Yargıtay Kararları

Yargıtay Kararları

Son dakika yargıtay kararları haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan yargıtay kararları ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını yargıtay kararları haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Yargıtay Kararları

haberleri sayfasında son dakika yaşanan yargıtay kararları gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.014 yargıtay kararları haberi bulunmuştur. Tüm yargıtay kararları haberleri aşağıda listelenmiştir.
Fırsatçı ev sahiplerinden yeni hamle!  'Duyduklarım karşısında şaşkına döndüm'
Fırsatçı ev sahiplerinden yeni hamle! 'Duyduklarım karşısında şaşkına döndüm'Kira fiyatlarındaki yükselişin önüne geçilebilmesi için yüzde 25'lik artış sınırı getirildi. Ancak bu sınırı uygulamak istemeyen mülk sahipleri mevcut kiracısını çıkarmamın yollarını arıyor. Böylece hem mülkünü yüksel bedel karşılığı kiraya verirken hem de depozito, peşin kira gibi kalemlerle ek gelir elde edebiliyor. Kiralık ev talebindeki artış ev sahiplerinin 'keyfi' taleplerinin artmasına yol açtı. İstanbul'da yaşanan olay ise 'Bu kadar da olmaz.' dedirten türden.
3.05.2023Ekonomi
Evli kadınların bekarlık soyadı için dava açmalarına gerek kalmayacak: 9 ay sonra başlıyor
Evli kadınların bekarlık soyadı için dava açmalarına gerek kalmayacak: 9 ay sonra başlıyorResmi Gazete'de yayımlanan Anayasa Mahkemesi (AYM) kararı ile Türk Medeni Kanunu'nun 187'inci Maddesi'ndeki 'Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir' hükmü, eşitliğe aykırı bulunarak iptal edildi. 9 ay sonra yürürlüğe girecek bu karar ile kadınların evlendikten sonra yalnızca bekarlık soyadlarını kullanabilmeleri için dava açmalarına gerek kalmayacak.
28.04.2023Gündem
Kiracı-ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! Kritik 1 ay detayı
Kiracı-ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! Kritik 1 ay detayıKiralardaki fahiş artış gündemdeki yerini koruyor. Mülk sahipleri hükümet tarafından devreye alınan yüzde 25'lik artış sınırını aşmak için her yolu deniyor. Pek çok ev sahibi ise mevcut kiracısını çıkararak evini yüksek bedeller ile yeniden kiraya vermek istiyor. Kiracı-ev sahibi arasındaki davanlar hiç olmadığı kadar artarken kiracılar sahip oldukları hakları merak ediyor.
30.01.2023Ekonomi
Katili 6,5 yıl sonra müebbet alan Sibel'in annesi: Adalet geç de olsa yerini buldu
Katili 6,5 yıl sonra müebbet alan Sibel'in annesi: Adalet geç de olsa yerini bulduİzmir'in Buca ilçesinde 6,5 yıl önce nişanlısı Sibel Çelik'i (24) bıçaklayarak öldürüp, cesedi bazaya koyduktan sonra evi ateşe verdiği suçlamasıyla tutuklu yargılanan Halil Yılmaz (38), ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis ve mala zarar verme suçundan ise 1,5 yıl hapse çarptırıldı. Sibel Çelik'in annesi Cemile Çelik, "Sibel geri gelmeyecek ancak katili cezaevinde. Yaptığı yanına kalmadı. Adalet geç de olsa yerini buldu" dedi.
19.01.2023Yaşam
Fazla mesai ile ilgili yeni karar! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor
Fazla mesai ile ilgili yeni karar! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyorMilyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay, fazla mesai ücretinin hesaplanmasında imzalı bordroların dikkate alınacağını duyurdu. Avukat Cansen Erdoğan, kararı değerlendirerek, "Yargıtay tarafından verilen karar çok önemli bir karar. Fakat uygulamada hiçbir şekilde uygulanmıyor." şeklinde konuştu.
Emekli promosyonunda 'blokaj' detayı! Banka değiştirenler dikkat
Emekli promosyonunda 'blokaj' detayı! Banka değiştirenler dikkatEmekli milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Emekli promosyonlarıyla ilgili flaş detaylar ortaya çıktı. Bankalar tek tek emekli promosyonlarıyla ilgili rakamları açıkladı. Aylık aldığı bankayı değiştirmek isteyen emekliler, aylıklarına blokaj konulması, promosyonlarının haczedilmesi gibi engellerle karşılaşıyor. Yargıtay kararları ise emeklilerin aylığına blokaj uygulanamayacağını hükme bağlıyor.
17.08.2022Emekli
Yargıtay Başkanı Akarca: Adaleti rahat bıraksınlar, her şey sistem içinde yürür
Yargıtay Başkanı Akarca: Adaleti rahat bıraksınlar, her şey sistem içinde yürürYargıtay Başkanı Mehmet Akarca, "Eğer yargıyı düzeltebilirsek, yargı sorunlarını çözebilirsek, bu konuda çok ciddi adımlar atılmakla birlikte, bu eksikliklerimizi giderebilirsek, her şey düzelir. Memlekette adalet varsa, hukuk varsa; her şey tıkır tıkır işler. Bütün sistemler, adalete bağlıdır. Adaleti rahat bıraksınlar, her şey tıkır tıkır yürür. Her şey sistemin içinde yürür" dedi.
1.07.2022Gündem
Tapuda yeni dönem! Resmen değişti, 500 liradan başlıyor ve...
Tapuda yeni dönem! Resmen değişti, 500 liradan başlıyor ve...Noterlerde yeni dönem! Resmen değişti ve düzenleme duyuruldu. Gayrimenkul alıp satacak herkesi çok yakından ilgilendiriyor. 6. Yargı Paketi Meclis'ten geçti. Kabul edilen kanunda noterlere gayrimenkul satışı yetkisi verilmesi de yer alıyor. Buna göre artık alım satım işlemleri tapu sicil müdürlükleri dışında noterliklerde de yapılabilecek. Konu ile ilgili detaylar belli oldu. Taşınmaz satış sözleşmesi noterler tarafından yapılabilecek. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tapu kayıt örneği ve diğer belgeler, tapu bilişim sistemi aracılığıyla noterlerle paylaşılacak. Satışa engel hukuki durumun varlığı halinde satış işlemi yapılamayacak. Satış sözleşmelerinde sadece tapu harcı alınacak. Noter ücreti taşınmazın değerine göre 500 liradan az, 4 bin liradan fazla olamayacak ve ücret tarifesinde gösterilecek.
24.06.2022Ekonomi
Tapuda yeni dönem! 4000 lira sınırı ve...
Tapuda yeni dönem! 4000 lira sınırı ve...Tapu işlemleriyle ilgili son dakika gelişmesi! Ev, arsa alacak milyonları ilgilendiriyor. Sistem değişiyor. Görev tanımları değiştirilerek, tapu işlemlerinin noterlerden yapılmasına olanak sağlandı. Buna göre noterlerin taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapmak, bu sözleşmeyi taraflardan birinin talep etmesi, harç ve giderleri ödemesi halinde elektronik ortamda tapu siciline şerh koymak, ayrıca taşınmaz satış sözleşmesi yapma yetkisi olacak. Bu işlemler karşılığında noter ücreti dışında herhangi bir ücret alınmayacak. Noter ücreti taşınmazın değerine göre 500 Türk Lirası’ndan az ve 4 bin Türk Lirası’ndan fazla olamayacak.
26.05.2022Ekonomi
Gayrimenkul sektöründe yeni dönem! Tamamen değişiyor, ev alacak milyonları ilgilendiriyor
Gayrimenkul sektöründe yeni dönem! Tamamen değişiyor, ev alacak milyonları ilgilendiriyorEv alıp satacak herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Gayrimenkul sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Konut kredisi ile ilgili açıklanan paketlerin ardından yeni bir hamle geldi. Resmen duyuruldu. Sistem tamamen değişiyor. Büyük kolaylık sağlanacak. Bakan Bozdağ duyurdu. Gayrimenkul alım ve satım işlemleri artık noterliklerde yapılacak. Peki yeni sistem ev alıp satacak olanları nasıl etkileyecek? İşte detaylar...
10.05.2022Ekonomi
İki ödeme birden! Maaş yükseldikçe artıyor
İki ödeme birden! Maaş yükseldikçe artıyorİhbar tazminatı ve kıdem tazminatı ile ilgili son dakika açıklaması! Kıdem tazminatı ile ilgili çok az kişinin bildiği detay ortaya çıktı. Emeklilik, askerlik, kadınlar için evlilik nedeniyle işten ayrılanlar dikkat! Çifte tazminat alma hakkı doğabilir. 7 bin gün ya da 25 yıl 4500 gün prim günü şartı bulunuyor. Şartları tamamlayanlar SGK’dan yazı alarak işyerlerinden tazminatlarını alıp ayrılabiliyor. İşte detaylar...
Ev alım - satımında yeni dönem! Tapu ile ilgili flaş açıklama, artık noterlerde yapılacak
Ev alım - satımında yeni dönem! Tapu ile ilgili flaş açıklama, artık noterlerde yapılacakGayrimenkul sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Ev alıp satacak herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Sistem tamamen değişiyor .TBMM gündemindeki son düzenleme ile konut alım satımlarında tapu dairelerinde yapılan devir işlemleri artık noterlerde de yapılabilecek. Noterde yapılacak işlemlerin gayrimenkul alım satımlarını hızlandırması bekleniyor.
6.04.2022Ekonomi
Fazla mesai ücretleri ile ilgili flaş detay, yanlış hesaplanıyor! Yüzde 50 ve üzeri...
Fazla mesai ücretleri ile ilgili flaş detay, yanlış hesaplanıyor! Yüzde 50 ve üzeri...Fazla mesai ücreti ile ilgili önemli bir detay ortaya çıktı. İş sözleşmesi yapılırken mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Fazla mesai ücreti için belirleyici oluyor. Çalışma süresi en fazla haftalık 45 saat olarak belirleniyor. Bu sürenin üzeri ise fazla mesai olarak kabul ediliyor. Ancak bazı işverenler çalışanlarının fazla mesai ücretini ya vermiyor ya da eksik şekilde ödüyor. Böyle bir durumda çalışanın itiraz hakkı bulunuyor. Fazla çalışma saat ücreti, normal çalışma saat ücretinin yüzde 50 fazlası olarak belirleniyor. İşçiye fazla çalışma yaptığı saatler için normal çalışma ücreti ödenmişse, sadece kalan yüzde 50 kısmı ödeniyor.
Havale ve EFT ile para gönderenler dikkat! Borçlu çıkabilirsiniz
Havale ve EFT ile para gönderenler dikkat! Borçlu çıkabilirsinizBankada hesabı olan, internet üzerinden havale yapan herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Önemli bir detay ortaya çıktı. İnternet bankacılığı ile havale yaparken pek çok kişi açıklama kısmını boş bırakıyor. Bu durum para gönderen için mağduriyet oluşturabiliyor. Para gönderen kişinin borçlu görünmesine neden olabiliyor. Kayseri Barosu avukatlarından Emir Akpınar, internet bankacılığı ile para gönderme konusunda, “Gönderilen havaleye not düşülmezse karşı tarafa ödenen borç olarak nitelendirilir” diyerek uyarıda bulundu.
9.01.2022Ekonomi
Kıdem tazminatı ile ilgili son dakika kararı! İmzalamadıysanız tekrar düşünün
Kıdem tazminatı ile ilgili son dakika kararı! İmzalamadıysanız tekrar düşününTüm çalışanları ilgilendiren karar! İstifa eden işçinin hakları ile ilgili son karar Yargıtay'dan geldi. Yargıtay, milyonlarca işçi ve işvereni yakından ilgilendiren bir karar verdi. Daire kararında, dilekçesinde kendi isteği ile istifa ettiğini belirten işçinin daha sonra herhangi bir hak talep edemeyeceği kaydedildi.
WhatsApp yazışmaları delil sayıldı! İşçiler tazminatsız işten çıkartıldı
WhatsApp yazışmaları delil sayıldı! İşçiler tazminatsız işten çıkartıldıMilyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! WhatsApp yazışmaları delil niteliğinde sayıldı. İşçiler tazminatsız olarak işten çıkartıldı. İzmir'de korona virüs önlemleri kapsamında uygulanan kapanmalarda, sağlık çalışanlarının konaklaması için hizmet veren otel personelleri WhatsApp üzerinden işe geri çağrıldı. WhatsApp üzerinden gelen mesajların geçerliliğinin olmadığını ileri süren ve tüm uyarılara rağmen işe gelmeyen, bu sebeple de iş akitleri feshedilen personeller soluğu mahkemede aldı. Yerel mahkeme ise Yargıtay'ın aldığı emsal karara atıfta bulunarak, WhatsApp yazışmalarını delil sayıp, işvereni haklı buldu.
Evli çiftler dikkat! Bunlar boşanma sebebi sayılıyor
Evli çiftler dikkat! Bunlar boşanma sebebi sayılıyorEvli çiftleri ilgilendiren kritik karar! Evliliğiniz tehlikede olabilir. Kimse bilmiyor ama bunlar boşanma sebebi sayılıyor. Pandemi döneminde büyük artış yaşandı. Sigara içme, düğünde takılan takıların paylaşımı, cinsel içerikli siteleri ziyaret, doğumda eşin yanında bulunmama... Yargıtay dosyalarında yer alan sebepler yaşam tarzınızı bir kez daha gözden geçirmenize neden olabilir.
8.09.2021Gündem
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! Yıllık izin ve kıdem tazminatı kararı…
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! Yıllık izin ve kıdem tazminatı kararı…Çalışan milyonlarca kişi merak ediyordu. Yargıtay kararları ile tek tek açıkladı. Pandemi süresince kullanılan kısa çalışma ve ücretsiz izin süreleri kıdem süresine ve yıllık izin sürelerine eklenecek mi? Kısa çalışma, işyerinde faaliyetin tamamen durdurulması şeklinde uygulanması halinde yani iş sözleşmesinin askı halinin söz konusu olduğu dönemde geçen süre işçinin kıdeminden sayılıyor. Bu nedenle kısa çalışma süresi, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ile yıllık izin hakkının belirlenmesinde göz önünde bulunduruluyor. Ücretsiz izin sürelerinin hizmet sürelerine eklenip eklenmeyeceği hususunda da yasal bir düzenleme bulunmuyor. Ancak belirtilen nedenlerle ücretsiz izin sürelerinin işçinin kıdemine eklenmesi gerektiği ileri sürülüyor. İşte tüm detaylar...
25.08.2021Ekonomi
SGK ödemeyi kabul etti maaş da bağlanıyor! 5 yıl sürdü ve...
SGK ödemeyi kabul etti maaş da bağlanıyor! 5 yıl sürdü ve...Milyonlarca çalışan için çok önemli karar. Yargıtay son noktayı koydu ve SGK ödemeyi kabul etti. Emsal nitelikli karar sonrası maaş da bağlandı... Uçakla iş gezisinden döndüğü sırada beyin kanaması geçiren 48 yaşındaki Şener Kesen, 35 yaşındayken felç kaldı. Yıllarca tedavi gören Kesen, çevresindekilerin tavsiyelerinin ardından 2014 yılında dava açtı. 5 yıl süren dava sonucunda Yargıtay "İş kazasıdır" kararı vererek, Sosyal Güvenlik Kurumu'nca (SGK) Şener Kesen'e 1 milyon lira tazminat ödenmesine karar verdi. Ailenin avukatı Ayşe Güney işle bağlantılı tüm olayların Yargıtay'ca iş kazası olarak nitelendirildiğini vurguladı.
1.144 lira ödeniyor, zam geldi ve emeklilik için çok önemli detay…
1.144 lira ödeniyor, zam geldi ve emeklilik için çok önemli detay…İşçi işveren, ev kadını milyonları çok yakından ilgilendiriyor. Zam geldi. Kuruşu kuruşuna hesaplandı. Emeklilik için çok önemli staj detayı... Doğum ve askerlik borçlanmaları her yıl açıklanan asgari ücrete göre belirleniyor. Brüt asgari ücretin yüzde 32’si 30 günlük borçlanma tutarını vermektedir. Bunu 30’a bölerek de günlüğünü bulabilirsiniz. Asgari ücret ile birlikte bu sene zamlandı ve aylık ödeme en az 1.144 liraya çıktı...
Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın davasında yeni gelişme
Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın davasında yeni gelişmeCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla yargılanan sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'e ayrı ayrı beraat kararı veren mahkeme, kararın gerekçesinde suç unsurlarının oluşmadığını belirtti. Duruşma savcısı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel kararın yasaya ve usule aykırı olduğunu belirterek İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu.
21.04.2021Gündem
Tüm emeklileri ilgilendiriyor! Maaş kesintisi...
Tüm emeklileri ilgilendiriyor! Maaş kesintisi...Milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiriyor. Emekli, dul ve yetim maaşı alan herkes için geçerli. Birçok vatandaş maaşlarında kesinti yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. İmza şartı bulunuyor. İmzasını atmayanın maaşında kesinti yapılamaz. Bankalara kredi ve kredi kartı borcu olan vatandaşların maaşlarından kesinti yapılabileceğine dair onay vermemeleri durumunda banka kesinti yapamaz. Bu nedenle özellikle emekli kişilerin neye imza attıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Bilmeden onay verenler kredi ve kart borcunu ödeyemeyince maaşındaki kesinti ve bloke işlemlerle şoke oluyor. Rızası olmadan maaşı haczedilen emeklinin vakit kaybetmeden bankadan, ‘haciz konulan maaş benim emekli maaşımdır’ şeklinde bir yazı alarak icra dairesine götürüp itirazda bulunması gerekiyor.
17.03.2021Ekonomi
Emekliye güzel haber! İmza atmayın, maaşınız...
Emekliye güzel haber! İmza atmayın, maaşınız...Milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiriyor. Emekli, dul ve yetim hepsini kapsıyor. Maaşlar ile ilgili çok önemli karar. Birçok kişi haberdar olmadığı için hakkını aramıyor. Yargıtay emsal niteliğinde bir karara imza attı. Bankalar haciz koyamaz. Bankanın emekli maaşına haciz koyabilmesi için emeklinin izni gerekiyor. Neye imza attığını bilmeyen çoğu emekli, kredi ve kart borcunu ödeyemeyince maaşındaki kesinti ve bloke işlemlerle şoke oluyor. Rızası olmadan maaşı haczedilen emeklinin vakit kaybetmeden bankadan, ‘haciz konulan maaş benim emekli maaşımdır’ şeklinde bir yazı alarak icra dairesine götürüp itirazda bulunması gerekiyor.
15.02.2021Emekli
Mola süreleriyle ilgili flaş detay
Mola süreleriyle ilgili flaş detayMola süreleriyle ilgili önemli detaylar. Birçok çalışan bilmiyor. İşçi işveren arasındaki en önemli anlaşmazlık konularından birini fazla çalışma ücretleri oluşturuyor. İşyerinde çalışırken yapılan fazla çalışmalarda bile anlaşmazlık çok yaygın iken evden çalışmalarla bu konudaki anlaşmazlık daha da artıyor. Evden çalışanlar işyerinden daha fazla çalıştıkları halde fazla çalışma ücretini alamadıklarından yakınıyor.
Genç kadından kocasına şok! Sperm sayısı yetersiz diye...
Genç kadından kocasına şok! Sperm sayısı yetersiz diye...İzmir'de yaşayan Suriyeli Emine Ezzat (23), sperm sayısının yetersiz olduğunu gerekçe göstererek kocası Nureddin Ezzat'a (28) boşanma davası açtı. Yargıtay içtihatlarına göre eşlerden birinin çocuğunun olmamasının tek başına boşanma sebebi sayılmadığını belirten Nureddin Ezzat'ın avukatı Irmak Karacadağ, "Burada asıl mağdur müvekkilimdir. Hem eşinden hem de onun ailesinden hakaretlere varan psikolojik baskıya maruz kalmıştır" dedi.
11.02.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Yargıtay Kararları ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki yargıtay kararları haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.