Geri Dön
GündemYGS’ ye girecek adayların dikkat etmesi gerekenler ve ÖSYM’ den gelen açıklama!

YGS’ ye girecek adayların dikkat etmesi gerekenler ve ÖSYM’ den gelen açıklama!

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart Pazar günü saat 10.00’da düzenlenecek ve Haziran ayında LYS sınavına katılabilmek için adaylar ter dökecekler. Sınava sayılı günler kala, sınava girecek milyonlarca öğrencinin aklında, sınav giriş belgelerinin edinilmesi, gerekli belgelerin ve araçların hangileri olduğu gibi sorular mevcut, biz de bu haberimizde bu soruları yanıtlamaya çalıştık.

YGS’ ye girecek adayların dikkat etmesi gerekenler ve ÖSYM’ den gelen açıklama!

YGS sınavına sayılı günler kala, YGS sınav giriş yerleri ile ilgili, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi resmi sitesinden adayları bilgilendirici nitelikte bir duyuru geldi. Duyuruda, sınava giriş yerlerinin belli olduğu ve giriş belgelerinin nasıl görüntüleneceği hakkında bilgiler verildi. Açıklamanın tam metni şöyle;

‘’ 12 Mart 2017 tarihinde saat 10.00’da uygulanacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemi tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir.

Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri ve sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

DİKKAT! Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacaktır. Adaylar, saat 09.45’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

Adaylara saygıyla duyurulur.’’

YGS GİRİŞ YERLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

YGS’ye Giriş Sırasında Hangi Kimlikler Geçerli Olacak?

Ülkemizde yeni kimlik uygulamasının başlaması ile birlikte, YGS sınavının tarihi yaklaştıkça, sınava giriş sırasında hangi kimliğin kullanılacağı, hangi kimliklerin sıkıntı yaratabileceği gibi konular merak edilmeye başlanmıştı, neyse ki ÖSYM resmi sitesinden 22 Şubat 2017 tarihinde yapılan açıklama ile bu konu açıklığa kavuşmuş oldu. Yapılan açıklamaya göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne müracaat edip kimlik yenileme işlemlerine başlayan öğrenciler için, geçici kimlik belgelerinin kapsamının genişletilmiş olduğu belirtildi. Açıklama tarihinden önce, geçici kimlik belgelerinin geçerlilik süresi 15 gün olarak belirlenmişti, yeni yapılan düzenleme ile birlikte, geçici kimlik kartlarının kullanım süresi kişinin yenilenmiş kimlik kartını alacağı tarihe kadar uzatıldı. Ayrıca, YGS’ye girecek olan 1998, 1999, 2000 yıllarında doğmış öğrenciler için kimlik kartlarının öncelikli olarak basılmasına karar verilip buna göre düzenlemeler yapıldığı bildirildi. Yani yapılan açıklamaya göre, güncel fotoğrafı bulunan ve T.C. kimlik numarası bulunan soğuk damgalı kimlikler, geçerlilik süresi dolmamış pasaportlar, geçici kimlik kartları sınava giriş yaparken kullanılabilecek.

YGS ile İlgili İstatistikler ve Bilgiler

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin açıklamasına göre, bu sene YGS sınavına 2 milyon 265 bin kişi katılacak. Bu rakam geçtiğimiz seneki katılımdan yaklaşık 100 bin daha fazla.

YGS sınavında, adaylara toplam 160 soru soruluyor ve 4 soru 1 doğruyu götürür prensibi uygulanıyor. Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden 40’ar soru sorulan sınavda bu sene açık uçlu sorulara yer verilmeyecek. Bu sene 12 Mart Pazar günü düzenlenecek sınavın, 28 Mart günü açıklanacağı belirtiliyor.

İstanbul Belediyesi’nde bulunan partilerin ortak kararı ile, 12 Mart Pazar günü öğrenciler toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilecek, İETT otobüsü, metrobüsten tramvay ve teleferike kadar birçok ulaşım aracı bu uygulamaya dahil.

YGS’ye Girecek Öğrencilere Uzmanlardan Tavsiyeler

Uzmanlar, öğrencilerin sınav esnasında sürekli saate bakmanın stresi tetikleyerek başarı durumunu negatif yönde etkileyeceğini belirtirken, maddeli ve paragraf sorularının dikkatlice irdelenmesi gerektiği belirtildi. Bütün bunların yanı sıra, öğrencinin son haftaki yeme-içme ve uyku düzeni de sınavdaki performansını etkileyebiliyor, bu nedenle uzmanlar uykunun alınmış olması gerektiğini belirtiyorlar.