Gazete Vatan Logo

ÖTV kalkacak mı? Otomobilde ÖTV indirimi gelecek mi? Sıfır araçlarda ÖTV indirimi olur mu?

Son dönemde sosyal medyada sıkça ÖTV indirimi beklentisi dile getiriliyor. Yükselen otomobil fiyatları nedeniyle ÖTV diliminin altındaki model sayısı 10’un altına düştü. Türkiye’de 400 bin TL’nin altında sınırlı sayıda araç kaldı. Bu yüzden de kamuoyunda zaman zaman gündem olan ÖTV indirimi ile ilgili Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu açıklamalarda bulundu. Peki, ÖTV kalkacak mı? Otomobilde ÖTV indirimi gelecek mi? Sıfır araçlarda ÖTV indirimi olur mu? İşte ayrıntılar…

ÖTV kalkacak mı? Otomobilde ÖTV indirimi gelecek mi? Sıfır araçlarda ÖTV indirimi olur mu?

ÖTV indirimi vatandaşın gündeminde! Araç fiyatlarında yaşanan önlenemez yükselişi pek çok kişi de ÖTV indirimi beklentisi yaratırken sosyal medyada da sıklıkla dile getirilen konuların başında geliyor. ÖTV diliminin altındaki model sayısı 10’un altına düşerken Türkiye’de 400 bin TL’nin altında sınırlı sayıda araç kaldı. Sektör temsilcileri ÖTV indirimi ile ilgili konuştu. Peki, ÖTV kalkacak mı? Otomobilde ÖTV indirimi gelecek mi? Sıfır araçlarda ÖTV indirimi olur mu? İşte ayrıntılar…

OTOMOBİLDE ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, küresel piyasalardaki gelişmeler, Avrupa pazarındaki daralmanın Türkiye'ye etkisi ve güncel ekonomi politikaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Enflasyonist baskı ve kur artışı paralelinde yükselen otomobil fiyatları nedeniyle yüzde 80’lik ÖTV diliminin altındaki model sayısı 10’un altına düştü. Türkiye’de 400 bin TL’nin altında sınırlı sayıda araç kaldı. Yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 70’lik ÖTV baremlerinin zamlar karşısında işlevini yitirmesi hem tüketici hem de markalar tarafında ÖTV matrahlarında yeni bir düzenleme beklentisi oluşturmuştu.

Dünya gazetesinin haberinde görüşlerine yer verilen OSD Başkanı Cengiz Eroldu’ya göre, arzın talebin çok gerisinde kaldığı ve ülke ekonomisinin vergi gelirlerine daha fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemde kısa vadede bir ÖTV indiriminin gündeme gelmesi mümkün görünmüyor.

Konuyla ilgili Eroldu, “Şu andaki ortamda biz gidip bir yandan mal yetiştirmezken, bir yandan da ‘ÖTV’yi indirelim’ demek doğru gelmiyor bana. ÖTV konusunda en güncel bilgiye Maliye Bakanlığı sahip. Hangi vergi diliminde ne kadar araç satılıyor bizden daha iyi biliyorlar. Şu anda da Türkiye’de belli bir talep var. O talep bu kadar hızlı devam ettiği müddetçe ve bir de ülkenin mali bilançosunu düşündüğümüz zaman ÖTV indirimi çok rasyonel gelmiyor açıkçası. Ama belli bir noktadan sonra talep düşmeye başlayacak, o zaman konu değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Bunu OSD Yönetim Kurulu’nda tartışmadık ama bu benim kişisel fikrim bu yönde” diye konuştu.