldı? Prof. Dr. Celal Şengör kimdir? Hz. İbrahim ve Hz. Musa için ne söyledi?
Celal Şengör ne dedi, neden ifadeye çağrıldı? Prof. Dr. Celal Şengör kimdir? Hz. İbrahim ve Hz. Musa için ne söyledi?Prof. Dr. Celal Şengör, bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlere alenen aşağılama" suçlamasıyla açılan soruşturma kapsamında "şüpheli" olarak ifadeye çağrıldı. Peki, Celal Şengör ne dedi, neden ifadeye çağrıldı? Prof. Dr. Celal Şengör kimdir?
1.09.2022Gündem
Bakan Varank: 'Rasat', milli güvenliğimizle alakalı hassas noktalarda işlev gördü
Bakan Varank: 'Rasat', milli güvenliğimizle alakalı hassas noktalarda işlev gördüSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin ilk yer gözlem uydusu 'Rasat'a ilişkin "'3 yıl ömrü olacak' diye tasarlanan ürün, 11 yıl boyunca ülkemize hizmet etti. Vatandaşlarımızın sorunlarını da giderecek şekilde bu uydudan faydalanıldı. Milli güvenliğimizle alakalı çok hassas noktalarda işlevler gördü" dedi.

Benzer Haber Etiketleri

Tubitak ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki tubitak haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.