Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Son dakika Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

haberleri sayfasında son dakika yaşanan türkiye cumhuriyet merkez bankası gelişmeleri de dahil olmak üzere 2.804 türkiye cumhuriyet merkez bankası haberi bulunmuştur. Tüm türkiye cumhuriyet merkez bankası haberleri aşağıda listelenmiştir.
TCMB Başkanı Erkan'dan flaş açıklama: Gündemimizde ne sıfır atma ne de 500 liralık banknot var
TCMB Başkanı Erkan'dan flaş açıklama: Gündemimizde ne sıfır atma ne de 500 liralık banknot varTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, “2023 yılının ilk yarısında bağlayıcı olmayacak şekilde verebileceğimiz rakamlar var. TCMB tarafından KKM'ye ödenen 90 milyar lira olduğunu, Hazine tarafında da bunun 60 milyar lira olduğunu söyleyebilirim” dedi.
3.10.2023Ekonomi
Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan'dan yeni enflasyon mesajı
Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan'dan yeni enflasyon mesajıMerkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda bir sunum yaptı. Erkan, "Fiyat istikrarı temel amacımız doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. Parasal sıkılaştırmayı makro ihtiyati çerçevedeki sadeleştirme ile birlikte yürüterek, hem parasal aktarım mekanizmasının güçlenmesini, hem de attığımız adımların makro finansal istikrarı pekiştirmesini hedefliyoruz" dedi.
3.10.2023Ekonomi
Terkinler çetesi adliyede! Ayakkabı fırlattı, 'Reklam yaptınız bizi' dedi! Çamaşır makinesinden 2 milyon çıkmıştı
Terkinler çetesi adliyede! Ayakkabı fırlattı, 'Reklam yaptınız bizi' dedi! Çamaşır makinesinden 2 milyon çıkmıştıİçişleri Bakanı Ali Yerlikaya geçtiğimiz gün Terkinler çetesinin çökertildiğini duyurmuştu. Gözaltına alınan çete üyelerinden biri adliyeye getirilirken gazetecilere ayakkabı fırlattı. Bir diğer çete üyesi ise 'Çok güzel reklam yaptınız bizi' ifadelerini kullandı.
28.09.2023Yaşam
TCMB rezervi 125,5 milyar dolara yükseldi
TCMB rezervi 125,5 milyar dolara yükseldiMerkez Bankası rezervi 125,5 milyar dolara yükseldi. Mayıs sonundan bu yana artış 27 milyar doları aştı.
28.09.2023Ekonomi
Yastık altındaki altınlar için kritik adım! EKK sonrası önemli kararlar
Yastık altındaki altınlar için kritik adım! EKK sonrası önemli kararlarEkonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada finansal istikrarın güçlendirilmesi, yurt içi tasarrufların artırılması, kaynak dağılımında etkinliğin sağlanması ve finansmana erişimin artırılmasının hedeflendiği ifade edildi.
28.09.2023Ekonomi
En çok et ürünleri şikayet edildi! 66 bin 924 iş yerine ceza yağdı
En çok et ürünleri şikayet edildi! 66 bin 924 iş yerine ceza yağdıTarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2009 yılında faaliyete geçen 'Alo 174 Gıda Hattı'na bugüne kadar 2 milyon 962 bin 707 başvuru yapıldığını belirterek, bunlardan 987 bin 126'sının ihbar ve şikayet kapsamında olduğu için kayıt altına alındığını ve 66 bin 924'ü için cezai işlem uygulandığını açıkladı.
28.09.2023Yaşam
Denize atıp boğulmasını izlemişti! Korkunç olayda kan donduran detaylar
Denize atıp boğulmasını izlemişti! Korkunç olayda kan donduran detaylarEminönü’nde deniz kenarında oturan Ahmet Uzun’a yumruk atıp bayılttıktan sonra bacaklarından sürükleyerek denize atıp boğulmasını izleyen, birkaç saat sonra da olay yerine dönüp Uzun’un cesedinin çıkarılışını izlerken yakalanan Serdal Akar hakkında karar açıklandı.
28.09.2023Yaşam
2 liraya alıcı bulunamadı mayer limon ağaçta kaldı!
2 liraya alıcı bulunamadı mayer limon ağaçta kaldı!2 liraya alıcı bulamayan mayer limonları ağaçta kaldı. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, mayer limonda erkenci ve boylu olan ürünlerin ilk etapta ortalama 4 ile 5 TL arasında satıldığını fakat şu anda 2 liraya alıcı bulunamadığını söyledi.
28.09.2023Ekonomi
Kamyonet dereye uçtu! Ölü ve yaralılar var
Kamyonet dereye uçtu! Ölü ve yaralılar varBolu’da, dereye uçan kamyonetteki 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.
28.09.2023Yaşam
TCMB, reeskont faiz oranlarını yükseltti
TCMB, reeskont faiz oranlarını yükselttiTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto ve avans faiz oranlarını 500 baz puan yükseltti.
28.09.2023Ekonomi
Bakan Şimşek'ten net mesaj: Doğru yoldayız, ancak sabırlı olmalıyız
Bakan Şimşek'ten net mesaj: Doğru yoldayız, ancak sabırlı olmalıyızHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “ekonomiyi yeniden dengelemeyi ve iç talebi yumuşatmayı” hedeflediklerini belirterek politika değişimi süreci için sabırlı olunması mesajını verdi. "Doğru yoldayız" diyen Bakan Şimşek, "Güvenin geri döndüğüne dair güçlü kanıtlar var. Ancak sabırlı olmalıyız, halen zorlu bir süreçteyiz.” ifadelerini kullandı.
27.09.2023Ekonomi
Otomobil alacaklara 'kredi' freni! Piyasayı canlandıracak öneri
Otomobil alacaklara 'kredi' freni! Piyasayı canlandıracak öneri Faizlerin yükselmesi sonrası vatandaşların krediye ulaşma güçlüğü ikinci el otomobil piyasasına da yansıdı. Hem okulların açılması nedeniyle hem de kredi faizlerinin yükselmesi nedeniyle piyasada duraklama yaşadıklarını söyleyen Manisa Otonomi Dernek Başkanı Arif Diz, “İkinci elde enflasyondan kaynaklı fiyatlar artıyordu. Çok fazla talep ikinci el piyasasının artmasına neden oluyordu. Piyasanın oturmasıyla ikinci el piyasasında da fiyatlar oturmaya başlayacak” dedi.
25.09.2023Ekonomi
Borsada düşüş mü yükseliş mi gerçekleşecek? Yeni haftanın şifresi belli oldu
Borsada düşüş mü yükseliş mi gerçekleşecek? Yeni haftanın şifresi belli olduBİST100 endeksi geçen hafta yüksek volatilitede hareket etti. Pandemiye ilişkin varyant haberi ile baskılanan endeks, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'in yurt dışı görüşmelerinden gelen haber akışları ile TCMB faiz kararı sonrasında haftayı pozitif kapattı. BIST100 yeni haftaya da yüzde 0,82 oranında 66,18 puan artışla 8.105,36 puandan başladı. Peki yeni haftada neler olacak? İşte ayrıntılar...
25.09.2023Ekonomi
KKM'de asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı
KKM'de asgari faiz zorunluluğu kaldırıldıMerkez Bankası (TCMB), Türk lirası dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı.
25.09.2023Ekonomi
Faiz kararı piyasalara nasıl yansıdı? Önemli ayrıntı
Faiz kararı piyasalara nasıl yansıdı? Önemli ayrıntıPiyasaların geçen haftaki gündemi merkez bankalarının faiz kararlarıydı. TCMB, beklendiği üzere; faiz oranını 5 puan artırarak yüzde 30’a çekerken toplantı sonrası yapılan duyuru da önemliydi. Öte yandan hem yüksek faiz artırımı hem de toplantı sonrası yapılan açıklamalarda parasal sıkılaşmanın süreceği vurgusuna rağmen Borsa İstanbul’a gelen alımlar dikkat çekti.
24.09.2023Ekonomi
Ev ve araba kredilerinde son durum ne? Kredilerde faiz artışı sonrası flaş oran
Ev ve araba kredilerinde son durum ne? Kredilerde faiz artışı sonrası flaş oranEv ve araba kredileriyle ilgili flaş açıklama geldi. Merkez Bankası'nın faiz artışı sonrası kredi faizleri yükselişe geçti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 30 seviyesine çıkardı. Son artışla birlikte TCMB yeni yönetimi altında dördüncü faiz artışını gerçekleştirmiş oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram, "1 Eylül itibarıyla oluşan nakit avans gecikme faiz oranı 3.87, kredi kartı gecikme faiz oran 3.11, 2 milyonluk konut kredisi çekilirse 120 ay vade ile aylık 65 bin TL ödemesi var aylık faiz 3.89 bu revize edilecektir." ifadelerinin kullandı. İşte faiz oranlarıyla ilgili tüm detaylar...
21.09.2023Ekonomi
Merkez Bankası'nın brüt rezervi 80 milyar doları aştı
Merkez Bankası'nın brüt rezervi 80 milyar doları aştıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın brüt rezervleri bu yıl ilk kez 80 milyar doları aştı.
21.09.2023Ekonomi
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladıMerkez Bankası, politika değişiminin ardından bugün dördüncü kez toplandı. Toplantı sonrası piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 30 seviyesine yükseltti.
21.09.2023Ekonomi
21 Eylül faiz kararı ne olur, Eylül 2023 Merkez Bankası faiz kararı beklentisi nedir? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak, MB faiz kararı borsayı nasıl etkiler?
21 Eylül faiz kararı ne olur, Eylül 2023 Merkez Bankası faiz kararı beklentisi nedir? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak, MB faiz kararı borsayı nasıl etkiler? Merkez Bankası'nın faiz kararı ekonomiyi yakınan takip edenler tarafından merakla bekleniyor. Faiz kararının ekonomi üzerindeki etkileri ve sonuçları derin olduğundan piyasanın gözü kulağı merkez bankası faiz kararında. Peki, 21 Eylül faiz karar ne olur, Merkez Bankası faiz kararını ne zaman açıklayacak? Merkez Bankası Eylül toplantısı: Merkez Bankası faiz toplantısı saat kaçta?
21.09.2023Ekonomi
Faiz kararının ardından dolar ve altından ilk tepki! İslam Memiş'ten rekor açıklaması
Faiz kararının ardından dolar ve altından ilk tepki! İslam Memiş'ten rekor açıklamasıAltın fiyatlarıyla sürpriz açıklama geldi. Altın fiyatları için uzman isimlerden uyarılar peş peşe geldi. ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini yüzde 5.25-5.50 seviyesinde sabit tuttu. Gelen açıklama sonrası ons altın fiyatındaki düşüş gram altına da yansıdı. Gram altın fiyatları dibi gördü. Öte yandan altın fiyatlarıyla ilgili çarpıcı tahminler geldi. Gram altının ne zaman 3 bin 500 lira olacağıyla ilgili bilgi verildi. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 30 seviyesine yükseltti. Dolar ve altından ilk tepki geldi. Peki altın fiyatları düşecek mi? Bu fiyattan altın alınır mı? İşte altın fiyatlarıyla ilgili merak edilen tüm detaylar...
21.09.2023Ekonomi
Gözler Merkez Bankası ve Fed'in kararında! Piyasalarda sert hareket mi olacak?
Gözler Merkez Bankası ve Fed'in kararında! Piyasalarda sert hareket mi olacak?Altın, dolar ve borsa yatırımcılarının gözü kulağı önümüzdeki iki günde olacak. Bugün Fed faiz kararını açıklayacak, yarın ise TCMB’nin faiz kararı belli olacak. Peki iki kritik gelişme sonrası piyasalarda yön ne olacak? Uzmanlar tek tek değerlendirdi. İşte detaylar...
20.09.2023Ekonomi
Merkez Bankası'ndan, TL ile ilgili uygulama talimatı
Merkez Bankası'ndan, TL ile ilgili uygulama talimatıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, aylık TL mevduatın payında artış hedefi yüzde 2'den yüzde 2,5'e yükseltildi.
18.09.2023Ekonomi
Merkez Bankası'nın toplam rezervleri arttı
Merkez Bankası'nın toplam rezervleri arttıMerkez Bankası toplam rezervleri 8 Eylül ile biten haftada 21 milyon dolar arttı.
14.09.2023Ekonomi
BES birikimleri teminat gösteriliyor! Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcılarına avantajlı kredi imkanı sunuluyor
BES birikimleri teminat gösteriliyor! Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcılarına avantajlı kredi imkanı sunuluyorBireysel Emeklilik Sistemi, iş hayatında birikim yapmak isteyenlerin tercihi oluyor. Fakat farklı nedenlerden dolayı erken çıkmak isteyenler bulunuyor. Sözleşmeler ise bankadan bankaya değişiklik gösterirken, caymadaki farklılıklar bazı mağduriyetlerin yaşanmasına neden oluyor. Öte yandan Bireysel Emeklilik Sisteminde bulunan katılımcılara avantajlı kredi imkânı tanılıyor.
14.09.2023Ekonomi
Reeskont kredisi nedir, TCMB reeskont kredisi limiti ne kadar oldu? Reeskont kredisi ne demek, nasıl kullanılır, kimler faydalanabilir?
Reeskont kredisi nedir, TCMB reeskont kredisi limiti ne kadar oldu? Reeskont kredisi ne demek, nasıl kullanılır, kimler faydalanabilir?Reeskont kredisinin ne olduğu, Merkez Bankası’nın ihracatçılara günlük reeskont kredisi limitinin 3 milyar TL'ye yükseltildiğini açıklasın ardından gündem oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihracatçılara günlük ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi limitinin 1,5 milyar liradan 3 milyar liraya yükseltildiğini açıkladı. Peki, Reeskont kredisi nedir? Reeskont kredisinden kimler faydalanabilir?
12.09.2023Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki türkiye cumhuriyet merkez bankası haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.