Vergi

Vergi

Son dakika vergi haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan vergi ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını vergi haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Vergi

haberleri sayfasında son dakika yaşanan vergi gelişmeleri de dahil olmak üzere 17.904 vergi haberi bulunmuştur. Tüm vergi haberleri aşağıda listelenmiştir.
Vergi affı başvuruları ne zaman, vergi affı başvuru tarihi ne? 2023 vergi affı başvurusu nasıl yapılır?
Vergi affı başvuruları ne zaman, vergi affı başvuru tarihi ne? 2023 vergi affı başvurusu nasıl yapılır?Meclis'ten geçerek Resmi Gazete ilanı ile yürürlüğe giren yasa ile 2 bin TL altı borçlar silinirken diğerleri için de 48 taksit seçeneği sunulacak. Askerlik, köprü ve otoyol cezası, öğrenim kredisi gibi borçları olan vatandaşlar yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla 2023 Vergi affı başvuruları başladı mı, vergi affı başvurusu nasıl ve nereden yapılır? Sorularına yanıt aramaya başladı. İşte vergi affı başvuru tarihi ve süresi…
25.03.2023Ekonomi
Vergi muafiyetinde detaylar belli oldu! Tamamı siliniyor, işte sınır tutarı
Vergi muafiyetinde detaylar belli oldu! Tamamı siliniyor, işte sınır tutarıDeprem bölgesinde çalışanlara, işverenleri tarafından yapılan yardımlara sağlanan vergi muafiyetinde detaylar belli oldu. Buna göre, kendisi, eşi, çocuğu veya anne ve babası depremden etkilenen işçiler için yardımda bulunulabilecek.
25.03.2023Ekonomi
Evden çalışarak para kazanabilirsiniz! Vergi alınmıyor, 120 bin TL'ye kadar muafiyet
Evden çalışarak para kazanabilirsiniz! Vergi alınmıyor, 120 bin TL'ye kadar muafiyetEvinde, el emeği ile ürettiğini internetten satanlara 120 bin liraya kadar vergi muafiyeti sağlanıyor. Bu uygulama özellikle aile bütçesine katkı sağlamak isteyen ev kadınlarına önemli bir kolaylık sağlıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, bu kapsamda nelere dikkat edilmesi gerektiğini tek tek açıkladı. İşte üretimi teşvik eden detaylar…
24.03.2023Ekonomi
Vergi borcunu ödeyene indirim! AYM o düzenlemeyi iptal etti
Vergi borcunu ödeyene indirim! AYM o düzenlemeyi iptal ettiAYM, Vergi Usul Kanunu’na geçici madde ile eklenen, vergi suçlarında ceza indiriminden faydalanılabilmesi için vergi ve diğer borçların ödenmesi ve vergi mahkemesinde dava açılmaması, açılmışsa feragat edilmesine ilişkin düzenlemeyi iptal etti.
24.03.2023Ekonomi
Tatil planı yapan herkesi ilgilendiren açıklama! Kiralık villa fiyatları uçtu: 7 milyon liraya kadar çıktı
Tatil planı yapan herkesi ilgilendiren açıklama! Kiralık villa fiyatları uçtu: 7 milyon liraya kadar çıktıYaz tatili planları yapanları ilgilendiren gelişme! Kiralık villa fiyatları uçuşa geçti, yeni kiralar açıklandı. Muğla’nın Bodrum ilçesinde, kiralık villa ve konut fiyatları yükselişe geçti. Geçen sezon aylık kira bedeli 100 bin lira olan villaların bu yıl aylık kirası 150 bin liradan başlayıp, 7 milyon liraya kadar çıktı.
23.03.2023Yaşam
Borçlar siliniyor! Tarih belli oldu, faiz ve ödeme limiti belli oldu
Borçlar siliniyor! Tarih belli oldu, faiz ve ödeme limiti belli olduVergi Affı düzenlemesine ilişkin düzenleme Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildikten sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yasalaştı. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması olarak tanımlanan paket, belirli borçların da iptal edilmesini içeriyor. Teklifin yasalaşması ardından vergi affı başvurusunun ne zaman ve nasıl yapılacağı merak ediliyor. Peki borç yapılandırması nasıl olacak? Başvuru ve ödemeler ne zaman yapılacak? Hangi borçlar yapılandırma kapsamında olacak? İşte haberin detayları...
21.03.2023Ekonomi
Deprem sonrası yeni dönem! Talep arttı, fiyatları 520 bin liradan başlıyor
Deprem sonrası yeni dönem! Talep arttı, fiyatları 520 bin liradan başlıyor İzmir'de genellikle yazlık ilçelerde tercih edilen karavan yaşamı, deprem sonrası giderek yaygınlaştı. Güvenlik kaygısı nedeniyle karavan ve tekerlekli küçük evlere (tiny house) talep artarken, üreticiler yüzde 50'nin üzerinde artan siparişlere yetişmekte güçlük çekiyor. Karavan fiyatları 520 bin TL'den, tekerlekli küçük evler ise 430 bin TL'den başlıyor.
21.03.2023Ekonomi
Vergi borçları siliniyor! Son 10 güne girildi, iade edilecek
Vergi borçları siliniyor! Son 10 güne girildi, iade edilecekVergi borçları siliniyor, son 10 güne girildi. 31 Mayıs’a kadar başvurulabilecek ve 30 Haziran’a kadar ilk taksit ödenebilecek. Yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, en geç 31 Mart 2023 tarihine kadar form ile bankalara veya aracı kurumlara bildirilebilecek. İşte detaylar...
21.03.2023Ekonomi
Milyonlarca vatandaşın borcu siliniyor! Büyük fırsat, işte son başvuru tarihi
Milyonlarca vatandaşın borcu siliniyor! Büyük fırsat, işte son başvuru tarihiBorcu olan milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Vatandaşın yüzünü güldüren yapılandırma yasası vergi borcu olanlara da büyük fırsat sunuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı milyonlarca vatandaşın elini rahatlatacak imkân ve ödeme kolaylıkları başta olmak üzere yapılandırma fırsatları, ödeme takvimini anlatan tebliğ taslağı hazırladı. İşte vergi borcu yapılandırmasının detayları...
20.03.2023Ekonomi
3 bakan son durumu açıkladı: Sel felaketinde can kaybı 20'ye yükseldi
3 bakan son durumu açıkladı: Sel felaketinde can kaybı 20'ye yükseldiİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şanlıurfa'da açıklama yaptı. Bakanlar, afet bölgesindeki son durumu ve alınan önlemleri açıkladı.
20.03.2023Gündem
Evini satmak isteyen herkes için geçerli! 5 yıl detayı, böyle tespit ediliyor
Evini satmak isteyen herkes için geçerli! 5 yıl detayı, böyle tespit ediliyorTürkiye genelinde 2022 yılında toplamda 3 milyon 434 bin 389 gayrimenkul satış yolu ile el değiştirdi. Gerçek kişilerin bir bedel karşılığı edindikleri gayrimenkullerin (konut, arsa, vb.) iktisap tarihinden başlayarak beş yıl içinde elden çıkarılması halinde, elde edilen kazancın gelir vergisine tabii olduğunu belirten Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.
20.03.2023Ekonomi
İnşaat demirine görünmez bandrol basılacak! Resmen ilan edildi
İnşaat demirine görünmez bandrol basılacak! Resmen ilan edildiBinaların en kritik malzemesi olan demire görünmez bandrol basılacak. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, inşaat demirinin üretiminden kullanımına kadar geçen tüm aşamalarını kayıt altına alacak İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) kurulacak. TMMOB İnsaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Füsun Sümer, konuyla ilgili merak edilenleri açıklayarak yeni sistem ile ilgili bilgi verdi.
20.03.2023Gündem
Ahmet Özal Türkiye İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı oldu
Ahmet Özal Türkiye İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı oldu8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal Türkiye ittifakı Cumhurbaşkanı adayı oldu. Herkese eşit bir Cumhurbaşkanı olacağını ifade eden Özal, "Türkiye İttifakı beni Cumhurbaşkanı adayı gösterdi. Bana güvenen herkese teşekkür ederim" dedi.
17.03.2023Gündem
İnşaat sektöründe yeni dönem! İzleme sistemi başlıyor
İnşaat sektöründe yeni dönem! İzleme sistemi başlıyorİnşaat demirinin üretiminden kullanımına kadar geçen tüm aşamaları takip edecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından dün yayımlanan tebliğle inşaat demirinin üretimi ve ithalat aşamasından inşaatta kullanım süreci dahil izlenmesine yönelik düzenleme yapıldı.
17.03.2023Ekonomi
Borç faizleri siliniyor! Milyonları ilgilendiren faiz ve matrah artırımı detayı
Borç faizleri siliniyor! Milyonları ilgilendiren faiz ve matrah artırımı detayıBorcu olan milyonları ilgilendiren son dakika gelişmesi! Yeni ‘vergi barışı’nda kritik detaylar ortaya çıktı. Vergi barışından yararlanmak isteyenler 31 Mayıs’a kadar başvuru yapabilecekler, 30 Haziran’a kadar da ilk taksiti ödemeleri gerekiyor. Peki her borcun faizi silinecek mi, nasıl yapılandırılacak, geçmiş beş yıla ilişkin vergi mükelleflerinin incelenmesi konusunun detayları neler? İşte vergi barışında bilinmesi gerekenler...
14.03.2023Ekonomi
ABD'de iki günde iki banka battı!
ABD'de iki günde iki banka battı!Silicon Valley Bank'ın iflas etmesinin ardından New York merkezli Signature Bank da battı. İki bankanın batışı arasında sadece 2 gün bulunuyor.
13.03.2023Ekonomi
Mü'minun Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Mü'minun Suresi okumanın yararları ve faziletleri
Mü'minun Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri! Mü'minun Suresi okumanın yararları ve faziletleriMekke döneminde inen Mü'minun Suresi 118 âyettir. Sûre, adını birinci âyette geçen “elMü’minûn” kelimesinden almıştır. “el-Mü’minûn”, mü’minler demektir. Müşriklere son uyarı niteliğindeki bu sûrede, mü’minlerin zafere ulaşacakları, kötülerin cezaya çarptırılacağı konu edilmektedir. Peki, Mü'minun Suresi okumanın yararları ve faziletleri ne? Müminun Suresi neyi anlatıyor? İşte Mü'minun Suresi Türkçe Arapça okunuşu ve tefsiri!
12.03.2023Ramazan
Vergi ve SSK primlerine yapılandırma! Başvuru süresi ve ilk ödeme tarihi belli oldu
Vergi ve SSK primlerine yapılandırma! Başvuru süresi ve ilk ödeme tarihi belli olduVergi ve SSK prim alacaklarını yapılandıran yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri tamamlandı. Buna göre başvurular 31 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek. İlk taksit için ise son ödeme tarihi 30 Haziran 2023 olacak. Yüzde 10’luk ek deprem vergisi tartışma konusu olurken, paketin detayları belli oldu.
11.03.2023Ekonomi
Polis, enkazda bulduğu yüklü miktarda parayı sahibine teslim etti
Polis, enkazda bulduğu yüklü miktarda parayı sahibine teslim ettiMalatya'da polis ekipleri, 33 kişinin hayatını kaybettiği binanın enkazında buldukları yüklü miktardaki parayı sahibine teslim etti.
10.03.2023Gündem
Çalışan depremzede için 50 bin TL destek! Ücret alınmayacak
Çalışan depremzede için 50 bin TL destek! Ücret alınmayacak Borç yapılandırma düzenlemesine depremzedelere yardımı kolaylaştıran maddeler eklendi. Çalışan depremzedeye işveren tarafından yapılan ayni yardımlar ile 50 bin lirayı geçmeyen nakdi yardımlardan vergi alınmayacak. Kurumlar Vergisi mükellefine sağlanan vergi teşviklerinden de bir kereye mahsus yüzde 10 kesinti yapılacak. İşte detaylar...
10.03.2023Ekonomi
Araba fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Sıfır ve ikinci el arabalar uçuşa geçti, 400 bin lira sınırında kalan 3 model
Araba fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Sıfır ve ikinci el arabalar uçuşa geçti, 400 bin lira sınırında kalan 3 modelAraba fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Araba almak isteyen vatandaşlara kötü haber geldi. Sıfır araba ve ikinci el araba fiyatları uçuşa geçti. Araba firmalarının bayilerinde sıfır araç bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Sıfır araçların bulunduğu galeriler ise bunları bayi fiyatına göre 100 bin liraya varan fiyat farkıyla satıyor. Sıfır otomobilde temin sorunu devam ederken ikinci el araba fiyatları sadece Ocak ayında yüzde 6 arttı. Fiyatların daha da yukarı çıkacağı ifade edilen sektörde 2023 model araçlar henüz piyasaya girmedi. Şubat ayında yeni model araçların gelmesiyle fiyatlar yeniden artacak. Öte yandan 2023 yılına girişle birlikte markalar fiyat listelerini değiştirmeye başladı. Bazı markalar sembolik artışlar yaparken, gelen zamlarla birlikte vergi dilimi değişen modellerde 30 bin TL'yi geçen artışlar oldu. Öte yandan sıfır arabada bekleme süresi 6 aya çıktı. 2023 yılında araba markaları tarafından belirlenen zam oranları ile sıfır otomobil fiyatları listesi güncellendi. İşte, marka marka araba fiyatları...
9.03.2023Ekonomi
Devlete olan borçlar yeniden yapılandırılıyor
Devlete olan borçlar yeniden yapılandırılıyorTBMM Genel Kurulunda, kamuya olan borçların yapılandırılmasını da içeren kanun teklifi kabul edildi.
9.03.2023Ekonomi
Vergi affı 2023 Resmi Gazete’de yayınlandı mı, vergi affı çıktı mı? 2023 vergi affı Meclis’ten geçti mi, vergi yapılandırma ne zaman çıkacak?
Vergi affı 2023 Resmi Gazete’de yayınlandı mı, vergi affı çıktı mı? 2023 vergi affı Meclis’ten geçti mi, vergi yapılandırma ne zaman çıkacak?Vergi affı yapılandırılması meclise geliyor. Meclis Genel Kurulda, kamuya olan borçların yapılandırılmasını da içeren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek. Vergi affı ile vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri ve belediyelere borçları yapılandırılacak. Peki, Vergi affı 2023 Resmi Gazete’de yayınlandı mı, vergi affı çıktı mı? 2023 vergi affı Meclis’ten geçti mi, vergi yapılandırma ne zaman çıkacak? Vergi affı ne zaman yasalaşacak?
9.03.2023Ekonomi
Kiracı - ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! 6 bin TL'ye 3.845 TL iade imkanı
Kiracı - ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! 6 bin TL'ye 3.845 TL iade imkanıKiira geliri elde eden milyonlarca mülk sahibinin mart ayı sonuna kadar beyanname vermesi gerekiyor. Beyanname veren tüm mülk sahiplerinin vergi ödemesi gerekmiyor. İstisna, gider ve indirimler bulunuyor. Ayrıca vergi iadesi de söz konusu. Kiracının ödediği vergiyi mal sahibi iade alabiliyor. İşte konun detayları...
9.03.2023Ekonomi
Sadece TYT’ye girip tercih yapılabilir mi? TYT ile alan bölümler ve puanlar: Sadece YKS’nin 1. oturumu TYT ile girilebilecek bölümler neler, TYT ile üniversiteye gidilir mi?
Sadece TYT’ye girip tercih yapılabilir mi? TYT ile alan bölümler ve puanlar: Sadece YKS’nin 1. oturumu TYT ile girilebilecek bölümler neler, TYT ile üniversiteye gidilir mi?Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için başvurular başladı. Sınav az bir süre kala adaylar başvurularını yapmadan önce sadece Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ye girip tercih yapılıp yapılamayacağını sorguluyor. Peki, Sadece YKS’nin 1. oturumu (TYT)’ye girip tercih yapılabilir mi, Sadece YKS’nin 1. oturumu TYT ile girilebilecek bölümler neler? TYT ile üniversiteye gidilir mi? İşte TYT ile alan bölümler ve puanlar…
8.03.2023Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Vergi ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki vergi haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.