Aym

Aym

Son dakika AYM haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan AYM ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını AYM haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Aym

haberleri sayfasında son dakika yaşanan aym gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.155 aym haberi bulunmuştur. Tüm aym haberleri aşağıda listelenmiştir.
Paralar iade edilecek! Ödediyseniz hepsini geri alabilirsiniz, kural iptal edildi
Paralar iade edilecek! Ödediyseniz hepsini geri alabilirsiniz, kural iptal edildiCovid-19 pandemi döneminde uygulanan idari para cezalarının iade edilemeyeceğine ilişkin kural Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi ve idari para cezalarını ödeyenler ödedikleri tutarı geri talep edebilecek.
24.05.2023Ekonomi
AYM'den, mahkumun dilekçesinde bilgilerinin paylaşılmasına ihlal kararı
AYM'den, mahkumun dilekçesinde bilgilerinin paylaşılmasına ihlal kararıAnayasa Mahkemesi (AYM), cezaevinde hükümlü H.N.M'nin, farklı kurumlara yazdığı kişisel dilekçeleri gönderilirken kurum tarafından üst yazıda suç türü ve kimlik bilgilerinin paylaşılmasını, kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlali olduğuna hükmetti.
6.05.2023Gündem
Fazla mesai ücretleriyle ilgili yeni karar!
Fazla mesai ücretleriyle ilgili yeni karar!Anayasa Mahkemesi, yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 Acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelin, icap nöbetlerinde 120 saatten fazlasına ücret verilemeyeceğini öngören düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı görerek, iptal etti.
Kılıçdaroğlu'nun 'ABD'li şirket' vaadine Bakan Varank'tan yanıt: Atatürk Havalimanı'nın yabancı şirketlere ihtiyacı yok
Kılıçdaroğlu'nun 'ABD'li şirket' vaadine Bakan Varank'tan yanıt: Atatürk Havalimanı'nın yabancı şirketlere ihtiyacı yokSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN Türk'te Kılıçdaroğlu'nun Atatürk Havalimanıyla ilgili ABD’li şirket vaadine yanıt verdi. Bakan Varank, "Daha önceki açıklamalarını hatırlayın. 'Havalimanı yapacağız tekrar' diyorlardı. Bundan da vazgeçtiler. Şimdi 'ABD'li şirketi getireceğiz' diyor. Atatürk Havalimanı'nın yabancı şirketlere ihtiyacı yok" dedi.
29.04.2023Gündem
Evli kadınların bekarlık soyadı için dava açmalarına gerek kalmayacak: 9 ay sonra başlıyor
Evli kadınların bekarlık soyadı için dava açmalarına gerek kalmayacak: 9 ay sonra başlıyorResmi Gazete'de yayımlanan Anayasa Mahkemesi (AYM) kararı ile Türk Medeni Kanunu'nun 187'inci Maddesi'ndeki 'Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir' hükmü, eşitliğe aykırı bulunarak iptal edildi. 9 ay sonra yürürlüğe girecek bu karar ile kadınların evlendikten sonra yalnızca bekarlık soyadlarını kullanabilmeleri için dava açmalarına gerek kalmayacak.
28.04.2023Gündem
AYM Başkanı Arslan: Cumhuriyetin geleceği, yargı bağımsızlığına bağlıdır
AYM Başkanı Arslan: Cumhuriyetin geleceği, yargı bağımsızlığına bağlıdırANAYASA Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, "Demokratik cumhuriyetin geleceği, hukuksal ve siyasal düzlemde kuvvetler ayrılığı ilkesinin ve bu kapsamda özellikle yargı bağımsızlığının tam manasıyla hayata geçirilmesine bağlıdır" dedi.
25.04.2023Gündem
AYM heyetinden Anıtkabir'e ziyaret
AYM heyetinden Anıtkabir'e ziyaretAnayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan başkanlığındaki heyet, AYM'nin 61'inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle Anıtkabir'i ziyaret etti.
25.04.2023Gündem
Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği görevine Gökcan yeniden seçildi
Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği görevine Gökcan yeniden seçildiAnayasa Mahkemesi (AYM) Başkanvekilliği görevine Hasan Tahsin Gökcan'ın yeniden seçilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.
7.04.2023Gündem
Bakan Bozdağ: Erdoğan'ın adaylığını AYM'ye taşımak beyhude çabadır
Bakan Bozdağ: Erdoğan'ın adaylığını AYM'ye taşımak beyhude çabadırAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına engel herhangi bir engel bulunmadığını belirterek kesinleştirdi. Bunu Anayasa Mahkemesi'ne taşımak beyhude bir çabadır" dedi. Öte yandan İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına düzenlenen saldırının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında konuşan Meral Akşener için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan çağrı geldi.
1.04.2023Gündem
Vergi borcunu ödeyene indirim! AYM o düzenlemeyi iptal etti
Vergi borcunu ödeyene indirim! AYM o düzenlemeyi iptal ettiAYM, Vergi Usul Kanunu’na geçici madde ile eklenen, vergi suçlarında ceza indiriminden faydalanılabilmesi için vergi ve diğer borçların ödenmesi ve vergi mahkemesinde dava açılmaması, açılmışsa feragat edilmesine ilişkin düzenlemeyi iptal etti.
24.03.2023Ekonomi
Ayvalık'ta tatil yapmak isterken dolandırıldı!
Ayvalık'ta tatil yapmak isterken dolandırıldı!Kocaeli'de yaşayan ve Ayvalık'ta tatil yapmak için internet üzerinden ev kiralayan şahıs, 500 TL kapora verdikten sonra ilan sahibine ulaşamayınca dolandırıldığını anladı.
22.03.2023Yaşam
YSK'dan seçimlerle ilgili yeni uygulama: Hangi aday ne kadar imza topladı?
YSK'dan seçimlerle ilgili yeni uygulama: Hangi aday ne kadar imza topladı?YSK Başkanı Ahmet Yener, "Bugün itibariyle il ve ilçe bazında anlık olarak hangi adaya ne kadar imza verildiğinin takibi mümkündür. Şeffaf bir ortam yaratmak amacıyla süreç takip edilebilir" dedi.
22.03.2023Gündem
AYM'den HDP'nin talebine ret
AYM'den HDP'nin talebine retAnayasa Mahkemesi, HDP'nin "sözlü savunmayı seçim sonrası yapma" başvurusunu reddetti.
22.03.2023Gündem
MHP lideri Bahçeli: Hazine yardımları afet bölgesine aktarılsın
MHP lideri Bahçeli: Hazine yardımları afet bölgesine aktarılsınMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "MHP ve Cumhur İttifakı 14 Mayıs seçimlerine tam olarak hazırdır, başarmaya kararlıdır. Bizim başarımız demek mazlumların umudu demek. Ülkemizin yükselişi demektir. MHP ve Cumhur İttifakı milli bağımsızlığın gücü, birlik ve kardeşliğin güvenliğidir" dedi.
11.03.2023Gündem
Zühtü Arslan kimdir? Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan kaç oy aldı, nereli, kaç yaşında? AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın biyografisi!
Zühtü Arslan kimdir? Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan kaç oy aldı, nereli, kaç yaşında? AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın biyografisi!Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan'ın görev süresinin dolması nedeniyle Yüksek Mahkemede bugün başkanlık seçimini yaptı. Görev süresi biten Arslan, yeniden aday olarak seçildi. Peki, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan kimdir? Zühtü Arslan kaç oy aldı, nereli, kaç yaşında? AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın biyografisi…
3.02.2023Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Zühtü Arslan'a tebrik
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Zühtü Arslan'a tebrikCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanlığına yeniden seçilen Zühtü Arslan'ı tebrik etti.
2.02.2023Gündem
Bakan Bozdağ: AYM'nin HDP kararı oybirliği ile alınmış isabetli bir karardır
Bakan Bozdağ: AYM'nin HDP kararı oybirliği ile alınmış isabetli bir karardırAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), HDP'nin kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması talebini reddetmesinin oybirliği ile alınmış isabetli bir karar olduğunu söyledi.
26.01.2023Gündem
Anayasa Mahkemesi seçimi ne zaman? Anayasa mahkemesi başkanı görev süresi nedir, kaç yıllığına seçilir?
Anayasa Mahkemesi seçimi ne zaman? Anayasa mahkemesi başkanı görev süresi nedir, kaç yıllığına seçilir?Zühtü Arslan’ın görev süresinin dolması nedeniyle Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda başkanlık seçimi yapılacak. Peki, Anayasa Mahkemesi seçimi ne zaman? Anayasa mahkemesi başkanı görev süresi nedir, kaç yıllığına seçilir?
25.01.2023Gündem
AYM'den HDP kararı: Geçici olarak bloke konuldu
AYM'den HDP kararı: Geçici olarak bloke konulduAnayasa Mahkemesi, HDP'nin Hazine yardımı hesabına geçici bloke konulmasına karar verdi.
5.01.2023Gündem
Evli tüm çiftleri kapsıyor, bunu gizlice yapan yandı! Suç sayılıyor
Evli tüm çiftleri kapsıyor, bunu gizlice yapan yandı! Suç sayılıyorŞiddetli geçimsizlik ve aldatma, boşanma davalarında tarafları akılalmaz bir hırsa sevk edebiliyor. Delil bulma amacıyla hareket eden eşler, birbirlerinin telefonunu karıştırıp ekran görüntüleri aldığı gibi, karşı tarafın cihazına casus yazılımlar da yüklüyor. Hatta dedektif tutup takip ettirenler bile var. Bu durumda özel hayatın gizliliğinin ihlali ve suç unsurları devreye giriyor. Uzman isim konu ile ilgili önemli detaylara dikkat çekti...
29.12.2022Gündem
Çalışan herkes için geçerli! Mesajlaşmalara dikkat, tazminatsız işten çıkarılabilirsiniz
Çalışan herkes için geçerli! Mesajlaşmalara dikkat, tazminatsız işten çıkarılabilirsinizİşverenin çalışanlarına tahsis ettiği bilgisayar ve cep telefonundaki yazışmalar tazminatsız işten atılmaya sebep olabiliyor. Burada bir yandan özel hayatın gizliliği sorgulanırken bir yandan da iş sözleşmesindeki madde detayı dikkat çekiyor. Peki işveren çalışana iş için verdiği telefondaki mesajları denetleyebilir mi? İşverenin çalışanın yazışmalarını okuması hak ihlali mi? İşte detaylar...
EYT emekli olan çalışabilir mi, EYT şartları ne olacak?
EYT emekli olan çalışabilir mi, EYT şartları ne olacak?EYT yasasında son viraja girildi, yasasının çıkmasına sayılı gün kaldı. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olup da daha sonra çıkarılan yasalar nedeniyle emeklilikte yaşa takılanlar yasanın çıkmasıyla iş hayatına devam edip etmeyeceğini merak ediyor.
1.11.2022Emekli
AYM Başkanı Arslan: 123 bine yakın bireysel başvuru var
AYM Başkanı Arslan: 123 bine yakın bireysel başvuru varAnayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, "Bugün itibarıyla mahkememize 123 bine yakın bireysel başvuru var. Dünyanın hiçbir anayasa mahkemesinde, hiçbir ulusal insan hakları mahkemesinin önünde bu kadar başvuru yok" dedi.
1.11.2022Gündem
AYM, dezenformasyonla mücadele yasasında ilk kararı açıkladı
AYM, dezenformasyonla mücadele yasasında ilk kararı açıkladıCHP'nin itirazı üzerine başlattığı dezenformasyonla mücadele yasası incelemesini tamamlayan Anaya Mahkemesi, düzenlemenin 29. maddesinin iptalini esastan görüşecek.
26.10.2022Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'en büyük düşmanım faizdir' dedi ve ekledi: Daha da inmeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'en büyük düşmanım faizdir' dedi ve ekledi: Daha da inmeliCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu 21. Olağan Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulundu. 'En büyük savaşım faizdir' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, '' En büyük düşmanım faizdir. Faizi 12'ye kadar düşürdük bu yetmez. Ben yüksek faizi savunmuyorum, aksine düşük faizi savunan bir politika izliyoruz'' ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca kamu bankalarına kredi çağrısında bulundu.
29.09.2022Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Aym ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki aym haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.