Osd

Osd

Son dakika OSD haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan OSD ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını OSD haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Osd

haberleri sayfasında son dakika yaşanan osd gelişmeleri de dahil olmak üzere 297 osd haberi bulunmuştur. Tüm osd haberleri aşağıda listelenmiştir.
Araçlarda ÖTV indirimi olur mu, ÖTV indirimi gelecek mi?
Araçlarda ÖTV indirimi olur mu, ÖTV indirimi gelecek mi?ÖTV indirimi gelecek mi, araçlarda ÖTV indirimi olur mu? Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle Cumhurbaşkanı motorlu araç özel tüketim vergisi (ÖTV) ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırabilecek, sıfıra indirebilecek. Peki, otomobil fiyatları düşecek mi, sıfır otomobil fiyatları düşer mi?
26.07.2022Ekonomi
Araç fiyatları düşer mi? Sıfır ve ikinci el araç fiyatları artacak mı, düşecek mi? Araç alacaklar işte piyasadaki son durum!
Araç fiyatları düşer mi? Sıfır ve ikinci el araç fiyatları artacak mı, düşecek mi? Araç alacaklar işte piyasadaki son durum!Araç fiyatları düşecek mi, artacak mı? ÖTV tebliğindeki ‘Bakanlar Kurulu’ ibaresi ‘Cumhurbaşkanı’ olarak değiştirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre; Cumhurbaşkanı, motorlu araç ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını üç katına kadar artırabilecek, sıfıra indirebilecek. Öte yandan Dün sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, dilimlerinde indirim yapacaklarını belirterek "Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere. Türkiye'de bir araç alırken dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV'yi ödüyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Söz konusu karar sonrası araç fiyatları düşer mi, ikinci el araç fiyatları düşecek mi artacak mı?
26.07.2022Ekonomi
ÖTV kalkacak mı? Otomobilde ÖTV indirimi gelecek mi? Sıfır araçlarda ÖTV indirimi olur mu?
ÖTV kalkacak mı? Otomobilde ÖTV indirimi gelecek mi? Sıfır araçlarda ÖTV indirimi olur mu? Son dönemde sosyal medyada sıkça ÖTV indirimi beklentisi dile getiriliyor. Yükselen otomobil fiyatları nedeniyle ÖTV diliminin altındaki model sayısı 10’un altına düştü. Türkiye’de 400 bin TL’nin altında sınırlı sayıda araç kaldı. Bu yüzden de kamuoyunda zaman zaman gündem olan ÖTV indirimi ile ilgili Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu açıklamalarda bulundu. Peki, ÖTV kalkacak mı? Otomobilde ÖTV indirimi gelecek mi? Sıfır araçlarda ÖTV indirimi olur mu? İşte ayrıntılar…
25.07.2022Ekonomi
İkinci el araba fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme! İkinci el arabada yeni dönem! Bayiler harekete geçiyor
İkinci el araba fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme! İkinci el arabada yeni dönem! Bayiler harekete geçiyorİkinci el araba fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! İkinci el araba fiyatlarıyla ilgili yeni dönem! İkinci el araba fiyatlarıyla ilgili önemli açıklama geldi. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği'nin (OYDER) Nisan ayında göreve gelen yeni başkanı Dr. Altuğ Erciş, otomotiv sektöründeki güncel gelişmeler hakkında ilk kez konuştu. Sektörün birçok olumsuz gelişmeyle karşı karşıya kaldığını ve gelişmelerin bayilerin ikinci el araç satışlarına yönelmesi gerekliliğini ortaya çıkardığını vurgulayan Erciş, "Yetkili satıcılık sistemini ayakta tutmak için ABD ve Avrupa’da olduğu gibi ikinci el satışlarını kendi bünyemizde yapmalıyız. Avrupa’da bayilerin toplam satışlarının yüzde 48’i ikinci el iken, ülkemizde ise bu oran yüzde 2 seviyesinde" dedi. Erciş, otomobillere uygulanan vergi sistemi hakkında da konuşarak, "ÖTV matrahlarının güncellenmesi, yetkili satıcıların ve halkımızın en büyük beklentisidir" dedi. Öte yandan Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar nisanda bir önceki aya göre yüzde 29, fiyatlar da ortalamada yüzde 4 arttı.
23.05.2022Ekonomi
Düşük maliyetli ülke trendi Türkiye’yi öne çıkarır!
Düşük maliyetli ülke trendi Türkiye’yi öne çıkarır!Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu otomotiv üretimindeki yeni maliyet trendlerinin Türkiye’yi ön plana çıkarabileceğini söyledi.
17.05.2022Otomobil
Sıfır araba satışıyla ilgili son dakika gelişmesi! Böylesi görülmedi, 5 ay...
Sıfır araba satışıyla ilgili son dakika gelişmesi! Böylesi görülmedi, 5 ay...Araba alacakları çok yakından ilgilendiriyor. Pandemi süreci ve çip krizi nedeniyle otomotiv sektöründe tedarik sorunu yanmaya başladı. Salgın sürecinde pek çok otomotiv devi üretime ara verdi. Çip krizi de dönemsel olarak üretimin gecikmesine neden oldu. Koronavirüs pandemisinde normalleşme süreci dünya genelinde başladı. Ancak yaşanan çip krizi hala otomotiv sektörünü etkilemeye devam ediyor. Yaşanan süreç araba fiyatlarının fahiş fiyatlara çıkmasına neden oldu. Öyle ki bazı araba modellerinde fiyatlar ev fiyatları ile yarışır hale geldi. Ucuz otomobil bulmak ise neredeyse imkansız. Araba fiyatlarının mayıs listesi yayınlandığında 300 bin TL'ye sadece tek bir model kaldığı görüldü. Fiyatlardaki fahiş artış da fırsatçıları harekete geçirdi. Bazı fırsatçı bayiler, ellerinde stok otomobil olmasına rağmen vatandaşa 3 ay sonraya gün veriyor. Eğer aracı hemen isterseniz karşınıza yüklü bir fatura çıkıyor.
16.05.2022Ekonomi
Otomotiv üretiminde düşüş sürüyor!
Otomotiv üretiminde düşüş sürüyor!Bu yılın ilk 4 ayında otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 azalarak 409 bin 903 adet, otomobil üretimi yüzde 20 azalarak 229 bin 200 adet olarak gerçekleşti.
15.05.2022Otomobil
Araba alım-satımında yeni dönem! Tamamen değişiyor, tarih verildi
Araba alım-satımında yeni dönem! Tamamen değişiyor, tarih verildiAraba piyasası ile ilgili son dakika açıklaması! Araba alıp satacak herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Tarih verilerek detaylar paylaşıldı: Büyük değişiklik yaşanacak. Pandemi döneminde hızlanan teknoloji kullanımı araç alım satımı için de yeni dönemin kapılarını araladı. Geçtiğimiz 2 yılda otomotiv sektöründe denenen online satış uygulamasını hem yetkili satıcılar hemde kullanıcılar sevdi. Yerli otomobil Togg'da da araç alım satımı için online satış döneminin geçerli olması beklenirken, uygulamanın yıllara sari bir şekilde yaygınlaşması bekleniyor. Öte yandan araba sahibi olmak isteyenler fiyatları yakından takip ediyor. Sıfır araçlarda kur ve maliyet artışı kaynaklı fiyat artışları nedeniyle tüketiciler artık daha küçük otomobilleri tercih ediyor. Öyle ki, ‘B segmenti’ diye tabir edilen küçük sınıftaki otomobillerin satışlardaki payı son iki yılda yüzde 97 oranında arttı.
11.04.2022Ekonomi
Otomobil üretimi geriledi!
Otomobil üretimi geriledi!Ocak-Mart döneminde toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,4 azalarak 302 bin 730 adet, otomobil üretimi ise yüzde 21,5 azalarak 166 bin 363 adet oldu.
10.04.2022Otomobil
OSD Başkanı Cengiz Eroldu!
OSD Başkanı Cengiz Eroldu!Otomotiv Sanayi Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Cengiz Eroldu seçildi.
1.04.2022Otomobil
Son dakika otomobil açıklaması! Rakamlar duyuruldu, yüzde 20 azaldı
Son dakika otomobil açıklaması! Rakamlar duyuruldu, yüzde 20 azaldıOtomotiv Sanayii Derneği (OSD) rakamları açıkladı. Yılın ilk iki ayını kapsayan dönemde toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12, otomobil üretimi de yüzde 20 azaldı.
14.03.2022Ekonomi
Araç üretimi yüzde 12 geriledi
Araç üretimi yüzde 12 gerilediToplam araç üretimi ilk 2 ayda yüzde 12 azalarak 196 bin 194 adet, otomobil üretimi yüzde 20 azalarak 109 bin 322 adet olarak gerçekleşti.
13.03.2022Otomobil
2021'de otomotiv üretimi yüzde 2 azaldı
2021'de otomotiv üretimi yüzde 2 azaldı2021’de otomotiv üretimi geçen yıla göre yüzde 2 azalarak 1 milyon 276 bin 140 adet oldu. Geçen yıl otomotiv ihracatı ise 30 milyar dolara yaklaştı.
17.01.2022Otomobil
Araba fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması! Bu ay yeni zam geliyor, artış kademeli olarak devam edecek
Araba fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması! Bu ay yeni zam geliyor, artış kademeli olarak devam edecekAraba alacaklara kötü haber! Sıfır araba fiyatları bu ay değişiyor. Satışlar 2021'in altına düşecek. Sıfır arabada maliyet artışları kademeli olarak fiyatlara yansıyacak. Uzun süredir küresel düzeyde devam eden çip krizi nedeni ile üretimde aksamlar yaşanıyordu. Bu da fiyatların yükselmesine neden oldu. Sektör temsilcileri araba fiyatlarındaki artışın 2022 yılında da devam edeceğini açıkladı. Otomotiv sektörü dünyada artan hammadde, enerji ve nakliye maliyetleri ile kur farklarını bu aydan itibaren fiyatlara yansıtma hazırlığında.
3.01.2022Otomobil
Elektrikli araç satışları hızlanıyor!
Elektrikli araç satışları hızlanıyor!Uzmanlar ülkelerin iklim değişikliği taahhütlerini yerine getirirse lityum talebinin 10 yıl içince 7 misli artacağını belirtiyor.
29.12.2021Otomobil
Sıfır otomobil fiyatları için flaş açıklama! 2022 yılında sıfır arabaların fiyatları yüzde 12 artacak...
Sıfır otomobil fiyatları için flaş açıklama! 2022 yılında sıfır arabaların fiyatları yüzde 12 artacak...Sıfır otomobil fiyatları için artış bekleniyor. Dünyayı etkisi altına alan küresel çip krizi ile birlikte, artan döviz kuru ve koronavirüsten kaynaklanan olumsuzluklar etkisini hissettirmeye devam ediyor. Öte yandan sıfır araç bulmakta zorlanan vatandaşlara bir kötü haber de CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın'dan geldi. Yalçın, 2022 yılının ocak ayında sıfır otomobillerin fiyatlarında yüzde 12 artış beklediklerini kaydetti.
14.10.2021Ekonomi
Yerlilik oranın düşme tehlikesi
Yerlilik oranın düşme tehlikesiTaşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), “Elektrikli Araçlar Günü” etkinliğinde Türkiye'de üretilen araçlarda yerlilik oranının yüzde 70'lerden 20'lere düşebileceğini öne sürdüler.
4.10.2021Otomobil
Otomotivde üretim ve ihracat yüzde 14 artışta!
Otomotivde üretim ve ihracat yüzde 14 artışta!İlk sekiz ayda otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 814 bin 520 adet, otomobil üretimi yüzde 6 artarak 511 bin 766 adet olarak gerçekleşti.
13.09.2021Otomobil
ÖTV indirimi gelecek mi? Gözler ÖTV matrahı düzenlemesine çevrildi!
ÖTV indirimi gelecek mi? Gözler ÖTV matrahı düzenlemesine çevrildi!ÖTV indirimi gelecek mi, ÖTV matrahı değişecek mi? Otomobil fiyatlarındaki sert yükseliş gözleri ÖTV matrahı düzenlemesine çevirdi. Aşılma sürecinin hızlanması beraberinde vaka sayısının azalması araba piyasasında hareketliliğe neden olurken ÖTV indirimi merakla bekleniyor. Sektör temsilcileri ve özellikle yerli üreticiler konu ile ilgili bakanlığın kapısını çaldı. Markanın üçüncü yerli modeli Bayon’un lansmanında değerlendirmeler yapan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Kısa bir süre içerisinde matrah dilimlerinde yeni bir düzenleme olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu. İşte detaylar…
2.07.2021Gündem
Otomotiv üretimi yüzde 23, ihracatı yüzde 18 arttı!
Otomotiv üretimi yüzde 23, ihracatı yüzde 18 arttı!Otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 532 bin 441 adet, otomobil üretimi de yüzde 23 artarak 353 bin 580 adet olarak gerçekleşti.
14.06.2021Otomobil
Otomotivde üretim yüzde 28, ihracat yüzde 18 arttı!
Otomotivde üretim yüzde 28, ihracat yüzde 18 arttı!Otomotiv Sanayii Dernegˆi (OSD) Ocak-Nisan dönemine ilişkin verileri açıkladı. Bu dönemde, otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 415 bin 187 adet, otomobil üretimi yüzde 18 artarak 288 bin 211 adet olarak gerçekleşti.
10.05.2021Otomobil
Otomotivde üretim ve ihracat düşüşte!
Otomotivde üretim ve ihracat düşüşte!Ocak-Şubat döneminde toplam otomotiv üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 azalarak 222 bin 264 adet, otomobil üretimi yüzde 16 azalarak 136 bin 882 adet olarak gerçekleşti.
15.03.2021Otomobil
Otomotiv üreticileri 2021’den umutlu!
Otomotiv üreticileri 2021’den umutlu!Otomotiv Sanayii Dernegˆi verilerine göre 2020’de toplam otomotiv üretimi 2019’a göre yüzde 11 azalarak 1.29 milyon adete düştü. 2021 beklentisi ise 1.4 milyon adede çıkmak.
18.01.2021Otomobil
Otomotivciler Maliye’den randevu aldı!
Otomotivciler Maliye’den randevu aldı!Bu yıl da istihdamda büyüme öngören Türk otomotiv sanayi yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan randevu aldı. Otomotivciler görüşmede fırsatlar ve riskler konusunda paylaşım yapacak.
18.01.2021Otomobil
Anlaşma imzalandı, 3 milyar doları korudu!
Anlaşma imzalandı, 3 milyar doları korudu!Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması, iki ülke arasındaki yaklaşık 3 milyar dolar değerindeki ticaret hacmi oluşturan otomotiv sektörü tarafından sevindirici bir gelişme olarak karşılandı.
1.01.2021Otomobil

Benzer Haber Etiketleri

Osd ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki osd haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.