Mineral

Mineral

Son dakika mineral haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan mineral ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını mineral haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Mineral

haberleri sayfasında son dakika yaşanan mineral gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.731 mineral haberi bulunmuştur. Tüm mineral haberleri aşağıda listelenmiştir.
Grip mevsimi geldi! Bilinçsiz vitamin kullanımında doz ve süre uyarısı
Grip mevsimi geldi! Bilinçsiz vitamin kullanımında doz ve süre uyarısıHavaların soğumasıyla birlikte, hasta olmamak, bağışıklığı güçlü ve zinde tutmak için alınan önlemlerden biri de vitamin takviyeleri oluyor. Uzmanlar kontrolsüz vitamin kullanımının birçok sağlık problemine neden olduğunu sık sık vurgularken özellikle internet ortamından birkaç yoruma ve eşin-dostun önerisiyle alınan ilaç benzeri takviyelere ayrıca dikkat edilmesini öneriyor. Halk Sağlığı Uzmanı Ali Polat da sonra yıllarda bağışıklığı güçlendirdiği iddiasıyla alınan ilaçlarda artış olduğuna dikkat çekerek bilinçsiz vitamin kullanımının yaratacağı sağlık problemlerine karşı vatandaşı uyardı ve "Vitamin veya mineral takviyeleri gerektiren kişiler, bir doktora başvurmalı ve uygun kan testlerinin yapılmasını sağlamalıdır. Hekimler, kan testi sonuçlarına göre eksik olan vitamin ve mineralleri belirleyerek uygun bir plan yapmalıdır." dedi.
24.09.2023Sağlık
Yoğurtla karıştır ya da kahvesini yap! Kalbi saat gibi çalıştırıyor, sindirimi yağ gibi yapıyor! Zayıflamak isteyene...
Yoğurtla karıştır ya da kahvesini yap! Kalbi saat gibi çalıştırıyor, sindirimi yağ gibi yapıyor! Zayıflamak isteyene...B vitamini içeriği, kalsiyum, demir ve çinko zengini bir tohum var. Yüksek vitamin ve mineral kaynağıdır aynı zamanda. Bilimsel araştırmalara konu olan bamya tohumu hakkında çok çarpıcı detaylar var. Kanser türlerine karşı aktifliğiyle bilinen bu doğa mucizesi besini listeye mutlaka ekleyin. Enfeksiyonlara karşı savaş açıyor bamya tohumu. Biz de bu haberimizde sindirim rahatsızlığı yaşayan, kalp ve damar hastalıklarıyla muzdarip kişilere özel bamya tohumu faydalarına yer verdik.
3.09.2023Sağlık
Uzmanından glutensiz beslenenlere yeni öneri! Mutlaka tüketin
Uzmanından glutensiz beslenenlere yeni öneri! Mutlaka tüketinVitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan karabuğdayın özellikle gluten hassasiyeti olanlar ve çölyak hastaları tarafından tüketilmesi gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Öğr. Gör. Zeynep Şeyda Bilim, karabuğdayın bir buğday çeşidi olmadığını belirterek, “Gluten hassasiyeti ve çölyak hastalığına sahip olanlar; buğday, çavdar ve arpa içeren besinlerin yanı sıra gluten bulunan diğer tüm besinlerden kaçınmalıdır” açıklamasında bulundu.
9.08.2023Sağlık
Mineral kaynağı maden suyunun aşırı tüketimi böbrek taşı riskini artırabilir
Mineral kaynağı maden suyunun aşırı tüketimi böbrek taşı riskini artırabilirAşırı maden suyu tüketiminin böbrek sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini söyleyen Nefroloji Uzmanı Dr. Bahtışen Güven, “Yüksek mineral içeriği ve sodyum miktarı, böbreklerin normal çalışmasını bozabilir ve böbrek taşı riskini artırabilir. Her şeyin olduğu gibi maden suyunun da fazlası zarar. Günde 1-2 şişe, en fazla 600 ml maden suyu tüketimi böbrek taşı oluşum riskini azaltabilir. Ancak özellikle böbrek taşı hastalığı olan kişilerde 4-5 şişe tüketilmesi tam tersi etki göstererek taşların artışına neden olabilir” dedi.
9.08.2023Sağlık
Diyabeti bitiriyor, kan şekerini dengeliyor! İşte şeker hastaların iyi gelecek 5 besin
Diyabeti bitiriyor, kan şekerini dengeliyor! İşte şeker hastaların iyi gelecek 5 besinDiyabeti bitirme gücüne sahip 5 besin ortaya çıktı! Kan şekeri seviyelerini dengeliyor, sütle karıştırıldığında protein deposu haline geliyor. Vitamin ve mineral oranını artırıyor, insülin etkisi yaratıyor. Diyabet, dünyanın büyük bir bölümünü etkileyen önemli halk sağlığı sorunlarının başında geliyor. Tip 2 diyabet riskini azaltmak, bu noktada önem taşıyor. Risklerin bir bölümü genetik olsa da, egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı faktörleri ile bu diyabet riski büyük oranda engellenebilir. Bu nedenle çevresel faktörlere dikkat etmek büyük önem taşıyor. İşte diyabete karşı koruyan besinler...
25.07.2023Sağlık
Şok diyetler iç organlara zarar veriyor, siroza yol açıyor! "Metabolizma böyle bir hileyi affetmiyor!"
Şok diyetler iç organlara zarar veriyor, siroza yol açıyor! "Metabolizma böyle bir hileyi affetmiyor!"Ünlü oyuncu Ufuk Özkan, 3’üncü derece siroza yakalandı. Doktorların 9 ila 12 ay ömür verdiği oyuncunun acilen organ nakli olması gerektiği ve bunun için sıraya girdiği öğrenildi. Ufuk Özkan’ın uygulanan yanlış diyet sonrası karaciğer yetmezliği yaşaması ve organ nakli için başvuruda bulunması gözleri yanlış diyet uygulamalarına ve organ nakliyle arasındaki bağlantıya çevirdi. Diyetisyen Alican Demiroğlu da hızlı kilo kaybı elde etmek için uygulanan diyetlerin bağışıklık sistemini çökertip, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi organ hasarlarına sebebiyet verebileceğini vurgularken diyetlerin bir beslenme uzmanı ve hekim eşliğinde yapılması gerektiğinin altını çizdi.
15.07.2023Sağlık
Haşlanmış Patates Kaç Kalori? Haşlanmış Patates Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Haşlanmış Patates Kaç Kalori? Haşlanmış Patates Besin Değerleri Ve Kalorisi...Dünya çapında en dayanıklı besinler içerisinde patates gelir. Aynı zamanda bütün farklı topraklarda yetişme özelliğine sahip dayanıklı bir sebze olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca mutfakların vazgeçilmezi olan ve birçok farklı yemekte veya tek başına değerlendirilen sebzeler içerisinde gelir.
14.07.2023Sağlık
Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori? Haşlanmış Yumurta Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori? Haşlanmış Yumurta Besin Değerleri Ve Kalorisi...Başta protein olmak üzere pek çok önemli vitamin ve mineral sağlamak için yumurta değerli sayılacak güçlü kaynaklar arasında gelir. Çünkü gün içerisinde çok daha kolay şekilde tüketilebilir ve maddi açıdan da ete göre yükü bulunmaz. Bu sebepten dolayı günde bir veya iki tane tüketmek pek çok açıdan oldukça önemlidir.
14.07.2023Sağlık
Hindiba Otu Nedir? Hindiba Otu Faydaları Nelerdir?
Hindiba Otu Nedir? Hindiba Otu Faydaları Nelerdir?Sert gövdesi ile birlikte ince tüycüklere sahip olan bir görüntüsü üzerinden Hindiba otu öne çıkmaktadır. Aynı zamanda kökleri toprağın 20 cm'ye kadar uzayan bir yapısı olduğunu söylemek mümkün. Çiçekli bir bitki olmasının yanı sıra pembe ve mavi ile beyaz renkler üzerinden yapıya sahiptir. Diğer yandan uzun yıllardır birçok farklı faydası ile beraber şifalı olarak kullanılan bir otsu bitki olduğunu söylemek gerekir. İnce ve uzun, aynı zamanda tırtıklı yaprakları üzerinden öne çıkmaktadır.
13.07.2023Sağlık
Ekmek Kaç Kalori? Ekmek Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Ekmek Kaç Kalori? Ekmek Besin Değerleri Ve Kalorisi...Gün içerisinde en çok tüketilen ve temel gıdalar içerisinde ekmek gelir. Hem sabah kahvaltılarda hem de öğlen veya akşam yemeklerinde yaygın olarak tüketilmektedir. Tabii aynı zamanda ekmeğin kaç kalori olduğu da önemlidir. Çünkü en fazla kilo aldıran yiyecekler içerisinde ekmek gelir.
12.07.2023Sağlık
Ebegümeci Otu Nedir? Ebegümeci Otu Faydaları Nelerdir?
Ebegümeci Otu Nedir? Ebegümeci Otu Faydaları Nelerdir?Halk arasında irbik, kazankarası ya da develangir olarak da bilinen ebegümeci otu meralık alanlarda yetişmektedir. Yaz aylarında toplanan ebegümeci otu vitamin ve mineral açısından zengindir.
11.07.2023Sağlık
Döner Kaç Kalori? Döner Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Döner Kaç Kalori? Döner Besin Değerleri Ve Kalorisi...Özellikle ekmek arası tüketilen döner en sevilen et türleri içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda İskender ile birlikte en çok tüketilen yiyecekler içerisinde olduğunu söylemek gerekir. Tabii buna bağlı olarak ortalama şekilde ele alındığında döner için kullanılan etin belli bir kalorisi bulunur. Bu bağlamda et üzerinden besin kaynağına bakıldığında 100 gram doğrultusunda 128 kcal gelmektedir. Aynı zamanda bir porsiyon üzerinden bakıldığı zaman orta döner 235 gram eder ve 301 kalori etmektedir.
11.07.2023Sağlık
Domates Kaç Kalori? Domates Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Domates Kaç Kalori? Domates Besin Değerleri Ve Kalorisi...Yemekler başta olmak üzere farklı öğünlerde en çok kullanılan sebzeler içerisinde domates öne çıkar. Hem yemeklerin içerisinde hem de sabah kahvaltısında en lezzetli sebzelerden biridir. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da zengin içeriğe sahip olduğunu söylemek mümkündür. Tabii aynı zamanda ne kadar kalori ettiği de yine önemlidir. Bu doğrultuda orta boy bir domates ele alındığı zaman 19,80 kalori geldiğini söylemek mümkün. Aynı zamanda bu domates içerisinde kalorisi ile birlikte birçok farklı besin değeri de ön plana çıkar.
11.07.2023Sağlık
Karnıyarık Otu Nedir? Karnıyarık Otu Faydaları Nelerdir?
Karnıyarık Otu Nedir? Karnıyarık Otu Faydaları Nelerdir?Piyasada karnıyarık otu kapsülü, karnıyarık otu tozu gibi pek çok farklı formda bulunabilen doğal haline ise aktarlardan kolaylıkla ulaşılabilen karnıyarık otu oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle bağırsaklar üzerinde gösterdiği olumlu yönde etkileri sebebi ile bolca tercih edilmektedir. Sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerden, zayıflamak isteyenlere birçok kişinin mutfağında yer buluyor.
10.07.2023Sağlık
Kırkkilit Otu Nedir? Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir?
Kırkkilit Otu Nedir? Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir?Kırkkilit otu, silisik asit, flavonoidler, potasyum gibi mineraller, saponinler, eser miktarda alkaloidler ve C vitamini dahil olmak üzere organik asitler içermektedir. Kırkkilit otunun böbrek ve mesane rahatsızlıklarını tedavi ettiği bilinmektedir. Aynı zamanda dokuları iyileştirme özelliğinden dolayı uzun bir süre tüberküloz tedavisinde kullanılmıştır.
10.07.2023Sağlık
Kısır Kaç Kalori? Kısır Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Kısır Kaç Kalori? Kısır Besin Değerleri Ve Kalorisi...Ana bileşenleri içerisinde bulgur, salça, domates ve maydanoz ile sarımsak gibi besin kaynaklarının bulunduğu lezzet kısır olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda bir meze türü olmasının yanı sıra, nar ekşisi üzerinden yapılan yöresel yerler de bulunur. Herkesin ortak şekilde sevdiği en lezzetli yemek kültürleri içerisinde yer aldığını söylemek mümkün. Diğer yandan bir porsiyon kısır 60 gram gelirken 110 kalori olarak öne çıkmaktadır. Bu gramaj üzerinden ele almak suretiyle kısırın ne kadar tüketilmesi gerektiği konusunda bilgi alma şansı elde edebilir.
9.07.2023Sağlık
Lahmacun Kaç Kalori? Lahmacun Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Lahmacun Kaç Kalori? Lahmacun Besin Değerleri Ve Kalorisi...En lezzetli hamur işlerinden biri olarak lahmacun öne çıkar. Yöresel şekilde farklı biçimlerde ele alınan lahmacun, hamur ve kıymanın karışımı eşliğinde doyumsuz bir damak tadı bırakmaktadır. Tabii içeriğinde birçok malzeme olması ile birlikte önemli bir kaloriye sahip olduğunu ifade etmek gerekir.
7.07.2023Sağlık
Çoban Çökerten Otu Nedir? Çoban Çökerten Otu Faydaları Nelerdir?
Çoban Çökerten Otu Nedir? Çoban Çökerten Otu Faydaları Nelerdir?Botanikteki ismi Tribulus terrestis olarak da ifade edilen çoban çökerten otu yaban kimyonu ailesindendir. Doğada kendi kendine yetişen çoban çökerten otu toprağa yatay bir şekilde büyür.
7.07.2023Sağlık
Cips Kaç Kalori? Cips Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Cips Kaç Kalori? Cips Besin Değerleri Ve Kalorisi...Dünyanın bazı yerlerinde patates cipsi olarak da bilinen cipsler, bir çeşit atıştırmalık yiyecektir. Dilimlenmiş, kızartılmış ve tuzlanmış patateslerden yapılırlar. Lezzetli bir tedavi olabilseler de sağlıklı yiyecekler olarak kabul edilmezler.
7.07.2023Sağlık
Çikolata Kaç Kalori? Çikolata Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Çikolata Kaç Kalori? Çikolata Besin Değerleri Ve Kalorisi...Damak tadı olarak vazgeçilmeyen en önemli tatlıların başında şüphesiz çikolata gelir. Farklı marka kapsamında ürün olarak sunulan çikolata, aynı zamanda ham şekilde de farklı yiyeceklerle değerlendirilir. Tropik olan kakao ağacının çekirdek tohumlarından elde edilen çikolata, dünya çapında belki de en çok tüketilen tatlı olarak öne çıkar. Tabii aynı zamanda yüksek oranda bir kaloriye sahip olduğunu da söylemek gerekir. Çünkü 100 gram üzerinden bakıldığında 545,6 kalori ettiğini eklemek mümkün.
7.07.2023Sağlık
Menemen Kaç Kalori? Menemen Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Menemen Kaç Kalori? Menemen Besin Değerleri Ve Kalorisi...Soğanlı mı yoksa soğansız mı yapılır tartışmalarının dışında menemen ortak şekilde en sevilen yiyecekler içerisinde gelir. Yumurta başta olmak üzere biber ve domates ile beraber İsteğe göre soğan eklemek suretiyle hazırlanan bir yemek türüdür. Aynı zamanda bir Türk yemeği olmasının dışında ilk defa İzmir'de yapılmıştır. Daha doğrusu İzmir'in Menemen ilçesinde Girit Türkleri tarafından yapılmış olan bir yiyecek türüdür. Diğer yandan kalori sayesinde bakıldığı zaman orta boy bir porsiyon Menemen 250 gram ve 177 kalori gelir. Bir küçük porsiyon Menemen ise 150 gram ve 155 kaloridir.
6.07.2023Sağlık
Ceviz Kaç Kalori? Ceviz Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Ceviz Kaç Kalori? Ceviz Besin Değerleri Ve Kalorisi...Sağlamış olduğu pek çok farklı fayda ile beraber ceviz en önemli yiyecek türleri içerisinde yer alır. Sert kabuklu bir ağaç bitkisi olarak gidip ifade edebilecek olan ceviz, tek başına tüketilmesi ile birlikte birçok farklı tatlı içerisine de eklenir.
6.07.2023Sağlık
Pilav Kaç Kalori? Pilav Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Pilav Kaç Kalori? Pilav Besin Değerleri Ve Kalorisi...Sofraların vazgeçilmezi olan en önemli yemekler içerisinde şüphesiz pirinç pilavı gelir. Direkt olarak pilav olarak da ifade etmek mümkündür. Çünkü genelde birçok değişik yemeğin yanında kullanılan tür pirinç türüdür. Bununla beraber belli bir miktar üzerinden ele alındığı zaman pilavın kalorisi bulunur.
3.07.2023Sağlık
Pirinç Pilavı Kaç Kalori? Pirinç Pilavı Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Pirinç Pilavı Kaç Kalori? Pirinç Pilavı Besin Değerleri Ve Kalorisi...Pirinç pilavı en çok tüketilen yemek türlerinden biridir. Özellikle birçok farklı ana yemeğin yanında gelir ve bütünleyici bir etki sağlar. Diğer yandan pirinç pilavı her damak tadına uygun bir lezzet olarak öne çıkar. Tabii pilav ile birlikte yağ ve benzeri pek çok unsurun katılması eşliğinde yüksek bir kaloriye sahip olduğunu söylemek mümkün. Çünkü önemli bir karbonhidrat yapısına sahiptir. Bu doğrultuda bir porsiyonunun 170 gram içerisinde 283 kaloriye bulunmaktadır.
3.07.2023Sağlık
Pizza Kaç Kalori? Pizza Besin Değerleri Ve Kalorisi...
Pizza Kaç Kalori? Pizza Besin Değerleri Ve Kalorisi...Kökeni İtalya'ya dayanan ve peynir ile domates başlı olmak üzere pek çok malzemenin karıştığı hamur işi yiyecek pizza olarak ifade edilmektedir. Özellikle aperatif olarak pek çok kişinin dünya çapında tercih ettiği en önemli fast food ürünleri arasında gelir. Değişik malzemelerin katılarak günümüzde çeşitleri üzerinden sunulduğunu söylemek mümkündür.
3.07.2023Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Mineral ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki mineral haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.