Aym

Aym

Son dakika AYM haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan AYM ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını AYM haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Aym

haberleri sayfasında son dakika yaşanan aym gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.126 aym haberi bulunmuştur. Tüm aym haberleri aşağıda listelenmiştir.
AYM Başkanı Arslan: AYM'lere düşen OHAL'in olağanlaşmasını engellemek
AYM Başkanı Arslan: AYM'lere düşen OHAL'in olağanlaşmasını engellemekAnayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, "Dünyanın her yerinde olağanüstünün olağanlaşması diye bir olgudan bahsedilir. Bu da olağanüstü hal (OHAL) rejiminin bir süre sonra olağan araçlarla OHAL rejimi ilan edilmeden devam etmesi anlamına gelir. Bu belki de OHAL rejimlerinin sonrasındaki en büyük tehlikedir. Dolayısıyla Anayasa Mahkemelerine düşen de olağanüstünün olağanlaşmasını engellemektir" dedi.
16.05.2022Gündem
Tüm memurları kapsayan yeni karar! 4 madde ile açıklandı ve belli oldu...
Tüm memurları kapsayan yeni karar! 4 madde ile açıklandı ve belli oldu...Memur olarak çalışan herkesi kapsıyor. Milyonlarca devlet memuru için Anayasa Mahkemesi yeni bir karara imza attı. Bir çalışan sosyal medya hesabı üzerinden, il milli eğitim müdürünün toplantıdaki tavrına yönelik eleştirel bir paylaşım yaptı. Bunun üzerine memura disiplin cezası uygulandı. Kararı yargıya taşıyan memur, sonuç alamayınca dava Anayasa Mahkemesi'ne gitti. AYM'den dikkat çeken bir karar çıktı. Devlet memurlarının da birer birey olduğu belirtilirken, statüsünden kaynaklanan sınırlamalara tabi olduğu ancak bunun ifade özgürlüğünü feda etmek demek olmadığı vurgulandı. İşte kararın detayları...
9.05.2022Memur
Otoyollarda hız sınırı artırılıyor! Bakan Soylu duyurdu
Otoyollarda hız sınırı artırılıyor! Bakan Soylu duyurduİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 Temmuz itibarıyla otoyollarda hız sınırının artırılacağını açıkladı. Buna göre, otobanlardaki azami hız sınırı 120 km'den 140 km'ye çıkacak. Ceza limiti ise 154 km olacak. Bununla birlikte Soylu Türkiye'de mültecilerin durumuna ilişkin "Dünya tarihinin güçlü göçmen krizlerinden birisini yaşıyoruz. Yaşanan demokratik kıyımı kimse görmüyor" dedi.
5.05.2022Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan anayasa mesajı: Sivil anayasa olmadan tartışmalar bitmez
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan anayasa mesajı: Sivil anayasa olmadan tartışmalar bitmezCumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Yargı Organları Temsilcileri ile İftar Programı’nda konuştu. 'Sivil bir anayasa olmadıkça tartışmalar bitmeyecektir.' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizin siyaset müessesesinin, milletimizi ve yargımızı darbe anayasası kamburundan muhakkak kurtaracağına inanıyorum." dedi. Erdoğan, "Hemen herkes mevcut anayasanın ruhuyla bütünlüğünü yitirmiş bir metin olduğunu kabul ediyor." ifadelerini kullandı.
25.04.2022Siyaset
AYM Başkanı Arslan: Bireysel başvuruda ihlallerin kaynağını kurutmalıyız
AYM Başkanı Arslan: Bireysel başvuruda ihlallerin kaynağını kurutmalıyızAnayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, "Bireysel başvuruda iş yükünü radikal bir şekilde çözmenin yolu, bireysel başvurunun objektif etkisinin hayata geçirilmesidir. Daha açık bir ifadeyle ihlallerin kaynağını kurutmaktır. Bu da ancak AYM bir ihlal kararı verdikten sonra ihlale sebep olan kanun veya idari makamların kararları veya yargı kararlarının ortadan kaldırılmasıyla mümkündür" dedi.
25.04.2022Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'ı kabul etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'ı kabul ettiCumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'ı kabul etti
21.04.2022Siyaset
HDP, kapatma davasında savunmasını AYM'ye teslim etti
HDP, kapatma davasında savunmasını AYM'ye teslim ettiHDP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan kapatma davası kapsamında, esas hakkındaki savunmasını Anayasa Mahkemesi’ne teslim etti.
19.04.2022Siyaset
'Rockçı İmam'dan AİHM'ye başvuru! 'Görevime döneceğim günleri sabırsızlıkla bekliyorum'
'Rockçı İmam'dan AİHM'ye başvuru! 'Görevime döneceğim günleri sabırsızlıkla bekliyorum'Antalya'nın Kaş ilçesindeki Pınarbaşı Camii'nde imamlık yaptığı sırada 'Rockçı İmam' olarak tanınıp, konser için izin almadığı gerekçesiyle ihraç edildiğini söyleyen Ahmet Muhsin Tüzer (51), görevine dönmek için bu kez Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. Türk vatandaşı olarak hakkını AİHM'de aramanın kendisine zor geldiğini belirten Tüzer, "Çok sevdiğim ve büyük hizmetler yapmama aracı olan imamlık görevine tekrar döneceğim günleri sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.
18.04.2022Yaşam
İşçi işveren milyonları ilgilendiren karar! Yasak yok, mesai ve ücret ödemesi...
İşçi işveren milyonları ilgilendiren karar! Yasak yok, mesai ve ücret ödemesi...Milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendiriyor. Fazla çalışma ücretleri ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nden yeni bir karar geldi. Gişe görevlisi olarak çalışan bankacı, işe girerken 'Fazla çalışmalara ilişkin ücret çalışanın asıl ücretinin içindedir' yazılı sözleşmeyi imzaladı. 8 yılın ardından işten çıkarılan bankacı, fazla çalışma ücretinin ödenmesi için dava açtı. Banka fazla çalışmanın söz konusu olmadığını savunurken, dinlenen tanıklar akşamları çalışıldığını belirtti. İş mahkemesi, işçiden her yıl onay alınması gerektiğini belirtip ücretlerin ödenmesini kararlaştırdı. Ancak her yıl onay alınmasına ilişkin zorunluluk 2017 yılında kaldırıldı. Bankacı, Anasaya Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaptı. AYM konu ile ilgili kapsamlı bir değerlendirme yaptı. İşte detaylar...
Vergi davalarıyla ilgili flaş gelişme! Yüz binleri kapsıyor! İptal ediliyor
Vergi davalarıyla ilgili flaş gelişme! Yüz binleri kapsıyor! İptal ediliyorVergi kaçakçılığı davalarıyla ile ilgili son dakika açıklaması. Anayasa Mahkemesi (AYM), vergi kaçakçılığı davaları ile ilgili önemli bir iptal kararı verdi. “Bir kişi, aynı olay nedeni ile iki kez yargılanıp cezalandırılamaz” ilkesini hatırlatan AYM, Vergi Usul Kanunu’nun ilgili fıkrasını iptal etti. İptal ile birlikte, vergi davasını kazandığı halde hapis cezası alan kişi, cezayı veren mahkemeye başvurarak yargılanmanın yenilenmesini talep edebilecek.
11.03.2022Gündem
MSB'den 'Zeliha Nine' için başsağlığı mesajı
MSB'den 'Zeliha Nine' için başsağlığı mesajıMilli Savunma Bakanlığı, ilerleyen yaşına rağmen Mehmetçiğe yün çoraplar örüp gönderen Zeliha Barlas'ın (118) hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı mesajı paylaştı.
1.03.2022Gündem
İstanbul Valisi Yerlikaya: 112’yi gereksiz yere meşgul etmeyelim
İstanbul Valisi Yerlikaya: 112’yi gereksiz yere meşgul etmeyelimİstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı üzerinden 112 Acil Çağrı Merkezi Koordinasyon toplantısı gerçekleştirdiklerini belirterek, 2021 yılında İstanbul’da toplam 18 milyon 48 bin 561 çağrı geldi. Bunlardan vakaya dönüşmeyenlerin sayısı: 12 Milyon 192 bin 131. Lütfen, 112’yi gereksiz yere meşgul etmeyelim” ifadelerini kullandı.
1.03.2022Gündem
Zühtü Arslan: Uzun yargılamalar AYM'den önce denetlenmeli
Zühtü Arslan: Uzun yargılamalar AYM'den önce denetlenmeliAnayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, bireysel başvurularda iş yükünün arttığını ve AYM'nin aldığı tedbirlerin bu konuda yeterli olmadığını belirterek, "Uzun yargılamaların bir şekilde AYM'den önce denetimden geçmesi gerekiyor. Uzun yargılama şikayetleri için bir etkili yol oluşturulması gerekiyor" dedi.
1.03.2022Gündem
Meclis'e geliyor! Herkesi ilgilendiriyor, 10 Mart detayı...
Meclis'e geliyor! Herkesi ilgilendiriyor, 10 Mart detayı...Türkiye'de yaşayan herkesi çok yakından ilgilendiren dörtlü paket Meclis'e geliyor. Meclis’teki 12 günlük aranın ardından çalışmalar başladı. Öncelik ekonomik altyapı düzenlemeleri içeren tekliflerde... Nükleer enerji alanında yapılacak yatırımlara ilişkin altyapı kuralları, endüstri bölgeleri, e- ticarette yeni cezalar ve tüketiciyi korumada yeni kuralları belirleyecek düzenlemeler Meclis’e taşınacak.
17.02.2022Siyaset
AYM Başkanı Arslan: AYM, neredeyse AİHM'in 47 ülkeden aldığı kadar başvuru alıyor
AYM Başkanı Arslan: AYM, neredeyse AİHM'in 47 ülkeden aldığı kadar başvuru alıyorAnayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan, "Bugün Anayasa Mahkemesi önünde 66 bine yakın bireysel başvuru bulunmaktadır. AİHM önünde şu anda 70 bine yakın derdest başvuru bulunmaktadır ve bu başvurular 47 ülkeden alınan başvurular. Anayasa mahkemesi neredeyse tek başına AİHM'in 47 ülkeden aldığı kadar başvuru alıyor" dedi.
14.02.2022Gündem
İşçi işveren milyonları ilgilendiren WhatsApp kararı...
İşçi işveren milyonları ilgilendiren WhatsApp kararı...Milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar. İşçi işveren herkesi bağlıyor. Anayasa mahkemesi emsal karara imza attı. AYM, özel şirket çalışanının, WhatsApp yazışmalarının şirket yetkilisi tarafından görülmesi üzerine haksız yere işten çıkarıldığına ilişkin yaptığı bireysel başvuruda, özel hayata saygı ve haberleşme hürriyeti haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Çalışanı haklı buldu.
AYM, 2021'de 45 bin 321 bireysel başvuruyu karara bağladı
AYM, 2021'de 45 bin 321 bireysel başvuruyu karara bağladıAnayasa Mahkemesi'ne (AYM) geçen yıl yapılan 66 bin 121 bireysel başvurudan 45 bin 321'i sonuçlandırıldı.
18.01.2022Gündem
Arabası olan herkesi ilgilendiren karar! Zorunlu değil, trafik cezası...
Arabası olan herkesi ilgilendiren karar! Zorunlu değil, trafik cezası...Arabası olan herkesi ilgilendiren kritik açıklama! Trafik cezası olanlar dikkat, artık zorunlu değil. Birçok kişi bu durumdan mağdurdu, AYM’nin kararı ortaya çıktı. Fahri trafik müfettişlerinin kestiği cezaları haksız bulan birçok kişi bu duruma itirazda bulundu. Ceza yiyenler, fotoğraf veya görüntü olmamasını delil gösteriyor. Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı Avukat Sami Güleçyüz, “Anayasa Mahkemesi'nin kararı var bununla ilgili 'Fahri trafik müfettişleri fotoğraf çekmek zorunda değildir' diye" dedi.
24.11.2021Gündem
Kamuda yeni dönem! Milyonları ilgilendiriyor, flaş karar...
Kamuda yeni dönem! Milyonları ilgilendiriyor, flaş karar...Kamuda çalışan milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiren karar geldi. AYM, çalışanın "keyfi" olarak başka birimde görevlendirilmesini hak ihlali saydı. Karar gerekçesinde Kararın gerekçesinden "Keyfiliğe yol açan ve hiçbir gereklilik ortaya konulmadan tesis edilen işlemler, işlemin muhataplarının temel haklarına ağır bir müdahale olarak kabul edilebilir" denildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli görüşmesinden dikkat çeken sonuç
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli görüşmesinden dikkat çeken sonuçÖnceki günkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli görüşmesinde yeni anayasa çalışmalarının ele alındığı, iki liderin 50+1 dahil Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin özüne dokunmama konusunda hemfikir olduğu ifade edildi.
19.11.2021 Siyaset
Kısırlık ameliyatı oldu karısı hamile kaldı! Mahkemeye koştu
Kısırlık ameliyatı oldu karısı hamile kaldı! Mahkemeye koştuBursa'da 12 yıl önce vazektomi (sperm kanallarının bağlanması) ameliyatı olan Kemal Demirtaş'ın (57) eşi Gülcan Demirtaş (45), operasyondan 1,5 yıl sonra hamile kalınca hem hastaneye hem de doktora tazminat davası açtı. Yerel mahkeme, İstinaf ve Danıştay'dan ret cevabı gelince çift, bu kez Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Lehte karar sonrası Bursa 1'inci İdare Mahkemesi'nde açılan dava da reddedildi. Şu an kızının 10 yaşına geldiğini fakat buna rağmen yargı sürecinin bitmediğini belirten Kemal Demirtaş, "Ameliyattan önce yüzde 65 aktiftim, sonra yüzde 70 çıktım. Hukuksal mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim" dedi.
11.11.2021Yaşam
HDP’yi kapatma davasında son dakika gelişmesi! AYM’ye sundu
HDP’yi kapatma davasında son dakika gelişmesi! AYM’ye sunduHDP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca kapatılması istemiyle açılan davada yazılı ön savunmasını Anayasa Mahkemesine sundu.
5.11.2021Siyaset
İlber Ortaylı'dan senato açıklaması!
İlber Ortaylı'dan senato açıklaması!Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'de "senato" oluşturulması gerektiğini belirterek, "Seçmenle fazla seçim teması olmayan üyelerden olması gerekiyor. Yüksek mahkeme üyelerinden, ulemadan veya seçkin, isim yapmış, yer edinmiş kimselerden oluşan bir şura olması gerekir." dedi.
2.11.2021Gündem
Eczacılar ile ilgili flaş karar! 9 ay sonra...
Eczacılar ile ilgili flaş karar! 9 ay sonra...AYM'den eczacılar hakkındaki disiplin cezalarına ilişkin düzenlemeye kararı. Yüksek Mahkemenin Türk Eczacıları Birliği Kanunu'nun 30. maddesinin iptaline ilişkin kararının gerekçesinde, yasal düzenlemelerin hem kişiler hem de idare yönünden herhangi bir duraksamaya ve kuşkuya yer vermeyecek şekilde açık, net, anlaşılabilir ve uygulanabilir olmasının, kamu otoritelerinin keyfi uygulamalarına karşı koruyucu önlem içermesinin gerekliliğine işaret edildi. İptal kararı 9 ay sonra yürürlüğe girecek.
21.10.2021Gündem
Cezaevinde ölüme AYM'den 'yaşam hakkı ihlali' kararı
Cezaevinde ölüme AYM'den 'yaşam hakkı ihlali' kararıAnayasa Mahkemesi (AYM), Ankara'da cezaevinde uyuşturucu komasına giren hükümlü S.M.'nin (26) ölümünü önlemeye yönelik tedbir alınmadığı ve olaydan sonra etkili soruşturma yürütülmediği iddiasıyla yapılan başvuruda 'yaşam haklı ihlali' kararı verdi.
9.10.2021Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

Aym ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki aym haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.