Kalp Hastaları

Kalp Hastaları

Son dakika Kalp hastaları haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan Kalp hastaları ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını Kalp hastaları haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Kalp Hastaları

haberleri sayfasında son dakika yaşanan kalp hastaları gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.118 kalp hastaları haberi bulunmuştur. Tüm kalp hastaları haberleri aşağıda listelenmiştir.
Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı
Kalp hastalarına sıcak hava uyarısıSon günlerde Avrupa’yı etkisi altına alan hava sıcaklıkları, bazı bölgelerde ulusal acil durum ilan edilmesine neden oldu. Uzmanlar, yaz aylarının bugüne kadar rüzgârın etkisiyle serin geçtiğini fakat önümüzdeki günlerde Avrupa’da görülen sıcaklıkların Türkiye’de de hissedileceğini belirtiyor. Özellikle Marmara ve Ege bölgesinde kendini hissettirecek sıcak hava, nem ile birleşince kronik kalp hastaları için ciddi tehlike oluşturabilecek.
22.07.2022Sağlık
Dünyada görülen en yüksek sıcaklık kaç derece, ölçülen en yüksek hava sıcaklığı nerede görüldü?
Dünyada görülen en yüksek sıcaklık kaç derece, ölçülen en yüksek hava sıcaklığı nerede görüldü?Aşırı sıcak hava dalgası Avrupa'yı yakıp kavururken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde hava sıcaklıklarının artmaya devam edeceğini belirtti. Sıcaklık nedeniyle Avrupa’da binlerce kişi hayatını kaybetti, trafik işaretleri, levhalar ve asfaltalar eridi. Söz konusu gelişmelerin ardından endişelenen vatandaşlar ise “Dünyada görülen en yüksek sıcaklık kaç derece, ölçülen en yüksek hava sıcaklığı nerede görüldü?” sorusuna yanıt aramaya başladı.
22.07.2022Yaşam
Sıcak hava kalp krizini tetikliyor
Sıcak hava kalp krizini tetikliyorYaz aylarında artan hava sıcaklıkları ile vücudun ısı dengesi bozulurken, ısı dengesinin sağlanması için kalp hızında meydana gelen dalgalanmalar kalp krizini tetikleyebiliyor.
16.07.2022Sağlık
Kardiyoloji uzmanından kalp hastalarına önemli 'sıcak hava' uyarıları
Kardiyoloji uzmanından kalp hastalarına önemli 'sıcak hava' uyarılarıHava sıcaklığının artmasıyla birlikte kronik kalp ve tansiyon rahatsızlığı olan vatandaşlar için de kısmen sıkıntılı günler başladı. Kalp hastalığı olan vatandaşlar için uyarıda bulunan Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Balaban, ”Özellikle kalp damar hastaları sıcak havalarda fazla kalırsa, artan nabız ve tansiyon düşmesi ile beraber kalp krizi riski artabilir. Güneşin fazla olduğu saatlerde dışarda bulunmamalılar” dedi.
19.06.2022Sağlık
1800 günde emeklilik! 4/a, 4/b ve 4/c'lileri kapsıyor, yaş şartı yok
1800 günde emeklilik! 4/a, 4/b ve 4/c'lileri kapsıyor, yaş şartı yokErken emeklilik fırsatı! Pek çok çalışanı doğrudan ilgilendiriyor. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu çalışanları kapsıyor. Yaş şartı aranmıyor. Erken emeklilik hayali kuranlar bazı durumlarda bu hayalini gerçekleştirebiliyor. Erkekler askerlik borçlanması, kadınlar ise doğum borçlanması yaparak emeklilik tarihini öne çekebiliyor. Ayrıca bazı sağlık sorunları da erken emekli olma hakkı doğuruyor. Kalp hastalıklarında erken emeklilik imkanı sağlanıyor. İşte çalışanların merak ettiği konun detayları...
8.06.2022Emekli
Ev arkadaşını çekiçle öldürdü! 'Kapıyı sert kapattığım için küfretti'
Ev arkadaşını çekiçle öldürdü! 'Kapıyı sert kapattığım için küfretti'Muğla'nın Fethiye ilçesinde, tartıştığı ev arkadaşı Gürol Uslu'yu (56) başına çekiçle vurarak öldüren Cesim İşgör (26), adliyeye sevk edildi. Adliyede hakim karşısına çıkartılan C.İ. tutuklanarak cezaevine gönderildi. İşgör'ün polisteki ifadesinde, Uslu'nun kendisine küfrettiğini ileri sürdüğü belirtildi.
18.04.2022Yaşam
Solunum ve kalp hastaları için toz taşınımı uyarısı! 'Evden çıkmayın'
Solunum ve kalp hastaları için toz taşınımı uyarısı! 'Evden çıkmayın'Halk Sağlığı Başkanı Uzman Dr. Cihat Adın, Meteoroloji 15. Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi’nin Mardin’de 3 gün sürecek toz taşınımı uyasına, solunum, akciğer, alerji ve kalp hastalığı olan vatandaşların evden çıkmamaları gerektiğine dikkat çekti.
18.04.2022Yaşam
SGK resmen duyurdu! Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeniyor, 5 yıl boyunca....
SGK resmen duyurdu! Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeniyor, 5 yıl boyunca....SGK tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Pek çok kişiyi doğrudan ilgilendiriyor. Ödemeler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 5 yıl süre ile karşılanıyor. Ayrıca 65 yaş üzeri vatandaş için rapor şartı da bulunmuyor. Genel Sağlık Sigortası kapsamında birçok hizmet tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Bu hizmetler kalp hastaları için hayati öneme sahip. Örneğin kalp hastalarının zatürre aşıları 5 yıl boyunca SGK tarafından karşılanıyor. Peki kalp hastaları için başka hangi hizmetler ücretsiz olarak sunuluyor? İşte merak edilen tüm detaylar...
Hipertansiyon hastaları uyarı geldi
Hipertansiyon hastaları uyarı geldiKurallarına uygun tutulan orucun bazı hastalarda yararlı sonuçlar doğurabildiğini söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Uçar, “Örneğin hipertansiyon hastalarında ilaçlarına devam etmek koşulu ile oruç tutmak, kan basıncında düşmeye ve kilo kaybına yol açmaktadır. Fakat aksine, sıcak havalara veya idrar sökücü ilaçlara bağlı olarak oruç tutan bir hastada aşırı sıvı ve elektrolit kaybı olabilir. Bu da kan basıncında aşırı düşmelere, bayılmalara, kalp krizlerine ve kalp yetmezliğine yol açabilir. Özellikle bu durum yaşlı hastalarda daha da belirgin olabilir” dedi.
5.04.2022Sağlık
Koronavirüse yeni ilaç geliyor! Türk bilim insanı duyurdu: Zerdeçal türevleri...
Koronavirüse yeni ilaç geliyor! Türk bilim insanı duyurdu: Zerdeçal türevleri...Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kadir Demir ve Doç. Dr. Hakan Alıcı ile Karabük Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hakan Tahtacı'nın birlikte yürüttükleri araştırmada, zerdeçal türevlerinin koronavirüs ilacı yapımında kullanılabileceği ortaya çıktı. Akademisyenlerin bilgisayar üzerinde yaptıkları simülasyonda, zerdeçal türevlerinin koronavirüs enzimlerini baskılayarak virüsün çoğalmasını engelleyebildiği belirlendi.
3.04.2022Sağlık
Kalp hastaları oruç tutabilir mi? İşte Kalp hastaları için Ramazan’ı sağlıklı geçirmenin yolları!
Kalp hastaları oruç tutabilir mi? İşte Kalp hastaları için Ramazan’ı sağlıklı geçirmenin yolları!Ramazan ile birlikte kronik hastalığı olanlar için uzmanlar sık sık uyarılarda bulunuyor. Bunların başında da kalp hastaları geliyor. Uzmanlar kalp hastalarının kontrol altında oruç tutabileceğini belirtiyor. Kalp hastalarının doktorları ile görüşerek onay almaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Barış Çaynak, kalp hastaları için Ramazan önerileri verdi.
2.04.2022Sağlık
Sıcak havalarda kalp krizi riski artıyor
Sıcak havalarda kalp krizi riski artıyorDondurucu soğukların yerini sıcak ve güneşli havaya bırakmasıyla birlikte bazı hastalıklarda artış yaşandığı görülüyor. Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala kronik rahatsızlığı bulunanlara uyarıda bulunan Uzman. Dr. Çetin Gül, sıcak havalarda kalp krizi riskinin de arttığına değindi.
29.03.2022Sağlık
Tuz ile ilgili uyarı geldi! Bir çay kaşığı...
Tuz ile ilgili uyarı geldi! Bir çay kaşığı...İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hatice Karagöz; günlük tuz tüketiminin sınırlandırılması gerektiğini belirterek; "Türkiye’de tuz kullanımı çok yüksek oranlarda, günlük maksimum önerilen tuz kullanım miktarı 5 gram olması gerekirken Türk Hipertansiyon Derneği'nin yaptığı çalışmalarda bu oranın maalesef 18 grama kadar çıktığı gösterilmiştir. Oysa fazla tuz, hastalıklara zemin hazırlıyor" dedi.
18.03.2022Sağlık
Kar yağışı başladı! Kar günlerce sürecek! Meteoroloji'den son dakika peş peşe açıklamalar... İstanbul, Ankara...
Kar yağışı başladı! Kar günlerce sürecek! Meteoroloji'den son dakika peş peşe açıklamalar... İstanbul, Ankara...Son dakika kar açıklaması! Meteoroloji'den peş peşe uyarılar geldi. Kar yağışı başladı! 5 gün boyuncu kar yağacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından İstanbul kar teyakkuzuna geçti. Valilik birçok tedbiri açıklarken Meteoroloji'den yeni uyarı geldi. İstanbul'da beklenen kar yağışı gece saatlerinden bu yana aralıklarla etkili oluyor. Bugün Güney Ege kıyıları dışında tüm yurtta yağış bekleniyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Kırklareli, Yalova, Bursa, Bilecik, Tekirdağ'ın doğusu, Balıkesir'in kuzeyi, Konya, Karaman, Aksaray, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Antalya’nın doğusu, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Muş, Bitlis, Şırnak, Van’ın güneyi, Hakkari, Adıyaman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. İstanbul'da 5 gün sürmesi beklenen yağışla birlikte kar kalınlığının 20 santimi aşması bekleniyor. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında "Kalp hastaları olanlar için çok tehlikeli, onlar kesinlikle dışarı çıkmasınlar. Kalp krizini tetikler. Tedbirlerin hepsi alınmış durumda, iyi oldu bu başlangıç. Yarın daha yoğunlaşacak. Önemli olan yarın akşamı atlatmak" dedi. . İşte 10 Mart hava durumu raporu...
10.03.2022Gündem
Koronavirüs hastalarında kalp kasılma fonksiyonları düşük çıktı
Koronavirüs hastalarında kalp kasılma fonksiyonları düşük çıktıOrdu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri, 'Covid-19'un uzun vadeli etkileri' konulu araştırma gerçekleştirdi. 3 ay boyunca testi pozitif çıkan ve ayakta tedavi edilen 105 hasta ile sağlıklı 105 kişinin kalp atış hareketlerinin izlendiği araştırmada, koronavirüse yakalananlarda kalp yetmezliğine yol açan kalp kasılma fonksiyonu düşüklüğü belirlendi.
3.03.2022Sağlık
Hazırlıksız yapılan spor kalbi yoruyor, krize neden oluyor!
Hazırlıksız yapılan spor kalbi yoruyor, krize neden oluyor!Haftada 4 gün, en az yarım saat yapılan egzersiz kalp sağlığı açısından önem taşıyor. Ancak, hazırlıksız ve bilinçsizce yapılan spor, kalp sağlığı açısından ağır sonuçlara neden olabilir. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
27.02.2022Sağlık
Hazırlıksız yapılan spor kalbi yorar
Hazırlıksız yapılan spor kalbi yorarDünya Sağlık Örgütü verilerine göre, haftada 4 gün, en az yarım saat yapılan egzersiz kalp sağlığı için faydalı ancak bu sınırları aşmanın bedeli ağır sonuçlar doğurabiliyor. Ayrıca spor yapmadan önce ısınmadan aşırı aktivitede bulunmak kalbi yoran ve kalp krizi riskini artıran bir durumdur. Ani efor harcamak, kalbe yük bindirmek, kalp duvarlarının kalınlaşmasına yol açarak kalbi besleyen damarların sıkışmasına neden olabilir. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı…
26.02.2022Sağlık
Kalp hastalarına yeni umut! Ameliyat çözüm olmaktan çıktı!
Kalp hastalarına yeni umut! Ameliyat çözüm olmaktan çıktı!Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi’nde Kardiyoloji Doktoru Prof. Dr. Hasan Pekdemir, by-pass dışında hiçbir tedavi şansı olmayan yüzde yüz tıkalı kalp damarlarının tedavisinde tek çözümün ameliyat olmadığını ve özel kronik total oklüzyon (CTO) telleri ve kateterleri hastalara yeni bir umut kapısı olduğunu belirtti.
18.02.2022Sağlık
Kar yağışı ile ilgili son dakika uyarısı! Kabus olup çöktü, hayat felç oldu! Meteoroloji İstanbul için tarih verdi, korkutan uyarı geldi...
Kar yağışı ile ilgili son dakika uyarısı! Kabus olup çöktü, hayat felç oldu! Meteoroloji İstanbul için tarih verdi, korkutan uyarı geldi...Son dakika haberi... Kar yağışı ile ilgili kritik açıklama! Meteoroloji’den tarih verip, flaş bir uyarıda bulundu. Türkiye ‘İzlanda kışı’nın etkisi altına girerken İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok şehir beyaz kabusa teslim oldu. Kuvvetli yağış, yoğun kar, don, rüzgar ve çığ uyarıları geldi. AFAD kar yağışının esir aldığı illeri tek tek açıkladı, kalp hastaları için hayati bir çağrı yapıldı. Valilik kuvvetli kar ve gök gürültülü kar sağanağının akşam saatlerine kadar devam edeceğini açıkladı. Konya'yı çevre illere bağlayan Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aksaray, Isparta ve Karaman'a kara yollarının tamamına ulaşım engellendi, vatandaşlar terminallerde mahsur kaldı. Yoğun kar ve buzlanma nedeniyle trafik kazaları yaşandı, yurdun dört bir yanından acı haberler art arda geldi. MGM’den yapılan son açıklamada, yurt genelinde soğuk hava etkisini göstermeye devam edeceği belirtildi. Açıklamada İstanbul’da kar yağışının kaç süreceğine de yer verildi. Peki kar yağışı kaç gün daha sürecek? İşte hava durumuna dair son dakika gelişmeleri...
23.01.2022Gündem
Hipertansiyonu kontrol altına alıyor, kalp hastaları için ilaç! İşte yüksek tansiyona iyi gelen besinler...
Hipertansiyonu kontrol altına alıyor, kalp hastaları için ilaç! İşte yüksek tansiyona iyi gelen besinler...Hipertansiyona karşı savaşıyor, kolesterolü düşürüyor. C vitamini ve karotenoidler gibi çeşitli bileşikler içeriyor, antioksidanlar bakımından çok zengin. Kan basıncını düzenliyor, kalp hastalığına iyi geliyor. Yüksel tansiyonu kontrol altına alan bu besin; yüksek derecede demir, magnezyum, manganez, kalsiyum ve lif içeriyor. Kan akışını artırmaya ve kan damarlarını gevşetmeye yardımcı oluyor, iltihabı ve kan şekeri düzeylerini düşürüyor. Yüksek tansiyon dahil birçok hastalık için doğal ilaç olarak kullanılıyor...
9.01.2022Sağlık
Kalp hastaları Covid ve influenza açısından yüksek risk altında!
Kalp hastaları Covid ve influenza açısından yüksek risk altında!Covid’le beraber pıhtılaşmanın artması ve akciğerlerin kalbi zorlaması sonucu kalp krizi ile hastanelere başvurular arttı. Kalp hastalarının Covid ve influenza açısından yüksek risk altında söyleyen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak uyarılarda bulundu. Peki, Covid influenza salgınında kalp hastaları ne yapmalı? İşte merak edilenler...
8.01.2022Sağlık
Kalp hastaları için mucize gerçekleşti! Kalp pili resmen tarih oluyor, cardioneuroablasyon tekniği...
Kalp hastaları için mucize gerçekleşti! Kalp pili resmen tarih oluyor, cardioneuroablasyon tekniği...Kalp hastaları için mucize gerçekleşti, kalp rahatsızlıklarında bir dönemi sona erdirecek haber geldi. Türk bilim insanı 7 yıl üzerinde çalıştı, buluşu tüm dünyaya umut oldu. Cardioneuroablasyon tekniği resmen tanındı, kalp pili tarihe karışıyor. Çok ağrılı bir işlem değil, rahat yapılıyor ve hastalar ertesi gün normal hayatına dönüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Aksu’nun kalp ileti kusuru ve bayılma şikâyetleri olan özellikle 40 yaş altı genç hastaların tedavisi için kalp pili takılmasına gerek duyulmadan ‘ablasyon yoluyla tedavi seçeneği’ diye tanımladığı ‘Cardioneuroablasyon’ isimli yeni tekniği dünya literatürüne girdi.
28.12.2021Sağlık
'Aşının kalp krizini tetikleme şansı sıfır'
'Aşının kalp krizini tetikleme şansı sıfır'Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kaan Kırali, " Aşı olmayanlar, korkunç bir akciğer yetmezliği ile karşı karşıya kalıyor. Aşının kalp krizini tetikleme şansı sıfır. Kalp krizi olması için, damarlarınızda belli bir tıkanıklığın olması ve o tıkanıklığın da artması ya da yırtılarak bir pıhtılaşmaya yol açması gerekir" dedi.
29.09.2021Sağlık
Kronik kalp hastalarında egzersiz programları nasıl belirlenmelidir?
Kronik kalp hastalarında egzersiz programları nasıl belirlenmelidir?Kalp-damar hastalıkları en çok karşılaşılan ve hakkında en çok merak edilen hastalıkların başında gelmektedir. Kalp hastaları için egzersizin önemi herkes tarafından bilinmektedir. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ebru Özenç konu hakkında bilgi verdi.
23.09.2021Sağlık
Ketojenik diyete dikkat! Kalp krizi...
Ketojenik diyete dikkat! Kalp krizi...Son yıllarda çok ve hızlı kilo vermek isteyen kişilerin başvurduğu ketojenik diyet için Kardiyolog Prof. Dr. Özlem Esen, uyarılarda bulundu. Özellikle kronik hastalıkları olan kişilerin bu tür diyetleri yapmaması gerektiğini belirten Esen, “Araştırmalarda, bu tür diyetlerin kalp krizi ve inme riskini de yüzde 40 artırdığını ortaya koyuyor. Bu nedenle karaciğer yağlanması olan, kalp damar hastalığı riski olan kişilerin uzun dönem bu diyetleri yapması tavsiye edilmemektedir” dedi.
14.09.2021Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Kalp Hastaları ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki kalp hastaları haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.