Mu Varyantı

Mu Varyantı

Son dakika mu varyantı haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan mu varyantı ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını mu varyantı haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Mu Varyantı

haberleri sayfasında son dakika yaşanan mu varyantı gelişmeleri de dahil olmak üzere 87 mu varyantı haberi bulunmuştur. Tüm mu varyantı haberleri aşağıda listelenmiştir.
Koronavirüs salgınında alarma geçildi! Ülkenin yarısı risk altında...
Koronavirüs salgınında alarma geçildi! Ülkenin yarısı risk altında...Son dakika haberi... Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini artırmaya devam ediyor! Vaka sayıları her geçen gün artıyor, yeni varyantlar ortaya çıkarken, art arda uyarılar geliyor. Delta, Beta ve Mu varyantlarından sonra ortaya çıkan Omicron mutasyonu paniğe neden olurken, yapılan yeni açıklamaya göre diğerlerinden daha tehlikeli oluğu öğrenilen Flurona varyantı ortaya çıktı. Başından bu yana salgını en ağır geçiren İtalya’da ise korkutan bir gelişme yaşandı. Alarm verilen ülkede sarı bölge sayısını 11’e yükselirken, nüfusun yarısının büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğu bildirildi.
4.01.2022Dünya
'Kurallara uyarsak yeni varyantlar çıkmaz'
'Kurallara uyarsak yeni varyantlar çıkmaz'Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, şu an en baskın varyantın Delta olduğunu hatırlatarak, koronavirüs tedbirlerine uyulması konusunda çağrı yaptı. İnal "Bu varyantları engellemek bizim elimizde. Tedbirlere uyarsak yeni varyantlar çıkmaz" dedi.
22.10.2021Sağlık
Koronavirüs geçirenler dikkat! 37 kat daha fazla tespit edildi
Koronavirüs geçirenler dikkat! 37 kat daha fazla tespit edildiKoronavirüsle mücadele aşılama kampanyaları ve yeni tedbirlerle devam ediyor. Delta, Beta ve Mu varyantları ise mücadele sürecinde tedirginlik yaratıyor. Bu kapsamda bilim insanları aşı çağrılarını sık sık yineliyor. Yapılan son çalışmayı duyuran Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı’dan kritik bir uyarı geldi. “Koronavirüs geçirenlerde geçirmeyenlere göre 37 kat daha fazla kalp kası intihabı tespit edildi” diyen Savaşçı, “Çok ciddi bir seriydi bu. Aşılanıp korunmak aslında kalp kası iltihabından bizi daha çok koruyacaktır. Dolayısıyla aşı yaptıranlarda kalp yönünden endişe olmasın" ifadelerini kullandı.
15.09.2021Gündem
Uğur Şahin ve Özlem Türeci’den korkutan açıklama: Uzun bir savaş olacak
Uğur Şahin ve Özlem Türeci’den korkutan açıklama: Uzun bir savaş olacakKoronavirüsle mücadele kapsamında tüm dünyada aşı kampanyalarıyla devam ediyor. Fakat ortaya çıkan Delta, Beta ve Mu varyantları endişe yaratıyor. Dünyada onaylanan ilk koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech şirketinin CEO'su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci’den çarpıcı uyarılar geldi. Virüsün mutasyona uğramaya devam edeceğini ifade eden Türeci ile Şahin çifti, “Bu uzun bir savaş olacak ve halihazırda sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz” dedi.
14.09.2021Gündem
Koronavirüs grip gibi mevsimsel bir hastalık olacak
Koronavirüs grip gibi mevsimsel bir hastalık olacakKLİMİK Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, “Aşılanma ve birkaç ay içinde kullanıma girecek yeni ilaçlar sayesinde Kovid pandemisinin önümüzdeki 6-9 ay içinde endemik yani mevsimsel bir hastalığa dönüşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.
10.09.2021Sağlık
Koronavirüs ne zaman bitecek? Koronavirüs 2022'de biter mi, pandemi ne zaman sona erecek? Bilim Kurulu eski üyesi tarih verdi!
Koronavirüs ne zaman bitecek? Koronavirüs 2022'de biter mi, pandemi ne zaman sona erecek? Bilim Kurulu eski üyesi tarih verdi!Koronavirüs ne zaman bitecek? Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, tünelin ucunda ışık görüldüğünü belirtti. Aşıdan kaçan bir varyantın ortaya çıkmaması durumunda önümüzdeki 6-9 ay içerisinde pandemik dönemin sona ereceğini belirten Azap, "Artık hastalığın bir endemik hastalık olarak, grip gibi tıpkı, insanlar arasında dolaşmaya devam edeceğini ve bizim bir miktar daha sosyal ve toplumsal yaşantıya dönebileceğimizi gösteriyor." dedi.
10.09.2021Gündem
Mu varyantları hangi ilde? Acı gerçeği açıkladı: Yüzde 90...
Mu varyantları hangi ilde? Acı gerçeği açıkladı: Yüzde 90...Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın toplantısı düzenlendi. Türkiye'de de görülen 'Mu' varyantına ilişkin bilgilendirme yapan Koca, aşı ve vaka arasındaki çarpıcı oranları duyurdu.
9.09.2021Gündem
Bakan Koca 'bir müjdem var' dedi ve canlı yayında duyurdu
Bakan Koca 'bir müjdem var' dedi ve canlı yayında duyurduSağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Yerli aşıda da son durumu aktaran Bakan Koca, "sizlere müjdem var" diyerek TURKOVAC'ın acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldiğini söyledi. Bakan Koca, TURKOVAC aşısının onay alması halinde Ekim ayında seri üretime geçilebileceğini ifade etti. Ayrıca Bakan Koca, son dönemde adından çok fazla söz ettiren MU varyantıyla ilgili Türkiye'de 2 vaka olduğunu ve 2 vakanın da İstanbul'da tespit edildiğini açıkladı.
9.09.2021Gündem
Mu varyantı alarmı! Kış ayında...
Mu varyantı alarmı! Kış ayında...Mu varyantı ile ilgili son dakika uyarısı! Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Türkiye'de görülen 'Mu' varyantı ile ilgili uyararak "'Mu' varyantı kışın bizim için sorun teşkil edebilir çünkü biraz bulaşıcılığı yüksek, dirençli bir varyant olarak şu anki yayınlarda çıkmaya başladı" dedi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise "İyi yönde ortaya çıkan varyantlar da var; ama bunlar maalesef hızlı bulaşma özelliği de kazandıracak ikinci bir mutasyona uğramadığı için kaybolup gidiyor, yayılmıyor" diye konuştu.
9.09.2021Sağlık
Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan son dakika açıklamaları!
Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan son dakika açıklamaları!Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kolombiya'da ortaya çıkan tehlikeli Mu varyantının ülkede iki kişide görüldüğünü açıkladı. Bu korkutucu gelişme sonrası toplanan Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca, "Hatırlatma dozu koruyuculuğu çok önemli ölçüde artırıyor" ifadelerini kullandı.
8.09.2021Gündem
Mu varyantı nedir, Mu variant belirtileri nelerdir? Türkiye’de Mu mutasyonu kaç kişide var?
Mu varyantı nedir, Mu variant belirtileri nelerdir? Türkiye’de Mu mutasyonu kaç kişide var?Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından salgın süreciyle ilgili merak edilenleri cevaplandırdı. Bakan Koca, corona virüsün ''Mu Varyantı''nın Türkiye'de 2 kişide tespit edildiğini açıkladı. Koca, yerli aşıda da seri üretime 2 ay içinde geçileceğini söyledi. Peki, Mu varyantı nedir, Mu virüsünün belirtileri nelerdir?
7.09.2021Gündem
Mu varyantı ile ilgili flaş açıklama!
Mu varyantı ile ilgili flaş açıklama!Mu varyantı ile ilgili flaş açıklama! Bakan Koca duyurdu. Türkiye'de 2 kişide Mu varyantı görüldü.
7.09.2021Sağlık
Dünya diken üstünde! DSÖ'den sonra kritik bir ‘Mu varyantı’ uyarısı daha!
Dünya diken üstünde! DSÖ'den sonra kritik bir ‘Mu varyantı’ uyarısı daha!Koronavirüsle mücadele tüm dünyada hızla devam ediyor. Aşı kampanyaları ile bir an önce salgından kurtulmanın planları yapılıyor. Fakat ortaya çıkan yeni mutasyonlar tedirginlik yarattı. Özellikle Hindistan’da ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan Delta varyantına karşı sıkı tedbirler alınmaya başlandı. Dünya Sağlık Örgütü’nden son yapılan açıklamada ise Kolombiya’da tespit edilen ‘B.1.621’ mutasyonuna dikkat çekildi. Yayınlanan raporda ‘Mu varyantı’nın aşıya karşı direnç gösterdiği vurgulandı. Tüm dünyada paniğe neden olan gelişme sonrası ABD'nin salgındaki en yetkili ismi Dr. Anthony Fauci’den de konuya ilişkin çarpıcı açıklama geldi.
3.09.2021Dünya
DSÖ uyardı! Yeni tehlikenin adı: 'Mu Varyantı’
DSÖ uyardı! Yeni tehlikenin adı: 'Mu Varyantı’Koronavirüsle mücadele dünyada tüm hızıyla devam ediyor. Aşılama kampanyalarının yanı sıra sık sık maske ve mesafe uyarıları yapılıyor. Delta başta olmak üzere diğer varyantlar tedirginlik yaratmaya devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü’nden kritik bir uyarı geldi. DSÖ haftalık raporunda, Kolombiya’da tespit edilen ‘B.1.621’ vmutasyonuna dikkat çekti. Raporda, ‘Mu Varyantı’ olarak adlandırılan koronavirüs varyantının aşılara karşı dirençli bir varyant olabileceğine vurgu yapıldı.
1.09.2021Gündem
XBB.1.5'in ardından flaş maske kararı!
XBB.1.5'in ardından flaş maske kararı!Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün Omicron varyantının ABD başta olmak üzere birçok ülkede yeniden artması üzerine alarma geçti. DSÖ maske kararını açıkladı.
11.01.2023Gündem
Omicron’un yeni varyantları bulaşıcı mı? Omicron belirtileri ne? Yeni varyantlar ölümcül mü?
Omicron’un yeni varyantları bulaşıcı mı? Omicron belirtileri ne? Yeni varyantlar ölümcül mü? Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) açıkladı. Omicron'un 2 yeni alt varyantı tespit edildi. Covid-19'un dünyada en yaygın varyantı olan Omicron'un Güney Afrika'da 2 yeni alt varyantının saptanması endişelere neden oluyor. Peki, Omicron’un yeni varyantları bulaşıcı mı? Omicron belirtileri ne? Aşılar Omicron'un yeni varyantlarında etkili mi? Omicron'un yeni alt varyantı ne? İşte detaylar…
4.05.2022Sağlık
Kalın bağırsak kanserinin 6 belirtisi
Kalın bağırsak kanserinin 6 belirtisiKalın bağırsak kanseri, kolonu veya rektumu kaplayan hücrelerin anormal hale gelmesi ve kontrolden çıkması ile meydana geliyor. Bağırsakta bulunan poliplerin mutasyonu ile kalın bağırsak kanseri gelişebiliyor ve bazı kolorektal kanserler herhangi bir belirti vermeyebiliyor. Bu nedenle düzenli kolorektal kanser taramalarının yapılması sorunların erken dönemde saptanıp tedaviye başlanması açısından hayati önem taşıyor. Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail Gömceli, kalın bağırsak kanseri hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.
21.04.2022Sağlık
Koronavirüs yeni varyantı Omicron XE belirtileri ne? Omicron XE bulaşıcı mı? Aşılar yeni varyantta etkili mi?
Koronavirüs yeni varyantı Omicron XE belirtileri ne? Omicron XE bulaşıcı mı? Aşılar yeni varyantta etkili mi? Coronavirüsün yeni varyantı ortaya çıktı. Omicron varyantının alt bir türü olan Omicron XE isimli yeni varyantın İngiltere'de baskın hale gelmesi bekleniyor. İngiltere'de şimdiye kadar bin 100'den fazla Omicron XE vakası görüldüğü ve bu yeni varyantın ilerde baskın varyant haline gelebileceği belirtiliyor. Peki, Koronavirüs yeni varyantı Omicron XE belirtileri ne? Omicron XE bulaşıcı mı? İşte detaylar…
21.04.2022Sağlık
Omicron aşısıyla ilgili flaş gelişme! Uğur Şahin duyurdu! Beklenenden daha yavaş...
Omicron aşısıyla ilgili flaş gelişme! Uğur Şahin duyurdu! Beklenenden daha yavaş...Koronavirüs salgını ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor, aşı ile ilgili gelişmeler art arda geliyor. Omicron ve alt varyantları endişe yaratmayı sürdürürken, Alman aşı üreticisi BioNTech'in CEO'su ve kurucu ortağı Uğur Şahin’den kritik açıklamalar geldi. ‘Önümüzdeki 10 yıl boyunca virüsle yaşamak zorunda kalacağımız gerçeğine alışmamız gerekecek' diyen Şahin, aşının birkaç hafta ertelenebileceğini duyurdu.
17.02.2022Dünya
3. doz BioNTech aşısının etkinliği kaç ay sürüyor? 3. doz BioNTech aşısı Omicron’dan koruyor mu?
3. doz BioNTech aşısının etkinliği kaç ay sürüyor? 3. doz BioNTech aşısı Omicron’dan koruyor mu?ABD Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleri'nin Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu'nda 3. doz Pfizer/BioNTech aşısının etkinliği ile ilgili dikkat çeken detaylara yer verildi. CDC’nin ülke çapında yaptığı araştırma sonunda bilim insanları takviye aşı dozlarının belirli aralıklarla yenilenmesinin gerekebileceğini açıkladı. Peki, 3. doz Pfizer/BioNTech aşısı Omicron’a karşı koruyor mu? 3. doz BioNTech aşısı kaç ay koruyor? İşte BioNTech aşısı ile ilgili detaylar…
15.02.2022Sağlık
Maskeler ne zaman çıkacak? Maske zorunluluğu kalkıyor mu?
Maskeler ne zaman çıkacak? Maske zorunluluğu kalkıyor mu? Türkiye ve pek çok ülkede baskın varyant haline gelen Omicron ile ilgili mücadele sürerken Sağlık Bakanlığı yetkilileri koronavirüs ile ilgili iyimser senaryo ile ilgili öngörülerini paylaştı. Yetkililere göre, salgının artış hızı azalırken, baskın varyant Omicron ise en çok yaşlıları ve aşısızları etkiliyor. Mart başında pik yapması beklenen virüsün ayın sonlarına doğru düşüşe geçmesi bekleniyor. Yeni varyant çıkmazsa maske ile ilgili önemli kararlar da alınabilir. Peki, Maskeler ne zaman çıkacak? Vaka sayıları düşüyor mu? Maske zorunluluğu ne zaman kalkacak? İşte detaylar...
15.02.2022Sağlık
Delta ve Omicron varyantı ile ilgili gizli tehlike! Yeni varyant...
Delta ve Omicron varyantı ile ilgili gizli tehlike! Yeni varyant...Delta ve Omicron varyantı ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Gizli tehlikeyi uzman isimler anlattı. Kasım ayında yeni rapor edilen hemen hemen tüm enfeksiyonlar, Delta kaynaklıydı. Şimdilerde ise varyant, dominasyonunu Omicron'a devretmiş durumda. Öyle ki ABD’de her 1000 vakadan 1’i Delta varyantını taşıyor. Ama az da olsa Delta bazı ülkelerde yayılımını sürdürüyor. Peki Delta hala insanlık için tehlike arz ediyor mu?
12.02.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Mu Varyantı ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki mu varyantı haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.