Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları

Son dakika göz hastalıkları haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan göz hastalıkları ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını göz hastalıkları haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Göz Hastalıkları

haberleri sayfasında son dakika yaşanan göz hastalıkları gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.754 göz hastalıkları haberi bulunmuştur. Tüm göz hastalıkları haberleri aşağıda listelenmiştir.
Çocuklarda göz muayenesi doğuştan başlanmalı dedi ve uyardı!
Çocuklarda göz muayenesi doğuştan başlanmalı dedi ve uyardı!Çocukların ekranları yakın mesafeden uzun süre kullanılmasının gözlerde miyop gelişmesine ve mevcut numaranın büyümesine neden olabileceğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Konuralp Yakar, “Süre kısaltılması ve aralıklı kullanım, zaman zaman uzağa bakarak gözlerin dinlendirilmesi çok faydalıdır” dedi.
16.09.2023Sağlık
Aşırı sıcaklar geldi! Bilinçsiz kullanılan klima göz hastalıklarına neden olabilir
Aşırı sıcaklar geldi! Bilinçsiz kullanılan klima göz hastalıklarına neden olabilirÖzellikle yaz aylarında, kullanılan soğutucu klima nedeniyle göz hastalıklarında artış olduğunu vurgulayan Op. Dr. Aylin Akbay, “Olumsuz etkilerinden kurtulmak isteyenler klimaya karşı oturmamalıdır. Klimanın filtre ve kanalları çok düzgün temizlenmelidir. Klima olan ortamda muhakkak nem cihazı da kullanılmalı. Ayrıca göz kuruluğu olanlar kesinlikle doktora başvurmadan göz damlası kullanmamalıdır” uyarısında bulundu.
13.07.2023Sağlık
Kızarıklık şikayetiyle hastaneye gitti! Gözünden sinek larvaları çıktı
Kızarıklık şikayetiyle hastaneye gitti! Gözünden sinek larvaları çıktıBitlis’in Tatvan ilçesinde gözde kızarıklık, yanma ve batma şikayetiyle hastaneye başvuran erkek hastanın gözünden sinek larvaları çıktı.
6.07.2023Yaşam
Uzmanından göz ile ilgili önemli uyarı: Karıştırmayın, ayırt etmek muayeneyle mümkündür
Uzmanından göz ile ilgili önemli uyarı: Karıştırmayın, ayırt etmek muayeneyle mümkündürGöz Hastalıkları Uzmanı Dr. Tolga Yüksel, göz alerjisi (alerjik konjonktivit) ile göz enfeksiyonunun (konjotktivit) benzer belirtiler gösteren rahatsızlıklar olduğunu söyledi ve iki rahatsızlığın ayırt edilmesi gerektiği yönünde uyarılarda bulundu. Dr. Yüksel; "Hastalığın hangisi olduğunu anlamak ve enfeksiyon ile alerji arasındaki farkı ayırt etmek göz doktorunun mikroskopla muayenesiyle mümkündür" dedi.
25.06.2023Sağlık
Uzmanı yaza özel uyardı: Sahte güneş gözlüğü takmak yerine hiç gözlük takmayın
Uzmanı yaza özel uyardı: Sahte güneş gözlüğü takmak yerine hiç gözlük takmayınYaz aylarının gelmesiyle kullanımı artan güneş gözlükleri ile ilgili uyarılarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kholzoda Saidali, ‘sahte’ güneş gözlüklerine dikkat çekerek, “Orijinal güneş gözlüklerinde ultraviyole ışınlarını engelleyen film tabakası kullanılırken sahte güneş gözlüklerinde boya kullanılıyor. Bu yüzden sahte güneş gözlüğü, gözü koruyamadığı gibi ışınlardan gelecek zararı daha fazlalaştırıyor. Eğer sahte güneş gözlüğü takmayı düşünüyorsanız, hiç gözlük takmamanın daha sağlıklı olduğunu bilmelisiniz” dedi.
17.06.2023Yaşam
Sahte güneş gözlükleri tehlike saçıyor! Pterjium hastalığını tetikliyor
Sahte güneş gözlükleri tehlike saçıyor! Pterjium hastalığını tetikliyorGüneş gözlükleri yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından olarak öne çıkarken uzmanlar, sahte gözlüklerin göz sağlığı için büyük tehdit oluşturduğuna dikkat çekiyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gökhan Arslan, “Güneşe bakmayı hiç tavsiye etmiyoruz, zararlı etkilerini direkt göz alıyor, etkileri uzun vadede görülüyor. Katarakt oluşumunu hızlandırıyor, gözün kojektiva dediğimiz beyaz kısmında göz eti diye tabir edilen pterjium hastalığı, göz önüne sarı kabarcıklar oluşturabiliyor. Koyu renkli her cam koruyucu değil, damgaları var, ultraviyole ışınlardan koruma düzeyine bakmak lazım. Güneş gözlüğü muhakkak takalım, işportadan alınmasını tavsiye etmiyoruz” dedi.
1.06.2023Sağlık
Gözün doğal görünümünü bozan hastalık: Pterjium
Gözün doğal görünümünü bozan hastalık: PterjiumGözde şiddetli kızarıklık ve batma hissine yol açan bir hastalık olan pterjium, dikkate alınmadığı ya da önemsenmediği durumlarda kornea tabakasında ciddi zararlara yol açabiliyor. Kalıcı görme bozuklukları ile sonuçlanabilecek hastalık hakkında açıklamada bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, “Açık havada güneşin ultraviyole ışınlarına ve tozlu-kuru ortamlara maruz kalan kişilerde pterjium hastalığı daha sık görülmektedir. Pterjium, gözün doğal görünümünü de bozabilir” şeklinde konuştu.
26.05.2023Sağlık
Sahte güneş gözlüğü uyarısı! 'Katarakt gelişimini hızlandırıyor'
Sahte güneş gözlüğü uyarısı! 'Katarakt gelişimini hızlandırıyor'Havaların ısınması ve baharın gelmesiyle güneşin kendisini gösterdiğini belirten göz hastalıkları uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç, gözü güneşten gelen ışınlarından korunmak için kullanılan gözlükleri seçerken dikkat edilmesi gereken hususları bir bir anlattı. Yrd. Doç. Dr. Genç, sahte gözlüklerin katarakt gelişimini hızlandırabileceğini söyledi.
24.05.2023Sağlık
Bayram temizliğinde göz sağlığına dikkat! 'Uzak durulmalı'
Bayram temizliğinde göz sağlığına dikkat! 'Uzak durulmalı'Ev temizliğinde kullanılan deterjan, lavabo açıcı gibi maddeler göze büyük zararlar veriyor. Özellikle bayram öncesi yapılan temizliklerde yoğun olarak kullanılan bu kimyasal ürünlerin dozuna dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Anıl Kubaloğlu, “Çamaşır suyu, lavabo açıcıları gibi kimyasal maddeler bazen patlayıp direkt gözümüze gelebiliyor. Temizlik maddeleri yerinde ve kararınca kullanılmalı. Özellikle buhar çıkaran maddelerden mümkün mertebe uzak durulmalı ve ilaçların gözdeki yakıcı etkileri ortadan kalkana kadar ortam havalandırarak temizlik yapılmalı” dedi.
20.04.2023Sağlık
Kan şekerini düzenliyor, diyabet ve kansere karşı savaşçı! Kilo fiyatı altınla yarışıyor
Kan şekerini düzenliyor, diyabet ve kansere karşı savaşçı! Kilo fiyatı altınla yarışıyorKilo fiyatı altında yarışıyor, kan şekerini dengede tutuyor. Diyabet riskini azaltıyor, diyet yapmak isteyenler için bir numaralı besin! Prostat kanserine karşı koruyor, göz hastalıkları tedavisinde kullanılıyor. B2 vitamini eksikliği tedavisinde kullanılıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Güçlü bir protein kaynağı, vücut direncini arttırıyor. İşte tatil cennetinde yetişen besinin bilinmeyen faydaları...
14.03.2023Sağlık
Emine doktordan acı haber geldi! Pandemide gündem olmuştu
Emine doktordan acı haber geldi! Pandemide gündem olmuştuİstanbul'da görev yapan Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Emine Kütük Uzunoğlu (38), geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Pandemi döneminde fedakarca çalışmasıyla gündeme gelen Uzunoğlu, memleketi Nevşehir'de son yolculuğuna uğurlandı.
10.01.2023Yaşam
Belirti göstermeden görme kaybına yol açıyor! 55 yaş üstü için büyük risk
Belirti göstermeden görme kaybına yol açıyor! 55 yaş üstü için büyük riskGöz hastalıkları ile ilgili son dakika uyarısı! Tamamen görme kaybına neden oluyor, 55 yaş üstü kişilerde daha sık görülüyor. Göz Hastalıkları ve Retina Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, “Retinamızın merkezi olan makula yani sarı nokta, gözün arkasında bulunur ve retinanın en keskin görüş merkezidir. Makula dejenerasyonu yaşa bağlı olarak ortaya çıkan, genellikle 55 yaş üstü kişilerde görülen ve ilerleyen yaşla sıklığı artan, sık görülen bir göz hastalığıdır” dedi.
5.01.2023Sağlık
Çocuklar için miyopi uyarısı: Birçok hastalığa neden olabilir
Çocuklar için miyopi uyarısı: Birçok hastalığa neden olabilirDünya çapında en yaygın görme bozukluğu olan miyopi çocuklarda da görme bozukluğunun en önde gelen nedeni olarak karşımıza çıkıyor. 2010 yılında dünya nüfusunun yüzde 27’sinde miyopik kırma bozukluğu mevcuttu. Bu oranın 2050 yılında yüzde 52’ye kadar çıkacağı ve yüksek miyopi oranının da yüzde 10’lara ulaşacağı tahmin ediliyor. Yüksek miyopinin sadece basit bir kırma kusuru olmadığını ve beraberinde diğer göz bozukluklarına da neden olabildiğini belirten Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, "Yüksek miyopi değerlerine sahip olan bir kişi ilerleyen yaşantısında katarakt, glokom, retina yırtığı/dekolmanı ve sarı nokta hastalığına çok daha sık yakalanıyor. Erken teşhis için ailelere bu konuda büyük görev düşüyor" dedi.
1.12.2022Sağlık
Kontakt lens, göz kapağını düşürebilir
Kontakt lens, göz kapağını düşürebilirKontakt lensin doğru kullanılsa bile kalıcı görme kaybına sebep olabileceğini belirten Doç. Dr. Aylin Kılıç “Lazerin riskli olduğunu düşünen birçok kişi lazer olmaktan çekiniyor. Aslında kontakt lens lazerden daha riskli. Kontakt lenslerin yapabileceği bakteriyel enfeksiyon çok ciddi kalıcı görme kaybına sebep olabiliyor. Uzun süre lens kullanımında göz kapağınızda düşüklük meydana gelebilir” dedi.
22.11.2022Sağlık
Görmeniz arada bulanıklaşıyorsa dikkat!
Görmeniz arada bulanıklaşıyorsa dikkat!Günümüzde sıklıkla karşılaşılan ve her yaşta görülebilen diyabet hastalığı nedeniyle her yıl bir milyondan fazla kişi hayatını kaybediyor. Hastalığın risklerine rağmen ne yazık ki çoğu hasta diyabet olduğundan haberdar bile değil. Diyabetle mücadele için en önemli faktör ise yaşam tarzını değiştirmek. Bu farkındalığı artırmak için 14 Kasım günü, Dünya Diyabet Günü olarak kabul ediliyor.
14.11.2022Sağlık
Çocuklar için 'miyop' uyarısı: 'Teması olabildiğince kısıtlamak gerekiyor'
Çocuklar için 'miyop' uyarısı: 'Teması olabildiğince kısıtlamak gerekiyor'Pandemi döneminde ve sonrasında teknolojik cihazların daha sık kullanılmaya başlanması üzerine çocuklardaki birçok göz hastalığında artış olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tülay Arıcı, ara tatile girecek çocukların ailelerine tavsiyelerde bulundu. Çocukların gözlerinde bir sıkıntı olduğunu anlayamayabileceğinin altını çizen Dr. Arıcı, “Dijital cihazlarla çocuğun temasını olabildiğince kısıtlamak gerekiyor. Çocuklar teknolojik cihazlarla gün içinde en fazla 1-1,5 saat vakit geçirmeli” dedi.
9.11.2022Sağlık
Yeni doğan bebeklerdeki göz yaşarmalarına dikkat
Yeni doğan bebeklerdeki göz yaşarmalarına dikkatYeni doğan bebeklerde görülen göz yaşarmaları ve çapaklanmanın gözyaşı kanal tıkanıklığa işaret edebileceğini kaydeden Göz ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Selçuk Bulut, bu sağlık sorununun tedavi edilmemesi durumunda göz ve göz çevresinde meydana gelebilecek olan enfeksiyonların menenjit hastalığına kadar ilerleyebileceğini belirtti.
9.09.2022Sağlık
Son dakika... 4/1-(a), 4/1-(b) ve 4/1-(c) kapsamında çalışanları kapsıyor! Flaş emeklilik detayı, 10 puan artıyor
Son dakika... 4/1-(a), 4/1-(b) ve 4/1-(c) kapsamında çalışanları kapsıyor! Flaş emeklilik detayı, 10 puan artıyorGelen son dakika haberine göre, SSK'lı, Bağ-Kur'lu, kamu çalışanı yüzbinleri ilgilendiriyor. Emeklilik ile ilgili flaş detay ortaya çıktı. Göz hastalıkları, onkoloji, kulak burun boğaz hastalıkları, hematoloji, ortopedi, dermatoloji gibi çok sayıda hastalığı kapsıyor. Emeklilik imkanı doğuyor. İşte malulen emeklilik ile ilgili merak edilen tüm detaylar...
Ozon tedavisi ile hafızayı güçlendirmek mümkün
Ozon tedavisi ile hafızayı güçlendirmek mümkün'Ozon terapisi' olarak da bilinen ozon tedavisinin çeşitli hastalıkların tedavisine tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak uygulandığını belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Tuba Kurt, “Ozon tedavisindeki amaç; vücudun fonksiyonlarının olması gerektiği hale getirilmesidir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ozon terapisi depresyon ve stresin azalmasını sağlıyor ayrıca beyin fonksiyonlarını düzenleyerek, hafızayı güçlendiriyor” dedi.
12.08.2022Sağlık
Kalp krizi riskini “gözünden” tanıyor
Kalp krizi riskini “gözünden” tanıyorDinamik damar analizi cihazı, hastanın göz damarlarından kalp krizi riskini ölçüyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gökhan Kerci, “Akıllı saatler, kalp krizi riskinizi söylemez. Kalp krizi geçirirken size ‘Kalp krizi geçiriyorsunuz’ der. Bu cihaz ise kriz gerçekleşmeden önce riskin oluşma ihtimalini orantısal olarak veriyor” dedi.
12.07.2022Sağlık
Güneş gözlüğü seçimi yaparken dikkat
Güneş gözlüğü seçimi yaparken dikkatGöz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sibel Malazgirt, “Güneş gözlüğü seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, camların UV-A ve UV-B ışınlarını yüzde 100 bloke ediyor olmasıdır” dedi.
27.06.2022Sağlık
Glokom hastalığı nasıl tedavi edilir?
Glokom hastalığı nasıl tedavi edilir?Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhsin Eraslan, tedavisi önem ve uzmanlık gerektiren glokom hastalığını sizler için anlatıyor.
22.06.2022Sağlık
Kanserin her türlüsü ile savaşıyor, diyabet ve kolesterolün bir numaralı düşmanı! Yaşlanmayı geciktiriyor, hücre hasarını engelliyor! 2000 yıl önce Romalıların şifa kaynağıydı...
Kanserin her türlüsü ile savaşıyor, diyabet ve kolesterolün bir numaralı düşmanı! Yaşlanmayı geciktiriyor, hücre hasarını engelliyor! 2000 yıl önce Romalıların şifa kaynağıydı...Kanserin her türlüsü ile savaşıyor, kansersavar olarak biliniyor. Romalılar tarafından 2000 yıl önce tüketiliyordu, kanserli hücrelerin de ölmesini sağlıyor. Göz sağlığı için gerekli olan bileşenleri içeriyor, görme ve katarakt gibi yaşa bağlı göz hastalıkları riskini azaltıyor. Önemli bir C vitamini kaynağı, tam bir kolajen deposu. Cilt kızarıklığı ve iltihabı azaltmaya yardımcı oluyor, güçlü bir antioksidanlar kaynağı, içerisinde hücre hasarını engelleyen veya nötralize eden moleküller bulunuyor. Diyabet hastalarında kan şekeri kontrolünü sağlıyor, antioksidan açısından zengin olduğu için kan şekerini koruyor. Kalp sağlığını destekliyor, Yüksek "kötü" LDL kolesterolü düşürüyor. Bağırsak fonksiyonunu ve sindirim sağlığını destekleyerek kabızlığa son veriyor, yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Ağız ve diş sağlığı için de etkili olan bu besinin faydaları saymakla bitmiyor....
8.06.2022Yaşam
Sahte güneş gözlüğü tehlikesine dikkat
Sahte güneş gözlüğü tehlikesine dikkatOp. Dr. Fahrettin Yılmaz, sahte güneş gözlüklerinin göze ciddi zararlar verdiğini belirterek, "Sahte koyu renkli gözlük takmaktansa hiç takmamak daha sağlıklıdır" dedi.
10.05.2022Sağlık
Göz tedavisinde yeni yöntem
Göz tedavisinde yeni yöntemGöz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Altan Göktaş, femtosaniye lazer sistemi ile gözdeki kırma kusurlarının etkin bir şekilde tedavi edildiğini ve iyileşme döneminin daha hızlı ve konforlu olduğunu ifade etti.
26.04.2022Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Göz Hastalıkları ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki göz hastalıkları haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.