Dünyanın En Büyülü Müzik Şehirleri 26 August, 1:54'de eklendi

Müzik, bir şehri sıradan bir kentten büyülü bir atmosfere dönüştürebilir. Ve dünya üzerinde bazı şehirler var ki, müzik türlerinin ortaya çıkmasına neden olmuş, topraklarında notalar oluşmuş ve olgunlaşmıştır.

1.
Elektronik Müzik, Berlin - Almanya
Koskocaman bir duvarı yıkan Berlin, dünya için değişimin, başlangıcın, ilerlemenin de simgesi olmuş. Her daim sanatçıların en çok esinlediği şehirlerden biri olan Berlin, eskiyle yeniyi çok başarılı bir şekilde karıştırmayı ve ortaya modern bir "yarın" çıkarmayı başarıyor. Bu anlamda geleceğin müziği olarak nitelendirilen elektronik müziğin çıkış noktası olması hiç de şaşırtıcı değil. Elektronik müziğin en heyecan verici örneklerini dinlemek isterseniz Berlin'in yeraltı eğlence dünyasına tanık olmanızı öneririz.
2.
Rock&Roll , Mehmphis - ABD
Mehmphis Rock&Roll'la o kadar bütünleşmiş bir kent ki, bu müzik türünden bahsettiğimizde Elvis'in yanı sıra ilk  akla gelen şey o oluyor. Güçlü bir güney etkisi ahında  olan  şehir,  siyah  kökenli  müzik tüleriyle Rock müzigi birleştirmiş ve ortaya Soul, Bluese Rock müziğin birleşiminden oluşan Rock&Roll çıkmış. Bir  müzik türünün, bir şehri nasıl baştan sona etkilediğinin güzel bir hikayesi Memphis.
3.
Klasik Müzik, Viyana - Avusturya
Viyana deninince ilk akla gelen klasik müzik türlerinden biri de Vals elbette. Kadınların birbirinden şık elbiseler, eldivenler, yapılı saçlar ile erkeklerin ise takım elbise veya smokinle katıldıkları bir dans şöleni olan Vals, insanı mıknatos gibi çeken bir atmosfere sahip. Şehir halen dünyadaki en iyi klasik müzik performanslarına ev sahipliği yapıyor. Klasik müziği tam anlamıyla yaşamak için Viyana'yı gezilecekler listenize ekleyin.
4.
Reggae, Kingston - Jamaika
Jamaika denince mükemmel kumsallarından sonra akla gelen ilk şeylerden biridir Reggae müzik. Afro- Amerikan ritimlerin ve Jamaika'nın geleneksel müziği olan Ska'nın kombinasyonu şeklinde ortaya çıkan Reggae, son derece canlı, mutlu ve renkli bir müzik türü. Nasıl olmasın ki? Her ne kadar yoksulluk içinde olsa da Jamaika halkı rahatlığıyla, mutluluğu ve hiç bir şeyi dert edinmemeleri ilemeşhur. Reggae'ııin yaratitğı mutluluk, barış ve sevgi hali o kadar bulaşıcı ki, ortam nasıl olursa olsun çalındığı yere güneş doğdurabilen bir güce sahip. Her ne kadar bugünlerde Jamaika denince ilk akla gelen Rihanna olsa da, bu ülkenin dünya çapında tanınmasını sağlayan yegane şahıs elbette Bob Marley.
5.
Grunge, Seattle - ABD
Amerika'nın kuzeybatısında yer alan ve bir sanayi şehri olan Seattle, Grunge müziğin ortaya çıkmasını sağlayarak, müzik tarihini ebediyen değiştirmiş çok özel bir yer. Bu şehirde ortaya çıkan Grunge müzikakımı, Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden gibi efsanevi gruplarla tanışmamızı sağladı. Günümüzde her ne kadar bu denli popüler olmasa da, Nirvana pek çok insan için gelmiş geçmiş en iyi grup olarak tarihe geçmiş durumda.
6.
Jazz, New Orleans - ABD
Dünyanın pek çok ülkesinden insanın bir araya geldiği New Orleans limanı Jazz müziğin ilk ortaya çıktığı yer aynı zamanda. Jazz zamanla değişse de, New Orleans'ta ortaya çıan temellerine her zaman sadık kaldı. Pek çok farklı kültürün mirasından oluşan Jazz müziği, sömürgenin yaygın olduğu dönemlerde Amerika'ya getirilen siyahlar için özgürlüğe kavuşma sembolü oldu.
7.
Rumba, Havana - Küba
Şehrin Afrika-İspanya karışımı havası pek tabii ki de müziğini de etkileyecekti. Ki aynen de öyle oldu. Sıcak, uzun yaz gecelerinde Küba halkını en çok serinleten şey Rumba müziği oldu. Rumba'yı yerinde yaşamak için Havana'nın günümüzde en eğlenceli ve müzik dolu alanları La Habana Vieja, Vedado and Miraniar'ı ziyaret etmenizi öneririz.