Gazete Vatan Logo

Araçlarda ÖTV indirimi olur mu, ÖTV indirimi gelecek mi?

ÖTV indirimi gelecek mi, araçlarda ÖTV indirimi olur mu? Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle Cumhurbaşkanı motorlu araç özel tüketim vergisi (ÖTV) ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırabilecek, sıfıra indirebilecek. Peki, otomobil fiyatları düşecek mi, sıfır otomobil fiyatları düşer mi?

Araçlarda ÖTV indirimi olur mu, ÖTV indirimi gelecek mi?

Özel tüketim vergisi (ÖTV) (II) sayılı liste uygulama genel tebliğinde yapılan düzenlemeyle Cumhurbaşkanı'na motorlu araç ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırlarını 3 katına kadar artırma ve sıfıra indirme yetkisi tanındı. Peki, Araçlarda ÖTV indirimi olur mu, ÖTV indirimi gelecek mi?

ÖTV indirimi gelecek mi?

Habertürk’ün haberine göre; Mevcut şartlarda otomobillere uygulanan ÖTV'de indirim beklemenin gerçekçi olmadığını vurgulayan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, "Benim şahsi düşüncem, talebin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda, bir de ekonomik sonuçları düşündüğümüz zaman, ÖTV indirimi beklemek çok gerçekçi değil. Tüketici talebi düşerse bu yönde bir beklenti olabilir. Aslında, ÖTV indirimi kısa vadeli bir çözüm, iç pazarı büyütmek için bütüncül bakış açısı gerekli" dedi.

'İkinci yarı daha zor olacak'

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Eroldu'nun ÖTV konusundaki açıklamasının ardından, verdiği diğer mesajlara bakmakta da fayda var.

Eroldu, yılın ilk 6 ayının sanayi açısından pozitif geçtiğini kaydederek, yılın ikinci yarısında negatif gelişmeler yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Haberin Devamı

Eroldu, "Gelecek 6 ay negatif bir tablo yaşayacağımıza dair tahminlerimiz var. Avrupa’da artan enflasyon ve adetlerdeki düşüş, Türk otomotiv sanayi açısından, ihracat bacağında bir sıkıntı yaratabilir. Buna yalnızca ihracat bacağı olarak da bakmamak lazım, iç pazarda da artan fiyatlar pazarda bir miktar gevşemeye yol açacak gibi duruyor. Dolayısıyla ikinci yarı biraz daha zor olacak" dedi.