Geri Dön
KobiRapor alıp işe gelmeyen çalışan işini kaybedebilir mi?

Rapor alıp işe gelmeyen çalışan işini kaybedebilir mi?

Sık rapor alarak işe devamsızlık yapan çalışanların iş sözleşmelerinin tehlikeye girip girmeyeceği merak konusu. Hastalık sebebiyle rapor alarak işe gelmeyen çalışanlar için tehlike ne zaman başlıyor? Sık sık rapor almak çalışanların başını ağrıtabilir mi? İşte detaylar…

Rapor alıp işe gelmeyen çalışan işini kaybedebilir mi?

Rapor alarak işlerine devamsızlık yapan çalışanlar bu sebeple işlerini kaybedebilirler mi merak ederken, bu konuda sınırın ne olduğunu ve bu sebeple yapılacak feshin hangi kapsama gireceğini öğrenmek istiyor. İşte Yargıtay’ın raporlu çalışanların durumu ile ilgili kararı!

SIK SIK RAPOR ALAN İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILABİLİR Mİ?

Çalışanın hastalığı sebebiyle sık sık rapor alarak işe devamsızlık yapması işin aksamasına sebep oluyorsa, işveren işçinin iş sözleşmesini feshedebilir. Bu durum İş Kanunu açısında geçerli nedene dayalı fesih olarak kabul edilir. İşveren sık rapor alan işçinin iş yerinde aksaklıklara yol açtığını ya da yeni bir işçi istihdam edilmesine sebep olduğunu söyleyerek, tazminatlarını vererek işçinin işten çıkarabilir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, E.2015/3531 K. 2015/8561 T.02.03.2015 ve E.2014/14918, K. 2014/17763, T.02.06.2014 kararlarında, biri 3 ay içerisinde 43 gün, diğeri 5 ay içerisinde kesik kesik 76 gün rapor alan işçinin sözleşmesini fesheden işvereni haklı bulmuştur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler