Rekabet Kurulu

Rekabet Kurulu

Son dakika rekabet kurulu haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan rekabet kurulu ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını rekabet kurulu haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Rekabet Kurulu

haberleri sayfasında son dakika yaşanan rekabet kurulu gelişmeleri de dahil olmak üzere 2.942 rekabet kurulu haberi bulunmuştur. Tüm rekabet kurulu haberleri aşağıda listelenmiştir.
Zincir marketlerin iptal davalarına mahkemeden ret
Zincir marketlerin iptal davalarına mahkemeden retRekabet Kurulu'nun haklarında verdiği idari para cezasının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle 5 zincir market ile 1 tedarikçi firmanın açtığı davalarda ret kararı çıktı.
25.04.2023Ekonomi
Rekabet Kurulu'ndan Google'a soruşturma
Rekabet Kurulu'ndan Google'a soruşturmaRekabet Kurulu tarafından Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.
2.02.2023Ekonomi
Rekabet Kurulu'ndan, hızlı tüketim malları firmasına para cezası
Rekabet Kurulu'ndan, hızlı tüketim malları firmasına para cezasıRekabet Kurulu'nca, hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet yürüten firmaya, perakendecilerin yeniden satış fiyatlarına müdahale ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturmada, 27 milyon 304 bin 867 lira 30 kuruş idari para cezası uygulandı.
20.01.2023Ekonomi
Rekabet Kurulu'ndan kozmetik sektöründen 5 firmaya soruşturma
Rekabet Kurulu'ndan kozmetik sektöründen 5 firmaya soruşturmaRekabet Kurulu, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründe faaliyet gösteren 5 teşebbüs hakkındaki yeniden satış fiyatlarını tespit etme ve internet satışlarını kısıtlama iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı.
18.01.2023Ekonomi
İstanbul ve Ankara'daki özel okullara soruşturma
İstanbul ve Ankara'daki özel okullara soruşturmaRekabet Kurulu, İstanbul'da faaliyet gösteren Fransa menşeili özel eğitim kurumları hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Öte yandan İstanbul ve Ankara illerinde faaliyet gösteren ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki özel okullar ve Türkiye Özel Okullar Derneği hakkında, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.
12.01.2023Gündem
Rekabet Kurulu'ndan 17 beton üreticisine soruşturma
Rekabet Kurulu'ndan 17 beton üreticisine soruşturmaRekabet Kurulu, Ankara ve Kırıkkale'de faaliyet gösteren 17 hazır beton üreticisi hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.
30.12.2022Ekonomi
Rekabet Kurumu Başkanı Küle: Rekabet ihlalleri fiyatların suni artışına neden oluyor
Rekabet Kurumu Başkanı Küle: Rekabet ihlalleri fiyatların suni artışına neden oluyorRekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, Rekabet Kurulu’nun 13 üretici/tedarikçi teşebbüse 878 milyon TL ceza uyguladığı soruşturmada, tedarikçiler ve perakendeciler arasındaki iş yapma biçiminin rekabet ihlallerine yol açabilecek şekilde oluştuğunun ortaya çıktığını söyledi. Küle, "Bu yaygın iş yapma biçimi çerçevesinde, üretici/tedarikçi teşebbüsler, kendi ürünleri bakımından perakendecilerin nihai satış fiyatlarını ve fiyat artış zamanlarını koordine ediyor. Bu iş yapma biçimi sonucu oluşan rekabet ihlalleri, teşebbüslerin fiyatlarını serbestçe belirlemelerini engelliyor ve piyasadaki fiyatların suni olarak yükselmesine ve tüketicilerin bu durumdan doğrudan zarar görmelerine neden oluyor" dedi.
24.12.2022Ekonomi
Ceza alan zincir marketler! Hangi zincir marketler ceza aldı, neden ceza yediler? Zincir marketlere ceza listesi
Ceza alan zincir marketler! Hangi zincir marketler ceza aldı, neden ceza yediler? Zincir marketlere ceza listesiCeza alan zincir marketler hangileri? Rekabet Kurulu, zincir marketlere 2,7 milyar liralık ceza verilen soruşturmanın devamı kapsamında, 13 teşebbüse 878,6 milyon liralık idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı. İşte Ceza alan zincir marketler…
23.12.2022Ekonomi
Rekabet Kurulu Başkanı Küle: Kartel yapılanması gördük
Rekabet Kurulu Başkanı Küle: Kartel yapılanması gördükRekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, fahiş fiyat artışı nedeniyle 13 teşebbüse 878 milyon TL idari para cezası uygulanan soruşturmada, 'topla-dağıt karteli' dedikleri tipte kartel yapılanmasıyla karşılaştıklarını söyledi. Küle, "Yüksek paya sahip tedarikçiler ile yine yüksek paya sahip perakende şirketlerinin mevcut ticari ilişkilerini kullanarak refah dağılımını nasıl bozdukları, suni fiyat artışları ile moral de dahil toplumsal adaleti nasıl tahrip ettikleri, yoğunlaşmanın olduğu piyasalarda rekabet ihlallerinin kolaylaştığı, kritik dönemlerde özellikle alt pazardaki darboğazın tüketiciler üzerindeki baskısını artırdığı görüldü" dedi.
22.12.2022Gündem
Rekabet Kurulu'ndan Facebook'a 'WhatsApp' cezası
Rekabet Kurulu'ndan Facebook'a 'WhatsApp' cezasıRekabet Kurulu'nca, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğuna ilişkin Facebook hakkında başlatılan soruşturmada, idari para cezası verilmesine karar verildi.
Rekabet Kurulu, 'Mey İçki' soruşturmasını sonlandırdı
Rekabet Kurulu, 'Mey İçki' soruşturmasını sonlandırdıRekabet Kurulu, 'Mey İçki' şirketi hakkındaki soruşturmayı sunulan taahhüt paketinin, tespit edilen rekabet sorunlarını giderebilecek nitelikte olması nedeniyle sonlandırdı.
12.10.2022Ekonomi
Rekabet Kurulu, WhatsApp ve Facebook ceza istedi
Rekabet Kurulu, WhatsApp ve Facebook ceza istediRekabet Kurumu soruşturma heyeti, WhatsApp ve Facebook’un Türkiye pazarında “hakim durumda olduğunu”, WhatsApp hizmetinin kullanılabilmesi için veri paylaşımına rıza gösterilmesini; aksi halde “kabul et ya da terk et” anlayışının rekabeti sınırlandırdığı sonucuna vararak ceza verilmesini istedi.
12.10.2022Ekonomi
Whatsapp, Facebook sözlüde ter dökecek!
Whatsapp, Facebook sözlüde ter dökecek!Whatsapp, kullanıcılarına getirdiği veri paylaşımı zorunluluğu nedeniyle Rekabet Kurumunca hakkında açılan rekabeti ihlal soruşturması kapsamında bugün sözlü savunma toplantısında ter dökecek.
11.10.2022Ekonomi
Ahmet Algan kimdir, kaç yaşında ve nereli? Rekabet Kurulu İkinci Başkanlığına Ahmet Algan atandı!
Ahmet Algan kimdir, kaç yaşında ve nereli? Rekabet Kurulu İkinci Başkanlığına Ahmet Algan atandı!Rekabet Kurulu İkinci Başkanlığına Ahmet Algan atandı. Atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki, Ahmet Algan kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Ahmet Algan’ın biyografisi!
3.09.2022Gündem
Otomobil satışına sınırlama geldi mi? Sıfır araçlara 6 ay şartı var mı? Sıfır araçların satışında kilometre şartı var mı?
Otomobil satışına sınırlama geldi mi? Sıfır araçlara 6 ay şartı var mı? Sıfır araçların satışında kilometre şartı var mı? Otomobil satışına sınırlama getirilecek düzenlemenin detayları ortaya çıktı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş duyurdu! Otomobil piyasasında fahiş fiyat artışını durdurmak amacıyla Bakanlık bir süre önce bayi, galeri ve filo üçgeninde inceleme başlatmıştı. Katıldığı toplantıda araç fiyatlarının önüne geçmek için düzenleme planladıklarını duyuran Bakan Muş’tan düzenleme ile ilgili açıklama geldi. Bakan Muş, araç satışı için süre ve kilometre şartı ile ilgili detayları anlattı. Peki, Otomobil satışına sınırlama geldi mi? Sıfır araçlara 6 ay şartı var mı? Sıfır araçların satışında kilometre şartı var mı? Sıfır araç satışı nasıl olacak? Araba fiyatları düşecek mi? İkinci el araç fiyatları ne olur? 2. el araç fiyatları yükselir mi, düşer mi? İşte otomobil satışı ile ilgili düzenlemenin detayları…
10.08.2022Ekonomi
Çip üretimi ile ilgili son dakika açıklaması! Bakan Muş duyurdu: Hazırlığımız var
Çip üretimi ile ilgili son dakika açıklaması! Bakan Muş duyurdu: Hazırlığımız varTicaret Bakanı Mehmet Muş, dünyada yaşanan çip kriziyle ilgili, "Çipteki üretim yavaşladığı zaman elektronik cihazların ve otomobillerin üretimini yavaşlatıyor. Tabi bu telefon ve bilgisayarlara kadar kullanılabilen bir ürün. Burada Tayvan çok önemli bir üretici. Bununla ilgili bizim de yatırımlarımız var. Hatta Ankara'da belli bir yer bunun için ayrılmış durumda” dedi.
10.08.2022Ekonomi
Araç satışlarına yeni düzenleme! 6 ay 6.000 km sınırı geliyor
Araç satışlarına yeni düzenleme! 6 ay 6.000 km sınırı geliyorAraç satışlarına yeni düzenleme geliyor. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, otomobil satışı için planan yeni uygulamayı açıkladı. Bakan Muş, "İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak" dedi.
10.08.2022Ekonomi
Rekabet Kurulu'ndan Martı'ya soruşturma
Rekabet Kurulu'ndan Martı'ya soruşturmaRekabet Kurulu, Martı'nın pazarda hakim durumda olması ve rakipleri üzerinde dışlayıcı eylemlerle hakim durumunu kötüye kullanmasından dolayı soruşturma açılmasına karar verdi.
10.08.2022Ekonomi
Rekabet Kurulu'ndan makarna firmasına soruşturma
Rekabet Kurulu'ndan makarna firmasına soruşturmaRekabet Kurulu, Nuh'un Ankara Makarnası firması hakkında, rekabeti önleciyici faaliyetlerde bulunduğı iddiasıyla soruşturma başlattı.
9.08.2022Ekonomi
Rekabet Kurumu'ndan ikinci el araç satan 4 internet sitesine soruşturma!
Rekabet Kurumu'ndan ikinci el araç satan 4 internet sitesine soruşturma!Rekabet Kurulu, ikinci el araç alım- satımında faaliyet gösteren 4 firma hakkında soruşturma açtı.
8.08.2022Ekonomi
Sebze fiyatlarında büyük düşüş! Kilosu 5 liraya kadar indi...
Sebze fiyatlarında büyük düşüş! Kilosu 5 liraya kadar indi...Kocaeli’de pazarlarda Ağustos ayı bolluğu yaşanıyor. Tezgâhın en pahalısı kuru bamya olurken kilosu 40 liradan alıcı buluyor, 5 liraya kadar düşen şeftaliye ise rağbet arttı.
5.08.2022Ekonomi
Rekabet Kurulu'ndan 'Nesine.com'a soruşturma
Rekabet Kurulu'ndan 'Nesine.com'a soruşturmaRekabet Kurulu, 'Nesine.com' hakkında 'Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ettiği iddiasıyla yürütülen ön araştırmayı tamamlayıp, soruşturma açılmasına karar verdi.
5.08.2022Ekonomi
Araba almayı düşünenlere flaş uyarı! Kapora dolandırıcılığı...
Araba almayı düşünenlere flaş uyarı! Kapora dolandırıcılığı...Arabası olan herkesi ilgilendiren son dakika uyarısı! Son dönemde sıklıkla gündeme gelen dolandırıcılık yöntemlerinden "kapora dolandırıcılığı" vatandaşları mağdur ediyor. Uzmanlar, vatandaşları kapora dolandırıcılığına uyarıyor. Araba sahiplerini ve arab alacakları uyaran sektör temsilcileri, "Dolandırıcı araç kendisininmiş gibi fotoğrafını online alışveriş sitesine yüklüyor. İlan 1-2 saat kalıyor. Bu sırada ilanı görenler aracı almak için kişi ile irtibata geçiyor. Dolandırıcı istediği rakamı topladıktan sonra ilanı satıştan kaldırıyor" dedi.
2.08.2022Otomobil
Rekabet Kurulu'ndan kozmetik firmasına para cezası
Rekabet Kurulu'ndan kozmetik firmasına para cezasıRekabet Kurulu, rekabeti önleyici faaliyetleri nedeniyle hakkında soruşturma yürütülen Hayırlı El Kozmetik Pazarlama Anonim Şirketi'nin sunduğu uzlaşma teklifini kabul etti. Kurul, teşebbüse 288 bin 883,67 TL ceza uygulanmasına hükmederek soruştumayı kapattı.
2.08.2022Ekonomi
Sahibinden çöktü mü, sitesine neden girilmiyor? 29 Temmuz Cuma Sahibinden'e girilmiyor!
Sahibinden çöktü mü, sitesine neden girilmiyor? 29 Temmuz Cuma Sahibinden'e girilmiyor!29 Temmuz Cuma Sahibinden'e neden girilmiyor, Sahibinden çöktü mü? İkinci el otomotiv sektörü dışında ev gibi farklı alanda da faaliyet gösteren Sahibinden uygulamasına girişmiyor. Söz konusu gelişmenin ardından Sahibinden çöktü mü? sorusuna yanıt aranmaya başlandı.

Benzer Haber Etiketleri

Rekabet Kurulu ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki rekabet kurulu haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.