Geri Dön

Fiyatlar düşüyor! Hamsi, lüfer, istavrit...

Hamsi fiyatları vatandaşın yüzünü güldürdü. Tonlarca hamsi tezgahlara ve balık işleme tesislerine nakledilmek üzere kamyonlara yükleniyor. Karadeniz'e serdikleri ağları tonlarla hamsiyle çeken tekneler, Kastamonu'daki balıkçı barınağında yoğunluk oluşturdu. Balıkesir’de de yaşanan bolluk balık fiyatların düşmesine neden oldu. Erdek'te hamsinin kilosu 30 lira, istavrit ise 25 liradan satılıyor.

Fiyatlar düşüyor! Hamsi, lüfer, istavrit...

Kastamonu'nun Abana ile Cide ilçeleri arasında avlanan onlarca balıkçı teknesi tonlarca hamsiyle Evrenye Balıkçı Barınağı'na döndü.

1 Eylül'de başlayan balık sezonunda palamut avcılığında hayal kırıklığı yaşayan balıkçıların yüzünü hamsi güldürdü. Karadeniz'e serdikleri ağları tonlarla hamsiyle çeken tekneler, İnebolu ilçesine bağlı Evrenye köyündeki balıkçı barınağında yoğunluk oluşturdu.

İskeleye yanaşan teknelerdeki tonlarca hamsi tezgahlara ve balık işleme tesislerine nakledilmek üzere kamyonlara yüklendi.

Son iki günde barınaktan yaklaşık 2 bin 500 ton civarında hamsi sevkiyatı yapıldı.

Yaşanan hareketlilik ise hem balıkçıların hem de yöre halkının ve esnafının yüzünü güldürdü.

"300 TEKNE GİRİŞ YAPIYOR"

Evrenye Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Turan Akın, AA muhabirine, bölgelerinde hamsi avcılığının son günlerde yoğunlaştığını belirtti.

Gün içerisinde ortalama 200 ila 300 arasında teknenin barınağa giriş yaptığına dikkati çeken Akın, "Bilhassa hamsi avcılığı bölgemizde ciddi bir yoğunluk gösteriyor. Barınağa kayıkların biri giriyor diğeri çıkıyor. Aşırı bir yoğunluk söz konusu. Ortalama 2 günde 2 bin ila 2 bin 500 ton hamsi sevkiyatını buradan yaptık" ifadelerini kullandı.

Akın, barınakta kapalı kasa kamyonlara yüklenen hamsilerin tezgahlara ve fabrikalara ulaştırılmak üzere diğer illere gönderildiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Yapılan avcılık faaliyetleri ülkemize çok büyük girdi sağlıyor. Hamsinin yağı kozmetik sanayinde kullanılıyor. Küspesi de balık çiftlilerine yem olarak gidiyor. Esnafımız sebepleniyor, kooperatifimiz sebepleniyor. 1 Eylül'de başlayan sezonda palamuttan yüzü gülmeyen balıkçılarımız hamsiyle güldü."

"SEZONUMUZ ÇOK GÜZEL GİDİYOR"

Balıkçı Bünyamin Aydın da Karadeniz’de 'Hamsinin küçük olduğuna bakmayın, sülalesi kalabalık' diye bir söz olduğunu ve bu kalabalığın balıkçıların yüzünü güldürmeye devam edeceğini kaydetti.

Hamsi avcılığının Kastamonu bölgesinde yoğunlaştığını anlatan Aydın, "Sezonumuz çok güzel gidiyor, ilerleyen günlerde Ereğli ve Hopa taraflarında bir yoğunluk bekliyoruz. Yapılan avlar güzel, bereketli insanların ve balıkçıların yüzü gülüyor. Türkiye’ye, vatanımıza bir katkımız oluyor, mutluyuz." diye konuştu.

ERDEK'TE KİLOSU 25 LİRA

Balıkesir’in Erdek İlçesi'nde avlanan bol miktarda balık fiyatların düşmesine neden oldu. Erdek'te balıkçı hallerinde hamsinin kilosu 30 lira istavrit ise 25 liradan satılıyor.
Erdek'te, geçtiğimiz günlerde yaşanan fırtınanın ardından limana sığınan çok sayıda balıkçı teknesi, havaların normale dönmesinden sonra avlanmak için tekrar denize açıldı. Erdek Körfezi'nde avlanan balıkçılar bol miktarda hamsi, istavrit, çinekop ve palamut ile döndü.
Bu yıl iyi bir sezon geçirdiklerini söyleyen balık satıcısı Ali Kaplan, "Tekneler, beklenilenden fazla balık avlayıp dönüyorlar. Buda, fiyatların düşmesine neden oluyor. Şu anda, lüferin tanesi 40 lira, palamutun tanesini 50 liradan satıyoruz. Tezgahlar da, istavrit ve gümüş balığının kilosu 25 lira, hamsi 30 lira, kolyoz 35 lira, tekir ise 50 liradan satılıyor" dedi.
Balık Satıcısı Ali Kaplan, önümüzdeki günlerde fiyatların daha da düşebileceğini söyledi.