Bayram Mesaisi

Bayram Mesaisi

Son dakika bayram mesaisi haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan bayram mesaisi ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını bayram mesaisi haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Bayram Mesaisi

haberleri sayfasında son dakika yaşanan bayram mesaisi gelişmeleri de dahil olmak üzere 47 bayram mesaisi haberi bulunmuştur. Tüm bayram mesaisi haberleri aşağıda listelenmiştir.
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! Ve değişti zorunlu değil artık...
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! Ve değişti zorunlu değil artık...Milyonlarca çalışan merak ediyordu. 2 yıldır pandemi nedeniyle evde çalışmak zorunda kalan çalışanlar ofislerine dönmek isterse ne olacak?Çalışma hayatında yeni gündem 'işyerine dönüş.' Tedbirlerin daha da yumuşatılmasıyla pandemi süresince uzaktan çalışanlar, artık ofislerine dönmeyi talep edebilir. Bu durumda işveren bunu kabul etmek zorundadır, aksi halde çalışana tazminatını alma hakkı doğar.
Maaşlara ek ödeme! Müjdeli haber geldi, iki katı ücret, 500 lira ve...
Maaşlara ek ödeme! Müjdeli haber geldi, iki katı ücret, 500 lira ve...Maaşlara ek ödeme geliyor. Bayramda çalışacak milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiriyor. Paralar milyonlarca çalışanın hesabına yatacak. Bayram tatilinde çalışanlar ne kadar ücret alır? Bayram tatilinde çalışanlara işverenler, günlük aldığı ücretin iki katı ücret ödemek durumundadır. Yani, bayram tatilinde çalışan işçiye, çalıştığı her bir gün için brüt ücreti üzerinden iki günlük ücret ödenir. Örneğin, asgari ücretli çalışanın günlük ücreti 166.80 lira, aylık ücreti de brüt 5.004 liradır. Bu çalışan bayram tatilinde bir gün çalışırsa işveren günlük ücreti olan 166.80 liranın üzerine bir 166.80 lira daha ödemek durumundadır. Bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günü çalışan bir işçiye işveren, günlük ücretinin dışında 500 lira fazla ödeyecektir. Böylece çalışanın aylık brüt ücreti 5.504 lira olacaktır. Arefe günü ne olacak diye sorarsanız; bu sene Ramazan Bayramı’nın arefesi 1 Mayıs pazar gününe geliyor ve 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle resmi tatil günü. 2 Mayıs pazartesi bayramın birinci günü, salı ve çarşamba günleri de bayram tatili günleri. Dolayısıyla arefe gününün resmi tatile denk gelmesi nedeniyle tatil günü ücreti uygulanacak. İşte son dakika haberinin detayları...
Maaşlara ek ödeme! Milyonca çalışanı ilgilendiriyor! Hesaba yatacak
Maaşlara ek ödeme! Milyonca çalışanı ilgilendiriyor! Hesaba yatacakBayram çalışacak olan milyonları ilgilendiriyor. Milyonlarca çalışanın maaşına ek ödeme. Paralar milyonlarca çalışanın hesabına yatacak. Bayram tatilinde çalışanlar ne kadar ücret alır? Bayram tatilinde çalışanlara işverenler, günlük aldığı ücretin iki katı ücret ödemek durumundadır. Yani, bayram tatilinde çalışan işçiye, çalıştığı her bir gün için brüt ücreti üzerinden iki günlük ücret ödenir. Örneğin, asgari ücretli çalışanın günlük ücreti 166.80 lira, aylık ücreti de brüt 5.004 liradır. Bu çalışan bayram tatilinde bir gün çalışırsa işveren günlük ücreti olan 166.80 liranın üzerine bir 166.80 lira daha ödemek durumundadır. Bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günü çalışan bir işçiye işveren, günlük ücretinin dışında 500 lira fazla ödeyecektir. Böylece çalışanın aylık brüt ücreti 5.504 lira olacaktır. Arefe günü ne olacak diye sorarsanız; bu sene Ramazan Bayramı’nın arefesi 1 Mayıs pazar gününe geliyor ve 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle resmi tatil günü. 2 Mayıs pazartesi bayramın birinci günü, salı ve çarşamba günleri de bayram tatili günleri. Dolayısıyla arefe gününün resmi tatile denk gelmesi nedeniyle tatil günü ücreti uygulanacak.
Arefe günü bayram mesaisi sayılır mı? Arefe günü çalışan işçi bayram mesaisi ücreti alır mı, bayram mesaisi hesaplama yüzde kaç?
Arefe günü bayram mesaisi sayılır mı? Arefe günü çalışan işçi bayram mesaisi ücreti alır mı, bayram mesaisi hesaplama yüzde kaç?Arefe günü bayram mesaisi sayılır mı, Arefe günü mesai var mı? Ramazan Bayramı bu sene 2 Mayıs Pazartesi günüme, arefe günü ise 1 Mayıs Pazar gününe denk geliyor. Arefe günü yarım gün tatil olur ve resmi bayram tatili 3.5 gün olarak yapılır. Ulusal ve dini bayramlarda işçiler çalışma olmaksızın tam mesai ücreti alır. Peki Arefe günü çift mesai mi, Arefe günü çalışan işçi bayram mesaisi ücreti alır mı? Bayram mesaisi hesaplama yüzde kaç, yarım gün çalışanlar tam mesai alır mı?
Asgari ücretli milyonlarca çalışana güzel haber! Hesaba yatacak! Maaşa ek 639 lira
Asgari ücretli milyonlarca çalışana güzel haber! Hesaba yatacak! Maaşa ek 639 liraAsgari ücretli milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor. Maaşa ek 639 lira hesaba yatacak. Bayramda çalışacak milyonlarca vatandaşa mesai ücreti yatacak. Asgari ücretli (bu yıl için net 4 bin 253 lira) bir işçiye günlük net 142 lira ödenmesi gerekiyor. İşçi hafta sonu tatilini pazar yapıyorsa ve arife dahil tüm bayram süresince çalıştıysa 8,5 yevmiye alacak. Bunun 4 yevmiyesi zaten asgari ücretin içinde. Dolayısıyla 4,5 yevmiye tutarında yani 639 lira (142x4.5) ilave ödeme yapılacak. Bayramlarda yapılan çalışmaların karşılığının bir sonraki ücret ile birlikte ödenmesi gerekiyor. İşte bayram mesaisiyle ilgili tüm detaylar...
İşçi işveren herkesi ilgilendiriyor! Fazla mesai kararı, en az 4 bin 896 lira...
İşçi işveren herkesi ilgilendiriyor! Fazla mesai kararı, en az 4 bin 896 lira...Çalışan herkes çok merak ediyordu ve tek tek açıklandı. Fazla mesai ücreti ve izin...Fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 50 fazlası olarak ödeniyor. İşçi fazla mesai ücretlerini alamadıysa işten ayrıldıktan sonra hakkını arayabilir. Bunun için önce arabulucuya başvuru yapılmalı. Arabulucuda sonuç alınamazsa 5 yıl içerisinde dava açma hakkı var. Asgari ücretle çalışan bir kişi her gün 5 saat mesai yaparsa cebine yıllık en az 4 bin 896 lira girer...
Hesaplara en az 518 TL yatırılıyor! Bayramda...
Hesaplara en az 518 TL yatırılıyor! Bayramda...Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Para ödeme yapılacak. En düşüğü 518 TL olacak. Tüm çalışanlar için geçerli. Asgari ücretli çalışanların alacağı 518 TL, maaşı daha yüksek olanlar için daha fazla ödenecek. Bayramda çalışan çift ücret alıyor. Kim ne kadar bayram mesaisi alacak? İşte detaylar...
18.07.2021Ekonomi
Ek ödeme yapılacak, maaşla birlikte yatırılacak! Tutar...
Ek ödeme yapılacak, maaşla birlikte yatırılacak! Tutar...Milyonlarca çalışan için geçerli. Haziran maaşları fark ödemesi ile birlikte yatırılacak.
15.05.2021Ekonomi
Bayramda çalışana ek ödeme! 329 lira...
Bayramda çalışana ek ödeme! 329 lira...Milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendiriyor. Resmi tatillerde çalışanlara çalışılan her gün için bir günlük ek ücret (yevmiye) ödenmek zorunda. Çift yevmiye, 3 günlük bayram süresi ile Arife günü öğleden sonra yapılacak çalışmaları da kapsayacak şekilde ayarlanıyor. Bayram mesaisi ücretinin ödenmemesi işçiye haklı fesih ile tazminat hakkı doğuruyor. Bu durumda ödenmeyen mesai tutarları faiziyle alınabiliyor.
Mesai ücretleri hesaplandı! Yüzde 100 artış
Mesai ücretleri hesaplandı! Yüzde 100 artışBayram mesaisi yapacak çalışanlar için ücretler hesaplandı. Bayramda çalışan işçi günlük yevmiyesinin 2 katı para alacak. Yani günlüğü 100 lira olana bir işçi bayramda çalışırsa günlük 200 lira kazanmış olacak. Ayrıca bayramda çalışanlar fazladan yevmiye alırken, bir de fazla mesai yapmışlarsa, yani haftalık çalışma süresi 45 saati geçerse bu kez ayrıca fazla çalışma ücreti de alıyorlar. Fazla mesailerin bir mali zorluk yoksa ödenmemesi işçiye haklı fesih ile tazminat alma hakkı da tanıyor.
Marketler Arefe Günü açık mı? Migros, A101, BİM, ŞOK marketler çalışıyor mu, marketler saat kaçta kapanıyor, kaça kadar açık?
Marketler Arefe Günü açık mı? Migros, A101, BİM, ŞOK marketler çalışıyor mu, marketler saat kaçta kapanıyor, kaça kadar açık?Marketlerin bayram mesaisi merak ediliyor. 17 günlük tam kapanmanın bitmesine, bayramın başlamasına az bir süre kala marketlerin çalışma saatlerini araştırılıyor. Bakkal, market ve ŞOK, A101, BİM gibi zincir marketlerin bayramda açık olup olmayacağı sorgulanıyor. Ramazan Bayramı 13-14-15 Mayıs tarihlerine denk geliyor. Peki, 3 günlük Ramazan Bayramı'nda marketler açık mı? Arefe günü marketler açık mı? Marketler kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor?
12.05.2021Gündem
Yüz binlerce çalışanı ilgilendiriyor! Yüzde 50 fazla ödeniyor
Yüz binlerce çalışanı ilgilendiriyor! Yüzde 50 fazla ödeniyorSigortalı olarak çalışan herkes için geçerli. Ek ücret alınacak. Çalışanlara saat ücretinin yüzde 50'sinden fazlası ödenmiş olacak. Bayramda çalışanlar ne kadar fazla mesai alacaklarını merak ediyor. Fazla mesai nasıl hesaplanır? Kim ne kadar ek ödeme alacak? Tüm detaylar haberimizde....
5.08.2020Ekonomi
"Salgınla mücadelenin merkezinde" yoğun bayram mesaisi
"Salgınla mücadelenin merkezinde" yoğun bayram mesaisiYeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelenin merkezi olan ve binlerce sağlık çalışanının görev yaptığı Ankara Şehir Hastanesinde, Kurban Bayramı'nın ilk gününde "acemi kasaplar" nedeniyle yoğun mesai yaşandı.
31.07.2020Sağlık
Bayramda çalışana çift yevmiye!
Bayramda çalışana çift yevmiye!Bayrama sayılı günler kala milyonlarca kişi tatil planı yaparken her bayramda olduğu gibi bu bayramda da çalışacak yüz binlerce de kişi bulunuyor. Bayramda çalışacak olanlara ise çift yevmiye verilecek.
29.05.2019Ekonomi
Bayram mesaisi ciroyu % 23 artırdı
Bayram mesaisi ciroyu % 23 artırdıBayramlarda AVM’lerin kapatılması tartışmaları sürerken, Haziran ayındaki Ramazan Bayramı’nın etkisiyle ciro endeksi yüzde 23.3 artış gösterdi.
8.08.2018Ekonomi
Bayramda çalışacaklar dikkat! 5.5 güne alacağınız mesai...
Bayramda çalışacaklar dikkat! 5.5 güne alacağınız mesai...Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı tatili arka arkaya geldi. Hükümet, 28-29 Ağustos'u tam gün, 31 Ağustos'u yarım gün idari izin ilan ederek memurlar için bayram tatilinin süresini 10 güne çıkarttı. Bu karar, özel sektör çalışanlarını kapsamıyor.
17.08.2017Ekonomi
Bayramda çalışanlar dikkat! Paranızı isteyin
Bayramda çalışanlar dikkat! Paranızı isteyinBayramda çalışanlar dikkat! İş kanuna göre bu çalışmalarınız karşılığında günlük ücretinizin 2 katı ücret almalısınız...
22.07.2015Ekonomi
Bayram sonrası izin verilse bile...
Bayram sonrası izin verilse bile...Milliyet yazarı Cem Kılıç bayram mesaileriyle ilgili merak edenleri köşesine taşıdı. İşte bayram mesai ücret tartışmasına son verecek yazı;
16.07.2015Ekonomi
Memura 16 yeni sosyal hak geliyor...
Memura 16 yeni sosyal hak geliyor...Hükümetin zam paketinde bayram mesaisi, giyecek ve yiyecek yardımları da var...
15.05.2012Ekonomi
Paraya sıkışan tekstilciler bayram tatili yapmayacak
Paraya sıkışan tekstilciler bayram tatili yapmayacakPİyasalarda yaşanan durgunluğun giderek derinleşmesi bu yıl perakendecilere Kurban Bayramı’nda tatil yaptırmayacak.
19.11.2008Ekonomi
Seri tezgahtar cinayetleri
Seri tezgahtar cinayetleriBursa’da kestane şekeri, İzmit’te ise pişmaniye satılan aynı karayolu üzerindeki iki mağazada görevli iki tezgahtar, 5.5 saat arayla av tüfekleriyle öldürüldü. Polis bu güzergahtaki satıcıları uyardı
29.09.2021Gündem
İdari izinler yıllık izinden düşer mi? İdari izin yıllık izinden sayılır mı? İdari izin maaştan kesilir mi? İdari izinde çalışanın mesaisi nasıl hesaplanır?
İdari izinler yıllık izinden düşer mi? İdari izin yıllık izinden sayılır mı? İdari izin maaştan kesilir mi? İdari izinde çalışanın mesaisi nasıl hesaplanır? Kurban Bayramı tatili belli oldu! Bayram tatilinde 13-14 Temmuz’a denk gelen günlerde kamu çalışanlarına idari izin ilan edildi. Buna göre, hafta sonları ile birlikte bayram tatili 9 gün oldu. Ancak çalışanların aklına idari izin ile ilgili pek çok soru takılıyor. Bunlardan ilki idari izinlerin maaşta kesintiye neden olup olmayacağı, ikincisi ise idari izinlerin yıllık izinden düşüp düşmeyeceği. Peki, İdari izinler yıllık izinden düşer mi? İdari izin yıllık izinden sayılır mı? İdari izin maaştan kesilir mi? İdari izinde çalışanın mesaisi nasıl hesaplanır? İşte idari izin konusunda bilmeniz gerekenler…
Asgari ücret ile ilgili son dakika açıklaması! Flaş karar duyuruldu, net 4.000 TL, yarın...
Asgari ücret ile ilgili son dakika açıklaması! Flaş karar duyuruldu, net 4.000 TL, yarın...Asgari ücret zammında geri sayım başladı. Milyonlarca çalışanın gözü zam oranlarına çevrildi. Asgari ücret zammı ile ilgili son dakika açıklamaları art arda geliyor. 'Net asgari ücret ne kadar olacak?', 'Asgari ücret 2022'de ne kadar artacak?' en çok merak edilen soruların başında geliyor. 8 milyon asgari ücretliyi doğrudan etkileyecek zam görüşmelerinde son perde açılıyor. İşçi ve işverenler taleplerini net bir şekilde ortaya koyuyor. Asgari ücret zammı dolaylı olarak tüm çalışanları ilgilendiriyor. Hem özel sektördeki diğer çalışanların zam oranın hem de AGİ, kıdem tazminatı, işsizlik maaşı, 65 yaş aylığı gibi ödemelerin belirlenmesinde asgari ücrete yapılacak zam belirleyici oluyor. Asgari ücrette ilk rakamlar belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapılan çalışmalar neticesinde işçi tarafının 3750-4000 lira arasında, işveren tarafının ise 3500-3750 lira arasında asgari ücret istediğini belirtmişti. Konu ile ilgili yeni bir açılama yapan Bakan Bilgin çalışanlara güzel haberi duyurdu. Bilgin, asgari ücretin açıklandığında bir bayram havası oluşturacağını belirterek, "Biz buradan sizlerin beklentisi nedir bilmiyorum ama toplumun beklentisini karşılayacak ciddi bir asgari ücret artışı gerçekleştireceğiz" dedi. Öte yandan asgari ücrette net rakamların yarın belirlenip duyurulması bekleniyor. Asgari ücret zammında kritik haftaya giriliyor. İşte asgari ücrette son dakika gelişmeleri, işçi ve işveren tarafının beklentileri ve son dakika zam tahminleri...
Efkan Ala, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi
Efkan Ala, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildiCumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla bugün AK Parti Genel Merkezi’nde İstanbul’daki ilçe başkanlarıyla tek tek görüşmeler yapılacak. Yenilenme sürecine ilişkin Ankara’da da istişarelerin devam ettiği belirtildi. Öte yandan AK Parti Bursa Milletvekili, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Efkan Ala, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.
11.11.2020Siyaset
Yargıtay'dan önemli karar! Tüm çalışanları ilgilendiriyor
Yargıtay'dan önemli karar! Tüm çalışanları ilgilendiriyorMilyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren fazla mesai kararı geçtiğimiz günlerde Yargıtay 22. Hukuk Dairesi'nden çıktı. Fazla çalışma yaptığını iddia eden işçinin bu iddiasını ispatla yükümlü olduğuna dikkat çeken Yüksek Mahkeme, işçinin imzasını taşıyan bordronun, sahteliği ispat edilinceye kadar kesin delil olduğuna dikkat çekti.
4.08.2020Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Bayram Mesaisi ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki bayram mesaisi haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.