Sma Hastası

Sma Hastası

Son dakika SMA hastası haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan SMA hastası ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını SMA hastası haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Sma Hastası

haberleri sayfasında son dakika yaşanan sma hastası gelişmeleri de dahil olmak üzere 63 sma hastası haberi bulunmuştur. Tüm sma hastası haberleri aşağıda listelenmiştir.
SMA hastası Alp bebek, tedavi için Dubai'ye uğurlandı
SMA hastası Alp bebek, tedavi için Dubai'ye uğurlandıÇorum'da SMA Tip 1 hastalığı ile mücadele eden 6 aylık Alp Keskin için 1 milyon 800 bin dolar toplandı. Tedavi için Dubai'ye gidecek minik Alp ve ailesi için mehter takımlı uğurlama yapıldı.
8.06.2022Gündem
İstanbul'dan güzel haber! İl Sağlık Müdürü Memişoğlu açıkladı: En düşük vaka sayısına ulaşıldı
İstanbul'dan güzel haber! İl Sağlık Müdürü Memişoğlu açıkladı: En düşük vaka sayısına ulaşıldıİstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu pandeminin başından beri vaka sayılarında İstanbul'da düşük seviyeye ulaşıldığını açıkladı. Memişoğlu, "Son olarak Ocak ayında yaşadığımız 4'ncü ve son pikte vaka sayıları, şimdiye kadar ki dalgaların en yükseğiydi" dedi. "Salgın artık gündemimizden çıkıyor diyebiliriz" diyen Memişoğlu, "Birkaç ay içinde de artık pandemi değil, mevsimsel hastalık olarak değerlendirileceğini tahmin ediyorum" diye konuştu.
14.04.2022Gündem
SMA hastası çocuklar dolandırıcıların yeni tuzağı oldu
SMA hastası çocuklar dolandırıcıların yeni tuzağı olduSpinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1 ile mücadele eden 13 aylık Yağız Gündoğdu’nun fotoğraflarını kullanarak sahte sosyal medya hesabı açan dolandırıcılar, yardımseverlerden para topladı. Yardımseverlerin, sahte hesapta yazan IBAN numarasına para göndererek dolandırıcıların kurbanı olduğunu fark eden aile suç duyurusunda bulundu. Aile, dolandırıcıların bir an önce adalet önünde cezalandırılmasını istiyor.
14.04.2022Gündem
SGK resmen duyurdu! Flaş değişiklik kararı, o şart kaldırıldı
SGK resmen duyurdu! Flaş değişiklik kararı, o şart kaldırıldıSosyal Güvenlik Kurumu harekete geçti. Uzun süredir bekleniyordu. Flaş değişiklik kararı SGK tarafından duyuruldu. O şart kaldırıldı. SMA hastalarının tedavisinde kullanılan ilaca devam edilmesinde çeşitli test sonuçlarının uygun olması zorunluluğu şartı kaldırıldı. Böylece, hastalığın tedavisinde kullanılan "nusinersen" ilacının da erişimi kolaylaşmış oldu.
13.02.2022Gündem
SGK harekete geçti ve resmen belli oldu! Bakan duyurdu, ücretler değişti
SGK harekete geçti ve resmen belli oldu! Bakan duyurdu, ücretler değiştiSosyal Güvenlik Kurumu milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeyi yaptı. Hastaneye giden herkesi yakından ilgilendiren karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Detaylar belli oldu. Yüzde 35 ile 75 oranında zam yapıldı. Sağlık Bakanı Koca "Sağlık Uygulamaları Tebliği (SUT) güncellenip yayınlandı. Böylece tanı ve tedavi ile ilgili ücretler yeniden belirlenmiş oldu" dedi. Bakan Ayrıca iki bakana da teşekkür etti. Tebliğde, Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastalığına ilişkin düzenlemeler de yer aldı. İşte son dakika haberinin detayları...
9.02.2022Ekonomi
SMA ilaçları ile ilgili son dakika açıklaması! Bakanlık duyurdu, artık zorunlu değil
SMA ilaçları ile ilgili son dakika açıklaması! Bakanlık duyurdu, artık zorunlu değilSMA hastası olan aileleri yakından ilgilendiren son dakika açıklaması! Bakanlık duyurdu, artık zorunlu değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip-1 hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların, 'Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İlaçların Kişisel Tedavide Kullanılmalarını Değerlendirme Komisyonu' tarafından verileceğini, ilaca devam için test sonuçlarının uygun olması zorunluluğunun kaldırıldığını duyurdu.
9.02.2022Sağlık
SMA Tip-1 hastası Zeynep Bebek destek bekliyor!
SMA Tip-1 hastası Zeynep Bebek destek bekliyor!Eskişehir'de yaşayan SMA Tip-1 hastası olan 5 aylık Zeynep Bebek, tedavi olmak için destek bekliyor. Zeynep bebeğe 2 aylıkken hastanede yapılan tetkikler sonunda Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip-1 teşhisi konuldu.
13.01.2022Sağlık
Bugün itibariyle başlıyor! Sağlık Bakanı Koca duyurdu
Bugün itibariyle başlıyor! Sağlık Bakanı Koca duyurduSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığının önlenmesine yönelik çiftlerin evlilik öncesi tarama programından geçmesini sağlayacak uygulamanın bugün devreye gireceğini açıkladı.
23.12.2021Gündem
SMA hastası Güneş bebek hayata tutunamadı, Türkiye'yi yasa boğdu
SMA hastası Güneş bebek hayata tutunamadı, Türkiye'yi yasa boğduSMA hastası 19 aylık Giresunlu Güneş Karavil isimli bebek, ölümü ile herkesi yasa boğdu.
5.12.2021Yaşam
SMA testi zorunlu mu? Evlilik öncesi SMA tarama testi ücretsiz mi olacak?
SMA testi zorunlu mu? Evlilik öncesi SMA tarama testi ücretsiz mi olacak?Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu. İstemli kasların erimesine yol açan SMA hastalığı, dünyadaki bebek ölümlerinde birincil nedenler arasında yer alıyor. Hastalığın tipine göre yürüyememe, kasları kullanamama gibi birçok semptom ortaya çıkabiliyor. SMA hastalığına karşı en çok farkındalığın arttığı son dönemde bakanlık da gerekli adımı attı. Peki, SMA testi zorunlu mu? Evlilik öncesi SMA testi ücretsiz mi, ücreti ne kadar?
3.12.2021Sağlık
Bakanlıktan son dakika kararı! Tüm çiftleri ilgilendiriyor! Artık zorunlu oldu, tamamen ücretsiz...
Bakanlıktan son dakika kararı! Tüm çiftleri ilgilendiriyor! Artık zorunlu oldu, tamamen ücretsiz...Sağlık Bakanlığı'ndan son dakika kararı. Evlenecek tüm çiftleri yakından ilgilendiriyor. Ve devreye alınıyor. Bakan Koca resmen duyurdu. Artık zorunlu olacak. Tamamen ücretsiz. Hepsinin bedelini bakanlık karşılayacak. SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastaları için tedavi alternatifleri ve ülke genelinde başlatılacak tarama çalışmalarının ele aldındığı 'SMA Bilim Kurulu' Bakan Koca başkanlığında toplandı. Koca toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilmektedir. Tarama sonucunda, genetik yapıları SMA hastası bebek dünyaya getirme riski içeren çiftler, eğer arzu ederlerse tüp bebek yöntemiyle bu riskten uzak bir şekilde çocuk sahibi olabilirler. Bedeli devletimizce karşılanmaktadır." ifadelerine yer verdi. Koca ayrıca 'Nursinersen etkin maddeli ilaç' için "Bu ilacı kullanan hastalar için 'tedavi almaya uygunluk' kriterlerinde hastaları zorlayan kriterler kaldırılmıştır." bilgisini paylaştı.
2.12.2021Gündem
Bakan Koca'dan SMA ile ilgili son dakika açıklaması: Zorunlu hale gelecek
Bakan Koca'dan SMA ile ilgili son dakika açıklaması: Zorunlu hale gelecekSağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu. Evlilik öncesi SMA testlerinin zorunlu olacağını açıklayan Bakan Koca, "Çalışma ay sonu uygulanmaya konacak" dedi.
2.12.2021Gündem
SMA Bilim Kurulu bugün toplanacak
SMA Bilim Kurulu bugün toplanacakSMA Bilim Kurulu saat 15.30’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak.
2.12.2021Gündem
Ünsal Arık kimdir, nereli, kaç yaşında? Avrupa Boks Şampiyonu Ünsal Arık hakkında merak edilenler…
Ünsal Arık kimdir, nereli, kaç yaşında? Avrupa Boks Şampiyonu Ünsal Arık hakkında merak edilenler…Avrupa Boks Şampiyonu Ünsal Arık, SMA hastası bir çocuk için Demet Evgar'a verdiği kemerin çalındığını iddia etti. Arık, kendisine geri verileceği söylenen kemere ulaşamadığını, hırsızlık yapıldığını öne sürdü. Peki, Ünsal Arık kimdir, nereli, kaç yaşında? Avrupa Boks Şampiyonu Ünsal Arık hakkında merak edilenler…
26.10.2021Gündem
‘SMA aile bilgilendirme kitabı’ ailelere rehber olacak
‘SMA aile bilgilendirme kitabı’ ailelere rehber olacakSMA Hastalığı ile Mücadele Derneği (SMA-DER) önemli bir çalışmaya imza attı. SMA-DER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ece Soyer Demir’in çalışmaları ve Prof. Dr. Kürşat Bora Çarman'ın editörlüğü ile ortaya konulan SMA Aile Bilgilendirme Kitabı, ailelerin tanı sonrasında doğru bilgiye ulaşma ihtiyaçlarına cevap vererek önemli bir görev üstleniyor. Aileler, derneğin internet sitesi üzerinden form doldurarak kitaba ücretsiz olarak ulaşabiliyor.
5.10.2021Sağlık
SMA tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalık!
SMA tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalık!Nadir hastalıklara dikkat çekmek için, nadir hastalığa sahip çocukların nadir yanlarını güçlü bir özelliğe dönüştürerek onları hikayelerin baş kahramanı yapan Nadir-X projesi, devam ediyor. İkinci çizgi romanında SMA hastalığının da yer alacağı projede, çocukların gündelik hayatlarından izler taşıyan hikâyelerle toplumsal farkındalığın artırılması amaçlanıyor. Proje kapsamında, Prof. Dr. Kürşat Bora Çarman, hastalık hakkında önemli bilgiler verirken, SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ece Soyer Demir ise hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaçlarına değindi ve Nadir-X’in önemini değerlendirdi.
20.08.2021Sağlık
Dünyada her 30 kişiden 1’i SMA taşıyıcısı!
Dünyada her 30 kişiden 1’i SMA taşıyıcısı!Genetik bir hastalık olan SMA (Spinal Musküler Atrofi) dünyada ve ülkemizde sık görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerinde her 30 kişiden 1’inin taşıyıcı, her 10 bin kişiden 1’inin de SMA hastası olduğu belirtiliyor. SMA’nın oluşabilmesi için her iki genin de mutasyon olması gerekiyor. Ebeveynlerin her ikisinin de bu mutasyon genini taşıması, doğacak çocuğun SMA hastası olma riskini yüzde 25’e çıkarıyor. SMA, taşıyıcılarda hiçbir belirti ve risk oluşturmazken; hastalarda kasları kontrol eden sinirlerdeki zayıflamaya bağlı olarak zamanla ilerleyen kas güçsüzlükleri ortaya çıkabiliyor. Prof. Dr. Mustafa Özen, SMA hastalığının önlenmesi konusunda önemli bilgiler paylaştı ve merak edilenleri anlattı.
17.08.2021Sağlık
SMA hastası İnci bebek destek bekliyor!
SMA hastası İnci bebek destek bekliyor!İstanbul’da yaşayan 2 aylık İnci Melek Adıgüzel SMA tip 1 ile mücadele ediyor. Baba Cengiz Adıgüzel, “İnci’mize destek olun” diye seslendi.
11.08.2021Gündem
Alperen bebek için bağış topladılar
Alperen bebek için bağış topladılarMentalist Olcay Kutluca ve şarkıcı Sinan Güleryüz, SMA hastası Alperen bebek için seferber oldu.
29.05.2021Magazin
Minik Ela Deniz için zaman daralıyor!
Minik Ela Deniz için zaman daralıyor!SMA Tip 1 hastalığı ile mücadele eden 2 buçuk yaşındaki Ela Deniz'in ailesi tedavinin gerçekleştirilebilmesi için destek bekliyor.
31.03.2021Sağlık
CHP lideri Kılıçdaroğlu: Her kuruşun hesabını vermek zorundalar
CHP lideri Kılıçdaroğlu: Her kuruşun hesabını vermek zorundalarCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Devleti yönetenler, harcadıkları her kuruşun hesabını millete vermek zorundadırlar. Bu zorunluluğu hisseden bir yönetim Türkiye'ye ya da yönettiği ülkeye büyük katkılar yapan yönetimdir" dedi.
30.03.2021Siyaset
'SMA’lı Kuşaklar Kısırdöngüsü' tarama testleriyle kırılabilir
'SMA’lı Kuşaklar Kısırdöngüsü' tarama testleriyle kırılabilirSpnal Kas (Müsküler) Atrofi (SMA) hastalarının tanı testi yapılabilmesi için öncelikli olarak çocuk hastalıkları hekiminin bebekte SMA ön tanısını koyması gerektiğinin altını çizen Tıbbi Genetik Uzmanı Doç. Dr. Ayşegül Kuşkucu, “Eğer bebekte kas güçsüzlüğü, hareketsizlik, gevşeklik gibi bulgular varsa SMA’dan şüphelenilir. Ön tanı sonrası da SMA hastalığına neden olan SMN (Survival Motor Nöron) geninde mutasyon incelenmesi için tıbbi genetik uzmanlarına sevk edilir. Ancak çiftler henüz bebek sahibi olmadan önce yapılacak SMA testi ile taranır ve taşıyıcı oldukları saptanırsa tıbbi genetik uzmanlarınca birlikte planlayacakları yöntemler ve testlerle sağlıklı çocuk sahibi olmaları mümkün olabilmektedir” dedi.
26.02.2021Sağlık
Bakan Koca'dan SMA hastası çocuklarla ilgili açıklama
Bakan Koca'dan SMA hastası çocuklarla ilgili açıklamaSağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Bakan Koca, ''Bilimin gösterdiği her yolu çocuklarımızın tedavisi için değerlendireceğimizden emin olunuz. Uygun hastada uygun tedavi kesinlikle devreye alınacaktır.'' ifadelerini kullandı.
9.01.2021Gündem
Hekimoğlu oyuncularına anlamlı hediye...
Hekimoğlu oyuncularına anlamlı hediye...Kanal D’nin sevilen dizisi Hekimoğlu’na bir hediye de izleyicisinden geldi.
7.01.2021Televizyon
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kurmaylarına SMA talimatı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kurmaylarına SMA talimatıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyanın hiçbir yerinde bizdekine benzer bir tedavi uygulaması bulunmuyor. Tedavi alamayan bir tane bile SMA hastamız yok" dedi.
6.01.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Sma Hastası ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki sma hastası haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.