Fay Hattı

Fay Hattı

Son dakika fay hattı haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan fay hattı ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını fay hattı haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Fay Hattı

haberleri sayfasında son dakika yaşanan fay hattı gelişmeleri de dahil olmak üzere 731 fay hattı haberi bulunmuştur. Tüm fay hattı haberleri aşağıda listelenmiştir.
Savrun fayı nerede, kırıldı mı? Savrun fay hattı kaç km, nereden, hangi illerden geçiyor?
Savrun fayı nerede, kırıldı mı? Savrun fay hattı kaç km, nereden, hangi illerden geçiyor? İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kahramanmaraş merkezli depremlerden olumsuz etkilenen Savrun Fayı'nın 20 kilometre uzunluğundaki kuzey segmentinin tetiklenip, 4 ve üstü çok sayıda deprem üreterek kırılmaya başladığını söyledi. Şimdiye kadar anaşok niteliğinde 15 günde kırılan Amanos, Narlı, Pazarcık, Erkenek, Doğanşehir Çardak, Antakya faylarına 8'inci fay olarak Savrun Fayı'nın da eklendiğine dikkat çeken Sözbilir, bunun bölgedeki fay tetiklenme mekanizmasının devam ettiğini göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi. Peki, Savrun fayı nerede, Savrun fay hattı kırıldı mı? Savrun fay hattı kaç km, nereden, hangi illerden geçiyor?
25.03.2023Gündem
80 fay hattının eli kulağında! AFAD uyardı
80 fay hattının eli kulağında! AFAD uyardıTBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan, AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, Türkiye’de 14 bin 500 kilometre uzunluğunda 485 diri fay bulunduğunu, her birinin 5 ve üzerinde deprem üretme potansiyeli taşıdığını söyledi.
23.03.2023Gündem
Karadeniz fayı ile ilgili flaş açıklama geldi! Deprem üretebilir
Karadeniz fayı ile ilgili flaş açıklama geldi! Deprem üretebilirKaradeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Karslı, Karadeniz fayının göz ardı edildiğini belirterek, “Her ne kadar çok daha sık aralıklarla ve daha büyük depremler üreten Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fayları gibi etkin olmasa da, Karadeniz fayı da geçtiği her yerde 1968 yılında Bartın’da olduğu gibi 6.6 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip” dedi.
17.03.2023Gündem
Bolu deprem deprem riski ne, Bolu'da deprem bekleniyor mu? Bolu deprem bölgesinde mi?
Bolu deprem deprem riski ne, Bolu'da deprem bekleniyor mu? Bolu deprem bölgesinde mi?Bolu deprem risk haritası 2023, Bolu'da saat 13.55'te 4,8 büyüklüğünde kaydedilen deprem sonrası gündeme geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından verilere göre Bolu Merkez’de meydana gelen deprem 8.13 km derinlikte gerçekleşti. Peki, Bolu’da fay hattı var mı, Bolu’da fay hattı kırıldı mı, hangi ilçelerden fay geçiyor? Bolu’dan fay hattı geçiyor mu, Bolu deprem bölgesi mi? İşte MTA Bolu deprem risk haritası…
17.03.2023Gündem
Düzce'de deprem bekleniyor mu, Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde Düzce var mı? Düzce deprem bölgesi mi? Deprem risk haritası!
Düzce'de deprem bekleniyor mu, Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde Düzce var mı? Düzce deprem bölgesi mi? Deprem risk haritası!AFAD'ın verilerine göre saat 13.55'te merkez üssü Bolu olan 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul, Ankara ve Düzce'den de hisselince Düzce’nin deprem risk haritası sorgulanmaya başlandı. Peki, Düzce deprem bölgesi mi? Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde Düzce var mı, Düzce’de deprem riski devam ediyor mu? Düzce deprem risk haritası ile deprem fay hattı haritası…
17.03.2023Gündem
Bolu depremi İstanbul (Marmara)depremini tetikler mi? Bolu'da deprem bekleniyor mu 2023, Bolu'da bir deprem daha olur mu? Bolu deprem ve fay hattı risk haritası!
Bolu depremi İstanbul (Marmara)depremini tetikler mi? Bolu'da deprem bekleniyor mu 2023, Bolu'da bir deprem daha olur mu? Bolu deprem ve fay hattı risk haritası!Bolu'da 4,8 büyüklüğünde meydana gelen deprem İstanbul ve Ankara'dan da hissedildi. Saat 13.55'teki depremin derinliği 8,13 kilometre olarak kaydedildi. Söz konusu depremin ardından Bolu depremi İstanbul depremini tetikler mi? Bolu'da deprem bekleniyor mu 2023, Bolu'da bir deprem daha olur mu? Sorularına yanıt aranmaya başlandı. İşte Bolu deprem ve fay hattı risk haritası…
16.03.2023Gündem
Fay hattı haritası 2023! Deprem risk haritası ile Türkiye'de fay hattı nelerden geçiyor, hangi iller riskli, evimin altından fay hattı geçiyor mu? Bolu depremi sonrası MTA diri fay hattı sorgulama ile AFAD deprem risk haritası!
Fay hattı haritası 2023! Deprem risk haritası ile Türkiye'de fay hattı nelerden geçiyor, hangi iller riskli, evimin altından fay hattı geçiyor mu? Bolu depremi sonrası MTA diri fay hattı sorgulama ile AFAD deprem risk haritası!Türkiye fay hattı haritası ile MTA diri fay hattı sorgulama süreci devam ediyor. Bolu'da meydana gelen ve İstanbul başta olmak üzere çevre illerde hissedilen 4.8 büyüklüğündeki deprem sonrası yenilenmiş diri fay haritaları yeniden gündeme geldi. Olası deprem riski nedeniyle tedirgin olan İstanbullular Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alan Bolu'da meydana gelen deprem sonrası araştırmalarını yoğunlaştırdı. Türkiye deprem risk haritası ve MTA'nın paylaştığı diri fay hatları haritası son depremler sonrası yoğunluk kazandı. Peki, Fay hattı nerelerden geçiyor? Fay hattı nasıl sorgulanır? İşte Türkiye deprem risk haritası ve MTA diri fay hattı...
16.03.2023Gündem
Deprem bölgesinde yıkılan binalarda dere kumu kullanılmış!
Deprem bölgesinde yıkılan binalarda dere kumu kullanılmış!Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu'nun, TÜBİTAK’ın çağrısıyla deprem bölgesinde yaptığı incelemede yıkılan ve ağır hasar gören binalarda dere kumu kullanıldığı ortaya çıktı.
16.03.2023Gündem
MTA diri fay haritası! MTA ekipleri fay hatlarındaki incelemelerini tamamladı: Yeni diri fay hatları bulundu mu, MTA güncel diri fay hatlarını açıkladı mı?
MTA diri fay haritası! MTA ekipleri fay hatlarındaki incelemelerini tamamladı: Yeni diri fay hatları bulundu mu, MTA güncel diri fay hatlarını açıkladı mı?MTA ekipleri fay hatlarındaki incelemelerini tamamladı. Kahramanmaraşlı ve Hatay Defne depremlerin fay hattı üzerindeki incelemelerini tamamlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Tetkik Arama (MTA) ekipleri raporlama aşamasına geçti. Peki, Yeni diri fay hatları bulundu mu, MTA güncel diri fay hatlarını açıkladı mı? İşte MTA diri fay haritası…
11.03.2023Gündem
Fay kırığının en net görüntüsü ortaya çıktı!
Fay kırığının en net görüntüsü ortaya çıktı!Kahramanmaraşlı ve Hatay Defne depremlerin fay hattı üzerindeki incelemelerini tamamlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Tetkik Arama (MTA) ekipleri raporlama aşamasına geçti.
11.03.2023Gündem
500’ün üzerinde aktif fay var! MTA yenilenmiş diri fay hattı haritası ile hangi iller deprem bölgesi, fay hatları nelerden geçiyor? Son diri fay haritası güncellenecek!
500’ün üzerinde aktif fay var! MTA yenilenmiş diri fay hattı haritası ile hangi iller deprem bölgesi, fay hatları nelerden geçiyor? Son diri fay haritası güncellenecek!Gazi Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Süleyman Pampal, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlayan göç hareketliliğine yönelik "Türkiye'de deprem tehlikesi olmayan santimetrekare yok. Türkiye'nin tamamı yüksek deprem tehlikesi altında" dedi ve ekledi: "Haritaya bakıp 'Burası daha az koyu' diyerek, göç etme kararı almasınlar. Türkiye'de sarı, beyaz yer yok; bunu yıllardır konuşuyor, bilimsel platformlarda dile getiriyoruz. Türkiye’nin her tarafı birbirinden tehlikeli" Peki, ! MTA diri fay hattı haritası ile hangi iller deprem bölgesi, fay hatları nelerden geçiyor? İşte MTA diri fay hattı haritası güncel veriler ve diri fay hattı sorgulama 2023…
10.03.2023Gündem
Elbistan’ı yerle bir eden faydı! 12 bin yıldır uyuduğu ortaya çıktı
Elbistan’ı yerle bir eden faydı! 12 bin yıldır uyuduğu ortaya çıktıKahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki depremle ilgili teknik araştırma yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri’nden Prof. Dr. Cenk Yaltırak, büyük yıkıma neden olan Çardak fayının 12 bin yıldır uyuduğunu söyledi.
8.03.2023Gündem
Uzman isimden deprem ve göç uyarısı: Ülke örümcek ağı gibi faylarla örülmüş tehlike olmayan santimetrekare yok
Uzman isimden deprem ve göç uyarısı: Ülke örümcek ağı gibi faylarla örülmüş tehlike olmayan santimetrekare yokKahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce ev ya yıkıldı ya da ağır hasar gördü. Asrın afetinden sonra deprem bölgesinden İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok ile deprem göçü başladı. Gazi Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Süleyman Pampal göç hareketliliğine dikkat çekerek, "Türkiye'de deprem tehlikesi olmayan santimetrekare yok. Türkiye'nin tamamı yüksek deprem tehlikesi altında" dedi. Pampal, "Haritaya bakıp 'Burası daha az koyu' diyerek, göç etme kararı almasınlar. Türkiye'de sarı, beyaz yer yok; bunu yıllardır konuşuyor, bilimsel platformlarda dile getiriyoruz. Türkiye’nin her tarafı birbirinden tehlikeli" ifadelerini kullandı.
8.03.2023Gündem
Akdeniz'de tsunami ve deprem açıklaması! Herkes bu kente dikkat çekiyor
Akdeniz'de tsunami ve deprem açıklaması! Herkes bu kente dikkat çekiyorJeoloji Profesörü Selim İnan, Türkiye'de yaklaşık 500 tane haritalanmış fay olduğunu belirterek, "Adana'daki faylar enerji üretse dahi öyle 6,5'u geçecek bir deprem olmaz. Akdeniz'de büyük bir tsunami olacağını düşünmüyoruz. Denizin içinde geçen fayda meydana gelebilecek bir depremde belki ufak çaplı tsunami olabilir" dedi.
8.03.2023Gündem
Tekirdağ deprem riski haritası! Tekirdağ deprem bölgesi mi, Çorlu’da deprem riski var mı? Tekirdağ’dan fay hattı geçiyor mu?
Tekirdağ deprem riski haritası! Tekirdağ deprem bölgesi mi, Çorlu’da deprem riski var mı? Tekirdağ’dan fay hattı geçiyor mu?Tekirdağ Marmaraereğlisi açıklarında 3,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD'a göre deprem, 8.63 km derinlikte gerçekleşti. Söz konusu haberin ardından Tekirdağ deprem riski haritası merak konusu oldu. Peki, Tekirdağ deprem bölgesi mi, Çorlu’da deprem riski var mı? Tekirdağ’dan fay hattı geçiyor mu?
7.03.2023Gündem
Fay ikiye böldüğü ağacı 10 metre taşıdı
Fay ikiye böldüğü ağacı 10 metre taşıdıHatay'da, kırılan fay hattı ikiye böldüğü zeytin ağacının parçalarını 10 metre uzağa taşıdı.
6.03.2023Yaşam
Diri faya yasak var! MTA olumsuz rapor verirse inşaat yapılmayacak
Diri faya yasak var! MTA olumsuz rapor verirse inşaat yapılmayacakTOKİ’nin konut yapmayı planladığı proje alanlarında MTA uzmanlarınca diri fay hattı bulunup bulunmadığı kontrol edilecek. MTA uzmanları bir sahaya olumsuz yanıtını verirse, o sahaya inşaat izni verilemeyecek. Japonya ile ABD’deki konutların yapımında kullanılan perlit ağırlıklı olarak kullanılacak.
6.03.2023Gündem
Türkiye Diri Fay Haritası'nda yer aldı! ‘Ankara’nın batısında bulunan faya dikkat’
Türkiye Diri Fay Haritası'nda yer aldı! ‘Ankara’nın batısında bulunan faya dikkat’Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Türkiye Diri Fay Haritası’nda Ankara’nın batısında yer alan “Olası Kuvaterner Fayı” hakkında bilgi hazırladı. Buna göre Ankara fayı, “diri olmadıkları kesin olarak kanıtlanamamış faylar” sınıfında yer alıyor.
5.03.2023Gündem
Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Türkiye'de deprem oluşturabilecek fay sayısı 500'ün üzerine çıktı
Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Türkiye'de deprem oluşturabilecek fay sayısı 500'ün üzerine çıktı'Deprem Tehlikesi ve İstanbul' başlıklı panele katılan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Biz 1992'ye kadar Türkiye'de deprem oluşturabilecek fay sayısını 150 biliyorduk. Şimdilerde bu sayı 500'ün üzerine çıktı. İstanbul çevresindeki alüvyon gibi yumuşak zeminlerin üzerinde bulunan yaklaşık 100 bin binanın derhal yıkılıp yeniden yapılması gerekir" dedi.
4.03.2023Gündem
Kar, eridi 300 metrelik fay kırığı ortaya çıktı
Kar, eridi 300 metrelik fay kırığı ortaya çıktıKahramanmaraşlı yıkıcı depremden etkilenen Adana’da, fay hattının Aladağ'da oluşturduğu yarıklar karın kalkmasıyla havadan görüntülendi. Kar eriyince gün yüzüne çıkan fay kırığının 300 metre boyunca ormanlık alanı birbirinden ayırması dikkat çekti.
4.03.2023Gündem
Deprem uyarısı! 'Şu an aktif fay bulunmuyor'
Deprem uyarısı! 'Şu an aktif fay bulunmuyor'Jeoloji uzmanı Fahri Çelik, Mardin’de deprem konusunda insanların rahat olması gerektiğini, şehirde şu an aktif fay bulunmadığını söyledi.
4.03.2023Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan:6 Şubat depremleri milat olacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan:6 Şubat depremleri milat olacakCumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Ulusal Risk Kalkanı toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "Tarihimizin en ağır can kayıplarından ve yıkımlarından biri olan 6 Şubat depremlerini afetler konusunda yeni bir miladın başlangıcı haline getireceğiz." ifadelerini kullandı. Erdoğan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Afet Yönetimi Politikaları Kurulu kurulacağını duyurdu.
3.03.2023Gündem
İzmir depremsellik açısından aktif! Yeni fay hattı mı keşfedildi? İşte Yeni fay haritası 2023!
İzmir depremsellik açısından aktif! Yeni fay hattı mı keşfedildi? İşte Yeni fay haritası 2023!Dokuz Eylül Üniversitesi'nden 12 kişilik ekip Foça-Karaburun bölgesinde yaptıkları araştırmada yeni fay hatlarını tespit etti. Prof. Dr. Derman Dondurur, "Oradaki aktif fay miktarı ve yoğunluğu gerçekten çok fazla" dedi. İşte Yeni fay hattı haritası 2023…
3.03.2023Gündem
Depremden 248 saat sonra kurtarılmıştı! Aleyna Ölmez ile ilgili yeni gelişme
Depremden 248 saat sonra kurtarılmıştı! Aleyna Ölmez ile ilgili yeni gelişmeKahramanmaraş'ta 248'inci saatte enkazdan yaralı çıkarılan Aleyna Ölmez (17), tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nden taburcu edildi.
2.03.2023Gündem
Diri fay haritası! MTA 485 diri fay hattı bulunuyor: Evimin altından fay hattı geçiyor mu? MTA diri fay hattı sorgulama
Diri fay haritası! MTA 485 diri fay hattı bulunuyor: Evimin altından fay hattı geçiyor mu? MTA diri fay hattı sorgulamaMaden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) yenilenmiş diri fay haritalarını güncelledi. MTA'nın yayımladığı haritaya göre Türkiye'de 45 ilde 5,5 ve üzeri deprem üretebilecek 485 diri fay bulunuyor. Kahramanmaraş depreminin ardından ise MTA diri fay hattı sorgulama süreci başladı. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü MTA diri fay haritası üzerinden deprem riski olan iller ve ilçeler kontrol ediliyor. Peki, oturduğum ev depreme dayanıklı mı, evimin altından fay hattı geçiyor mu? İşte, Türkiye'nin MTA Diri Fay Haritası...
2.03.2023Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Fay Hattı ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki fay hattı haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.